پزشکی مدرن, گیاهان دارویی

درمان درد دنبالچه با گیاهان دارویی

درمان دنبالچه

 

درمان درد دنبالچه با گیاهان دارویی

 

درمان دنبالچه

 

شکستگی دنبالچه:

اگر انتهای ستون فقرات شما درد دارد و این در موقع نشستن شدید تر می شود احتمالا استخوان دنبالچه شما اسیب دیده است و درد به علت ضرب خوردگی و کوفتگی است اما علت عمده آن میتواند شکستگی و یا دررفتگی در استخوان دنبالچه باشد این مشکل زیاد نگران کننده نیست حتی اگر استخوان دنبالچه شما شکسته باشد درمان های ساده ای برای آن وجود دارد.

 

مهم‌ترین عامل در بروز درد دنبالچه

مربوط به نیمه‌دررفتگی‌های استخوان دنبالچه و نداشتن ثبات این استخوان و حركت بیش‌ازحد آن است. معمولا درد در این ناحیه به جایی انتشار نمی‌یابد اما گاهی با کمردرد یا درد باسن و کشاله ران همراه می‌شود و با نشستن یا بلند شدن از حالت نشسته افزایش می‌یابد. گاهی هم ممكن است بدون سابقه آسیب، فرد در پی مسافرت‌های مکرر به‌خصوص با وسایل نقلیه عمومی در این ناحیه احساس درد كند. از دیگر عوامل موثر در بروز این درد، چاقی است. افزایش شاخص توده بدنی، بروز درد دنبالچه را تا 10 برابر افزایش می‌دهد و این مساله ممکن است به علت کاهش چرخش لگن درحال نشستن باشد. درمان این بیماری طیف وسیعی از درمان‌ها شامل درمان‌های دارویی، فیزیوتراپی و حتی جراحی را شامل می‌شود. علایم درد دنبالچه درد شدید و ناگهانی وقتی بیمار از حالت نشسته بلند میشود. منشا این درد به علت عملکرد عضلاتی است که به دنبالچه چسبیده اند و موقع برخاستن منقبض شده و دنبالچه را حرکت میدهند. گاهی اوقات بیمار بر اثر نشستن روی محل سفت درد ندارد و درد در موقع نشستن روی محل نرم بوجود میاید. در این بیماران دنبالچه قابلیت تحرک زیادی دارد. در حالت معمول در هنگام نشستن روی زمین، تماس زمین با دو استخوان در دو طرف و زیر لگن به نام ایسکیوم است. در موقع نشستن روی محل نرم، به عوض اینکه نیروی از محل نشستن مستقیما به لگن خاصره وارد شود به دنبالچه وارد میشود و اگر دنبالچه فرد قابلیت حرکت زیاد داشته باشد بر اثر فشار محل نشستن حرکت کرده و این حرکت موجب درد میشود. درد در موقع اجابت مزاج وقتی بیمار در حالت نشسته به پشت لم میدهد درد بیشتر میشود و بیمار ترجیح میدهد در موقع نشستن بیشتر به جلو خم شود. علت اینست که موقع لم دادن به عقب فشار بیشتری به استخوان دنبالچه وارد می شود درد عمقی که ممکن است همیشه در ناحیه دنبالچه احساس شود فشار با انگشت به ناحیه دنبالچه دردناک است درد ممکن است به ران ها تیر بکشد درد ممکن است در حین عادت ماهانه افزایش یابد ممکن است فرد احساس کند محل نشستن وی ناپایدار است اگر بیماری مدت طولانی ادامه یابد بیمار ممکن است به علت ترس از نشستن و به علت ایستادن طولانی دچار درد در کف پاها شود. بیمار ممکن است به علت بد نشستن روی صندلی (برای کاهش دادن درد دنبالچه) دچار کمر درد شود. کم خوابی و اضطراب و افسردگی هم میتواند از عوارض ابتلا دراز مدت به این بیماری باشد./

 

ورزش دنبالچه

1-به پهلوی چپ بخوابید. دست چپتان را زیر سرتان قرار دهید و كف دست راست را به‌عنوان تكیه‌گاه كنار قفسه سینه‌تان نگه دارید. حالا پای راست را بالا ببرید. 5 ثانیه در این حالت بمانید و سپس پایتان را پایین بیاورید. این حركت را 10 بار تکرار کنید. حالا پای راستتان را صاف نگه دارید و پای چپ را بالا ببرید. این حرکت را هم 10 بار انجام دهید. سپس به پهلوی راست بخوابید و این حركت‌ها را تکرار کنید.

2-به پهلوی چپ بخوابید و زانوهایتان را كمی خم كنید. دست چپتان را صاف روی زمین قرار دهید. حالا دست راست را در زاویه 180 درجه حرکت دهید و كف دست راستتان را به كف دست چپ برسانید. ‌این حرکت را 10 بار تکرار کنید و بعد به پهلوی راست بخوابید. حركت را دوباره تکرار کنید.

3-به پشت بخوابید و زانوهایتان را خم كنید، طوری كه كف پاها روی زمین باشد. كف هر دو دست را روی شکم قرار دهید. همان‌طور كه زانوها خمیده هستند، هر زانو را ابتدا در زاویه 90 درجه و سپس 180 درجه باز کنید. این حرکت را 10 بار انجام دهید. همان‌طور كه در این حالت هستید، با پای دیگرتان نیز همین حركت‌ را انجام دهید.

4-به پشت بخوابید و هر دو دست را کنار بدنتان قرار دهید. هر پا را از ناحیه زانو ابتدا در زاویه 90درجه خم كنید و دستتان را روی زانوهایتان بزنید. درحالی كه سرتان را كمی بالا آورده‌اید، پاها را در زاویه 180 درجه بالا بیاورید و دستتان را كنار بدنتان قرار دهید.

5-به پشت بخوابید. همزمان با اینكه پایتان را با زانو در زاویه 180 درجه بالا می‌آورید، دستتان را نیز به صورت كشیده بالای سرتان بیاورید. درحالی كه سرتان را كمی بالا می‌آورید، دست‌ها را باز كنید به‌گونه‌ای كه پشت كف دستتان روی زمین قرار گیرد. حالا دستتان را در كنار بدنتان قرار دهید. این حرکت را 10 بار تکرار کنید.

 

پیشنهاد ما : درد مفاصل : معجون سرکه سیب و عسل

راه‌های پیشگیری

برای جلوگیری از درد دنبالچه می‌توانید از این روش‌ها استفاده کنید:

 • پوشیدن لباس‌ها و لوازم محافظت‌کننده هنگام انجام ورزش‌های جسمانی.
 • توجه داشتن به محیط اطراف؛ از آنجایی که زمین خوردن از اصلی‌ترین دلایل آسیب دنبالچه است، باید به محیط اطراف‌تان توجه داشته و مراقب لیز خوردن بر روی سطوح خیس باشید.

روش‌های درمان درد دنبالچه

 

درد-دنبالچه-یا-COCCYDYNIA

 

روش‌های فراوانی وجود دارند که می‌توانند به تسکین و یا حتی درمان درد دنبالچه کمک کنند. بهترین روش‌ها عبارتند از:

کمپرس سرد یا گرم

برای این روش به یک بطری آب داغ یا یک بسته یخ نیاز دارید.

بطری آب داغ یا بسته یخ را بر روی ناحیۀ مورد نظر قرار داده و ۲۰ دقیقه صبر کنید. می‌توانید اینکار را تا ۴ مرتبه در روز تکرار کنید. این روش رایج‌ترین راه درمان درد دنبالچه است.

ماساژ

دنبالچه را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با فشار ملایم و یک روغن ماساژ یا حامل، ماساژ دهید. این روش را روزی دو مرتبه تکرار کنید تا از درد دنبالچه خلاص شوید.

ماهیچه بالابرنده مقعد در نزدیکی کفِ لگن و در کنار استخوان دنبالچه قرار دارد. مطالعه‌ای نشان می‌دهد که ماساژ دادن این ماهیچه به کاهش درد دنبالچه و سایر علائم آن کمک می‌کند.

ویتامین‌ها

درد دنبالچه معمولا با نوعی کمبود ویتامینی نظیر کمبود ویتامین‌های دی، ب ۶ و ب ۱۲ در ارتباط است. مصرف این ویتامین‌ها به اندازۀ کافی و مناسب می‌تواند در درمان درد دنبالچه بسیار موثر باشد. سعی کنید به اندازۀ کافی در معرض نور آفتاب قرار بگیرید و غذاهایی نظیر غذای دریایی، پنیر، تخم‌مرغ، غلات صبحانه، سویا، سبزیجات برگدار سبز، نخود سبز، مرغ، حبوبات و… را مصرف کنید.

 

درمان های خانگی درد دنبالچه

۱- روی نقطه مورد نظر یخ بگذارید

 

گذاشتن یخ بر روی دنبالچه تان درد و التهاب را کاهش می دهد. برای ۴۸ ساعت اولیه بعد از آسیب زدن به دنبالچه تان شما می توانید هر یک ساعت تا زمانی که بیدارید روی آن نقطه یخ بگذارید. یک حوله را در یک بسته نخی بپیچید و بیست دقیقه روی دنبالچه تان قرار دهید، شما ممکن است بعد از ۴۸ ساعت یخ را فقط برای سه بار در روز استفاده کنید.

۲- از یک مسکن بدون نسخه استفاده کنید

 

داروهای غیر استیروئیدی و غیر التهابی درد و ورم را کاهش می دهند، داروهای بدون نسخه همانند ایبوپروفن یا استامینوفن می تواند از هر داروخانه ای خریداری شود.

 • ۶۰۰میلی گرم ایبوپروفن را هر هشت ساعت بخورید، یا ۵۰۰ میلی گرم استامینوفن هر ۴ ساعت بخورید. از ۳۵۰۰ میلی گرم استامینوفن در روز فراتر نروید.

۳- طرز ایستادن و نشستنتان را تصحیح کنید

 

نشستن غیر صحیح می تواند به درد دنبالچه شما بیافزاید، سعی کنید کاملا صاف بنشینید. گردنتان را صاف نگه دارید و کمرتان کمی شیب دار باشد. اگر موقع بلند شدن درد شدیدی را تجربه می کنید به کنار خم شوید و کمرتان را شیب بدهید قبل از اینکه بلند شوید.

۴- روی یک پشتی بنشینید

 

پشتی های مخصوص، با یک قسمت برش داده شده زیر دنبالچه خصوصا برای افرادی طراحی شده که درد دنبالچه را تجربه می کنند. این وسیله به تسکین دردی که به وسیله نشستن ایجاد شده کمک می کند. این امکان پذیر است که پشتی خودتان را از یک تکه فوم درست کنید، فقط وسط آن را برش بزنید تا شکل یک صندلی توالت شود .

 • پشتی هایی که به شکل دونات هستند از نظر بیشتر بیماران مفید شناخته نمی شوند آنها برای این طراحی شده اند که فشار را از روی اندام جنسی بر دارند و برای دنبالچه ساخته نشده اند، با دکترتان درباره استفاده از یک بالش گود صحبت کنید.

۵- یک پد گرمایشی استفاده کنید

 

مطالعات نشان داده است که گرما دادن به دنبالچه ممکن است از درد آن بکاهد. از یک پد گرمایشی چهار بار در روز برای بیست دقیقه استفاده کنید.

 • اگر پد گرمایشی ندارید از یک کمپرس گرم یا حمام گرم استفاده کنید.

۶- برنامه غذایی برای استراحت و بهبودی تان بریزید

 

اگر آزمایش ها نشان داد که شما یک شکستگی استخوان دارید. شما آن نقطه را نمی توانید گچ بگیرید. شما فقط باید استراحت کنید و از هرگونه فعالیت شدیدی برای هشت تا دوازده هفته بپرهیزید، اگر شما یک کار فیزیکی دارید نیاز دارید که برای یک مدت مرخصی بگیرید تا بدنتان بهبود پیدا کند.

۷- از هرگونه حرکات شدید حین حرکات روده خودداری کنید

یک سری از مردم در حین مدفوع کردن درد شدیدی را تجربه می کنند که این یک نشانه از درد دنبالچه است، همه تلاشتان را بکنید که یبوست نگیرید، در رژیم غذایی تان فیبر و مایعات زیاد بگنجانید حتی اگر ممکن است از ملین ها در طول دوره درمانتان استفاده کنید.

 

پیشنهاد ما: داروی گیاهی برای پروستات

درمان های پزشکی درد دنبالچه

داروهای مسکن می توانند در کاهش درد دنبالچه موثر باشد، اما درد استخوان دنبالچه را درمان نمی کند. در بارداری مصرف داروهایی که در ادامه معرفی می شود، حتما باید با تجویز پزشک باشد.در صورتی که درد و ناراحتی شما خفیف باشد، داروهای مسکن ضد التهابی را برای تسکین علائم کفایت می کنند. پزشک نوعی از مسکن ها به نام داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی را برای شما تجویز می کند. این داروها علاوه بر تسکین درد دنبالچه باعث کاهش التهاب دور دنبالچه می شوند. این داروها وقتی به صورت منظم مصرف شوند و محدود به زمان شدت گرفتن علائم نشوند، بیشترین کارایی را دارند. ایبوپروفن نوعی داروی ضد التهابی غیراستروئیدی است که می توانید بدون نسخه آن را تهیه کنید. بعضی از افراد نمی توانند این داروها را مصرف کنند، زیرا به آنها آلرژی دارند. از عوارض این دارو افزایش احتمال بروز زخم معده می باشد. در صورتی که نمی توانید این داروها را مصرف کنید، داروهای مسکن مثل پاراستامول نیز می تواند مفید باشد.

در صورتی که درد دنبالچه مزمن و شدید باشد، مسکن قوی تری به نام ترامادول باید مورد استفاده قرار گیرد. ترامادول عوارض جانبی از قبیل یبوست، سردرد و گیجی را به همراه دارد. ترامادول عموما برای مدتی کوتاه تجویز می شود، زیرا می تواند اعتیادآور شود. در صورتی که برای مدت بیشتری تجویز شود، میزان مصرف آن به تدریج کاهش پیدا کند تا از بوجود آمدن علائم جلوگیری شود.

در صورتی که داروهای مسکن برای تسکین درد دنبالچه موثر واقع نشدند، پزشک دارو را به کمر شما تزریق می کند تا به تسکین درد استخوان دنبالچه کمک کند. کورتیکواستروئیدها باعث کاهش التهاب و درد استخوان دنبالچه می شود. گاهی اوقات، کورتیکواستروئیدها با بی حسی موضعی ترکیب می شود تا اثر به مراتب بیشتری را داشته باشند. تزریق کورتیکواستروئید باعث بهبود علائم درد دنبالچه می شود، اگرچه اثرات هر بار تزریق کورتیکواستروئید تنها برای چندین هفته باقی می ماند. تزریقات کورتیکواستروئید باعث درمان این بیماری نمی شوند و تزریق بیش از حد کورتیکواستروئید به کمر و دنبالچه آسیب می رساند. بنابراین این نوع تزریق را تنها سالی یک یا دو بار می توانید انجام دهید.

فیزیوتراپی

دکتر فیزیوتراپی درد ناحیه دنبالچه را معاینه می کند و برای متوقف کردن درد استخوان دنبالچه بسته به شدت درد روش درمانی صحیح را مورد استفاده قرار می دهد. شما می‌توانید برای درمان درد استخوان دنبالچه از حرکات ورزشی مناسب استفاده کنید.متخصص طب فیزیکی و توانبخشی می تواند به شما تکنیک هایی جهت ریلکس کردن قسمت استخوان لگنی مانند تنفس عمیق و ریلکس کردن استخوان های تحتانی نشان دهد

لیزر تراپی

لیزر تراپی قسمت اصلی برنامه های درمانی ما می باشد. لیزر درمانی روشی امن، موثر و بدون درد برای آسیب و درد استخوان دنبالچه می باشد. اکثر بیماران به درمان فوق بسیار خوب پاسخ می دهند و معمولا بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی از شروع درمان، تسکین فراوانی در درد مشاهده می کنند.

درمان با امواج کوتاه (شاک ویو تراپی)

شاک ویو تراپی درمانی مصوب از سازمان FDA می باشد. در این روش موضع درد به طور مستقیم توسط امواج کوتاه مورد هدف قرار می گیرد. این روش بسیار موثرتر از روش های فیزیکی می باشد.

درمان های دستی

ماساژ ماهیچه های متصل به استخوان دنبالچه نیز می تواند باعث کاهش درد گردد. درمان دستی معمولا در طول استخوان های راست روده انجام می شود. جهت ممانعت از کشیدگی ماهیچه ها از دنبالچه، ریلکس کردن ماهیچه های لگنی همراه با روش هایی نظیر بیوفیدبک و اولتراسوندتراپی می تواند مفید واقع گردد.

داروهای تزریقی

چنانچه آسیب و درد استخوان دنبالچه با قرص مسکن تسکین نیابد ، پزشک برای شما درمان های تزریقی تجویز می کند. انواع مختلف تزریق ممکن است استفاده گردد ماتنند تزریقات استرویید(Steroid injection). تزریق کورتیکواستروئید در نواحی اطراف استخوان دنبالچه باعث کاهش درد و تورم می گردد. گاهی تزریق همراه با داروهای بی حس کننده جهت تاثیر بیشتر همراه می گردد. همچنین تزریق نمونه های گرفته شده از خود پی آر پی (PRP) در نواحی محلی باعث کاهش تورم در آن نواحی به طور طبیعی می گردد.

روش های تخریب عصبی

روش تخریب با استفاده از فنول: در این روش از ماده فنول در ناحیه دنبالچه استفاده می شود. فنول یک ماده شیمیایی است که می تواند بافت عصب را تخریب کند، ولی سطح تخریب آن کمتر از الکل می باشد. این روش درمانی می تواند بطور بالقوه کاهش بلند مدت تر درد را در مقایسه با تزریق های استروئید برای بیمار به همراه داشته باشد.

رادیو فرکانسی آندوسکوپی: در این روش از یک آندوسکوپ در ناحیه دنبالچه استفاده می شود. در این حالت یک دوربین و یک نوع ابزار سوزاننده زخم به سر آندوسکوپ متصل است که با گرمای ایجاد شده در نتیجه آن می توان اعصابی که باعث ایجاد ناراحتی برای بیمار شده اند را سوزاند.

عمل جراحی

عمل جراحی درمان درد دنبالچه شایع نیست و معمولا زمانی توصیه می شود که تمامی روش های درمانی دیگر برای شما جواب نداده باشند. دنبالچه باید بوسیله عمل جراحی برداشته شودیا اینکه قسمتی از دنبالچه خود را از طریق عمل جراحی بردارید. عمل جراحی برداشتن استخوان دنبالچه تحت بیهوشی کامل صورت می گیرد. جراح در پوست روی دنبالچه شما برشی ایجاد می کند تا بتواند آن را جدا کند. عضلات، تاندون ها و رباط های متصل به دنبالچه به قسمت های دیگر لگن شما متصل هستند تا کارایی خود را حفظ کنند.

درمان جراحی فقط برای تعداد خیلی کمی از بیماران که با روش های درمانی دیگر مشکلشان حل نشده است مورد استفاده قرار می گیرد. احتمال موفقیت این روش درمانی بین 60 تا 91 درصد است. به هر حال بهترین نتایج این درمان را می توان برای افراد دچار جابجایی یا حرکت زیاد دنبالچه مشاهده کرد که توانایی حرکت عادی خود را از دست داده اند.

 

نکته : متاسفانه بیشتر انسان ها قبل از حادثه پیشگیری نمی کنند و به فکر درمان سریع هستند لطفا قبل از خرید هر محصولی به متخصص مراجعه کنید. چون گیاهان دارویی درمان گر سریع شاید نباشند و با استفاده روزانه مداوم یا برنامه ریزی شده تاثیر آرام و سالم بدون ضرری را برای بدن شما به ارمغان بیاورند.

 

پیشنهاد ما : زگیل دهانی

 

سخن آخر:

درمان دنبالچه، درمان خانگی برای دنبالچه، درمان سنتی عفونت دنبالچه، درمان درد دنبالچه با ورزش،درمان گیاهی شکستگی دنبالچه،درمان درد دنبالچه در طب اسلامی؛ این عبارت ها عبارت های پرجستجو در گوگل هستند که نیاز مردم را برای رفع این بیماری نشان می دهند از این رو مقاله کوتاهی در این رابطه به نگارش در آمد. تا بتوانیم در این زمینه به شما عزیزان کمک کرده باشیم تا با خود این بیماری و راه تشخیص و درمان آن حتی در منزلتان آشنا شوید.

 

8 دیدگاه در “درمان درد دنبالچه با گیاهان دارویی

 1. رضا چمنی گفت:

  باسلام هنوز جواب سوال منوندادید ممنون وسپاسگذارم

 2. samadi گفت:

  علت درد دنبالچه در طب سنتی مشخص شده یا نه چون مطلب خاصی پیدا نکردم.
  و اینکه درمان درد دنبالچه در طب سنتی کامل پیدا نکردم.
  و هم چنین درمان خانگی برای دنبالچه وجود داره یا نه؟؟؟

 3. محسنی گفت:

  داروی گیاهی برای دنبالچه یا به عبارتی داروی ترکیبی و یا درمان گیاهی شکستگی دنبالچه هست یا باید با دکترمون بسوزیم بسازیم.

 4. ستار گفت:

  من دکتر نرفتم اما فکر کنم درد از دنبالچه هست. درمان گیاهی درد دنبالچه رو دارم می خونم ولی کامل متوجه نشدم چی رو باید استفاده کنم که راحت تر باشه و سریع تر جواب بگیرم

 5. ziba گفت:

  درمان درد دنبالچه با گیاهان دارویی کسی جواب گرفته اگه بله از کدوم گیاه و به صورت بوده لطفا راهنمایی کنید دوستان

  1. رضا چمنی گفت:

   باسلام وخسته نباشی من یکماه قبل ازعمل افتادگی رودو عمل همورئید درد داشتم ولی بعدازعمل الان نزدیک ۳ماهه هنوز نمی توانم بنشینم ودرقسمت دنبالچه هم درددارم بطوریکه باسنم راسوزن سوزن یابی حس می کنه هیچ نوع عفونت وخون ریزی هم بعد ازعمل ندارم وقتی نماز می خوانم وخم می شوم خیلی سوزن سوزن وبی حس می شود حتی یک مقدار کم بالاتر دنبالچه هم درد دارم چکار کنم خیلی سپاسگذارم وممنونم

   1. Nasrin گفت:

    من اصلا قبل از عمل همورویید درد نداشتم ولی الان درد شدید دارم

   2. جهان گفت:

    استخوان آخر درد داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *