طب سنتی, مربوط به جسم

درمان دیابت با قارچ گانودرما

گانودرما

درمان دیابت با قارچ گانودرما

 

گانودرما

 

قارچ گانودرما چیست؟

قارچ گانودرما از دسته قارچ هایی است که در مناطق مرطوب و گرم در آسیا می روید. این قارچ بیش از هزار سال است که در طب سنتی شرقی عضو است. اکثر افراد قارچ گانودرما را به روش تازه مصرف می کنند، اما برخی دیگر از افراد این گیاه دارویی را به شکل عصاره یا پودر که حاوی مولکول های خاص می باشد مصرف می کنند. قارچ گانودرما ۴۰۰ نوع زیست دارد که خواص آن از این نوع سرچشمه میگیرد.

تاثیرات مختلف مصرف قارچ گانودرما در تحقیقات گوناگون مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است. بسیاری از خواص قارچ گانودرما در تحقیقات صورت گرفته ثابت شده اند اما برای اثبات بعضی دیگر از خواص این قارچ مطالعات بیشتری باید در این زمینه صورت بگیرد.

تاکنون حدود ۵ تونیک در طب سنتی چین مشخص شده و قارچ گانودرما یکی از بهترین نوع این گیاهان بشمار می رود و به نام های قارچ قدرت روح و قارچ جاودانگی نیز شهرت دارد.

از قارچ های گوناگون و گیاهان مختلف در طب سنتی شرقی استفاده می شود. در بین این گیاهان و قارچ های مختلف، قارچ گانودرما از اهمیت بالایی برخوردار است. قارچ گانودرما خواص و تاثیرات بسیاری برای سلامتی انسان دارد. از جمله مزایای این قارچ دارویی میتوان به مبارزه با سرطان ها و تقویت سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

طبق مطالعاتی که صورت گرفته است نشان داده که قارچ گانودرمای بنفش که پیدا کردن آن ها بسیار دشوار است کیفیت بالاتری نسبت به قارچ های دیگر دارد. بعضی از محققان معتقد هستند که قارچ گانودرما روی چوبی رشد می کند که در مناطق کوهستانی و دور از مواد شیمیایی است و خواص بینظیری مانند افزایش سطح قدرت بدنی و سیستم ایمنی بدن دارد.

همانطور که قطعا در جریان هستید انجمن دیابت آماری را اعلام کرده است و آماری که در مورد ایران اعلام کرده است گویای این هست که در کشور ما بیش از ۱۲ درصد از جمعیت بالای ۳۰ سال مبتلا به دیابت هستند و در عرض ۳۰ سال گذشته تعداد دیابتی ها به بیش از ۱۵ برابر گذشته افزایش یافته است. این تصویری است که ما با آن مواجه هستیم و اگر قبلا می‌دیدیم که افراد مسن به این بیماری مبتلا می‌شوند، الان می بینیم که کودکان و افرادی که دارای سن کمتری هم هستند دارند با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند و از داروهای شیمیایی و انسولین استفاده می کنند. جالب این است که این داروهای شیمیایی درمان گر دیابت نیستند و فقط این بیماری را کنترل می‌کنند و این کنترل کردن به قیمت این انجام میشود که به سایر ارگان‌های بدن مانند چشم و کلیه آسیب میرسد.

 

پیشنهاد ما :معجون سیر و لیمو درمان بیماری قلبی فراتر از حد تصور

 

بنابراین اگر شخصی دیابت دارد و مجبور به استفاده از انسولین و داروهای شیمیایی است اما مایل است از عوارض این داروها در امان باشد چه باید بکند؟

برای رسیدن به جواب این سوال ابتدا باید بدانیم دیابت چیست تا بتوانیم به دنبال درمان و یا راه پیشگیری از ابتلا به آن باشیم. دیابت انواع مختلف دارد، اما دو عامل برای ابتلا وجود دارد

بیماری دیابت چیست؟

دیابت به بیماری گفته می شود که بدن قند خون را نمی تواند کنترل کند. اگر قندی که از طریق مواد خوراکی یا به صورت مستقیم وارد بدن شود؛ اگر این مقدار زیاد باشد اعضای مختلف بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث تخریب آن ها می شود.

اگر کسی دچار بیماری دیابت شده باشد بدن این فرد نمی تواند این قند را کنترل کند. همانطور که می دانید انجمن بیماران دیابتی در کشور ایران آماری را اعلام کرده است که نشان داده در کشور بیشتر از ۱۲ درصد جمعیت در ایران افراد بالای ۳۰ سال مبتلا به بیماری دیابت هستند و در ۳۰ سال اخیر تعداد بیماران دیابتی بیشتر از ۱۵% افزایش یافته است.

به صورت کلی قند از طریق غذا وارد معده ما شده و در بدن تبدیل به گلوکز شده که این گلوکز وارد خون ما می ‌شود. در صورتی که جزایر لانگرهانس در لوزالمعده یا پانکراس ما انسولین کافی را تولید کنند، غلطفت این گلوکز در خون تنظیم می شود. اگر بیشتر از حد لازم انسولین ترشح شود قند خون پایین آمده و اگر کمتر از حد لازم انسولین ترشح شود قند خون بالا می رود و این اتفاقی است که برای بیماران دیابتی می‌افتد. این قند بالا می تواند مشکلات متعددی را برای بیماران دیابتی ایجاد کند. بنابراین در درمان دیابت کاری که می بایست انجام شود این است که جزایر لانگرهانس پانکراس تقویت شده تا به میزان کافی انسولین ترشح کنند که گلوکز موجود در خون تنظیم شود.

تاثیر قارچ گانودرما بر دیابت

طی تحقیقاتی که در دانشگاه کینکی انجام شد این موضوع به اثبات رسید که قارچ گانودرما علاوه بر خاصیت مشابه انسولینی که دارد به پانکراس نیز کمک می کند تا انسولین مورد نیاز بدن را تولید کند. همچنین جذب انسولین را در بدن به حداکثر خودش می رساند. بنابراین با توجه به نتایج این تحقیقات قارچ گانودرما علاوه بر این که می تواند در کنترل دیابت نقش بسیار موثری داشته باشد، از طرف دیگر می‌تواند راهی برای درمان آن نیز باشد. البته با توجه به اینکه این دارو داروی گیاهی و در واقع قارچی می باشد نیاز به زمان بیشتری برای تاثیر گذاری بهتر دارد. بنابراین با توجه به مسائلی که مطرح شد مصرف این قارچ به عنوان مکمل دارویی در کنار سایر درمانها به شدت توصیه می‌شود و می‌توانیم نتایج مطلوبی را در این زمینه از مصرف این قارچ بگیریم چرا که عوارض داروهای شیمیایی را نیز ندارد.

تاثیر قارچ گانودرما بر روی دیابت نوع یک و دیابت نوع دو

همانطور که می‌دانید دیابت یا بیماری قند خون بالا انواع مختلفی دارد که اصلی‌ترین انواع‌ آن دیابت نوع یک و دیابت نوع دو هستند. دیابت نوع یک به علت کاهش توان بدن در تولید انسولین به وجود می‌آید و دیابت نوع دو به علت کاهش جذب و تاثیر انسولین در بدن اتفاق می‌افتد.

قارچ گانودرما تاثیر بسیار زیادی بر روی دیابت نوع یک و نوع دو دارد، بگذارید به تاثیر قارچ گانودرما بر این دو نوع دیابت نگاهی بیندازیم:

از جمله خواص قارچ گانودرما بر دیابت می‌توان به کاهش غلظت گلوکز در خون اشاره کرد. از دلایل اصلی بیماری دیابت عدم تولید انسولین توسط غده ی پانکراس یا لوزالمعده است. دیابت یا قند خون زمانی تبدیل به یک بیماری می شود که انسولین کافی توسط غده لوزالمعده ترشح نشود تا وارد خون شود. بدون انسولین گلوکز در خون باقی مانده و انرژی لازم بدن را تامین نمی کند. قارچ گانودرما با تحریک غده ی لوزالمعده موجب افزایش تولید انسولین در خون شده. با جریان یافتن انسولین گلوکز اضافی جذب شده و مورد مصرف اندام های بدن قرار می گیرد و به این ترتیب قند خون کاهش می یابد.

اتفاقی که در دیابت نوع دو نیز رخ می‌دهد این است که انسولین در بدن تولید می‌شود، قند هم در خون وجود دارد اما سلول‌های بدن توانایی جذب و سوزاندن قند را علیرغم وجود انسولین در خون ندارند. قارچ گانودرما توانایی اتصال بین سلول‌های بدن و انسولین را افزایش می‌دهد و این مشکل رو برطرف می‌کند و این امر باعث کاهش قند خون می‌شود.

مزایای قارچ گانودرما برای دیابت، قارچی سم زدا

 

گانودرما

 

بیماران دیابتی از طریق مصرف داروهای شیمیایی می توانند بیماری خود را کنترل کنند اما باید در نظر داشت که این داروها هیچگاه درمان صد در صدی را در پی ندارند و بیمار باید تا سالیان سال این داروها را مصرف کند. داروهای شیمیایی برای درمان دیابت خود در دراز مدت موجب مشکلات و بیماری‌های جدی در بدن می‌شوند. یکی از نگران کننده‌ترین آنها تصلب شرائین بوده با خطر سکته‌های قلبی و مغزی و دیگری هم تداخل با عملکرد متابولیسم بدن و ایجاد چاقی در بیمار. خیلی اوقات شاهد بیماران دیابتی‌ای بوده‌ایم که با مصرف داروهای شیمیایی برای درمان بیماری خود دچار عارضه‌های کلیوی و دیگر بیماری‌ها شده‌اند. قارچ گانودرما متابولیسم بدن را کنترل کرده و اثرات جانبی داروهای شیمیایی که مورد استفاده بیماران دیابتی قرار می‌گیرد را کاهش داده و باعث سرزندگی و نشاط آنها می‌شود و بیماران شادابی خود را دوباره به دست می‌آورند و هم چون گذشته می‌توانند بدون خستگی کارهای روزمره خود را انجام دهند.

پیشنهاد ما : درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب

مطالعات انجام شده بر خواص قارچ گانودرما بر دیابت
در زیر به شواهدی که تاثیر قارچ گانودرما بر دیابت را نشان می‌دهند اشاره شده است:

طبق تحقیقات انجام شده توسط پژوهشگران در دانشگاه چینی هنگ کنگ، قارچ گانودرما حاوی آنزیم‌های است که موجب کاهش قند خون می‌شود. برای این مطالعه تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۹ منتشر شده بود، حدود ۰/۳ گرم عصاره قارچ گانودرما را به مدت یک ماه به تعدادی موش داده شد. ظرف تنها یک هفته مقدار گلوکز خون موش ها به مقدار کمی کاهش پیدا کرد.

در مطالعه دیگری در دانشگاه UNINOVE برزیل، آزمایشی توسطی گروهی پژوهشگر انجام شد تا تاثیر قارچ گانودرما بر دیابت را مشاهده کنند. در این آزمایش تعدادی موش را به چند دسته تقسیم کردند و به یک دسته از آنها قارچ گانودرما به مدت سی روز داده شد. پس از سی روز، آزمایشات تاثیر قارچ گانودرما بر دیابت را موثر نشان داده و مقدار دیابت به طور تدریجی در دسته موش‌هایی که قارچ گانودرما را دریافت کرده بودند، کاهش یافته بود و پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که قارچ گانودرما برای درمان دیابت موثر است و باعث بهبود سلامت بدن می شود.

تاثیر قارچ گانودرما بر دیابت موش های آزمایشگاهی مثبت بوده و مقدار گلوکز در خون ظرف مدت ۳۰ زو به تقریبا نصف کاهش پیدا کرده است.

نتایج این تحقیقات و دیگر تحقیقات انجام شده در این زمینه راه را برای درمان بیماری‌ها جدی با مواد طبیعی خوراکی باز کرده است. از دیگر خواص قارچ گانودرما بر دیابت می‌توان به بازگشت انرژی و شور نشاط در بدن نام برد. کسانی که دچار بیماری دیابت می‌شوند دچار سرگیجه و خستگی‌های مکرر و مفرط شده و همه اینها به دلیل گلوکز و قندی است که در رگهای خونی مانده و جذب و به کار گرفته در اندام‌ها نمی‌شوند در نتیجه بدن انرژی لازم خود را برای انجام فعالیت‌ها دست نمی‌آورد.

از دیگر فواید قارچ گانودرما در دیابت می‌توان به محو کردن لکه‌هایی تیره بر روی پا اشاره کرد. کسانی که به دلیل دیابت دچار لکه‌های بر روی پا خود می‌شوند با مصرف مرتب گانودرما می‌توانند این لکه‌ها را از بین برده.

اثرات مفید دیگر گانودرما روی بدن
برخی هم ادعا کرده‌اند که قارچ گانودرما به دلیل مقادیر بالای بتاگلوکان و آنتی‌اکسیدان‌ها باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و با افزایش تعداد گلبول‌های سفید خون برای پیشگیری و درمان انواع سرطان مفید است. همچنین گفته‌شده که قارچ گانودرما با اثر بر روی ترشح هورمون تستوسترون باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات می‌شود.

 

پیشنهاد ما : درمان درد دنبالچه با گیاهان دارویی

 

کلام آخر : 

قارچ گانودرما سلول های خود ایمنی بدن را تقویت میکند همچنین به دلیل داشتن انسولین در کبد تاثیر می‌گذارد و باعث میشود این سلول با گرفتن قند از خون آن را به صورت گلیکوژن ذخیره کند و قند خون را کاهش دهد.
قارچ گانودرما شامل پلی ساکارید است که اثر هیپولیسمی فراهم می‌کند و باعث افزایش سطح انسولین،پلاسما،متابولیسم و گلوکز میشود.و بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته عوارض زیادی نداشته اگر با تجویز پزشک استفاده شود بهتر است اما میتوان برای درمان از این قارچ استفاده کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *