پزشکی مدرن

علت به وجود امدن زگیل تناسلی مردان

زگیل

علت به وجود امدن زگیل تناسلی مردان

 

زگیل تناسلی مردان

 

علت زگیل تناسلی مردان یک عفونت جنسی است که از طریق رابطه ی جنسی منتقل می شود. این بیماری شایع ترین بیماری است که از طریق سکس منتقل می شود. تعداد قابل توجهی از افراد تا قبل از ابتلا، اطلاعی از وجود این بیماری و روش های انتقال و پیشگیری از ابتلای به زگیل تناسلی ندارند و فقط با نام بیماری های جنسی دیگر مثل سوزاک، سفلیس، هپاتیت و ایدز (HIV) آشنا بوده اند.

ویروس پاپیلوما انسانی یا زگیل تناسلی یک ویروس شایع در انسان هاست. بیشتر افرادی که از نظر جنسی فعال هستند به این ویروس مبتلا می شوند. در این مقاله می خواهیم علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در مردان را بررسی کنیم.

بیش از 40 گونه از ویروس HPV وجود دارد که میتواند به وسیله ارتباط جنسی منتقل شود. این گونه های ویروس HPV میتوانند نواحی تناسلی مردان مانند پوست ناحیه تناسلی، آلت تناسلی، و حتی مقعد را درگیر کنند. همچنین احتمال درگیری نواحی دهان و گلو و حلق نیز وجود دارد.

 

مشکلاتی که ممکن است برای سلامتی مردان مبتلا به زگیل تناسلی به وجود بیاید چیست؟

مردانی که به HPV مبتلا میشوند هرگز علامت یا نشانه ای از نقص سلامت در خود مشاهده نمی کنند. اما بعضی از گونه های زگیل تناسلی مردان میتواند باعث ایجاد زگیل های تناسلی شوند.

انوع دیگری از HPV میتوانند باعث ایجاد سرطان های آلت تناسلی مقعد و ناحیه دهان و حلق شوند. HPV ایجاد کننده زگیل تناسلی گونه ای متفاوت از HPV ایجاد کننده سرطان است.

نکته: سرطان مقعد با سرطان کولورکتال متفاوت است. سرطان کولورکتال شیوع بیشتری نسبت به سرطان یا زگیل تناسلی مقعدی دارد و به وسیله HPV ایجاد نمیشود.

حدود 1 درصد از مردانی که از نظر جنسی فعال هستند در آمریکا دارای زگیل های تناسلی هستند.

سرطان های مقعد، آلت تناسلی و ناحیه دهان و حلق معمولا شایع نیستند و تنها بعضی از انواع این سرطان ها با ویروس HPV در ارتباط هستند. هر ساله در آمریکا حدودا:

400 نفر مبتلا به سرطان آلت تناسلی مرتبط با HPV میشوند.
1500 نفر مبتلا به سرطان مقعد مرتبط با HPV میشوند.
5600 نفر مبتلا به سرطان ناحیه دهان و حلق میشوند اما تعداد زیادی از این موارد مرتبط با استفاده از الکل و تنباکو هستند و به HPV ارتباطی ندارند.

 

پیشنهاد ما : پماد برای درمان زگیل تناسلی

 

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی مردان چیست؟

 

زگیل تناسلی مردان

۱- رابطه جنسی

علت بودجود آمدن زگیل تناسلی در مردان و زنان تقریبا مشابه هست و همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم شایع ترین عامل بروز زگیل تناسلی رابطه ی جنسی با فرد آلوده به ویروس HPV است که معمولا در روابط جنسی خارج از چارچوب خانواده که از نظر بهداشتی به آن رابطه جنسی غیر ایمن یا پرخطر گفته می شود، رخ می دهد.

۲- استفاده از لوازم شخصی آلوده به ویروس HPV

اگر از وسایل شخصی فرد آلوده به ویروس HPV استفاده کنیم امکان ابتلای به زگیل تناسلی وجود دارد. این وسایل شامل تیغ اصلاح، حوله ی حمام و لیف می باشد.

۳- سونای بخار و ماساژ

در صورتی که فرد در سونای بخار یا بر روی سکو یا تخت ماساژ، لخت کامل بخوابد و شورت یا مایو نیز بر تن نداشته باشد. این شیوه ی انتقال در ایران بدلیل وجود شرایط اجتماعی حاکم بر جامعه خوشبختانه مرسوم نمی باشد.

۴- اپیلاسیون

اگر اپیلاسیون بصورت غیر بهداشتی انجام شود و کاردکی که توسط آن موم بر روی سطح بدن کشیده می شود، مشترک باشد، احتمال انتقال ویروس HPV وجود دارد. بجز رابطه ی جنسی، دیگر روش های فوق الذکر سهم خیلی کمی در انتقال ویروس HPV و ابتلا به زگیل تناسلی دارند.

۵- استخر

اگر چه استخر می تواند باعث انتقال زگیل پا و یا دست شود، ولی برخلاف تصور عموم مردم، استخر باعث انتقال زگیل تناسلی نمی شود؛ چرا که در استخر بدلیل پوششی که در ناحیه تناسلی وجود دارد، انتقال ویروس HPV به ناحیه تناسلی و کاشته شدن در سطح پوست تناسلی وجود ندارد.

۶- توالت فرنگی

تا بحال به اثبات نرسیده که استفاده از توالت فرنگی نقشی در انتقال ویروس HPV داشته باشد.

۷- بوسیدن

بوسیدن دیگران نقشی در انتقال ویروس HPV ندارد.

۸- استفاده از لباس زیر دیگران

اگر چه از نظر بهداشتی توصیه به استفاده از لباس زیر دیگران نمی شود، ولی این روش هم در انتقال ویروس HPV مرسوم نیست.

۹- ارتباطات در منزل

نیازی به ایزوله و جداسازی لوازم در منزل و ایجاد شرایط سخت پاکسازی سطوح سرویس بهداشتی و عدم تماس با دیگران مثل دست دادن، در آغوش کشیدن و جداسازی ظروف غذا و دیگر موارد نیست و فقط بایستی که لوازم حمام و تراشیدن موهای زائد جدا باشد.

۱۰- لمس معمولی بدن

برای انتقال ویروس HPV و بروز زگیل تناسلی، بایستی ویروس در بدن کاشته شود؛ بعبارتی همانند بذری که بایستی در خاک کاشته شود تا بتواند رشد کند، ویروس هم بایستی در بدن و سلول های قاعده ای پوست کاشته شوند تا بتوانند رشد کنند و برای کاشته شدن ویروس نیاز به بروز خراش های ریز و میکروسکپی بر روی سطح پوست می باشد؛ لذا از آنجایی که لمس معمولی بدن باعث ایجاد خراش نمی شود، انتقال ویروس هم صورت نمی گیرد؛ ولی در مالش شدید که اصولا حین رابطه ی جنسی رخ می دهد و یا استفاده مشترک از تیغ برای اصلاح موها، حوله حمام، لیف و یا اپیلاسیون و همچنین خاراندن ناحیه تناسلی می تواند باعث انتقال ویروس HPV به دیگری و یا انتشار بیماری در خود فرد شود.

در بسیاری از موارد این بیماری فاقد علامت ظاهری است. این درحالی است که حتی در موارد بدون علامت نیز شانس انتقال و آلوده کردن شرکای جنسی وجود دارد

آیا آزمایشی برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان وجود دارد؟

در حال حاضر هیچ گونه آزمایش تشخیصی برای HPV در مردان وجود ندارد. تنها آزمایش تایید شده برای HPV که در دسترس است برای رد کردن احتمال ابتلا به سرطان گردن رحم در زنان به کار می رود. اما این آزمایش برای عوارض ناشی از ابتلای به HPV در مردان کاربردی ندارد.

غربالگری سرطان مقعد برای مردان توصیه نمیشود. به این دلیل که هنوز اطلاعات کافی مبنی بر اینکه غربالگری سرطان مقعد میتواند از ابتلای بیشتر به آن جلوگیری کند در دسترس نیست. با این حال بعضی از متخصصین انجام این غربالگری را به طور سالانه برای مردان همجنس گرا دوجنس گرا و مردان مبتلا به HPV توصیه میکنند چرا که احتمال ابتلا به این نوع از سرطان در این افراد بیشتر است.

هیچ گونه آزمایش تایید شده ای برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان وجود ندارد. با این حال بیشتر اوقات در صورت ابتلا این زگیل ها به راحتی مشاهده میشوند. اگر فکر میکنید که دارای زگیل تناسلی هستید باید به پزشک مراجعه کنید.

هیچ گونه آزمایشی برای تشخیص کلی ابتلا به HPV وجود ندارد با این حال HPV معمولا بدون اینکه هیچ گونه مشکل خاصی در فرد ایجاد کند به صورت خود به خود برطرف میشود بنابراین عفونت HPV که امسال تشخیص داده شده است ممکن است در سال های آتی در بدن فرد وجود نداشته باشد.

آزمایش غربالگری برای تشخیص سرطان آلت تناسلی در دسترس نیست.

شما میتوانید خودتان ناهنجاری های موجود بر روی آلت تناسلی، پوست بیضه، یا ناحیه اطراف مقعد را بررسی کنید. در صورت مشاهده هر گونه زگیل، تاول، خراش، زخم، رگه های سفید، یا هر گونه ناهنجاری های دیگر بر روی آلت تناسلی سریعا به پزشک مراجعه کنید حتی اگر دردی در این ناحیه حس نمی کنید.

آیا راهی وجود دارد تا احتمال ابتلا به HPV کاهش یابد؟

واکسن Gardasil (واکسن مورد استفاده برای پیشگیری از ابتلا به HPV) میتواند از ابتلای پسران و مردان به گونه هایی از ویروس HPV که بعامل زگیل های تناسلی و سرطان های ناحیه مقعد هستند جلوگیری کند. تزریق این واکسن در سه نوبت در فاصله زمانی 6 ماهه انجام میشود.

استفاده از کاندوم در هر بار انجام رابطه جنسی (در تمام طول رابطه) میتواند احتمال ابتلا به ویروس HPV را کاهش دهد و از گسترش بیماری های مرتبط با HPV نیز جلوگیری میکند. با این حال این ویروس میتواند مناطقی از بدن را که توسط کاندوم پوشیده نمیشود را درگیر کند پس استفاده از کاندوم به طور کامل از ابتلای به HPV جلوگیری نمی کند.

از آن جا که علائم این ویروس معمولا آشکار نیست تنها راه مطمئن برای جلوگیری از ابتلا نداشتن رابطه جنسی است. حتی افرادی که در طول زندگی خود تنها یک شریک جنسی داشته اند در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند.

آیا واکسن جدیدی که برای HPV ارائه شده است اثربخشی دارد؟

اگر سن بیمار کمتر از 26 سال باشد نوعی از واکسن وجود دارد که میتواند از ابتلای ویروس در مردان جلوگیری کند. واکسن HPV (Gardasil) از ابتلای به چهار نوع از گونه های این ویروس جلوگیری میکند. دو نوع که مشکلاتی مانند زگیل تناسلی در مردان را ایجاد میکنند و دو نوعی که ایجاد کننده سرطان به خصوص سرطان های ناحیه مقعد هستند.

البته این واکسن برای جلوگیری از ابتلای به ویروس استفاده میشود و عفونتی که به وسیله انواع HPV در گذشته تشکیل شده است را نمیتواند درمان کند. بهترین اثر بخشی این واکسن زمانی است که به فردی تزریق شود که تا به حال رابطه جنسی نداشته است.

واکسن HPV در چه سنی برای پسران باید تزریق شود؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها پیشنهاد میکند که تمام پسر های 11 و 12 ساله تا مردان 26 ساله همگی واکسن HPV را تزریق کنند. تزریق این واکسن هم چنین برای مردان همجنس گرا دوجنس گرا و یا ها مردی که مایل از با جنس مرد رابطه جنسی داشته باشد توصیه میشود.

آیا تزریق واکسن HPV در سنین بالای 26 سال اثر بخشی دارد؟

هم چنین در مردانی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده است (مانند HIV) و تا سن 26 سالگی واکسن HPV را دریافت نکرده اند تزریق این واکسن توصیه میشود. تزریق این واکسن به تمام مردان تا پایان سن 26 سالگی مشکلی ایجاد نخواهد کرد هر چند اثر بخشی واکسن وقتی که در سنین پایین تر تزریق شود بیشتر خواهد بود.

واکسن HPV بسیار اثربخش و مطمئن است و هیچ گونه اثرات جانبی جدی برجای نمیگذارد. بیشترین اثر جانبی که از این واکسن دیده شده احساس درد در بازو است. مطالعات نشان داده اند که این واکسن میتواند از مردان در برابر ابتلا به زگیل های تناسلی و سرطان ها حفاظت کند. احتمالا تزریق این واکسن میتواند از ابتلای به سرطان های ناحیه تناسلی وسرطان های حلق و دهان نیز جلوگیر کند اما در این مورد هیچ گونه مطالعات قطعی که این یافته ها را ثابت کند وجود ندارد.

درمان جدید زگیل تناسلی
انتخاب شیوه ی درمانی زگیل تناسلی به عوامل متعددی بستگی دارد که شامل:

✔ تعداد زگیل های تناسلی

✔ اندازه ی زگیل های تناسلی

✔ محل زگیل های تناسلی

✔ انتخاب و ترجیح بیمار

✔ انتخاب و ترجیح پزشک

✔ امکانات پزشک

✔ امکانات محل زندگی بیمار

✅ ۱- پماد زگیل تناسلی و روش های موضعی

درمان زگیل تناسلی با اسید سالیسیلیک

– رفع زگیل تناسلی با اسید سالیسیلیک

– مواد سنتی مثل سرکه و شیره ی انجیر

✅ ۲- لیزر | کوتر | کرایو | جراحی و محلول

– لیزر CO2 (لیزر دی اکسید کربن)
درمان زگیل تناسلی با لیزر روشی سریع، مطمئن، تک جلسه ای، بدون درد و خونریزی، با احتمال عود بسیار بسیار کم در محل لیزر که بصورت سرپایی و در مطب انجام می شود. دستگاه مکنده ای که همراه با لیزر استفاده می شود بخارات حاصل از سوزاندن لیزر را از محیط فیلتر و حذف و به خارج از فضای اطاق هدایت می کند. لذا این عقیده که لیزر باعث انتشار ویروس بداخل فضای می شود در استفاده از دستگه مکنده صحیح نمی باشد.

– کرایو (فریز یا سرما درمانی)
این روش نیز مناسب است ولی غالبا نیاز به جلسات متعدد دارد و هرچه تعداد و سایز ضایعات بیشتر باشد تعداد جلسات بیشتر و شانس موفقیت کمتر است و در مقایسه با لیزر میزان موفقیت کمتر و احتمال عود بیشتری دارد.

– کوتر (سوزاندن با برق)
روشی است که با قلم متصل به برق انجام می شود. این شیوه قدیمی است ولی هنوز طرفداران خود را دارد.

جراحی
بیشتر در زگیل های بزرگ و وسیع انجام می شود.

– محلول تری کلرواستیک اسید ۸۰ یا ۹۰ درصد
با توجه به قوی بودن این اسید و خطراتی که دارد بایتسی توسط پزشک انجام شود.

 

پیشنهاد ما : درمان خانگی زگیل تناسلی

 

سخن پایانی:

ابتلا به زگیل های تناسی معمولا سخت و دشوار است اما این زگیل ها معمولا تهدید جدی برای سلامتی شما ندارند افرادی که زگیل های تناسلی دارند هنوز هم میتوانند زندگی معمول و سالمی داشته باشند.

از آن جا که زگیل تناسلی در مردان معمولا به راحتی میتواند به شریک جنسی شما منتقل شود باید در این باره با شریک جنسی تان صحبت کنید و و از رابطه جنسی تا برطرف شدن این زگیل ها پرهیز کنید.

برای مطمئن شدن از وضعیت خود و شریک جنسی تان بهتر است از نظر ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی (STD) هر دوی شما مورد بررسی قرار بگیرید.

5 دیدگاه در “علت به وجود امدن زگیل تناسلی مردان

 1. نننن گفت:

  دوستان انواع درمان ها هست کدوم پیگیری کنیم خود دوستان چه کسی سریع نتیجه گرفته برای زگیل تناسلی

 2. mandana گفت:

  ببخشید من و همسرم یک ساله ازدواج کردیم من خبر نزتشتم همسرم زیگیل مقعدی دارن تا یه مدت پیش دیدمش الان خودمم دو تا زیگیل کوچک دارم رفتیم پیش دکتر گفت پاپیلوم هستش ممکنه دهان و. واژنم هم سرایت کنه باید چیکار کنم

  1. سمیرا خداپرست گفت:

   بله احتمال آلودگی هست. فریز کنید و در کنارش سیستم ایمنی بدن رو بالا ببرید. بعلاوه شما باید پاپ اسمیر هم بدین.

 3. mohamad گفت:

  ما تو خانوادمون یک نفر خانم داریم که سه چهار ماهه زگیل مقعدی دچاره که الان پیشروی زیادی داره و به سمت بالایی بدنش پیشروی میکنه خواستم بدونم که باید به چه دکتری مراجعه کنیم

  1. سمیرا خداپرست گفت:

   سلام نه مامان باباش مبتلا نمیشند اما خودش حتما به پزشک زنان مجهز به دستگاه فریز یا لیزرمونالیزا برای از بین بردن زگیل ها مراجعه کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *