پزشکی مدرن, مقالات

درمان زگیل مقعدی

درمان زگیل مقعدی

درمان زگیل مقعدی

 

درمان زگیل مقعدی

 

زگیل مقعدی به عنوان سرطان شناخته می شود و عواملی مانند مقاربت جنسی و خون و حتی مسواک و ریش تراش باعث به وجود آمدن آن می شوند در این مقاله با ما همراه باشید تا با درمان زگیل مقعدی به طور کامل اشنا شوید و به درمان زگیل مقعدی در خانه بپردازید

✅زگیل های مقعدی چیست؟

زگیل های مقعد، یکی از خطرناک ترین بیماری های اجتماعی است ، بیماری، توسط علل زیادی آلوده می شود که علت اصلی آن رابطه جنسی است (رابطه جنسی محافظت نشده) و می تواند هم برای مردان و هم برای زنان اتفاق بیافتد.
این بیماری ،توسط ویروس پاپیلوم انسانی ایجاد می شود و انگلی است که عمدتا در غشای مخاطی وجود دارد، از قبیل اندام تناسلی، دهان، چشم و مقعد. این ویروس دارای بیش از 100 ژن مختلف، از جمله سویه های ویروسی است، که خیلی نزدیک به تکثیر سلول های کنترل نشده است (همچنین به عنوان سرطان شناخته می شود).

زگیل مقعدی از خطرناک ترین بیماری ها

توجه داشته باشید که این بیماری خیلی آسان بر می گردد ، زگیل های مقعد، یک دوره نقاحت نسبتا طولانی، معمولا 2 تا 9 ماه دارد.در طی دوره نقاحت، بیماری معمولا علائم واضح نشان نمی دهد. پس از دوره نقاحت، غشاهای مخاطی پوستی که توسط ویروس آلوده می شوند، قلنبه هایی شبیه به توت فرنگی، گل کلم یا مرغ ها ظاهر می شوند آنها می توانند به صورت جداگانه ظاهر شوند یا به صورت منظم ظاهر شوند ؛ در طی نقاحت، این بیماری هنوز هم می تواند دیگران را آلوده کند.

اگر این بیماری در زنان اتفاق بیفتد، می تواند علائم بسیار ناراحت کننده ای مثل ورم و خارش واژن ایجاد کند زگیل های مقعد، مخصوصا برای زنان خطرناک هستند، زیرا وقتی قلنبه ها بزرگ می شوند، ممکن است دستگاه تولید مثل را مسدود کنند این باعث می شود زن باردار سزارین داشته باشد ، زگیل های مقعد، می توانند نوزاد را در صورت زایمان طبیعی، آلوده کنند. مطالعات نشان داده که ارتباط نزدیکی بین ویروس و سرطان (به طور عمده سرطان دهانه رحم و سرطان آلت تناسلی) وجود دارد.

 

چه دلایلی باعث به وجود امدن زگیل مقعدی می شوند ؟

◾ داشتن سابقه ی رادیوتراپی
◾ شرکای جنسی متعدد
◾ لواط
◾ پیوند عضو و استفاده از داروهای سرکوب کننده ی ایمنی
◾ مصرف سیگار و الکل
◾ نقص سیستم ایمنی بدن مثل دیابت و ایدز
◾ سابقه ی سرطان

نحوه ی تشخیص زگیل مقعدی

این بیماری در ابتدا شاید به شکل یک زخم یا تاول کوچک باشد ولی با گسترش عفونت به شکل زائده هایی کوچک در اطراف مقعد قابل مشاهده است که پزشک با یک معاینه ی روتین و ساده به وجود آن می تواند پی ببرد . همچنین برای بررسی دقیق تر می تواند از وسیله ای به نام آنوسکوپ برای مشاهده ی داخل مقعد استفاده کند.

افراد در معرض ابتلا به زگیل مقعدی

در موارد زیر شما در خطر بیشتری برای ابتلا و انتقال زگیل مقعدی هستید:

◾ داشتن رابطه جنسی بدون محافظت (استفاده نکردن از کاندوم)
◾ داشتن چند شریک جنسی
◾ داشتن رابطه جنسی از مقعد
◾ داشتن رابطه جنسی یا رابطه نزدیک به شخصی که به ویروس HPV آلوده بوده است.
◾ داشتن رابطه جنسی در سن پایین
◾ ضعف دستگاه ایمنی به دلیل بیماری یا داروها
در هر حال، حتی اگر شما فقط یک شریک جنسی داشته باشید می توانید به زگیل مقعد مبتلا شوید و کاندوم کاملا از شما در برابر این ویروس محافظت نمی کند.

پیشگیری از زگیل مقعد

برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری می‌توان با رعایت چند نکته به در امان ماندن خود کمک کرد از جمله:

• توصیه می‌شود که پسران و دختران در ۱۱ الی ۱۲ تا ۲۶ سالگی قبل از مواجهه با ویروس HPV نسبت به آن ایمن و واکسینه شوند. با این حال، نقش واکسن برای جلوگیری از زگیل مقعد و سرطان مقعد ناشناخته است.

• فرد می‌تواند با خودداری از تماس جنسی پر خطر، استفاده از کاندوم یا محدود کردن تعداد شرکای جنسی خطر ابتلا به بیماری HPV را کاهش دهد. با این حال، کاندوم نمی‌تواند به طور کامل فرد را در برابر آن محافظت کند و احتمال ابتلا به این بیماری حتی از رابطه‌ با یک شریک جنسی نیز وجود دارد. (زیرا این ویروس پوست به پوست منتقل می‌شود و ویروس فقط در محل پوشیده شده با کاندوم زندگی نمی‌کند.)

• برای احتیاط، شرکای جنسی می‌توانند از نظر زگیل و دیگر بیماری‌های مقاربتی (STD) بررسی شوند، حتی اگر هیچ نشانه‌ی ظاهری ندارند.

 

پیشنهاد ما : علت به وجود امدن زگیل تناسلی مردان

 

تشخیص زگیل مقعدی

• سابقه پزشکی بیمار و ارتباطات جنسی وی می تواند بخشی از روند تشخیص باشد. وجود بیماری های رماتیسم مفصلی، سندرم روده تحریک پذیر یا پیوند اعضا می تواند باعث آسیب به دستگاه ایمنی بدن شود و فرد را در معرض ابتلا به ویروس HPV آسیب پذیر تر کند. همچنین رابطه مقعدی می تواند ریسک ابتلا به زگیل مقعدی را افزایش دهد.

• زگیل مقعدی را می توان از طریق معاینه چشمی در حین مراجعه به پزشک تشخیص داد. برای بهتر نمایان شدن زگیل ها، ممکن است از استیک اسید برای سفید تر شدن رنگ زگیل ها در حین معاینه استفاده شود. این نوع معاینه نمی تواند وجود ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) را در بدن تایید یا رد کند.

• آناسکوپ نوعی ابزار پزشکی است که برای معاینه زگیل های درون کانال مقعد به کار می رود. این وسیله همچنین در شناسایی دیگر زگیل های تناسلی سودمند است.

• معاینه رکتال حتما باید برای مطمئن شدن از عدم رشد زگیل مقعدی در کانال مقعد انجام شود.

• اگر درمان های مرسوم نتوانند جوابگو باشند، بیوپسی از زگیل های مقعدی باید انجام شود.

 

✅درمان قطعی زگیل مقعدی

 

درمان زگیل مقعدی

 

روش های زیر برای درمان قطعی زگیل مقعدی توصیه می شوند:

• داروهای موضعی:

اغلب این دارو ها برای زگیل های مقعدی کوچک تجویز می شوند. داروهایی مانند تری کلرواستیک اسید، پدوفیلین، پودوفیلوکس و ایمی کیمود اغلب به صورت کرم و محلول موضعی قابل دسترس هستند. استفاده از این دارو ها ساده است اما احساس سوزش زیادی پس از استفاده از آنها وجود دارد. مدت درمان با این دارو ها ممکن است هفته ها تا ماه ها به طول بینجامد. کارایی داروها در همه بیماران یکسان نیست، بنابراین نتیجه درمان با داروهای موضعی کاملا مشخص نیست. همچنین عوارضی از جمله خارش، حساسیت پوست، ایجاد زخم، احساس درد یا سوزش وجود دارد که در صورت مشاهده این علائم توصیه می شود که مصرف دارو فورا قطع شود.

• کرایوتراپی یا فریز:

در مطب پزشکان، استفاده از نیتروژن مایع می تواند موجب فریز شدن زگیل ها و مانع رشد خوشه ای زگیل ها شود. پس از مدتی، زگیل و ساختار خوشه ای زگیل ها می افتد و پوست به تدریج بهبود می یابد.

روش های جراحی برای درمان قطعی زگیل مقعدی

در صورت وجود زگیل های مقعدی بزرگ، مصرف محلول های موضعی موثر نیست. در این مواد مداخله جراحی می تواند به درمان قطعی زگیل های مقعدی کمک کند. معمولا جراحی تحت بی حسی موضعی انجام می شود مگر این که زگیل بسیار بزرگ باشد. برای این جراحی، بیمار نیاز نیست که در بیمارستان بستری شود و به صورت سرپایی قابل انجام است. در صورتی که زگیل مقعدی بسیار بزرگ و دارای خوشه های زیادی باشد، ممکن است از بیهوشی اسپاینال یا عمومی برای انجام جراحی استفاده شود. شیوه های جراحی برای درمان قطعی زگیل مقعدی شامل موارد زیر هستند:

• الکتروکوتر: از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل ها استفاده می شود.
• درمان با لیزر: در این شیوه، از پرتوهای نور برای برداشتن قطعی زگیل مقعدی استفاده می شود.
• فولگوراسیون: این شیوه نیز برای سوزاندن زگیل های مقعدی مورد استفاده قرار می گیرد.
• برداشتن کامل زگیل مقعدی با استفاده از جراحی: این روش در برخی مواردی انجام می شود که زگیل بسیار بزرگ است و زگیل مقعدی باید به طور کامل انجام شود و با استفاده از ایجاد برش انجام می شود.

آیا یکبار مراجعه برای درمان قطعی زگیل مقعدی کافی است؟

هنگامی که تعداد زگیل ها زیاد باشد، پزشک درمان زگیل های شما را در چند جلسه انجام خواهد داد. همچنین ظهور مجدد زگیل ها در 50 درصد بیماران رایج است. ویروسی که موجب زگیل مقعدی می شود در پوست پنهان شده و ممکن است تا چند ماه همه چیز طبیعی به نظر برسد تا دوباره زگیلی خود را نشان دهد. در صورت مشاهده زگیل جدید حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

درمان قطعی زگیل مقعدی معمولا چقدر طول می کشد؟

چندین ویزیت و مراجعه در فواصل مرتب برای چندین ماه پس از دیدن آخرین زگیل مقعدی لازم است تا مطمئن شوید که دیگر زگیلی ظاهر نمی شود. باید به پزشک خود به صورت توصیه شده توسط وی مراجعه کنید تا پزشک شما را معاینه کند و متوجه هرگونه زخم یا علائم دیگر ازجمله درد و خونریزی رکتال شود.

چه کاری می توان کرد تا دوباره به زگیل مقعدی مبتلا نشد؟

در برخی موارد، زگیل ها به طور مرتب پس از برداشت قطعی زگیل مقعدی ظاهر می شوند، زیرا ویروسی که موجب زگیل مقعدی می شود هنوز در پوست وجود دارد. از پزشک خود بپرسید که چند وقت یکبار باید برای زگیل های عود کننده دوباره مراجعه کنید.
برای ممانعت از ابتلای دوباره، داشتن کاندوم در هنگام رابطه جنسی و محدود کردن رابطه جنسی به یک شخص مطمئن توصیه می شود. به عنوان احتیاط باید شریک جنسی نیز از نظر زگیل مقعدی، زگیل تناسلی و دیگر بیماری ها مقاربت جنسی بررسی شود، حتی اگر هیچ علائمی نداشته باشد. پزشک شما نیز ممکن است به شما توصیه کند که از نظر دیگر بیماری های مقاربت جنسی بررسی بشوید.

 

پیشنهاد ما :درمان گیاهی زگیل تناسلی

 

درمان های خانگی برای زگیل های مقعد :

عصاره دانه گریپ فروت:

گریپ فروت، به عنوان یک میوه مرکبات اسیدی است و دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان است ، این میوه ،در تقویت سیستم ایمنی بدن ما بسیار مفید است. علاوه بر این، ویژگی ضد میکروبی عصاره دانه گریپ فروت، برای جلوگیری از عفونت های پوستی کمک می کند. شما فقط باید عصاره دانه گریپ فروت را مصرف کنید، سپس آن را روی زگیل های مقعد خود اعمال کنیدبرای پوشاندن آن ،از یک باند استفاده کنید و آن را به طور طبیعی خشک کنید.

چای سبز:

این به نظر عجیب می رسد، زمانی که آن را برای درمان خانگی زگیل مقعد استفاده می کنند، اما بسیار موثر است.چای سبز غنی از آنتی اکسیدان ها و فلاونوئیدها است که قادر به کاهش رادیکال های آزاد هستند چای سبز نیز غنی از کاتچین است. این کاتچینها به ویژهEGCG و ECG دیگر آنتی اکسیدان ها هستند که برای مهار بسیاری از ویروس های باکتریایی و همچنین این ویروس نیز کاربرد دارند ؛ بنابراین، استفاده از چای سبز برای درمان زگیل های مقعد بسیار موثر است. برای این درمان، آنچه شما باید انجام دهید عبارتند از:

🔆2-3 برگ چای سبز را آماده کنید.
چای سبز را بعد از شستشو بکوبید.
از مخلوط بالا برای مالیدن روی زگیل ها استفاده کنید و برای 10 دقیقه رها کنید.
دوباره پوست خود را با آب بشویید.
همچنین میتوانید کیسه چای سبز را به آب گرم فرو کنید و سپس چای سبز را دربیارید. اجازه دهید خنک شود سپس روی زگیل ها بمالید.
این روش، موثر و بسیار امن را 2-3 بار در روز انجام دهید.

سرکه سیب:

در میان درمان های خانگی برای درمان زگیل مقعد، استفاده از سرکه سیب یکی از موثر ترین روش هاست.

سرکه سیب، نوعی سرکه است که از سیب یا الکل سیب ساخته شده است.

سرکه سیب شامل اجزای پروتئین، اسید، آنزیم ها، اسید آمینه، ویتامین های پتاسیم،کلسیم،منیزیم و آهن می باشد.

سرکه سیب، حاوی اسید مالیک است که یک ضد ویروسی خوب و ضد قارچی است.

با توجه به خواص ضد میکروبی قوی سرکه سیب، برای درمان زگیل های مقعد بسیار موثر است.

سرکه ،یک اسید ضعیف است که دارای 4-8٪ اسید استیک است. با این حال، حتی اسید های ضعیف می توانند باعث سوختگی های شیمیایی شوند.

بنابراین، هنگام استفاده مستقیم از سرکه سیب بر روی پوست، باید محتاط باشید.

احتمال دارد احساس سوزش و تحریک ملایم داشته باشید.

در صورت درد زیاد، سوزش در طول زمان بهتر است از این ماده استفاده نکنید و محل را با آب بشویید.

برای استفاده از سرکه سیب برای درمان زگیل های مقعد، می توانید یکی از این روش های زیر را انجام دهید:

روش 1: درمان های خانگی برای زگیل های مقعد با استفاده از سرکه سیب:

برای اجرای این روش، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

🔆یک قاشق چای خوری سرکه سیب آماده کنید.
زگیل های مقعد خود را تمیز بشویید.
یک حوله نرم را درون سرکه سیب فرو کنید و سپس به آرامی آن را به روی زگیل مقعد خود بکشید.
برای 10 دقیقه رها کنید و دوباره پوست خود را با آب سرد شستشو دهید.
شما می توانید این روش را 2-3 بار در روز برای گرفتن بهترین نتیجه درمان انجام دهید.
علاوه بر این، شما همچنین می توانید یک قاشق چای خوری سرکه سیب را یک بار در روز برای درمان زگیل مقعد بخورید.

🔆روش 2 – سرکه سیب و تکه های موز:

برای اجرای این روش، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

🔆2-3 قاشق چای خوری سرکه سیب را آماده کنید.
پوست موز را بشویید و سپس خشک کنید.
سرکه سیب را به پوست موز اضافه کنید و سپس آنها را له کنید.
آنها را به مدت 3 تا 5 دقیقه در یخچال قرار دهید و سپس آن را به آرامی روی پوست خود که دارای زگیل های مقعد هستند، بمالید.
10 دقیقه آن را رها کنید بعد پوست خود را با آب بشویید.
شما می توانید این روش را 1 تا 2 بار در روز برای بهترین نتایج انجام دهید.
توجه داشته باشید که:

سرکه سیب را روی زخم های باز یا به طور مستقیم به گردن و صورتتان نمالید.

از سرکه سیب روی یک زگیل تناسلی استفاده نکنید، زیرا این نوع زگیل نسبتا متفاوت است و بهتر از حرفه ای درمان شود.

گاهی اوقات هنگام استفاده از سرکه سیب، واکنش های آلرژیک مانند جوش یا کهیر، سرگیجه، تنگی نفس ، ضربان قلب سریع به وجود می آید.

رعایت چند نکته در خانه : 

خوردن سبزی بیشتر: خوردن سبزیجات بیشتر می تواند شرایط خوبی برای درمان زگیل های مقعد شما فراهم کند.شما می توانید سبزیجات بیشتری مصرف کنید ،مانند کلم پیچ، کلم، کلم بروکلی … خوردن سبزیجات بیشتر نیز برای سلامتی شما مفید است.

⬜ نوشیدن شیر: شیر ،حاوی اسید لاکتیک است که می تواند به ترمیم سلول های معده کمک کند ، شیر نیز ،می تواند به کاهش کلسترول کمک کند، سیستم ایمنی بدن را افزایش دهد و با سرطان مبارزه کند.

⬜ مصرف عسل یا ژله را افزایش دهید:

زیرا به افزایش ایمنی بدن کمک می کند آنها توانایی تنظیم هورمونهای بدن و مبارزه با سرطان را دارند.

⬜ به طور مرتب قارچ بخورید:

قارچ ها در افزایش مقاومت بدن بسیار موثر هستند این همان چیزی است که بیماران مبتلا به زگیل های مقعد نیاز دارند.

⬜ مصرف سیر را افزایش دهید:

سیر در تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش فشار خون، کاهش قند خون و مبارزه با سرطان کمک می کند سیر، غذایی است که برای بیماران مبتلا به زگیل های مقعد مناسب است.

⬜ به طور مرتب گوجه فرنگی بخورید:

گوجه فرنگی ،حاوی مقدار زیادی ویتامین است، بنابراین می تواند در برابر جهش سلولی مقاوم باشد گوجه فرنگی ها، در پیشگیری و درمان زگیل های مقعد تاثیر مهمی دارند.

⬜ خوردن مقدار زیادی از اسفناج:

اسفناج، توانایی افزایش مقاومت بدن و جلوگیری از کم خونی را دارد ، این، برای درمان زگیل مقعد بسیار مفید است.

⬜ افزایش میوه های تازه با محتوای ویتامین C بالا:

مصرف غذاهای تند، غذاهای دریایی و غذاهای فرآوری شده، به دلیل داشتن چربی زیاد را کاهش دهید ، مصرف این غذاها، باعث می شود تا ویروس سریعتر رشد کند. این ،برای بیماران مبتلا به زگیل های مقعد مناسب نیست از چاشنی هایی مانند پیاز، زنجبیل و پیاز کوهی استفاده نکنید ؛ در طول درمان، بیماران نباید رابطه جنسی داشته باشند.

 

پیشنهاد ما : آیا زگیل تناسلی درمان می شود؟

 

سخن پایانی:

امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم شما را با این زگیل بسیار خطرناک آشنا کرده و روش درمان آن را به شما عزیزان آموزش داده باشیم درمان های خانگی را جدی بگیرید نه تنها از این بیماری جلوگیری میکند بلکه از ابتلا از بیماری های دیگر نیز جلوگیری خواهد کرد بخصوص مصرف میوه و سبزیجات .

 

4 دیدگاه در “درمان زگیل مقعدی

 1. samaneh گفت:

  دختری ۱۸ساله هستم یک بار فقط رابطه جنسی از پشت داشتم یه دونه هایی دوره سوراخ مقعدم دیدم حالا نمی‌دونم عادی هست یا نه بده خیلی حساسیت پیدا کردم می‌ترسم کمکم کنید

  1. سمیرا خداپرست گفت:

   سلام اگه خارش سوزش و درد شدید دارید امکان انتقا ویروس به بدنتون هست و باید سریعا به پزک مراجعه کنید و اگر حساسیت هست مثلا حساسیت های فصلی یا حساسیت هایی که در تماس با گردو خاک ایجاد میشه مشکلی نیست

 2. sasan گفت:

  سلام چند روز که احساس سوزش و خارش در مقعد دارم الان متوجه دانه های بسیار ریز شدم که خیلی خارش میده و چند دانه کوچک‌زیر پوسته بیضه هم هست

  1. سمیرا خداپرست گفت:

   امکان اینکه که زگیل تناسلی داشته باشید خیلی زیاده چون این ویروس با همین علائم خودش را نشون میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *