تندرستی و تغذیه, گیاهان دارویی

خواص چای سبز برای لاغری

چای سبز

خواص چای سبز برای لاغری

 

چای سبز

 

 

**مطالعات نشان داده است چه در کشت سلول و چه روی افراد مطالعه‌شده، خواص آنتی‌اکسیدانی چای سبز بسیار بالاتر از چای سیاه است، چراکه تخمیر کمتری روی برگ‌های آن انجام می‌شود و خواص ضدسرطانی آن ثابت شده است اما این‌که چای سبز خاصیت لاغرکنندگی دارد یا نه، باید بگوییم مطالعات مختلف نشان داده‌ مصرف چهار فنجان چای سبز در روز می‌‌تواند به نوعی سوخت بافت چربی را تحریک کند. البته این خاصیت زیاد و چشمگیر نیست و نمی‌توان حتی برای کاهش وزن‌ کم هم روی آن حساب کرد. در نتیجه، تمام تبلیغات در خصوص لاغری با چای سبز فریب است و هیچ دانشی پشت آن نیست و به این خیال نباشید که چای سبز معجزه‌ کرده، شما را خوش‌هیکل و لاغر می‌کند.**

**این را هم بدانید اگر چه چای سبز در مقایسه با چای سیاه کافئین کمتری دارد، اما با این حال حاوی این ماده است و خانم‌های باردار، شیرده و افرادی که ناراحتی اعصاب دارند و آنهایی که ضربان قلبشان نامنظم است، بهتر است در مصرف آن زیاده‌روی نکنند. مصرف این چای همچون چای سیاه به همراه غذا جذب روی، آهن و لسیم را کاهش می‌‌دهد.**

**این چای باید حداقل پنج تا ده دقیقه دم بکشد تا ترکیبات مفید آن خارج شود و اگر هم مدت زمان دم کشیدن بیشتر شود، مواد قابض آن رها می‌شود و اگر در مصرف آن زیاده‌روی شود، باعث دفع زیاد آب از بدن و خشکی مدفوع و یبوست می‌شود.**

✅ مهم ترین خواص چای سبز :

 • به کاهش وزن وزن کمک می‌کند
  در میان مزایای فراوانی که چای سبز برای سلامتی دارد، یکی از محبوب‌ترین‌ها کمک به فرایند کاهش وزن است. استفاده از چای سبز برای از دست دادن وزن، کاملا آشنا است. ماده‌ای که به از دست دادن وزن کمک می‌کند، پلی‌فنل است که به نام کاتچین نیز شناخته شده‌است. در میان انواع چای‌ها، چایی که بیش‌ترین میزان کاتچین را دارد، چای سبز است.
 •  به از دست دادن چربی‌ها کمک می‌کند
  کاتچین‌ها آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که از شکل گرفتن چربی در بدن جلوگیری می‌کنند و همچنین با افزایش درجه حرارت بدن کالری می‌سوزانند. ترکیبات کاتچین عبارتند از: کاتچین، گالائوگاتچین (GC)، اپی‌کاتچین (EC)، اپی‌گالوکاتچین (EGC)، اپی‌کاتچین گالات (ECg). علاوه بر این، فعا‌ل‌ترین کاتچین اپی‌گالو کاتچین – ۳ – گالات (EGCG) است.
 •  کالری اضافی را می‌سوزاند
  ماده‌ی مغذی دیگری که از فرایند از دست دادن وزن بدن پشتیبانی می‌کند، کافئین است. کافئین سبب می‌شود که چربی و کالری بدن کاهش بیابد. گفته می‌شود که مصرف ۱۰۰ میلی‌گرم کافئین به معنای سوزاندن ۹ کالری است. و این بهترین خواص چای سبز برای لاغری و چربی سوزی است.
 •  بهترین عضو رژیم غذایی کاهش وزن است
  چای سبز با حدود ۳۰ تا ۵۰ میلی‌گرم کافئین در هر فنجان ۲۴۰ میلی‌لیتری، با سرعت بیش‌تری وزن را کاهش می‌دهد. با این حال، می‌توانید بدون نگرانی از عوارض جانبی این چای را مصرف کنید. اپی‌گالوکاتچین (EGCG) و ال‌تیانین برخی از ترکیبات موجود در چای سبز هستند که به کاهش اثر منفی کافئین کمک می‌کنند.
 •  سلول‌های سرطانی را می‌کشد و از بروز این بیماری جلوگیری می‌کند
  بر اساس برخی مطالعات، EGCG توانایی کشتن و جلوگیری از رشد سلول‌های سرطانی را در بدن دارد بدون این که آسیبی به بافت‌های سالم وارد کند. این آنتی‌اکسیدان به بهبود گردش خون کمک می‌کند و به این ترتیب قلب و عروق را سالم نگه می‌دارد. علاوه بر این، EGCG می‌تواند روند پیری را کند کنَد.
 •  آنتی‌بادی برای بدن فراهم می‌کند
  ال- تیانین اثر متفاوتی بر عوارض جانبی چای سبز دارد. این ترکیب یک اسید آمینه است که آنتی‌بادی‌هایی را برای بدن فراهم می‌کند و به این ترتیب به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. تقویت سیستم ایمنی می‌تواند سبب شود که بدن با بسیاری از بیماری‌ها به خوبی مقابله کند. با این حال، اسید آمینه مزایای دیگری نیز برای سلامتی دارد.
 • غنی از آنتی‌اکسیدان است
  بنابراین، بهترین خواص چای سبز برای لاغری و چربی سوزی با معده‌ی خالی به دلیل آنتی‌اکسیدان‌ها و کافئین موجود در چای سبز است که به تحریک متابولیسم و ​​حمایت از اکسیداسیون چربی کمک می‌کند.
 • در این‌جا برخی دیگر از مزایای نوشیدن چای سبز با معده‌ی خالی را می‌بینید
   بوی بدن دهان را کاهش می‌دهد.
 •  چای سبز می‌تواند فساد دندان را کاهش دهد یا حتی آن را متوقف کند.
 •  سوخت و ساز بدن را برای سوزاندن چربی‌ها تقویت می‌کند.
 •  میزان قند خون را تنظیم می‌کند.
 •  به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک می‌کند.
 •  کلسترول بد یا LDL را پایین می‌آورد.
 •  فشار خون را پایین می‌آورد.
 •  پلی‌فنل‌های موجود در چای سبز باکتری‌های خوب را برای بدن فراهم می‌کنند و همچنین به باکتری‌های بد حمله می‌کنند.
 •  چای سبز التهاب را کاهش می‌دهد.

☑️ چای سبز چگونه باعث لاغری می شود ؟ 

ترکیبات شیمیایی و مغذی وجود دارند که به نظر می‌رسد خواص آن‌ها برای بدن غیرقابل شمارش است. از جمله این مواد شیمیایی کاتچین هست. خوشبختانه همان‌طور که سابق بر این اشاره کردیم، چای سبز مقادیر زیادی کاتچین در اختیار دارد. کاتچین که آنتی اکسیدانی طبیعی است در چای سبز به عنوان یک معجزه عمل می‌کند.

علاوه بر تأثیراتی که سابق بر این برای سیستم گردش خون توسط کاتچین اشاره کردیم، مطالعات انجام شده حاکی از این است که گالوکتشین گالات EGCG تأثیر مثبتی بر روی مکانیسم سوخت و ساز بدن دارد که باعث افزایش اکسیداسیون چربی‌ها و پیشگیری از لاغری است. به همین دلیل مصرف چای سبز در کنار ورزش کردن باعث افزایش عملکرد ورزشکاران می‌شود.

مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۰ نشان داد که مصرف چای سبز به میزان ۳۳ درصد اکسیداسیون چربی در بدن را افزایش می‌دهد. همچنین گالوکتشین گالات EGCG می‌تواند موجب کاهش تولید چربی توسط سلول‌ها و افزایش دفع چربی از بدن شود. چاقی و دیابت دست در دست هم هستند که کاهش یکی می‌تواند بهبود در دیگری را باعث شود.

مطالعه بر روی موش‌های آزمایشگاهی نشان داد که مصرف عصاره غلیظ شده از چای سبز می‌تواند به مانند دارو ضد دیابت عمل کند و مانع پیشرفت دیابت و جتی درمان آن شود. همچنین دانشمندان در‌یافتند که مصرف چای سبز می‌تواند عملکرد مغز را به واسطه جلوگیری از گرفتگی عروق بهبود ببخشد.

 

(((بسیاری از مردم تصور می کنند تنها با نوشیدن چای گیاهی در طول روز می توانند به هدف بزرگی مثل کاهش وزن دسترسی پیدا کنند. در حالی که این دیدگاه به هیچ وجه صحیح نیست.

نوشیدن چای گیاهی در کنار رعایت رژیم غذایی، فعالیت های بدنی و ورزش می تواند روند لاغری را سرعت ببخشد و با بهبود سوخت وساز بدن میزان کاهش وزن را در طول هفته قابل ملاحظه کند، بنابراین افرادی که تصور می کنند بدون رعایت هیچ یک از نکات ذکر شده و تنها با نوشیدن چای سبز می توانند اضافه وزن خود را آن هم به شکل کاملا محسوس درمان کنند، سخت در اشتباهند.)))

 چای سبز چگونه از پرخوری های عصبی پیشگیری کنید؟

یکی دیگر از خاصیت های چای سبز خاصیت آرامش بخشی آن است که به پیشگیری از پرخوری های عصبی که منجر به اضافه وزن و در نهایت چاقی می شود، کمک می کند. افراد زیادی وجود دارند که به محض دریافت فشار عصبی، استرس یا تنش های ناشی از کار روزانه مشغول به خوردن می شوند و به ریزه خواری روی می آورند که این مسئله به مرور به عادت آنها تبدیل می شود. برای پیشگیری از بروز این عادت نامناسب یا درمان آن، می توان از چای سبز استفاده کرد. نوشیدن این چای به شما کمک می کند تا از خاصیت آرامش بخشی این گیاه دارویی برای تقویت سیستم عصبی خود استفاده کنید و به این ترتیب مانع بروز اشتهای کاذب ناشی از استرس ها یا تنش های روزمره شوید.

 

چای سبز

 

چای سبز؛ چای چربی سوز طبیعی

افرادی که عادت به نوشیدن چای سبز دارند با کمک این نوشیدنی گیاهی به افزایش سوخت و ساز بدنشان کمک می کنند. در حقیقت چای سبز به دلیل داشتن ماده ای به نام «پلی فنول» می تواند به افزایش حرارت درونی بدن کمک کرده و به این ترتیب میزان سوخت انرژی موجود در سلول های چربی را افزایش دهد و تاثیر قابل ملاحظه ای بر روند چاقی افراد داشته باشد. به شرطی که افراد چاق یا دارای اضافه وزن در روند رژیم غذایی خود و مقدار کالری روزانه ای که دریافت می کنند نیز تجدیدنظر کنند. اینگونه نیست که ما هر میزان کالری که دوست داریم به بدن برسانیم و توقع داشته باشیم با نوشیدن یک تا ۲ لیوان چای سبز در روز لاغر شویم و کالری بسوزانیم.

 

پیشنهاد ما : دم کرده عصاره برگ درخت زیتون برای لاغری

 

✅ زمان استفاده از چای سبز :

چه موقع چای سبز بخوریم تا لاغر شویم؟

در پاسخ به این سؤال باید بگویم خوردن چای سبز به‌تنهایی برای کاهش وزن شما مفید نیست. بلکه شما برای اینکه به وزن ایده ال خود برسید باید مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید و فیبر را جایگزین آن کنید تا با کمک چای سبز به یک نتیجه ایده ال دست پیدا کنید. استفاده از چای سبز بهتر است در حین رژیم غذایی شما باشد تا سریع‌تر به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید.

استفاده چای در ساعت یازده صبح
مصرف چای ظهر بعد از صرف نهار
خوردن چای بهتر است دو ساعت بعد از خوردن غذای شما دنبال شود

🔸به شما توصیه می‌کنید بعد از هر وعده‌غذا تقریباً دو ساعت بعد چای سبز را نوش جان‌کنید. به‌عنوان‌مثال اگر صبحانه خود را ساعت ۸ صبح صرف کرده‌اید بهترین تایم برای مصرف جای سبز ساعت ده تا یازده صبح است و اگر ساعت ۱ نهار میل کرده‌اید ساعت ۳ بعدازظهر وعده بعدی گزینه مناسبی است. استفاده چای در شب توصیه نمی‌شود زیرا خواب شمارا با آشفتگی روبرو می‌کند و شمارا دچار بی‌خوابی می‌کند🔸

✅ روش مصرف چای سبز برای لاغری : 

طریقه دم کردن چای سبز
به ازای هر یک قاشق چای سبز یک لیوان آب جوش با دمای 80 تا 90 درجه به آن اضاف کرده سپس در قوری را به مدت 7 تا 8 دقیقه بگذارید، حالا آماده نوشیدن است ( توجه داشته باشید که چای سبز مانند چای سیاه نیاز به دم شدن بر روی حرارت ندارد. )

بهترین زمان مصرف چای سبز
به طور معمول بهترین زمان برای نوشیدن چای سبز 20 دقیقه قبل یا بعد وعده های غذایی اصلی است.

اگر چای را جهت لاغری می نوشید، توصیه می شود که 20 دقیقه بعد از غذا میل شود چون در این صورت چربی بیشتری سوزانده شده و سم بیشتری از بدن دفع می شود.

طبع چای سبز

سوالات زیادی راجه به طبع چای سبز میشه که طبعش گرم هست یا سرد؟ که در پاسخ باید بگوییم که چای سبز طبع سرد و چای سیاه طبع گرمی دارد.

درمان چاقی و از بین بردن چربی‌های اضافه بدن شما تنها به لطف کم خوری و مصرف مواد غذایی چربی سوز است که فراهم می‌شود. اگر می‌خواهید سوخت‌وساز بدن خود را افزایش دهید به شما پیشنهاد می‌کنیم از مواد غذایی استفاده کنید که پلی فنول داشته باشد. این امر به‌وفور در چای سبز مشاهده می‌شود و به‌راحتی با افزایش حرارت درونی بدن شما چربی‌ها سوخت‌وساز خود را آغاز می‌کنند. میزان سوخت‌وساز چربی در بدن شما هر بار بعد از مصرف چای سبز دو برابر می‌شود حتی زمانی که هیچ فعالیتی نداشته باشید.

 

☑️ چه موقع چای سبز بخوریم تا لاغر شویم

چای سبز به‌تنهایی کافی نیست و اگر به نیت لاغری چای سبز نوش جان می‌کنید و سپس دو پرس غذا میل می‌کنید به‌هیچ‌عنوان امیدی برای لاغر شدن نداشته باشید. همه شما به‌خوبی می‌دانید که مصرف کربوهیدرات و ذخیره‌سازی گلوکز در بدن سبب بروز چاقی در شما می‌شود این‌که از یک لیوان چای انتظار معجزه داشته باشید اصلاً اصولی و درست نیست. پس حتماً در کنار مصرف چای سبز پرهیز غذایی خود را داشته باشید تا سریع‌تر به نتیجه دلخواه خود برسید.

✔️استفاده از حبوبات به‌جای برنج، نان و شیرینی
کمک گرفتن از چای سبز برای چربی سوزی بهتر
فراموش کردن سبک غذایی قدیم و بهره‌گیری از مواد غذایی مفی✔️

اینکه شما مدام پشت میز بنشینید و چای سبز بنوشید اصلاً راهکار علمی برای کاهش وزن محسوب نمی‌شود؛ زیرا این امر حتی اگر کالری کمی دریافت کرده باشید سبب می‌شود شما دچار یبوست و کم‌خونی بشوید. مصرف بیش‌ازحد چای سبز سبب می‌شود بیماری‌های بسیاری به سمت شما هجوم بیاورد پس با استفاده درست و اصولی آن می‌توانید روند کاهش وزن خود را با سلامت اعضای بدنتان همراه کنید.

✔️استفاده سه لیوان چای در طی روز
داشتن تحرک ورزشی برای سوخت‌وساز بهتر
مصرف چای سبز زیاد شمارا دچار کم‌خونی می‌کند
حتی کالری کم‌مصرفی با چای سبز زیاد شمارا دچار یبوست میکند.✔️

با افزایش وزن افراد دچار اضافه‌وزن می‌شوند و اینکه چه موقع چای سبز بخوریم تا لاغر شویم نکته‌ای است که در این روزها به‌سلامت و کاهش وزن شما بسیار کمک می‌کند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در کنار کاهش وزن می‌توانید با مصرف چای سبز زیبایی پوست خود را به دلیل خواص بسیار زیادی که این چای به خود اختصاص داده است بازیابید. از سی‌سالگی به بعد حتماً مصرف چای سبز را در وعده‌های غذایی خود داشته باشید.

✔️مصرف چای سبز در دوران کهن‌سالی
تجدید شدن زیبایی پوست صورت شما
رسیدن به موی درخشان و بدون شکنندگی✔️

برخی از افراد به دلیل وجود کافئین و مصرف بیشتر از حد چای سبز پس از قطع آن به‌یک‌باره بیماری‌های به سمت آن‌ها می‌آید. پیش از استفاده از چای سبز این مهم را به یاد داشته باشید که قطع ناگهانی چای سبب می‌شود دچار سردرد، عصبانتی و یا با افزایش میزان تحریک‌پذیری روبرو شوید. حتماً از پزشک خود مشورت بگیرید و در صورت قطع چای سبز مشکلات احتمالی پیش‌آمده را از بین ببرید

✔️سردرد و بیماری‌های عصبی
پرخاشگر شدن با قطع چای سبز
وجود کافئین و اعتبار پیدا کردن به چای✔️

علاوه بر کاهش وزن زمان استفاده از چای سبز مزایای بسیار زیادی از آن شما می‌شود به‌عنوان‌مثال می‌توانیم به کاهش فشارخون، از بین رفتن قند خون در بیماران دیابتی، بالا رفتن سیستم ایمنی بدن، از بین رفتن پارکینسون، آلزایمر و بیماری‌های مفصلی استخوانی مانند آرتریت روماتوئید برای شما فراهم می‌شود.

✔️از بین رفتن فشارخون
کاهش قند خون برای دیابتی‌ها
بالا رفتن سیستم ایمنی بد✔️

در کنار مصرف چای سبز ورزش کردن را نیز در نظر داشته باشید. در سن سی‌سالگی به بعد حتماً به‌منظور به تأخیر انداختن پیری خود از چای سبز استفاده کنید؛ اما در زمان مصرف به این مهم دقت داشته باشید که کاهش یک‌باره چای سبز سبب بروز ناراحتی عصبی و پرخاشگری در شما می‌شود زیرا کافئین موجود در چای سبز این مشکل را برای کسانی که به این داروی گیاهی معتاد شده‌اند فراهم می‌کند.

 

پیشنهاد ما : شیر و دارچین برای لاغری

 

چه خوراکی هایی باعث لاغری می شود ؟ 

 

چای سبز

 

آنچه در مصرف خوراکی‌ها بسیار مهم است آن است که تعادل میان مصرف و سوزاندن کالری بدن حفظ شود. مصرف کالری به اندازه و ورزش متعادل و منظم موجب رسیدن به وزن دلخواه و نگهداری آن وزن می‌گردد. در کنار توجه متعادل به مصرف کالری و سوزاندن آن استفاده از مواد غذایی چربی سوز مفید و اثربخش است.

موادغذایی چربی سوز خوراکی‌هایی هستند که موجب کارکرد بهتر متابولیسم بدن می‌گردند مصرف مداوام آنان موجب سوخت و ساز بالا‌تر و بهتر بدن می‌شود. این نکته را به خاطر داشته باشید که در واقع هیچ ماده غذایی وجود ندارد که خوردن آن موجب کاهش وزن شود اما جایگزین کردن غذاهای کم کالری و حاوی فیبر فراوان در رژیم غذایی به جای غذاهای پر کالری و پر چرب موجب کاهش کل میزان کالری دریافتی روزانه می‌شود.

# سوپ به عنوان پیش غذا و یا میان وعده
خوردن سوپ به عنوان پیش غذا، موجب کاهش اشتها می‌شود و احساس گرسنگی برطرف می‌شود. خوردن سوپ همچنین موجب کارکرد بهتر متابولیسم بدن می‌گردد.

#سالاد به عنوان پیش غذا
خوردن سالاد به عنوان پیش غذا موجب کنترل اشتها می‌شود. عادت به خوردن سالاد قبل از شروع به خوردن غذای اصلی موجب پر شدن شکم می‌شود و نیاز به خوردن غذای اصلی را کاهش می‌دهد همچنین مصرف سالاد میزان فیبر دریافتی روزانه شخص را بالا می‌برد و موجب سوخت و ساز بهتر بدن می‌گردد.

#سبزیجات تازه
سبزیجات دارای کالری پایین می‌باشند، سیستم ایمنی بدن را قوی می‌سازند، حجیم و سیرکننده می‌باشند و مصرف زیاد آنان در مقایسه با سایر مواد غذایی بسیار کمتر موجب افزایش وزن می‌شود. سبزیجات حاوی فیبر فراوان هستند و کارایی دستگاه گوارش را بهتر می‌کنند. سبزیجات سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهند.

# سیب و گلابی
سیب و گلابی سرشار از فیبر می‌باشند. این دو میوه کم کالری هستند و احساس گرسنگی را برطرف می کنند.

# گریپ فروت
گریپ فروت سرشار از ویتامین C است و سطح انسولین را در خون پایین می‌آورد و موجب کاهش فشار خون و کاهش قند خون می شود. موجب سوزانده شدن چربی در بدن می شود. اگر تحت درمان برای بیماری خاصی می‌باشید در مورد مصرف گریپ فروت با دکتر خود مشورت کنید زیرا مصرف این میوه با بعضی از دارو‌ها تداخل دارد.

#کرفس
کرفس کم کالری است و سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد.

#ماست کم چربی
کلسیم نقش موثری در رژیم لاغری دارد. ماست کم چربی دارای کلسیم فراوان است و بر اساس تحقیقات دریافت روزانه ۶۰۰ میلی گرم کلسیم بیش از نیاز روزانه شخص به کلسیم است و موجب کاهش سطح کلسترول بدن می‌گردد. مصرف ۲۰۰ گرم ماست کم چربی کلسترول بد بدن را به میزان ۵ درصد کاهش می‌دهد. این خاصیت ماست به دلیل وجود باکتری لاکتوباسیلوس و اسیدوفیلوس موجود در ماست است. بنابراین مصرف فرآورده‌های لبنی کم چرب در رژیم غذایی لاغری توصیه می‌شود.

# کلم بروکلی
بروکلی سرشار از کلسیم و ویتامین C، ویتامین A و فیبر است. این سبزی با چربی‌ها مقابله می کند و حاوی موادی است که سیستم ایمنی بدن را تقویت و بدن را در برابر بیماری‌ها محافظت می کند. بروکلی موجب سوخت و ساز بهتر بدن می‌شود و در نتیجه بدن کالری بیشتری می سوزاند.

#سیر
سیر تقویت کننده‌ قوی سیستم ایمنی بدن می‌باشد و موجب کارکرد بهتر متابولیسم بدن می‌شود در نتیجه چربی‌ها در بدن سریع‌تر سوزانده می‌شوند.

# غلات کامل
غلات به همراه سبوس آنان بهترین منبع برای تأمین فیبر روزانه مورد نیاز بدن می‌باشند. غلات کامل تعادل قند خون را حفظ می‌نمایند، دیر هضم‌تر از غلات بدون سبوس هستند، سرعت هضم غذا را کاهش داده و موجب احساس سیری طولانی تری می‌شوند.

 #جو
جو از بهترین کربوهیدرات‌ها می‌باشد. جو منبع خوبی برای تامین فیبر روزانه مورد نیاز بدن است. جو احساس گرسنگی را برطرف می کند، انرژی زا و کم کالری است.

# فلفل تند
فلفل تند سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و موجب کاهش اشتها می شود. کپسایسین موجود در فلفل هورمون های بدن را تحریک می نماید و این عمل سوخت و ساز را در بدن بالا می برد. طبق تحقیقات انجام شده یک قاشق غذاخوری فلفل تند کارکرد متابولیسم بدن را ۲۳ درصد افزایش می‌دهد. با خوردن فلفل احساس تشنگی افزایش می‌یابد و این خود موجب نوشیدن آب می‌شود و نوشیدن آب با کاهش اشتها و دفع سموم بدن مساوی است.

#کدو
کدو حاوی فیبر فراوان است و بسیار ملین می‌باشد. ۳۰۰ گرم کدو فقط ۵۰ کالری دارا می‌باشد. کدو با اینکه بسیار کم کالری است دارای مقادیر قابل توجهی از املاح معدنی است و بنابراین در رژیم لاغری بسیار مفید است.

☑️خواص چای ماسالا برای لاغری

 

چای سبز

 

این چای یکی از گزینه های کم کالری است که می تواند انتخاب مناسبی برای یک میان وعده سالم باشد. هرچه در انتخاب شیری که با ماسالا ترکیب می شود دقت بیشتری صورت بگیرد میزان کالری دریافتی حاصل از مصرف این چای نیز کاهش می یابد. اما در مجموع اگر این چای با شیر پرچرب هم مصرف شود در نهایت بین 60 تا 80 کالری به ازاء هر لیوان دریافت می کنید.

 • خواص چای ماسالا برای لاغری
  چای سیاه از مواد اصلی تشکیل دهنده چای ماسالا است که از چاقی پیشگیری کرده و جذب کالری در بدن را کاهش می دهد. تحقیقات نشان داده مصرف 3 فنجان چای سیاه در روز می تواند مانع افزایش وزن ناخواسته شده و برای آب کردن چربی های شکمی عالی است.

از سوی دیگر در تهیه چای ماسالا از شیر گاو یا شیر سویا استفاده می شود که هر دو حاوی پروتئین فراوان بوده و فرد را برای مدت طولانی تری سیر نگه می دارند.

برخی مطالعات حیوانی نشان می دهد فلفل سیاه می تواند از تجمع چربی در بدن جلوگیری کند.

نکته: اگر از چای ماسالا به منظور کاهش وزن استفاده می کنید از اضافه کردن شکر بیش از حد به آن خودداری کنید.

 • معده و گوارش
  مواد اصلی تشکیل دهنده چای ماسالا از جمله دارچین، زنجبیل و رازیانه همگی برای معده و هضم مفید هستند و التهاب دستگاه گوارش را کاهش داده و فرایند گوارش را بهبود می بخشند.

مصرف منظم چای ماسالا نفخ و باد معده و دستگاه گوارشی را برطرف می کند. توصیه می شود برای رفع ناراحتی های گوارشی 1 فنجان چای ماسالا بعد از وعده غذایی سنگین میل شود.

 •  کاهش التهاب
  اگرچه روش های تهیه چای ماسالا کمی با هم متفاوت هستند اما زنجبیل تقریبا پای ثابت همه آن ها می باشد که یک ترکیب ضد التهابی قوی بوده و در کاهش و درمان التهاب مزمن موثر است.
 •  سرطان
  تحقیقات جدید نشان داده چای ماسالا به دلیل محتوای هل، زنجبیل و دارچین دارای خواص ضد سرطانی و آنتی اکسیدانی قوی است و از رشد و تکثیر سلول های سرطانی پیشگیری می کند.
 •  سلامت قلب
  مصرف چای ماسالا باعث کاهش التهاب و هورمون استرس در بدن می شود که هر دو از عواملی هستند که خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهند.

چای ماسالا حاوی دارچین است که به کاهش فشار خون بالا، کلسترول بد خون و تری گلیسیرید کمک کرده و چای سیاه و میخک موجود در آن نیز کاهنده کلسترول بوده و از تشکیل پلاک های شریانی جلوگیری می کنند.

تانن موجود در چای ماسالا با گشاد کردن عروق خونی به تنظیم ضربان قلب و فشار خون کمک می کند.

 •  دیابت
  مطالعات نشان داده مصرف منظم چای ماسالا به کنترل انسولین و گلوکز خون کمک کرده و علائم بیماری دیابت را کاهش می دهد. دارچین موجود در چای ماسالا نیز مقاومت انسولین و سطح قند خون ناشتا را کاهش می دهد.
 •  بارداری
  زنجبیل مورد استفاده در چای ماسالا به درمان تهوع دوران بارداری کمک می کند.

هشدار 1: زنان باردار بهتر است از مصرف چای ماسالا اجتناب کنند زیرا کافئین موجود در آن ممکن است به بی خوابی، سقط جنین و کاهش وزن نوزاد هنگام تولد منجر شود.

هشدار 2: میزان مصرف روزانه کافئین در زنان باردار نباید از 200 میلی گرم افزایش یابد.

 • خواص ضد باکتری
  دارچین، میخک و هل موجود در چای ماسالا دارای خواص ضد باکتریایی هستند که از بروز عفونت باکتریایی بخصوص در دستگاه گوارش جلوگیری می کنند.

فلفل سیاه نیز تاثیر عالی در از بین بردن باکترهای مضر بدن دارد.

 • قاعدگی و پریود
  نوشیدن چای ماسالا قبل از قاعدگی، بخصوص در زنانی که از سندرم پیش از قاعدگی شدید رنج می برند بسیار مفید است زیرا اثر آرام بخشی روی اعصاب و عضلات دارد و گرفتگی های عضلانی در این دوران را برطرف می کند.
 •  سرماخوردگی و آنفلوآنزا
  چای ماسالا به لطف ترکیبات موجود در آن دارای خواص ضد التهابی، ضد قارچی و ضد باکتریایی است و برای درمان سرماخوردگی، آنفلوآنزا، سرفه و گرفتگی بینی مفید می باشد.

میخک و دارچین موجود در چای ماسالا نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن ایفا می کند و از ابتلا به بیماری های مختلف و عفونت ها پیشگیری می کند.

 •  انرژی بخش
  کافئین موجود در چای ماسالا خاصیت انرژی بخشی دارد. جالب است بدانید ادویه جات به کار رفته در این نوشیدنی پرخاصیت باعث شده عوارض جانبی کافئین موجود در آن نسبت به سایر انواع چای تا حد زیادی کاهش پیدا کند.
 •  رفع خستگی
  نوشیدن 1 فنجان چای ماسالا برای رفع خستگی بعد از یک روز سخت کاری معجزه می کند زیرا تانین موجود در این چای، بدن را احیا کرده و کافئین نیز به افزایش انرژی و هوشیاری کمک می کند.
 • فواید و مضرات چای ماسالا
  فواید و مضرات چای ماسالا
  خواص چای ماسالا برای پوست
   جوانسازی پوست
  نوشیدن چای ماسالا به کاهش التهاب پوست، درمان آکنه و جوش، کاهش خطوط ناخوشایند و چین و چروک ها کمک کرده و لکه های قرمز پوستی را برطرف می کند.
 • رفع سیاهی و پف دور چشم
  گردش خون ضعیف و نامطلوب از عوامل ایجاد خشکی پوست و سیاهی و پف دور چشم است، دارچین و میخک موجود در چای ماسالا به افزایش گردش خون در نواحی گردن و صورت کمک می کند و تاثیر عالی در صاف و جوان شدن پوست دارد.
 •  ضد آفتاب طبیعی
  چای ماسالا خواص آنتی اکسیدانی قوی دارد که علاوه بر کاهش علائم پیری، از پوست در برابر اشعه مضر خورشد محافظت کرده و به تولید و رشد سلول های جدید کمک می کند.

ارزش غذایی چای ماسالا
مواد مغذی موجود در 1 فنجان چای ماسالا به صورت زیر است:

کالری: 52.7
چربی: 0.2 گرم
کربوهیدرات: 8.5 گرم
شکر: 2.1 گرم
پروتئین: 4.2 گرم

☑️عوارض جانبی و مضرات چای ماسالا

از آن جایی که این چای حاوی مقادیری کافئین است مصرف زیاد آن ممکن است با عوارضی همچون اضطراب، بی خوابی، میگرن و فشار خون بالا همراه باشد، توصیه می شود بیش از 400 میلی گرم کافئین در روز مصرف نکنید.
مصرف چای ماسالا ممکن است با داروهایی همچون کوآمیدین، هپارین، کلوپیدوگرل و همچنین داروهای ضد التهاب غیر استروییدی مانند NSAID ها مانند ایبوپروفن و ادویل تداخل داشته باشد.
افرادی که دچار عارضه عدم تحمل لاکتوز هستند بهتر است از شیرهای گیاهی مانند شیر نارگیل یا آب به جای شیر گاو در چای ماسالا استفاده کنند.
زنجبیل موجود در چای ماسالا ممکن است باعث کاهش شدید فشار خون یا قند خون شده و با داروهای کاهنده فشار خون و قند خون تداخل داشته باشد.

 

پیشنهاد ما : دمنوش های گیاهی برای لاغری

 

سخن پایانی :

زیاده روی در مصرف این چای می تواند باعث دفع زیاد آب از بدن و خشکی مدفوع و یبوست شود.

مصرف بیش از حد کافئین که در چای سبز و بعضی از عصاره های آن وجود دارد در بعضی از افراد باعث علائمی مانند عصبانیت، بیخوابی و بیقراری می شود. افرادی که دارای بیماری فشار چشم هستند نباید استفاده کنند و افرادی که میگرن دارند میزان مصرف کمی باید داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *