بیماری های زنان, پزشکی مدرن, مقالات

درمان زگیل تناسلی زنان

درمان زگیل تناسلی زنان

 

درمان زگیل تناسلی زنان

💗درمان زگیل تناسلی زنان یا درمان زگیل تناسلی در زنان دو عبارتی است که جستجوهای بسیاری در اینترنت برای آن ها وجود دارد.
پس در این مقاله از معجون ساز با توضیحات درباره درمان زگیل تناسلی درباره جنس مونث خواهیم پرداخت؛ پس با ما همراه باشید.💗

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی در دنیاست که در بسیاری از کشورها برنامه های دولتی برای کنترل آن ارائه شده است. اما با اینحال این بیماری هنوز در ایران جدی گرفته نشده و علیرغم شیوع بالای آن و مخصوصا سرعت شیوع آن، هنوز برنامه مدون بهداشتی و آموزشی برای مقابله با آن در نظر گرفته نشده است. زگیل تناسلی در زنان اهمیت بیشتری دارد، چرا که ویروس HPV که عامل این بیماری ست می تواند دهانه رحم را مبتلا کرده و موجب سرطان دهانه رحم در خانمها بشود. زگیل تناسلی زنان باید بسیار جدی گرفته شود و بهمین دلیل ما این مقاله را برای اطلاع بیشتر خانمها از این بیماری تهیه کردیم.

درمان زگیل تناسلی در زنان مخصوصا برای خانم هایی که قصد ازدواج و یا بارداری دارند، در اولویت قرار دارد؛ چرا که عدم درمان به موقع زگیل تناسلی می تواند منجر به گسترش این ویروس و ایجاد بیماری های خطرناکی از جمله سرطان دهانه رحم در خانم ها شود.

در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی در زنان باردار، معمولا بروز زگیل تناسلی تشدید پیدا می کند. اگر فردی از قبل مبتلا به ویروس hpv باشد، در دوران بارداری ضایعات زگیل تناسلی بیشتر می شوند؛ ولی خطری برای مادر و جنین ایجاد نمی کند. در این شرایط بهتر است که زایمان به صورت سزارین انجام شود. لیزر یکی از بهترین روش ها برای درمان زگیل تناسلی در زنان باردار است.

زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی در زنان اصولا یک بیماری به شدت مسری است و ناشی از عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی HPV می باشد. زگیل تناسلی در زنان یا ژنیتال وارت یک بیماری بسیار شایع در تمامی دنیا است و بر اساس گزارشات سازمان جهانی بهداشت یکی از شایع ترین بیماری های منتقله از راه تماس جنسی است.

زگیل تناسلی زنان (ژنیتال وارت) با اثرات نامطلوب جسمی ناشی از عود مکرر ضایعات و مستعد کردن فرد به ابتلای به بدخیمی های آلت تناسلی و سرطان دهانه رحم و سرطان مقعد و حتی سرطان های دهان و حلق و نیز با افزایش دفعات درمان و هزینه های درمانی به شکل جدی بر وضعیت روحی و روانی فرد تأثیر مـی گذارنـد و کیفیت زندگی وی را تحت تأثیر قرار می دهند.

بسیاری از بیماران که به بیماری ژنیتال وارت (زگیل تناسلی زنان) مبتلا می شوند، در صورتی که علامت دار شوند از ظهور ضایعاتی شبیه خال روی آلت که ناگهانی ایجاد شده و روز به روز نیز بر تعداد و اندازه آنها افزوده می شود شکایت دارند.

حتی در ابتدا ممکن است ضایعات زگیل بسیار کوچک بوده و افراد به اشتباه آنها را هنگام تراشیدن موهای زائد بیکینی یا وکس کردن آسیب زده و این اتفاق باعث تشدید و افزایش ناگهانی تعداد زگیل تناسلی زنان گردد.

عموما زیگیل تناسلی زنان در کشاله ران، روی اندام تناسلی، لب بزرگ یا لب کوچک آلت تناسلی و یا در اطراف مقعد به وجود می آیند البته در اکثر موارد ضایعات زگیل تناسلی در نواحی غیر قابل مشاهده نظیر داخل واژن یا روی دهانه رحم نیز ایجاد می شوند. چنانچه یک زن هیچگونه علامت ظاهری نداشته باشد ولی به دنبال تماس جنسی دچار خونریزی یا لکه بینی یا احساس ناخوسایند شود باید به زگیل تناسلی زنان با درگیری روی دهانه رحم مشکوک شد، در اینگونه موارد حتما باید یک معاینه و ارزیابی داخلی انجام شود.

برخی رفتارهای جنسی از نظر واگیری بیماری های آمیزشی به خصوص زگیل تناسلی زنان پرخطر محسوب می شوند که عبارتند از:

روابط جنسی مقعدی
آمیزش و روابط جنسی در زمان قاعدگی
آمیزش جنسی به زور و فشار و تجاوز جنسی
اشتراک بازیچه های جنسی
روابط جنسی دهانی بدون کاندوم

بهترین درمان زگیل تناسلی در دختر مجرد چیست؟

زگیل تناسلی در دختر باکره اگر خیلی کوچک باشد، بدون درمان نیز پس از مدتی خود به خود از بین خواهند رفت. اما در صورت رشد زگیل ها و ابتلا به نوع پر خطر می بایست برای جلوگیری از ایجاد سرطان به پزشک مراجعه نمایید. بهترین روش برای درمان زگیل تناسلی در دختر مجرد استفاده از لیزر co2 است

سریع ترین درمان زگیل اندام تناسلی زنان چیست؟

یکی از سریعترین روش های درمان زگیل تناسلی برای ضایعات قابل مشاهده در مردان استفاده از لیزر CO2 است که معمولا میزان عود ضایعه زگیل تناسلی زنان را تا حدود بسیار زیادی کاهش خواهد داد. بر اساس پژوهش های مجله دانشکده پزشکی اصفهان میزان پاکسازی زگیل تناسلی توسط لیزر CO2 حدود دو برابر بیشتر از کرایوتراپی در درمان زگیل تناسلی است. میزان عود زگیل تناسلی در افرادی که درمان لیزر را انتخاب می کنند، کمتر از کسانی است که که کرایوتراپی انجام می دهند. به عبارت ساده تر خیلی اوقات برای پاکسازی زگیل تناسلی نیاز جلسات کرایوتراپی بیشتری نیاز است و گاهی اصلا این روش پاسخگو نیست؛ در حالی که با لیزر در همان جلسه اول زگیل از بین خواهد رفت و دیگر عود نخواهد کرد.

درمان خانگی زگیل تناسلی در زنان

 

درمان زگیل تناسلی زنان

 

برخی افراد به طور کامل مایل اند با روش های خانگی و طب سنتی مشکل خود را حل کنند که برای رفع زگیل تناسلی روش های گیاهی و خانگی متعددی پیشنهاد می شود.

1- استفاده روغن کرچک
روغن کرچک بدون بو و مزه، برای درمان مشکلات پوستی بسیاری از جمله زگیل های تناسلی مورد استفاده قرار می گیرد. ریسینولیک اسید موجود در روغن کرچک دارای خواصی ضد التهاب و ضد ویروس می باشد که به درمان خانگی زگیل تناسلی کمک می کند.

یک گلوله پنبه را به روغن کرچک خالص آغشته کنید. (این نوع روغن، به وسیله فشار بر روی دانه ها و بدون اعمال گرما بدست می آید.) پنبه را بر روی زگیل قرار داده، آن را چسب کرده و اجازه دهید یک شب بر روی آن بماند. صبح روز بعد، پنبه را برداشته و محل را با آب گرم شستشو دهید. به آرامی آن ناحیه را به وسیله یک پارچه یا لیف اسفنجی بسایید تا سلول های مرده برداشته شوند. این درمان را به صورت روزانه تکرار کنید تا زگیل ها تیره شده و در نهایت از بین بروند.

2- استفاده از چسب نواری
این روش در سال 2007 میلادی و برای اولین بار در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت. یکی از بهترین روش ها که تا 20 درصد در از بین بردن زگیل تناسلی موثر است، چسباندن چسب روی ناحیه مبتلا به مدت 6 روز و ادامه درمان تا حذف کامل زگیل هاست. چسباندن چسب در این روش حکم سمباده را دارد.

3- تخم گیاه کرچک
تخم گیاه کرچک آغشته به عسل از دیگر موارد درمان کننده زگیل است. این تخم رویه ای چوب مانند دارد و باید شکسته شود تا بتوان از ماده چرب داخل آن استفاده کرد. از ترکیب این ماده با عسل، پمادی به دست می آید که باید روی زگیل زده شود.

4- سرکه سیب
سرکه سیب ، یک اقدام موثر برای حذف زگیل های تناسلی است ، اعمال مستقیم آن، به حذف سلول های مرده و خشک کمک می کند. برای نتایج مؤثرتر، توپ پنبه ای را در سرکه خیس کنید و آن را روی زگیل نگه دارید، یا با نوار چسب بپوشانید پس از چند ساعت آن را بردارید، روزانه تا از بین رفتن زگیل ها این عمل را تکرار کنید.

5- استفاده از سیر و ویتامین E
زدن روغن ویتامین E روی ناحیه مبتلا به زگیل و سپس گذاشتن سیر له شده هر 48 ساعت یک بار تا رفع دائم زگیل ها بسیار کمک کننده است.

6- خاصیت روغن پونه کوهی
روغن پونه کوهی که از خانواده نعناع است، یک درمان طبیعی برای ویروس HPV و همچنین کاهش تاثیر زگیل است. این یک درمان مقرون به صرفه است. قبل از استفاده برای کاهش سوزش باید روغن را کمی رقیق کرد.

7- زردچوبه
زردچوبه خالص، کورکومین یک آنتی اکسیدان است که روی ویروس HPV با محافظت از سلول های DNA تاثیر می گذارد. همچنین تاثیر بسیار بزرگی روی انواع مختلف سرطان های رحم دارد.

8- روغن درخت چای
روغن درخت چای یک درمان طبیعی برای ویروس HPV است که خاصیت ضد ویروسی و ضد میکروبی برای کاهش فوق العاده زگیل است. این یک ماده ضد عفونی کننده داخلی و موضعی است که باعث افزایش سطح ایمنی بدن می شود.

9- ویتامین C
بعضی از زگیلها را نیز می توان با ویتامین C درمان کرد ؛ یک قرص ویتامین C را خرد کرده، با چند قطره آب مخلوط و آن را به طور مستقیم به زگیل تناسلی اعمال کنید به یاد داشته باشید زگیل را به مدت یک روز بپوشانید. این فرایند، ویروس پاپیلوم را که عامل اصلی زگیل های تناسلی است، نابود می کند.

استفاده از ویتامین c برای درمان زگیل تناسلی

10-روغن درخت چای
در کنار سایر مزایای سلامتی، خواص ضد قارچی روغن های اساسی مورد مطالعه قرار گرفته اند. روغن درخت چای یک روغن اساسی است که در برابر قارچ و سایر ارگانیسم ها، از جمله شپش سر، سودمند است. روغن درخت چای به عنوان یک درمان خانگی زگییل تناسلی مفید باشد .

شما می توانید یک قطره روغن درخت چای رقیق (مخلوط یک قطره روغن با یک یا دو قطره روغن حامل مانند روغن نارگیل) و مستقیم روی زگیل بگذارید.

بعضی از افراد ممکن است به روغن درخت چای حساسیت داشته باشند، بنابراین مقدار کمی روغن درخت چای رقیق شده را روی بازویتان آزمایش کنید. اگر بعد از ۲۴ ساعت هیچ واکنشی وجود نداشته باشد، قابل استفاده است.

روغن درخت چای می تواند باعث تحریک و ایجاد سوزش یا التهاب شود که این باعث کاهش اندازه زگیل می شود. از استعمال روغن درخت چای در دهان و یا واژن خودداری کنید. نیاز است از این روغن به مدت چند هفته استفاده کنید، و اگر بیش از حد تحریک کننده باشد، مصرف آن را قطع کنید.

11- سیر
به علت خواص ضد ویروسی اش، سیر به عنوان یک درمان مناسب برای زگیل تناسلی شناخته می شود ، رژیم سیر درمانی نیز ،ممکن است شامل سیر خام یا کپسول سیر باشد.سیر خام را خرد کنید سپس، آن را بروی قسمت آسیب دیده استعمال کنید و یک روز یا دو روز با یک باند ببندید. شما همچنین، می توانید سیر را در شکل کپسول مصرف کنید. این نیز یک درمان طبیعی برای از بین بردن زگیل های تناسلی است.

 

پیشنهاد ما : انتقال زگیل تناسلی از طریق دست

 

12- پیاز
پیاز را بر روی زگیل های تناسلی قرار دهید و با باند یا گاز بپوشانید ؛ پیاز، سبب جریان یافتن خون در بدن می شود ؛ شما همچنین می توانید از آب پیاز استفاده کنید برای این، نمک را بر روی برش های پیاز بپاشید و آنها را به مدت یک شب بگذارید عصاره یا آب پیاز تا صبح استخراج شده و می توانید روی زگیل های تناسلی اعمال کنید. پیاز به عنوان ،عامل ضد میکروبی کار می کند و نمک به عنوان آنتی سپتیک عمل می کند.

13- روغن ویتامین E و یا روغن کرچک
روغن ویتامین E و یا روغن کرچک نیز ،می توانند برای زگیل های تناسلی استفاده شود، تا از عفونت HPV خلاص شوید ؛ برای بهترین نتایج، قسمت های آسیب دیده را با روغن ویتامین E ،یا روغن کرچک مالش دهید و سپس سیر خرد شده را بر روحی آن نواحی پوشش دهید.

14- نشستن در آب جو دوسر
دوش جو دوسر یک روش مؤثر برای از بین بردن ناراحتی و خارش ناشی از زگیل تناسلی است جو را در آب داغ خسیانده و سپس آن را لهیده کرده و در آن بنشینید ، این آب، یکی از درمان های موثر طبیعی برای درمان زگیل های تناسلی در خانه است.

15- شیره عرف پروانه
مایع شیری گیاه استبرق(علف پروانه که بعنوان پادزهر استفاده می شده) به عنوان یک درمان مفید و بی ضرر برای درمان زگیل تناسلی در خانه است ، شیره ی این گیاه، می تواند با برش ساقه گیاه استخراج، و به طور مستقیم بر روی زگیل تناسلی استفاده شود، که باعث کاهش رشد پاتوژن می شود که به نوبه خود فرآیند روند بهبودی قسمت های آسیب دیده را شامل می شوند.

16- ریشه شیرین بیان
ریشه شیرین بیان را خرد کرده و پس از آن ،بر روی زگیل های تناسلی به طور مستقیم یا با حفاظت به منطقه آلوده استعمال کنید.این نیز، یک روش درمان طبیعی برای از بین بردن زگیل تناسلی است.

17- پوست درخت بید
پوست درخت بید، به عنوان درمان موثر طبیعی برای از بین بردن زگیل های تناسلی محسوب می شود ؛ قسمت داخلی پوست درخت بید ،برای رسیدن به سطح ارتجاعی مورد نیاز، مرطوب می شود. پوست درخت، مرطوب برای زگیل های تناسلی استفاده می شود و با استفاده از باند یا گاز استریل نگهداری می شود.

18- سرو بادبزنی
طبق یک گزارش علمی در وب سایت رسمی پزشکی گیاه شناسی سانفرانسیسکو، این سرو ارزش بالقوه و خواص درمانی برای درمان زگیل تناسلی دارد.در درمان عفونت ویروسی واگیر جنسی، مستقیم روغن سرو را در قسمت آسیب دیده تناسلی استعمال نمایید، بهبود زیادی به وجود می آورد.

19- جوش شیرین
یک قاشق غذاخوری از روغن کرچک و مقداری جوش شیرین در حدی که لایه ضخیمی از خمیر ایجاد کند را ،با هم مخلوط کرده و این خمیر را در ناحیه آسیب دیده استعمال کنید، و با باند بپوشانید.

20- الکل
مالش الکل نیز ثابت کرده که یک درمان موثر طبیعی برای زگیل تناسلی است ، با این وجود، تقریبا یک هفته یا یک ماه درمان زگیل با الکل طول می کشد، زیرا بستگی به اندازه زگیل ها دارد.

21- لاک ناخن شفاف
لاک ناخن بیرنگ را صبح و شب قبل از رفتن به رختخواب، بر روی زگیل های خارجی استفاده کنید ، زگیل ها در عرض یک یا دو هفته از بین می روند.

22- آب آلوئه ورا
آب آلوئه ورا را، به طور مستقیم بر روی زگیل های تناسلی استفاده کنید ؛ آن را به طور منظم بر روی سطح مورد نظر پخش کنید ،این روش درمان، زگیل ها را به طور طبیعی حل خواهد کرد.از آنجا که زگیل های تناسلی مسری هستند، باید مراقب باشید که از عفونت جلوگیری کنید.

23- روغن پونه کوهی
روغن پونه کوهی که از خانواده نعنا است یک درمان طبیعی برای ویروس HPV و همچنین کاهش تاثیر زگیل است. این یک درمان مقرون به صرفه است. قبل از استفاده برای کاهش سوزش روغن را کمی رقیق باید کرد.

24- تخم گیاه کرچک و عسل
تخم گیاه کرچک آغشته به عسل از دیگر موارد درمان کننده زگیل است. از ترکیب این ماده با عسل، پمادی به دست می آید که باید روی زگیل مالیده شود.

25- چای سبز
استفاده از چای سبز در برابر زگیل های تناسلی موثر است. چای سبز به یک ترکیب در پمادی به نام سینه کاتچین (ورجن) اضافه شده که به صورت تجویزی در دسترس است. شما همچنین می توانید مقدار بیشتری از عصاره چای سبز را خریداری کنید و یک یا دو قطره از آن را به روغن نارگیل اضافه کنید و به عنوان درمان خانگی زگیل تناسلی از آن استفاده کنید.

26- مصرف سبزیجات
سبزیجات به طرق مختلف برایتان مفید است. سبزیجات زیر را امتحان کنید:

کلم
کلم بروکلی
جوانه های بروکلی
گل كلم
کلم پیچ
این سبزیجات حاوی ترکیبات ۳ کربنه هستند که می توانند زگیل های تناسلی را از بین ببرند. توصیه می شود هر روز ۴ تا ۵ بار سبزیجات بخورید.

27- عصاره آناناس
آناناس به دلیل داشتن آنزیم مفیدی به نام بروملین معروف است. این آنزیم مدت های زیادی است که در بالین برای تعدادی از مشکلات التهابی پوست مانند آکنه، پسوریازیس و اگزما استفاده می شود. این عصاره زگیل های تناسلی را خشک و ترد کرده و در نهایت از بین می برد. همچنین، عصاره آناناس سرشار از منگنز است که در جلوگیری از جای زخم هایی کاربرد دارد که پس از برداشت زگیل های تناسلی به روش جراحی ایجاد می شوند.

چندین برش آناناس تازه (نه به صورت کنسروی) تهیه کرده و با فشار دادن عصاره آن ها را خارج کنید. یک گلوله پنبه ای را به آن عصاره آغشته کنید. گلوله پنبه را از قسمت نمناک بر روی زگیل ها قرار دهید. اجازه دهید تا به مدت ۱۰ دقیقه به همین حالت بماند. در صورت نیاز، جهت ثابت نگه داشتن پنبه به آن چسب نواری بزنید. هنگامی که ۱۰ دقیقه به پایان رسید، پنبه را برداشته و عصاره را از روی پوست بشویید.

28- فولات و ب ۱۲
کمبود فولات و ب ۱۲ و باعث افزایش خطر ابتلا به ویروس HPV می شود. مصرف مولتی ویتامین یا فولات و مکمل های B-12 در درمان خانگی زگیل تناسلی ممکن است به بدن شما کمک کند تا از عفونت ویروس HPV جلوگیری کند و باعث ازبین بردن زگیل تناسلی شود.

29- ترب کوبیده شده با سرکه
به منظور درمان زگیل تناسلی مردان با طب سنتی ترب کوبیده شده مخلوط با سرکه نیز کاربرد دارد.

30- روغن پونه
دیگر داروی گیاهی برای از بین بردن زگیل تناسلی روغن پونه است. قبل از استفاده برای کاهش سوزش، روغن را باید کمی رقیق کرد.

31- شیره انجیر
دیگر درمان خانگی زگیل تناسلی در زنان و مردان استفاده از شیره انجیر است. وقتی انجیر را از درخت می چینند شیره سفید رنگی از آن خارج می شود که می بایست جهت درمان گیاهی زگیل تناسلی مردان و زنان روی زگیل بمالند.

32- پودر سیاه دانه و سرکه
ترکیب پودر سیاه دانه و سرکه خانگی به عنوان درمان گیاهی زگیل تناسلی مردان و زنان شناخته می شود.

33- اشک مو
جهت از بین بردن زگیل تناسلی مردان و زنان روزی چندبار، اَشک مو روی زگیل تناسلی گذارید.

34- سرکه انگبین با عرق نعناع
شبی یک لیوان سرکه انگبین با عرق نعناع را به مدت چهار ماه مصرف کنید تا به از بین بردن زگیل تناسلی مردان و زنان کمک کند.

35- پوست درخت بلوط
جهت از بین بردن زگیل تناسلی مردان و زنان ۱۵ گرم پوست درخت بلوط را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید به آرامی بجوشد تا حجم آن به دو سوم تقلیل یابد. از این جوشانده می‌توان به عنوان محلول شست‌وشو استفاده کرد یا آن را در وان حمام ریخته و در آن نشست.

36- پوست موز
خوردن موز کمک می کند تا سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با ویروس که باعث زگیل های تناسلی می شود، تقویت شود. پوست موز نیز برای درمان خانگی زگیل تناسلی مفید است. پوست موز دارای آنتی اکسیدان قوی و همچنین آنزیم های مختلفی است که می تواند زگیل ها را به سادگی درمان کند.

بر اساس اندازه زگیل، یک تکه پوست موز را بگیرید و آن را از داخل روی زگیل بگذارید.
سپس با یک باند، آن را روی زگیل محکم ببندید.
یک شب صبر کنید.
صبح روز بعد پوست را با آب ولرم بشویید.
چند هفته این درمان را تکرار کنید.
37- برگ درخت انجیر
برگ درخت انجیر یک درمان سنتی برای از بین بردن زگیل های تناسلی است. فیزیای آنزیم موجود در این ماده است که به نظر می رسد برای متوقف کردن رشد ویروس که باعث زگیل تناسلی می شود مفید می باشد. علاوه بر این، برگ این درخت پوست را تسکین می دهد و باعث کاهش التهاب می شود.

شیره سفید برگ درخت انجیر را خارج کنید.
این ماده را بر روی ناحیه آسیب دیده بمالید و چند دقیقه صبر کنید.
این درمان را دو یا سه بار در روز تکرار کنید تا بهبودی قابل ملاحظه ای را مشاهده کنید.
38- آب آناناس
مقداری آناناس را له کنید و آبش را روی یک توپ پنبه ای بریزید و به مدت ده دقیقه بر روی زگیل ها قرار دهید و بعد آن را بردارید. این کار را دو بار در روز انجام دهید تا به طور کامل زگیل های ناحیه تناسلیتان از بین برود.

39- سیب زمینی
سیب زمینی ها را به شکل برش های درشت در بیاورید و به آرامی بر روی زگیل هایتان بمالید. این روش درمانی را حداقل دو هفته روزانه انجام دهید تا متوجه تاثیر و تغییر در ناحیه تناسلی خود بشوید.

40- نمک اپسوم
در لگن یا وان حمام مقداری نمک اپسوم را در آب مخلوط کنید و به مدت نیم ساعت درون آن بنشینید و بعد خود را بشویید و خشک کنید. انجام این عمل و تکرار آن سه بار در هفته باعث رفع زگیل تناسلی می گردد.

41- عصاره دانه گریپ فروت
به اندازه یک قطره از این عصاره را دو بار در روز به مدت دو تا سه هفته بر روی زگیل تناسلی خود بمالید تا سفید رنگ شود و کاملا از بین برود.

42- فندق افسونگر
فندق افسونگر یه ماده دارویی عالی برای درمان زگیل می باشد. این دارو را رقیق کنید و بر روی زگیل های ناحیه تناسلی بمالید و بعد از یک ربع ساعت آن را بشویید و خشک کنید. از این راه درمانی دو بار در روز و به مدت سه هفته استفاده نمایید.

43- عصاره برگ زیتون
چند عدد برگ خشک زیتون را به مدت ده دقیقه درون آب بجوشانید و بعد از صاف کردن محلول روزانه سه تا چهار بار از آن بنوشید.

44- شیره گیاه استبرق
گیاه استبرق را له کنید تا شیره آن خارج شود و بعد شیره به دست آمده را روزی دو تا سه بار بر روی ناحیه تناسلی خود بمالید.

45- گیاه قاصدک
این گیاه را له کنید و شیره آن را خارج نمایید و از با شیره قاصدک دو تا سه بار در روز به مدت سه هفته ناحیه تناسلی خود را مورد درمان قرار دهید.

46- سرخارگل
سرخار گل یک درمان طبیعی برای HPV است. این گیاه که به صورت چای یا شربت استفاده میشود به طرز برجسته ای به مقابله با زگیل ها میپردازد.

47- گل همیشه بهار – کالاندولا
گل همیشه بهار یا کالاندولا میتواند به صورت خوراکی یا به صورت سیاف برای درمان زگیل ها استفاده شود. روغن کالاندولا برای از بین بردن زگیل های عفونت HPV استفاده میشود.

48- گیاه خوک طلایی
گیاه خوک طلایی یک درمان طبیعی دیگر برای ویروس HPV است که به همراه گیاه سرخارگل برای از بین بردن زگیل ها استفاده میشود.

49- قارچ برای درمان زگیل تناسلی
قارچ ها مثل Reishi و Shitake درمان طبیعی برای عفونت ویروس HPV هستند. انها یک فعالیت ضد ویروسی برای کشتن اثرات این ویروس هستند که زگیل تناسلی را فراهم میکند.

50- پادارکو
عصاره مایع پادارکو با فعالیت ویروس HPV مبارزه میکند. درمان طبیعی برای ویروس HPV است. عصاره مایع میتواند روی مناطق الوده شده زگیل هم استفاده شود. همچنین قابلیت کوچک کردن و ناپدید کردن زگیل ها را نیز دارد.

51- گون برای درمان زگیل تناسلی
گون به عنوان عامل ضد ویروسی ایمنی بدن با ویروس HPV مقابله میکند. این ماده ویروس HPV را میکشد و ایمنی بدن را برای مقابله با سرطان بالا میبرد.

نشانه های زگیل تناسلی در زنان و مردان

– در زنان، زگیل های تناسلی می توانند روی فرج، دیواره واژن، بین واژن و مقعد و روی دهانه رحم رشد کنند.
– در مردان، زگیل های تناسلی روی آلت تناسلی، بیضه ها و مقعد رشد می کنند.
– همچنین در صورت داشتن رابطه زناشویی از راه دهان، می توانند در قسمت دهان و گلو نیز دیده شوند.
– برآمدگی های کوچک و همرنگ پوست یا بیرنگ در ناحیه تناسلی از نشانه های زگیل تناسلی در زنان و مردان است.
– دیگر نشانه های زگیل تناسلی در زنان و مردان این است که چندین زگیل تناسلی می توانند در یک جا جمع شوند و شبیه گل کلم گردند.
– خارش و احساس ناراحتی در ناحیه تناسلی نیز از نشانه های زگیل تناسلی در زنان و مردان است.

عوارض زگیل تناسلی

– سرطان : ویروس HPV تناسلی می تواند باعث سرطان گردن رحم شود. همچنین باعث سرطان فرج، سرطان سوراخ مقعد و سرطان آلت تناسلی در مردان می شود.
– مشکلات بارداری : زگیل تناسلی در زنان باعث بروز یک سری مشکلات در طی بارداری می شود.
– این زگیل ها می توانند به قدری بزرگ شوند که ادرار کردن را دچار مشکل کنند.
– زگیل های دیواره واژن، توانایی باز شدن واژن را در طی زایمان طبیعی کاهش می دهند.
– به ندرت، نوزاد متولد شده از یک مادر مبتلا به زگیل تناسلی، دچار زگیل در ناحیه گلو می شود. چنین نوزادی ممکن است برای پیشگیری از انسداد راه تنفسی در گلو (خفگی)، نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

پیشگیری از زگیل تناسلی

– درحال حاضر برای زگیل ناحیه تناسلی واکسن وجود دارد. بهترین سن تزریق واکسن زگیل تناسلی مردان و زنان ۱۲ تا ۱۵ سالگی و نهایتا زیر ۲۶ تا۳۰ سال می باشد.
– استفاده از کاندوم هنگام نزدیکی با همسر
– پرهیز کامل از ارتباطات جنسی نامشروع و پرخطر
– مبتلایان به این بیماری در خانه به جز جدا سازی لباس زیر، حوله، لیف، صابون و تیغ که از بدیهیات اولیه بهداشت فردی است نیاز به اقدامات بهداشتی وسواس گونه ندارند.
– این ویروس از طریق دستگیره در، شیرآب و سایر تماسهای روزمره منتقل نمی شود.
– اگر همه اعضای خانواده از یک توالت فرنگی (نه ایرانی) مشترک استفاده می کنند بهتراست از پد های یک بار مصرف مخصوص که بر روی توالت فرنگی قرار می گیرد استفاده کنند.
– اگر در این خانواده ها افراد بالای ۱۲ سال زندگی می کنند تزریق واکسن گاردازیل به آنها توصیه می شود.

 

پیشنهاد ما : عکس واضح از زگیل تناسلی زنان

 

زگیل واژن:

زگیل واژن که با نام های زگیل تناسلی یا زگیل مقاربتی هم شناخته می شود از شایع ترین بیماری های آمیزشی است . این ضایعه های پوستی در اثر نوعی ویروس DNA دار با نام HPV با پاپیلومای انسانی ایجاد می شود .
همان طور که از نام آن مشخص است این بیماری در پوست ناحیه ی تناسلی زنان و در نقاط مختلف واژن رخ می دهد.  این بیماری عفونتی است که از طریق روابط جنسی بین افراد منتقل می شود و تیپ هایی از این ویروس باعث به وجود آمدن برخی از انواع سرطان مثل سرطان دهانه ی رحم در زنان می گردد .
ویروس HPV انواع و تیپ های مختلفی دارد و ویروس هایی که منجر به ایجاد زگیل تناسلی می شوند معمولا از نوع کم خطر آن هستند . نوع پرخطر این ویروس باعث ایجاد انواع سرطان می گردد .
این زائده ها در نقاط خارجی و داخلی واژن به وجود می آیند و در ابتدا هیچ گونه درد یا علامت خاصی ندارند . این زگیل ها معمولا پس از گذشت مدت زمان ۱۸ الی ۲۴ ماه خود به خود از بین می روند و ناپدید می شوند ولی از آنجایی که خود ویروس همچنان در بدن فرد وجود دارد امکان بازگشت دوباره و گسترش آن به سایر نقاط بدن و همچنین احتمال ابتلا به بیماری هایی مثل سرطان رحم وجود دارد . در ضمن اینکه چنین فردی آلوده محسوب می شود و با هرکسی که رابطه ی جنسی برقرار کند می تواند ویروس را به بدن او منتقل کند به همین دلیل باید روابط جنسی خود را تا مرحله ی درمان کامل محدود نماید. مادر آلوده به ویروس HPV می تواند ویروس را به جنین خود منتقل کند.

درمان زگیل واژن 

زگیل واژن شاید درد و سوزش خاصی نداشته باشد و زندگی بیمار را مختل نکند ولی توجه داشته باشید که این زگیل ها نوعی عفونت هستند و از آنجایی که بسیار مسری هستند، باید تحت درمان قرار بگیرند و به طور کامل از بین بروند.
برای آغاز درمان، ابتدا پزشک محل زگیل ها ، اندازه و تعداد آنها را به طور دقیق بررسی و معاینه میکند. سپس یکی از روش های درمانی را برای از بین بردن آن ها آغاز می نماید.
اگر تعداد این زائده ها کم و اندازه ی آنها کوچک باشد ممکن است از داروهای موضعی مانند پدوفیلین برای درمان آن استفاده کند. اما اگر تعداد زیادتر و اندازه ی آنها بزرگ تر باشد به سراغ روش های تهاجمی تر می رود. سوزاندن، فریز کردن ( منجمد کردن ) ، لیزردرمانی ، روش RF و در مواقع خاص انجام عمل جراحی برای برداشتن کامل ضایعات از روش های درمانی است که می توان برای درمان زگیل های واژن استفاده کرد

ویروس زگیل تناسلی و باروری

 

زگیل تناسلی

 

ویروس زگیل تناسلی یا HPV تاثیر زیادی بر روی باروری ندارد و بارداری با وجود زگیل تناسلی امکان پذیر است.
با این وجود، درمان های زیر برای سلول های پیش سرطانی در دهانه رحم می توانند منجر به مشکلاتی برای باروری شوند:

• فریز دهانه رحم
• LEEP
• بیوپسی مخروطی
• کونیزاسیون

زخم یا دیسپلازی دهانه رحم معمولا ناشی از ویروس زگیل تناسلی است. این روش های درمانی زخم دهانه رحم به دلیل باریک کردن دهانه رحم و تغییر مخاط دهانه رحم می توانند سرعت اسپرم را کاهش داده و رسیدن اسپرم به تخمک و بارور کردن آن را دشوار تر کنند. همچنین ممکن است موجب زایمان زودرس یا کاهش وزن جنین در بارداری شوند.
با این حال احتمال ناباروری در اثر این روش های درمانی کمتر از 5 درصد است.

آیا زنان باردار میتوانند واکسن گارداسیل مصرف کنند؟

به طور کلی به زنان باردار توصیه شده است که واکسنی که مانع ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی مى شود را دریافت نکنند.
ویروس پاپیلومای انسانی می تواند باعث ایجاد زگیل های تناسلی و همچنین سرطان های دهانه رحم، فرج، واژن و مقعد شود.

واکسن ویروس پاپیلومای انسانی که تحت نام گاردازیل Gardasil به بازار عرضه می شود، یک پیشرفت بزرگ در جلوگیری از شیوع ویروس پاپیلومای انسانی بوده و به طور کلی استفاده از آن برای زنان از سن ٩ تا ٢۶ سالگى توصیه می شود، مگر این که فرد حامله باشد.

با این حال، توصیه به دریافت واکسن در دوران بارداری با احتیاط زیادى ممکن است انجام شود. مطالعات و تحقیقات انجام شده در مورد ایمنی واکسن گاردازیل در دوران بارداری بسیار محدود بوده است. تحقیقات بیشتری برای تأیید ایمنی دریافت گارداسیل در دوران بارداری مورد نیاز است.

بنابراین توصیه هاى مربوط به منع دریافت واکسن گاردازیل در دوران بارداری ممکن است در آینده تغییر کند. در حقیقت، تا زمانى که ثابت شود استفاده از آن در دوران باردارى کاملا بى خطر است، دریافت واکسن HPV در دوران بارداری توصیه نخواهد شد.
به احتمال زیاد پزشک، خانم هایی که از باردارى خود مطمئن هستند را از دریافت واکسن گارداسیل منع مى کند؛ حتی اگر دوزهای سری سه گانه را قبلا دریافت کرده باشند، ادامه دوزها را باید پس از اتمام بارداری دریافت کنند.

اگر در دوران باردارى واکسن گارداسیل دریافت شود، چه باید کرد؟

اگر از باردارى خود اطلاع نداشتید و واکسن گارداسیل را دریافت کردید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. با این کار پزشک فرایند باردارى شما را از نزدیک تحت نظر خواهد گرفت (و ممکن است نتایج را به سازنده ى واکسن نیز ارائه دهد) و شما نیز مى توانید طى این فرایند از سلامت کودک خود اطمینان حاصل خواهید کرد.

تشخیص زگیل تناسلی در بارداری

زنان باردار معمولا از نظر ابتلا به ویروس زگیل تناسلی مورد آزمایش و معاینه قرار نمی گیرند اما تشخیص ابتلا به زگیل تناسلی در طی بارداری معمولا از طریق مشاهده زگیل در نواحی تناسلی یا در طی انجام پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی روتین مشخص می شود. مشاهده سلول های پیش بدخیم در پاپ اسمیر مشخص کننده احتمال ابتلای شما به ویروس زگیل تناسلی است. می توانید در کنار این آزمایشات، آزمایش HPV DNA typing هم بدهید تا وجود ویروس زگیل تناسلی در بدن شما و تیپ آن مشخص شود. پیشنهاد می کنیم حتما مقاله انواع تیپهای زگیل تناسلی را از اینجا بخوانید.

آزمایش زگیل تناسلی و بارداری

انجام روتین آزمایشات پاپ اسمیر و کولپوسکوپی برای شناسایی زگیل تناسلی منعی در طی بارداری ندارند. می توانید این دو آزمایش را بدون هیچ نگرانی در طی بارداری خود انجام دهید.

بهترین راه برای درمان زگیل تناسلى در دوران بارداری چیست؟

اغلب، در طول بارداری هیچ درمانى لازم نیست. از دارو هاى موضعی مختلفى می توان براى منجمد کردن زگیل هاى تناسلی استفاده کرد. در صورت نیاز مى توان از بعضی از آن ها در باردارى استفاده کرد. اگر زگیل واقعا گسترده است، می توان آن ها را با جراحی برداشت.

در عصری زندگی می کنیم که میزان شیوع بیماری های جنسی نظیر زگیل تناسلی به شدت افزایش پیدا کرده است. زگیل تناسلی ناشی از ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود، و ابتلا به آن می تواند در دراز مدت منجر به سرطان های خطرناکی مانند سرطان گردنه رحم شود. بسیاری از مادران مبتلا به این ویروس در رابطه با بارداری و جنین خود نگران هستند، و می خواهند بدانند آیا می توانند همانند سایرین باردار شوند و آیا نوزاد آنها نیز درگیر این بیماری خواهد شد یا خیر ؟

عوارض احتمالی زگیل تناسلی در طی دوران بارداری

زگیل تناسلی در ایجاد اختلال در بارداری تاثیری نداشته و مادران مبتلا به این بیماری می توانند بدون مشکل باردار شوند. ولی این بیماری احتمال خطر هایی مانند ابتلای جنین به این ویروس را افزایش می دهد. به علاوه بارداری به علت نامشخصی موجب می شود، تعداد زگیل ها افزایش چشمگیری داشته باشند.

تاثیر زگیل تناسلی بر جنین

مهمترین نگرانی و دغدغه مادران باردار، سرنوشت نوزاد آنها است، در این مورد باید بگوییم مهمترین عارضه ی احتمالی زگیل تناسلی در بارداری احتمال ابتلای جنین به این بیماری است، برخی از پزشکان اعتقاد دارند این احتمال بسیار کم است اما شرایط بسیاری هستند که می توانند میزان خطر را افزایش دهند. به طور مثال پاره شدن کیسه آب مادر و یا زایمان طبیعی با وجود زگیل تناسلی به سبب عبور نوزاد از مجرای زایمان آلوده ریسک ابتلای نوزاد به این بیماری را به شدت افزایش میدهد. در صورتی که نوزادی به این بیماری مبتلا باشد، چندین هفته پس از تولد دچار زگیل هایی در ناحیه گلو و دهان خواهد شد.

زگیل تناسلی و زایمان

زگیل تناسلی تاثیری جدی در انتخاب روش زایمان ندارد. و مادر می تواند هم از طریق زایمان طبیعی و هم از طریق سزارین وضع حمل نماید. اما به یاد داشته باشید زایمان طبیعی ریسک ابتلای نوزاد به بیماری را افزایش می دهد به خصوص اگر مادر در ناحیه واژن و مجرای زایمان دچار زگیل باشد. به علاوه وجود زگیل ها در طول زایمان ممکن با خونریزی همراه شود و یا اینکه کشیدگی دیواره واژن برای زایمان را با مشکل مواجه نماید. تحقیقات نشان داده گونه هایی از ویروس که موجب زگیل می شوند، ارتباطی با سقط جنین ندارند.

مادر در دوران بارداری چه کارهایی را نباید انجام دهد؟
در اینجا لیستی از رفتارهایی که ایمن نیستند و تحت هیچ شرایطی نباید انجام شود، ذکر شده است:

زگیل هاى تناسلى را نترکانید.
پس از اتمام بارداری از داروهایی که به طور مشخص توسط پزشک تجویز نشده است استفاده نکنید
از داروهای غیر مجاز استفاده نکنید
از کرم های موضعی مبتنی بر استروئید استفاده نکنید
برای خلاص شدن از شر این نوع زگیل ها از یخ استفاده نکنید
تحت هر شرایطی از کندن این زگیل ها خوددارى کنید
از کندن پوست زگیل ها خوددارى کنید
از هیچ درمان

انتقال زگیل تناسلی از طریق اپیلاسیون

در بیش از 95 درصد مواقع زگیل تناسلی، از طریق ارتباط جنسی حتی سکس دهان با فرد آلوده چه مرد و یا زن به فرد سالم منتقل می شود ولی در موارد نادری ممکن است از طریق غیرجنسی و با تماس پوستی یا استفاده از تیغ آلوده و اپیلاسیون های غیر بهداشتی زگیل به فرد سالم منتقل شود.

آیا دست زدن باعث انتقال زگیل تناسلی می شود؟

این ویروس که پوست و نواحی تناسلی را آلوده می کند؛ عامل بروز انواعی از سرطان ها در مردان و زنان می باشد. از جمله این سرطان ها می توان به سرطان دهانه رحم، تومور های واژن، آلت تناسلی، مقعد و گلو اشاره کرد.

از آنجایی که انواع HPV موجود بر روی دست افراد با انواع یافت شده در نواحی تناسلی شریکان جنسی آن ها یکسان است، برخی محققان احتمال می دهند که تماس جنسی دستی – تناسلی می تواند سبب انتشار عفونت شود.

بعضی از محققان معتقدند که صرفا به دلیل اینکه ماده ژنتیک (DNA) ویروس HPV بر روی دست افراد یافت شده به این معنی نیست که اجزای ویروس زنده بوده و یا تعداد آن ها برای ایجاد آلودگی کافی می باشند.

ممکن است این DNA یافت شده بر دست فرد ناشی از لمس ناحیه تناسلی خود یا رابطه جنسی باشد که به تازگی داشته است. این گفته ها دقیقا مواردی هستند که محققان یافت کرده اند.

محققان دریافتند احتمال ابتلا در افرادی بیشتر بوده که شریک جنسی آن ها ویروس HPV را در دستان یا نواحی تناسلی خود داشته است. با این وجود، تحقیقات نشان دادند که می توان خطر را عمدتا به عفونت HPV تناسلی نسبت داد. هنگامی که محققان این نتایج را در نظر گرفتند خطر ابتلا به وسیله دست ها از بین رفت.

اغلب افراد بالغ و فعال از نظر جنسی در بازه ای از زندگی خود به ویروس HPV ابتلا می یابند. امکان دارد فرد در این مدت از ابتلای خود نیز اطلاعی نداشته باشد.

 

پیشنهاد ما : آیا زگیل تناسلی درمان می شود؟

سخن پایانی : 

تنها راه پیشگیری از این بیماری خطرناک رعایت نکات بهداستی از طرف خود شماست و این که بدلیل شیوع این بیماری در کل ایران بهتر است در این زمینه آگاهی کامل داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *