پزشکی مدرن

زگیل کف پا

زگیل کف پا

 

زگیل کف پا

 

زگیل کف پا به دلیل فشار وارده بر ان بیرون زدگی ندارد ولی می تواند از داخل چند سانتی عمق داشته باشد

زگیل یک ضایعه پوستی برآمده است که اکثرا با دردی همراه نیست و به عنوان یک ضایعه گوشتی در نقاط بدن باقی می ماند. امروز می خواهیم درباره زگیل کف پا با شما صحبت کنیم که با باقی زگیل ها فرق دارد و از آن دسته زگیل هایی است که با درد همراه است. 

زگیلهای کف پا ممکن است در هر قسمتی از پا منجمله سطح زیر پاشنه پا ایجاد می شوند .

 

✳️علت پیدایش زگیل چیست ؟

تصور می شود که این زگیلها بر اثر یک عفونت ویروسی ایجاد می گردند . فشار وزن بدن از بیرون زدن بیشتر زگیل از سطح پوست کف پا جلوگیری می نماید . به علت ضخیم شدن پوست اطراف ، زگیل کف پا ممکن است یک سانتی متر عمق داشته باشد .

علائم بالینی زگیل کف پا به چه صورت می باشد : شکایت اصلی بیماران از درد موضعی شدید در هنگام راه رفتن می باشد . در نگاه ، به علت ضخیم شدن پوست اطراف زگیل ، محل ضایعه برجسته است . زگیل در مرکز این محل برجسته دیده می شود که کمی تیره می باشد و دارای سطحی لایه لایه است

فشار دادن بر روی زگیل همیشه باعث ایجاد درد موضعی مشخص می گردد .

✳️انواع زگیل

زگیل‌های معمولی: این زگیل‌ها به صورت تکی یا به صورت دسته‌جمعی رشد می‌کنند و در هر ناحیه از بدن ممکن است ایجاد شوند اما اکثرا روی پوست دست دیده می‌شوند. این زگیل‌ها بافت خشنی دارند و گنبدی شکل هستند و رنگ آنها خاکستری-قهوه‌ای است.

زگیل کف پا: این زگیل‌ها به صورت زائده‌های سفت و ضخیم پوستی هستند که یک لکه‌ی تیره در داخل خود دارند و روی پوست کف پا رشد می‌کنند. گاهی اوقات زگیل‌های کف پا می‌توانند در هنگام راه رفتن باعث درد و ناراحتی شما شوند. این درد می‌تواند در حد احساس راه رفتن روی یک سنگریزه و یا تا حد درد بسیار شدید و تیر کشنده‌ای باشد.

زگیل‌های کف پا ممکن است با ایستادن روی پا و انجام فعالیت‌های فیزیکی مانند دویدن، بیشتر در زیر پوست فرو بروند. هر چه این زگیل‌ها بیشتر در پوست فرو بروند، پوسته خارجی آن‌ها ضخیم‌تر شده و بیشتر ظاهر پینه پیدا می‌کنند. در صورتی که چندین زگیل کف پا به صورت دسته‌های بزرگ و مسطح رشد کنند، اصطلاحا به آن “زگیل موزاییکی” گفته می‌شود.

زگیل‌های مسطح: این زگیل‌های کوچک و مسطح معمولا با تیغ زدن موها به سایر نواحی پوست سرایت می‌کنند و به صورت دسته‌ای، روی پوست صورت، بازوها و پاها رشد می‌کند. این زگیل‌ها ممکن است به رنگ صورتی، قهوه‌ای روشن یا زرد روشن باشند.

زگیل نخی: این زگیل‌ها به رنگ پوست هستند و بافت آن‌ها خشن و ضخیم است و مانند یک رشته‌ی نخی روی پوست رشد می‌کنند. این زگیل‌ها معمولا در اطراف دهان، بینی و ناحیه رشد ریش در صورت ایجاد می‌شوند.

زگیل زیر ناخن: این زگیل‌ها زیر ناخن یا اطراف ان رشد می‌کنند و روی رشد طبیعی ناخن‌ها اثر منفی می‌گذارند. این زگیل‌ها به صورت برآمدگی‌های خشن با سطحی زبر و مرز نامشخص نامتقارن هستند.

 

پیشنهاد ما : انتقال زگیل تناسلی از طریق دست

 

✳️علائم زگیل

زگیل‌ها اشکال و اندازه‌های مختلفی دارند. برخی از زگیل‌ها به سرعت رشد می‌کنند در حالی که برخی دیگر به همان شکل و اندازه قبلی خود می‌مانند. اغلب زگیل‌ها بدون درد هستند، مگر این که در نقاط حساس بدن مانند کف پا، پاها، دست‌ها یا صورت ایجاد شوند. زگیل‌ها معمولا مشکلی برای شخص ایجاد نمی‌کنند مگر این که، در نقاطی از بدن رشد کنند که زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد و به همین خاطرشخص را تحت فشار بگذارند. در صورتی که علائم زگیل پوستی شما برایتان مشکل‌ساز شده، موجب درد یا حساسیت به لمس شده، از آن مایعاتی ترشح می‌شود یا باعث قرمزی پوست شده است، به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا مشکل شما را به دقت بررسی کند.

✳️درمان زگیل

در اغلب موارد، زگیل‌ها بی ضرر هستند و بدون اقدام به درمان نیز، پس از مدتی محو می‌شوند. اما تمامی افراد می‌توانند، در صورتی که زگیل‌های پوستی آزارشان می‌دهد یا مایه‌ی خجالت آن‌ها است، برای درمان به پزشک مراجعه کنند. در برخی از موارد ممکن است بعد از درمان، دوباره زگیل‌ها بازگردند. ممکن است در مواردی به بیش از یک روش درمانی نیاز باشد. هر چند تمامی پزشکان سعی می‌کنند که زگیل‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن از بین ببرند، اما درمان زگیل معمولا به چندین جلسه‌ی درمانی نیاز دارد. روش‌های درمانی عبارتند از:

فریز کردن زگیل (کرایوتراپی)

در این روش، پزشک از نیتروژن مایع برای فریز کردن زگیل‌ها استفاده می‌کند. با این روش یک تاول در اطراف زگیل شکل می‌گیرد و ظرف یک هفته، بافت مرده‌ی زگیل می‌افتد.

کانتاریدین

این ماده با دیگر مواد شیمیایی ترکیب می‌شود و سپس روی زگیل مالیده می‌شود و باعث تشکیل تاول پوستی روی زگیل می‌شود. بعد از آغشته کردن زگیل به محلول کانتاریدین، روی زگیل بانداژ می‌شود. تاولی که روی زگیل ایجاد می‌شود، باعث کنده شدن زگیل می‌شود و سپس پزشک، بافت مرده‌ی زگیل را از روی پوست جدا می‌کند.

داروهای دیگری که برای درمان زگیل به کار می‌روند عبارتند از:

بلئومایسین که برای کشتن ویروس زگیل، درون آن تزریق می‌شود، با تزریق بلئومایسین در زگیل علائمی مانند سرماخوردگی ظاهر می‌شود بنابراین ممکن است قبل از تزریق بلئومایسین، داروی تیلنول (نام تجاری استامینوفن) تجویز شود.
ایمیکموئید (آلدارا) که یک داروی ایمونوتراپی است و به صورت کرم است و توسط پزشک باید تجویز شود. هر چند آلدارا به عنوان دارویی برای زگیل‌های تناسلی معرفی شده است، اما برای درمان تمامی انواع زگیل‌ها موثر است.
جراحی جزئی
در این روش، پزشک با تیغ جراحی زگیل را می‌برد و سپس ریشه‌ی زگیل را با یک سوزن الکتریکی می‌سوزاند. ممکن است پزشک برای از بین بردن ریشه‌ی زگیل از روش کرایوتراپی استفاده کند. روش جراحی در صورتی به کار می‌رود که سایر درمان‌ها برای از بین بردن زگیل، موثر نبوده باشند.

لیزر درمانی
این روش برای درمان زگیل‌هایی استفاده می‌شود که درمان‌ آن ها بسیار مشکل است (مقاوم به درمان هستند). در این روش اشعه لیزر به بافت زگیل تابانده می‌شود و اشعه لیزر از لایه‌ی خارجی پوست (به نام اپیدرم) عبور می‌کند و در نزدیکی لایه‌ی درمیس در پوست، به مویرگ‌های ریزی می‌رسد که زگیل را تغذیه می‌کنند. بنابراین با این روش خونرسانی به زگیل قطع می‌شود، تا جایی که زگیل خشک شده و می‌افتد. اشعه لیزر تنها باعث مرگ بافت زگیل می‌شود و به نواحی اطراف زگیل آسیبی نمی‌زند.

✳️زگیل کف پا را چگونه می توان تشخیص داد ؟

مهمترین مشکل افتراق بین زگیل و پینه می باشد. زگیل در هر نقطه ای از کف پا ایجاد می شود ، اما پینه فقط در مکانهای متحمل فشار تشکیل می گردد . به علاوه زگیل بسیار دردناک تر از پینه است . اما مشخص ترین وجه افتراق ظاهر لایه لایه سطح زگیل و متمایز بودن از پوست اطرافش می باشد . در حالی که پینه به صورتی غیرقابل تفکیک با پوست طبیعی اطرافش آمیخته است .

در بیشتر موارد مالیدن داروهای سوزاننده بطور موضعی باشد. در صورت عدم موفقیت زگیل کف پا را تراشیده و مختصری می سوزانند .

زگیل‌ها برآمدگی‌های کوچک پوستی هستند که به علت یک ویروس به وجود می‌آیند و بسیار مسری هستند. زگیل کف پا “Plantar warts”، زگیل های معمولی واقع در کف پا هستند.

زگیل نوعی تومور یا غده خوش خیم پوستی است که بر اثر آلودگی به ویروسی به نام پاپیلومای انسانی یا اچ‌پی‌وی تبدیل می‌شود.

✳️نکاتی برای پیشگیری از زگیل کف پا

برای کاهش ابتلا به زگیل‌ها پا به این توصیه‌ها توجه کنید: با پای برهنه راه نروید. هر روز یک جفت جوراب تمیز بپوشید و کفش‌هایتان یک روز در میان عوض کنید. پاهایتان را به‌طور مرتب بشویید و آن‌ها را کاملاً خشک کنید. پای کودکان را به‌طور مرتب وارسی کنید. اگر شخص دیگر دچار زگیل است، از تماس مستقیم با پوستش اجتناب کنید. درصورتی‌که دچار زگیل یا برآمدگی یا تغییرات پوستی دیگری شدید، به دکترتان اطلاع دهید.

پیشنهاد ما : درمان خانگی زگیل تناسلی

 

سخن آخر:

برای درمان زگیل کف پا، پوست موز را از موز جدا کنید و قسمت داخلی آن که سفید است را روی زگیل قرار دهید، پا را بانداژ کنید و یک جوراب پایتان کنید. این پانسمان را هر روز تا زمانی که زگیل از بین برود باید عوض کنید؛ پس از چند روز اثری از زگیل نخواهد بود.

4 دیدگاه در “زگیل کف پا

 1. mahdy گفت:

  سلام .من چهار روز پیش بیماری فیشر و زگیل داشتم عمل کردم آیا احتمال برگشت زگیل وجود داره یا نه؟

  1. سمیرا خداپرست گفت:

   سلام احتمال برگشت زگیل وجود داره اما اگه با پزشک خودتون در تماس باشید و سعی کنید از درمان های خانگی و تقویت سیستم ایمنی بدنتون رو بیشتر کنید احتمالش خیلی کمتر خواهد شد

 2. mahbano گفت:

  در دوران بارداری چطور میشه زگیل مقعدی رو درمان کرد و اینکه به مرور زمان این ضایعات بزرگتر میشن

  1. سمیرا خداپرست گفت:

   معمولا در دوره بارداری درمان نمی کنند ولی بعد از زایمان حتما درمان میشه بله به مرور زمان تعدادشون هم بیشتر میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *