گیاهان دارویی

استفاده از کاندوم برای جلوگیری از بارداری

کاندوم

استفاده از کاندوم برای جلوگیری از بارداری

 

بارداری

 

✅جلوگیری از بارداری چیست؟

همانطور که می دانید مردم از قدیم تا به حال، از روش های جلوگیری از بارداری مختلفی برای مدت طولانی استفاده کرده اند که استفاده از برخی روش ها کارساز بوده و برخی از روش ها هم حاملگی های ناخواسته ای را برای افراد به وجود آورده است. اما با گذشت زمان و با انجام تحقیقات گسترده توسط دانشمندان علوم زنان و زایمان، تعداد روش های مفید در جلوگیری از بارداری در حال افزایش بوده است، طوری که امروزه ما به راحتی می توانیم روش های ایمن و قابل اعتماد زیادی را برای جلوگیری از بارداری در مردان و زنان پیدا کنیم.

در واقع، جلوگیری از بارداری به اقدامات خاصی گفته می شود که زوجین از این روش ها به منظور جلوگیری از وقوع بارداری احتمالی در خود استفاده می کنند. این روش ها، بیشتر شامل استفاده از انواع دستگاه ها، داروها و اعمال برخی روش های جراحی برای کاهش شانس باروری می شود. به عنوان یک زن و شوهر جوان به یاد داشته باشید که جلوگیری طبیعی از بارداری، ساده ترین روش موجود برای دور ماندن از بارداری احتمالی در زوجین محسوب می شود.

اما چون افراد مختلف درک های متفاوتی از این موضوع دارند، به همین علت از روش های متعددی هم برای جلوگیری از بارداری خود استفاده می کنند. شما می توانید پرهیز از رابطه جنسی واژینالی در دوره هایی که احتمال بارداری شما و همسرتان بالا است را انتخاب کنید. برای انجام این کار، به عنوان یک زن و شوهر جوان باید از تاریخ دقیق زمان باروری خود آگاه باشید. اما به یاد داشته باشید که جلوگیری طبیعی، اصلا دلالتی بر دور ماندن از رابطه جنسی با شریک زندگی ندارد. این موضوع فقط با مشخص کردن روزهای باروری و خودداری از داشتن رابطه جنسی بین زن و شوهر در این دوران، عملی خواهد شد. بنابراین، لازم است بدانید که این نوع پرهیز کردن، امن ترین راه برای جلوگیری از بارداری به شمار می آید و خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی را هم به حداقل کاهش می دهد. به همین دلیل، تا به امروز از این روش به عنوان بهترین روش جلوگیری از بارداری یاد شده است.

متاسفانه هنوز باورهای نادرستی در مورد روش‌های مختلف از جمله استفاده از قرص و آی‌یودی وجود دارد و برخی با نادرست خواندن این باورها هنوز به آنها اعتقاد دارند؛ باورهایی مانند قرص نازایی می‌آورد! آی‌یودی باعث عفونت می‌شود! و بسیاری باورهای دیگر.

اما خوشبختانه این باورها درمورد استفاده از كاندوم وجود ندارد و همه می‌دانند كاندوم تاثیر و تداخل عملی با هیچ دارویی كه مصرف می‌كنند یا بیماری‌ای كه به آن مبتلا هستند ندارد. استفاده از کاندوم تنها روشی است كه هم از بارداری ناخواسته جلوگیری می‌كند و هم مانع انتقال عفونت‌های مقاربتی می‌شود. به همین دلیل آقایان با فکر آسوده‌تری در بحث سلامت باروری و خانواده شرکت می‌کنند. مساله مهم دیگری هم كه در مورد كاندوم شایان ذكر است، عدم محدودیت برای استفاده از این روش است. از آنجا كه این محصول دارویی نیست، می‌توان آن را از هر فروشگاه لوازم بهداشتی یا حتی سوپرماركت‌های بزرگ خریداری كرد. برای استفاده از آن لازم نیست هیچ معاینه و بررسی‌ای توسط پزشك انجام شود و هرگز عارضه‌ای در اثر استفاده از آن گزارش نشده است. درصد بسیار اندكی كه به دلیل حساسیت به لاتكس كاندوم دچار خارش و قرمزی اندام تناسلی می‌شده‌اند نیز امروزه می‌توانند از محصولات دیگر كاندوم كه به بازار آمده است استفاده كنند. انواع مختلف كاندوم در سیستم ارائه خدمات دولتی وخصوصی در دسترس همگان وجود دارد.

✅روش های جلوگیری از بارداری:

می توان ادعا کرد که امروزه، دو روش اصلی برای جلوگیری از بارداری در زنان و مردان وجود دارد که همه افراد جامعه می توانند برای جلوگیری از باردار شدن خود به استفاده از آن ها تکیه کنند.

الف. روش جلوگیری از بارداری نرمال:
در این نوع از روش های جلوگیری از بارداری، باید از رسیدن تخمک و اسپرم به هم و بارورشدن تخمک در بدن زنان ممانعت به عمل آورده شود.

ب. روش جلوگیری از بارداری اضطراری:
این نوع روش های پیشگیری از بارداری با عنوان “روش اضطراری” جلوگیری از بارداری شناخته شده است. در واقع، قرص استفاده شده در صبح روز بعد از رابطه جنسی، مانع از جایگزینی تخمک بارور شده در دیواره رحم زنان خواهد شد.

اگر چه استفاده از روش های مختلف جلوگیری از بارداری از زمان های بسیار قدیم رایج بوده است، اما با ورود به قرن بیستم، روش های موثر و ایمن بسیاری برای این منظور ابداع شده است، که فقط زنان می توانند از این دستگاه های پیشگیری از بارداری برای جلوگیری از حامله شدن خود استفاده کنند. به همین دلیل تعداد گزینه هایی که زنان می توانند برای جلوگیری از بارداری خود انتخاب کنند، نسبت به روش های جلوگیری از بارداری که مردان استفاده می کنند، زیاد است.

☑️روش های خانگی پیشگیری از بارداری ناخواسته

در زمان‌های قدیم که پیشگیری از بارداری ناخواسته به صورت شیمیایی نبوده و وسایل پیشگیری امروزه در دسترس نبوده است از روش‌های خانگی و داروهای گیاهی استفاده می‌شده است. داروهای گیاهی و درمان‌های خانگی پیشگیری از بارداری ناخواسته به دلیل اینکه مدت بیشتری در بدن می‌ماند و تأثیر آن زیاد است باید با دقت مصرف شود. برخی از گیاهانی که در روش های خانگی پیشگیری از بارداری ناخواسته استفاده می‌شوند عبارتند از:
دم کرده زعفران تأثیر بسیار زیادی در سقط جنین دارد و در صورت بروز بارداری می‌تواند در ماه‌های اول مؤثر باشد.
پونه گیاهی است که از زمان‌های گذشته برای جلوگیری از بارداری ناخواسته مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
بنفشه هندی گیاهی است که از برگ و عصاره آن در پیشگیری از بارداری استفاده می‌شود.
ریشه کوهوش آبی را دم کنید و با مصرف روزانه سه بار از این دمنوش از خواص ضد بارداری آن بهره مند شوید.

 

پیشنهاد ما : ترمیم پرده بکارت – آیا پرده بکارت قابل ترمیم است؟

 

درمان حساسیت به کاندوم در زنان : 

 

بارداری

 

✅حساسیت به کاندوم در زنان

* حس سوزش:
یکی از نشانه‌های رایج حساسیت به کاندوم، حس سوزشی است که در ناحیه آلت تناسلی دیده می‌شود. این حس سوزش ممکن است در داخل واژن یا پوست اطراف آن نیز دیده شود.

* راش پوستی:
راش پوستی معمولا حدود 8 ساعت بعد از کاربرد کاندوم‌های لاتکس دیده می‌شود. چنین راش‌هایی ممکن است خفیف تا متوسط باشند و حس خارش یا سوزش را در ناحیه واژن ایجاد نمایند. راش‌ها معمولا رنگ صورتی یا قرمز دارند. پوست ممکن است به هنگام خارش زخمی شود و پوسته پوسته گردد.

*خارش:
معمولا خارش اولین نشانه هر حساسیتی است و در حساسیت به کاندوم نیز این موضوع می‌تواند مشکل ساز و در عین حال خجالت آور باشد. در ناحیه تناسلی که کاندوم در آن قرار می‌گیرد ممکن است خارش خفیف تا شدیدی ایجاد شود . خانم‌ها به احتمال زیاد این خارش را در اطراف واژن، مهبل و لابیا‌های اطراف آن تجربه می‌کنند و حتی حس خارش به داخل واژن نیز انتقال پیدا می‌کند. اگر فردی که به کاندوم حساسیت دارد در رابطه جنسی دهانی نیز شرکت کند، لب‌ها، گلو، دهان نیز ممکن است دچار خارش شود.

* تاول:
حساسیت به کاندوم‌های لاتکس معمولا بعد از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این ماده توسعه پیدا می‌کند و با گذشت زمان بدتر می‌شود. در نتیجه، تاول معمولا در اطراف یا در نواحی ایجاد می‌شود که در معرض کاندوم بوده اند. این تاول نتیجه تلاش سیستم ایمنی برای مقابله با مواد خارجی است. تاول‌هایی که در این شرایط ایجاد می‌شوند معمولا پر از آب هستند و می‌توانند دردناک باشند.

* آنافیلاکسی:
آنافیلاکسی واکنش آلرژیک شدیدی است که بدن به برخی از شرایط از خود نشان می‌دهد. اگر چنین واکنشی رخ دهد باید فرد بلافاصله به بیمارستان انتقال یابد و درمان‌های فوری آغاز شود. اگر تنگی نفس، مشکل در تنفس، تورم لب‌ها، دهان و گلو، ضربان قلب تند یا درد در قفسه سینه را تجربه می‌کنید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید. این شرایط اگر درمان نشده رها شود می‌تواند به مرگ نیز بیانجامد.

☑️7 واقعیتی که نشان می دهد شما به کاندوم حساسیت دارید

 • واقعیت 1: اگر به ندرت از کاندوم لاستیکی استفاده کنید تاثیری ندارد. استفاده مکرر آن باعث عکس العمل پوست مثل خارش، تاول و قرمزی می شود.
 • واقعیت 2:اگر شما خانمی هستید که تجربه سوختگی اندام تناسلی تان در استفاده از کاندوم لاستیکی دارید، این خود می تواند نشانه حساسیت به کاندوم باشد.
 • واقعیت 3: اگر شما مردی هستید که از حساسیت لاستیکی رنج می برید، ممکن است بعد از استفاده از کاندوم سوختگی ناحیه تناسلی را تجربه کرده باشید.
 • واقعیت 4: در برخی موارد خارش در پی سوختگی اتفاق می افتد و ممکن است اندام قرمز به نظر برسد. اندام را نخارانید چون ممکن است بدتر شود.
 • واقعیت 5: در بیشتر موارد احساس خارش شدید است. در زنان احساس خارش اطراف اندام جنسی ایجاد می شود و در مردان در بنیان مردانگی و shaft ایجاد می شود. اگر شخصی از این شرایط رنج آورد ببرد و از راه دهان ارتباط جنسی برقرار کنند، ممکن است روی لبها و زبان و حتی گلو اتفاق بیافتد. در واقع این ناحیه از پوست که در معرض کاندوم است را درگیر میکند.
 • واقعیت 6: در برخی موارد روی پوست تاول ایجاد می شود، این نتیجه تلاش سیستم ایمنی بدن مقابل محافظت پوست از حساسیت است. پزشکان بر این باورند که تاول را هیچ وقت نباید ترکاند.
 • واقعیت 7: اگر واکنش شدید باشد، نشانه های دیگر مثل درد قفسه سینه، ضربان تند قلب، نفس نفس زدن و ورم لب می تواند اتفاق بیافتد که در برخی مواقع مرد برای درمان سریع راهی بیمارستان می شود.

✅درمان حساسیت به کاندوم در زنان 

برخی از علائم گفته شده را می توان با داروهای تجویز شده توسط دکتر متخصص درمان کرد که در اکثر مواقع از آنتی هیستامین یا کورتیکواستروئیدها استفاده می کنند.

اگر علائم مربوط به حساسیت به کاندوم بیشتر از یک یا دو روز طول کشید – یا حتی با وجود استفاده از روش های جایگزین هم تداوم پیدا کرد – به پزشک مراجعه کنید. علائم به وجود آمده ممکن است مربوط به عفونت یا سایر مشکلات پزشکی باشند.

پزشک از طریق معاینه یا انجام آزمایش های ضروری می تواند علت مشکل به وجود آمده و احتمال بیماری مقاربتی را مشخص کند. در اکثر موارد عفونت های واژینال با آنتی بیوتیک برطرف می شوند، اما اگر درمان نشوند پیامدهای زیادی از جمله ناباروری را در پی خواهند داشت.

✅عوارض استفاده از کاندوم تاریخ مصرف گذشته 

عوارض کاندوم تاخیری – در جهت طولانی تر ساختن رابطه جنسی زناشوئی لازم است چند نکته ضروری را به عرض خوانندگان عزز برسد. هر اقدامی که مغایر با فیزیولوژی طبیعی بدن باشد، می تواند منجر به عوارض وخیم گردد. مدن زمان رابطه زناشوئی نیز باید مطابق فیزیولوژی طبیعی بدن باشد.

متاسفانه کم نیستند مردانیکه برای طولاني‌تر شدن رابطه زناشوئی از مواد مخدر استفاده می کنند. تمامی کاندومهائی که جهت طولانی تر شدن رابطه زناشوئی تبلیغ می شوند، دارای ترکیبی از یک ماده بی حس کننده بنام بنزوکایین می باشند.

حتی اگر این ماده بی حس کننده استاندارد و تقلبی نباشد برای آنها ۴ عارضه مرتب است.

اول اینکه رفته‌رفته برای بیمار عادت می آورند که بایستی بطور دائم از آن استفاده نماید.
دوم میزان رضایت جنسی هم در فرد مورد نظر و هم بویژه در همسر وی کاهش می یابد.
سوم اینکه رفته رفته اثرات درمانی آنها کاهش یافته و بیمار باید مقادیر استفاده شده را زیاد کند که خطرناک است، چون مواد بیحس کننده از راه پوست و مخاط به راحتی جذب خون می شوند و مصرف مقادیر بیش از حد آنها خطر مسمومیت داروئی هم در شوهر و هم در همسر را به همراه دارد.
نکتة آخر اینکه استفاده از کاندومهایی که توسط مراکز غیر مجاز تولید می شوند، احتمال عفونتهای دستگاه تناسلی بویژه در بانوان را زیاد می کند.

توصیه می شود برای درمان زود انزالی به یک متخصص ارولوژی مراجعه کنید و از درمان خودسرانه بپرهیزید. درمان زود انزالی نیاز به بررسی و درمان احتصاصی دارد تا موثر واقع شود. استفاده کاندوم های تاخیری به تنهایی کافی نیست، درمان انزال زودرس ترکیبی از درمان‌های ذهنی، دارویی و تکنیک‌های جنسی است که لازم است یک متخصص ارورلوژی شما را در این زمینه راهنمایی کند.
استفاده از کاندوم تاخیری درصورتیکه فرد نسبت به آن حساسیت نداشته باشد مشکل ایجاد نمی‌کنند. همچنین در رابطه با عوارض کاندوم تاخیری در بارداری میتوان گفت که مواد تاخیری در داخل کاندوم، جذب پوست آلت تناسلی مردانه میشود و به همین علت جذب پوست واژن نیز نمیشود اما برای اطمینان حاصل کردن، از پزشک خود در رابطه با رابطه جنسی با کاندوم یا بدون کاندوم در هنگام بارداری قابل اجرا است یا خیر بپرسید.

✅علت پاره شدن کاندوم چیست 

قبل از استفاده از کاندوم به تاریخ تولید و انقضای آن توجه کنید. احتمال پارگی کاندوم‌های تاریخ‌گذشته خیلی بالاست. همچنین این کاندوم‌ها یا برخی دیگر از انواع آن ممکن است رطوبت کافی نداشته باشند و لازم است در این مواقع از مرطوب‌کننده استفاده شود.

بعضی از افراد برای لغزنده‌سازی از مواد مرطوب‌کننده مانند لوسیون‌ها یا وازلین استفاده می‌کنند. تماس این مواد با کاندوم باعث پارگی کاندوم خواهد شد. نحوه نگهداری از کاندوم نیز مهم است و باید در محیطی با دمای مناسب نگهداری شود؛ نگه‌داشتن کاندوم در مکان‌های گرم باعث از بین رفتن دوام آن خواهد شد. کاندوم باید فقط یک بار مصرف شود، مصرف مکرر آن باعث پارگی و بارداری ناخواسته خواهد شد. حتما بعد از اتمام مقاربت آن را در کیسه زباله بیندازید.

☑️علت های پاره شدن کاندوم 

 • این در صورتیست که کار به درستی انجام نشود.
 • با ناخن، جواهر و یا دندان پاره می شوند.
 • روان نبودن کافی در طول روابط جنسی.
 • از روان کننده اشتباه استفاده کردن.
 • روابط جنسی شدید یا طولانی.
 • نگهداری کاندوم در یک مکان گرم.
 • گذشتن از تاریخ انقضا.

✅ حساسیت به کاندوم در مردان 

نشانه‌های حساسیت شدید به کاندوم عبارت اند از:

 • کهیر در نقاطی که با کاندوم تماس نداشته‌اند
  ورم در نقاطی که با کاندوم تماس نداشتند
  آبریزش بینی و گرفتگی بینی
  خارش گلو
  قرمز شدن صورت
  ♦️♦️در موارد بسیار کمیاب، شوک آنافیلاکتیک یا شوک آنافیلاکسی رخ می‌دهد. این شوک بسیار تهدیدآمیز است و در صورت بروز این علائم سریعاً باید به پزشک مراجعه کرد:
 • مشکل در تنفس
  مشکل در بلع
  تورم دهان، گلو یا صورت

✅درمان حساسیت به کاندوم در مردان

درمان حساسیت به لاتکس در زنان و مردان با مصرف دارو ممکن نیست. مثل هر آلرژی دیگری، وقتی بدن به ماده حساسیت داشته باشد تنها کاری که می‌توان کرد مصرف نکردن آن ماده است.

بیشتر کاندوم ها از لاتکس ساخته می‌شوند، اما انواعی با جنس غیر از لاتکس نیز وجود دارند. می‌توانید با مشورت پزشک و شریک جنسی خود از کاندوم‌هایی با جنس غیر لاتکس استفاده کنید. برخی دیگر از انواع کاندوم در زیر آمده است.

☑️کاندوم زنانه بهتر است یا مردانه 

کاندوم های زنانه مانند نوع مردانه قابل استفاده در رابطه جنسی می باشند . اما سوال اینجاست که آیا برای زنان و مردان فرقی دارد از کدام استفاده کنند ؟

انتخاب کاندوم به سلیقه مصرف کننده می باشد و کسی نمی تواند این کار را برای شخص دیگری انجام دهد . در این مطلب با قرار دادن معایب و مزایای هر دو کاندومها در کنار هم به انتخاب نوع دلخواه شما کمک می کنیم .

کاندومهای زنانه از نوعی پلاستیک نرم و نازک به نام پلی اورتان تولید شده است . این محصول با قرار گرفتن در واژن از بارداری جلو گیری می کند . این کاندومها دارای دو حلقه در قسمت ابتدایی و انتهایی است . برای استفاده حلقه کوچک تر را جمع کرده و به داخل واژن فرستاده و قسمت پایینی که دارای حلقه بزرگ تر است ناحیه بیرونی واژن را پوشش می دهد .

✅مزایای کاندومهای زنانه و مردانه بصورت کلی

 • جلوگیری از انتقال بیماری های جنسی
  جلو گیری از بارداری
  معایب کاندومهای زنانه
 • قیمت آن ها گران تر از کاندوم های مردانه است
  یک بار مصرف است
  احتمال ورود آلت تناسلی مرد به واژن از قسمت کناری کاندوم که منجر به حاملگی و احتمال انتقال بیماری می شود
  استفاده سخت تر از نوع کاندوم مردانه
  کاهش احساس مستقیم واژن توسط آلت تناسلی و کاهش لذت جنسی
  نیاز به استفاده از تاخیری جانبی در صورت تمایل
  کمتر در دسترس هستند
  معایب کاندومهای مردانه
 • یک بار مصرف است
  کاهش احساس لذت جنسی
  در کل استفاده از کاندومهای مردانه راحت تر و قابل دسترس هستند .

 

پیشنهاد ما : کاندوم چیست و برای چه کاری استفاده میشود؟

 

سخن پایانی : 

کاندوم ازانتقال بیماری های مقاربتی مانند هرپس ٬ عفونت های گنوره ٬ تریکومونا ٬ کلامیدیا ، سیفلیس ٬ سوزاک ٬ ایدز ٬ هپاتیت و… جلوگیری می کند.

کاندوم به علت اینکه موجب به تاخیر افتادن تحریک پذیری ، کم شدن حساسیت سر پنیس ، تاخیر در انزال و حفظ نعوض می شود ، برای مردانی که دچار انزال زودرس و تحریک پذیری زیاد هستند ، مفید و موثر است .استفاده از کاندم برای برقراری ارتباط با زنانی که به مایع منی حساسیت دارند ، مفید است. استفاده از کاندوم انتقال HPV را مسدود می کند و ابتلا به سرطان دهانه رحم (سرویکس) را کاهش می دهد .تمامی مردان با سنین مختلف می توانند از کاندوم استفاده کنند . کاندوم در قابل دسترس است و با هزینه کم می توان آن را تهیه نمود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *