بیماری های زنان, بیماری های مردان, سلامت بدن

کاندوم چیست و برای چه کاری استفاده میشود؟

کاندوم

کاندوم چیست و برای چه کاری استفاده میشود؟

جنسی

 

برای رفع مشکلات جنسی در میان زوجین می توان از انواع مختلف کاندوم استفاده کرد 

کاندوم قدمتی بسیار طولانی دارد اگرچه به شکل الان موجود نبوده است ولی قدمت نوع های قدیمی آن به قبل از میلاد مسیح نیز می رسد. در واقع کاندوم های اولیه که انسان ها برای جلوگیری ار بارداری های ناخواسته استفاده می کردند تکه ای کاغذ ابریشمی بوده است که آن را به شکل خاصی در آورده و آغشته به روغن های خاصی که از گیاهان به دست می آمده است می کردند.در فرهنگ فرعون کاندوم با نام محافظ آلت تناسلی مرد شناخته می شده است.

شروع و مبدا کاندوم های امروزی از قرن شانزده در اروپا شروع شد. در این زمان بیماری سفلیس شیوع پیدا کرد و افراد زیادی را به دام انداخته بود. پزشکان در صدد برآمدند تا دلیل آن را پیدا کنند. در نهایت مشخص شد دلیل این بیماری تماس های جنسی غیرایمن است.

 

بی شک در دنیای امروز یکی از وسایل بهداشتی جنسی که به شکل فراگیر توسط زوجین مورد استفاده قرار می گیرد کاندوم است. یکی از ابزارهای بهداشتی جنسی هستند که تا حد بسیار قابل قبولی می توانند از انتقال بیماری های جنسی و مقاربتی جلوگیری کنند. این وسیله بهداشتی همچنین قادر است تا ریسک بارداری های ناخواسته را تا درصد بسیار بالایی کنترل کند. امروزه شرکت های مختلفی پای در عرصه تولید چنین محصولاتی گذاشته اند و تا امروز مدل های متفاوتی از این محصول همچون کاندوم خاردار، کاندوم تحریک کننده، کاندوم تاخیری و کاندوم شیاردار، کاندوم زنانه، کاندوم برقی، کاندوم ساده، انواع مدل از کاندوم ضد حساسیت، کاندوم فضایی، کاندوم مسافرتی و … تولید شده اند.

✔️کاندوم خاردار چیست؟

کاندوم

 

از آنجا که استفاده از یک محصول باید در افراد ایجاد احساس رضایت کند، در راه تولید کاندومها روش های مختلفی نیز بکار برده شده که این احساس رضایت و خوشایندی در افراد در زمان استفاده از این چنین محصولاتی بیشتر گردد. به همین دلیل امروزه تنوع بسیار زیادی در تولید لوازم بهداشتی جنسی را شاهد هستیم که انواع  خاردار نیز یکی از انواع مدل کاندومهایی هستند که دارای طرفداران زیادی بوده و به دلیل نوع بافت و برجستگی های متعدد موجود در آنها تحریک پذیری بیشتری در زوجین مشاهده خواهد شد. این نوع از ابزار جنسی در مدل های متفاوتی تولیده شده و برجستگی های روی آنها بسته به تمایل افراد متفاوت خواهد بود. کاندومهای خاردار همچنین در دو جنس ژله ای و معمولی هم اکنون در بازار موجود هستند که بسته به تمایل زوجین قابل خریداری می باشند.

کاندوم خاردار بهتر است یا معمولی؟

احساس رضایت از ابزار های جنسی در افراد مختلف کاملا با یکدیگر متفاوت خواهد بود.نوع  خاردار برای افرادیکه از بی میلی جنسی رنج می برند و یا تحریک پذیری بیشتری را می پسندند می تواند گزینه ای مناسب باشد. فراموش نکنید این کاندومها همانطور که می توانند احساس رضایتمندی بیشتری در طول نزدیکی برای برخی ایجاد کنند در برخی از افراد نیز قادربه ایجاد احساس درد و ناخوشایندی هستند.

✔️کاندوم برقی چیست؟

کاندوم

برخی از شرکت های مطرح در زمینه تولید ابزار بهداشتی جنسی، اقدام به ساخت انواع  متفاوتی کرده اند که با ایجاد ویبره هایی در سطح آن توسط یک باطری و شیارهای مخصوصی قادرند تا احساس لذت جنسی بیشتری را در زوجین ایجاد کنند. این نوع از کاندوم مردانه به طور واضح برای ایجاد لذت جنسی بیشتر در خانم ها تولید شده است و بیشتر برای زوجینی مورد استفاده قرار میگیرد که خانم با بی میلی جنسی مواجه است.

✔️کاندوم ساده

 

کاندوم

 

کاندومهای ساده انواع متداولی از ابزار های بهداشت جنسی هستند که از جنس لاتکس ساخته شده اند.  با ضخامت های متفاوتی تولید می شوند و داخل آنها از ژل های روان کننده استفاده می گردد. این ژل ها یا لوبریکانت های ساده هستند یا طعم دار و یا تاخیری که منجر می شوند تا طول نزدیکی در زوجین افزایش داشته باشد. اگر به لاتکس حساسیت ندارید و تمایل به استفاده از راهی دارید که به سادگی مانع از بارداری و اتتقال بیماری های جنسی گردد کاندومهای ساده بسیار مناسب خواهند بود.

🔸 کاندوم زنانه چیست و برای چه کاری استفاده میشود؟

در گذشته کاندومها تنها به منظور پوششی برای آلت تناسلی مردان ساخته می شدند. اما امروزه تنوع در ساخت کاندومها بسیار بالا رفته و در صنعت تولید لوازم بهداشت جنسی، کاندوم زنانه نیز تولید شده است. کاندومهای زنانه نیز شباهت بسیار زیادی به انواع مردانه داشته و برای استفاده از آن کافیست تا قبل از رابطه آن را توسط انگشتان خود به انتهای واژن وارد کنید. این نوع از کاندومها نیز همچون نمونه های مردانه قادرند تا با درصد بالایی از بارداری و انتقال بیماری های جنسی پیشگیری کنند.

گفتنی است این وسیله را می توان از حدود 8 ساعت قبل از رابطه داخل مهبل قرار داد. کاندومهای زنانه دارای دو حقله هستند که یک قسمت در انتهای واژن و بر روی دهانه رحم قرار خواهد گرفت، این حلقه کمک می کند تا کاندوم به داخل رحم وارد نگردد. حلقه دومی که برای این وسیله در نظر گرفته شده قادر است تا لبه های مهبل را پوشانده و مانع از ورود ترشحات به داخل واژن گردد. لازم به ذکر است در یک رابطه نباید از کاندوم مردانه و زنانه همزمان استفاده کرد. همچنین در ساخت این نوع از کاندوم از پلی اورتان استفاده شده که باعث حساسیت کمتر نسبت به لاتکس در کاندوم مردانه خواهد شد.

✔️کاندوم فضایی ایکس دریم چیست؟

کاندوم فضایی با نام خاردار درشت نیز شناخته می شود که در بازار های جهانی با نام alien condom قابل شناسایی است. این نوع از کاندومها دارای شکل های عجیبی هستند با خارای متفاوت و درشت که در واقع در بانوانی که می خواهند ارگاسم بهتری را تجربه کرده و یا از بی میلی جنسی رنج می برند مورد استفاده می باشد. این نوع از کاندومها در مدل های مختلفی همچون کاندوم فضایی اره ماهی، کاندوم فضایی طوقی، کاندوم فضایی شمشیری، کاندوم فضایی چرخشی و کاندوم فضایی دکمه دار تولید می شوند. در این مدل از کاندومها موارد روان کننده بیشتری موجود است که منجر به سهولت بیشتری در استفاده از آنها خواهد شد. از برند های تولید کننده این نوع از ابزار آمیزشی در ایران می توان به ایکس دریم و شادو اشاره کرد.

✔️کاندوم مسافرتی چیست؟

کاندوم

 

برخی از شرکت های تولید کننده نوعی مختلف از پک های مسافرتی را تولید کرده اند که در آنها انواع مختلفی از کاندوم تنگ کننده، تاخیری، ضد حساسیت و خاردار موجود می باشد. این نوع از پک ها برای افراد تنوع طلب و آن دسته از افرادیکه برای اولین بار می خواهند از این نوع ابزار جنسی استفاده کنند و هنوز نمی دانند که کدام مدل از آن برای آنها مناسب است توصیه می گردد.

✔️کاندوم میوه ای برای چیست؟

کاندوم

کاندوم طعم دار یا میوه ای با اسانس های مختلفی تولید می شوند. این نوع از کاندومها دارای دو نوع کاندوم خوراکی و غیر خوراکی هستند که دارای رایحه های مختلفی همچون قهوه، شکلات، توت فرنگی، موز و …. می باشند. کاندومهای خوراکی تنها برای استفاده در رابطه های دهانی مناسب هستند و پس از استفاده دیگر برای دخول نمی توان از آنها استفاده کرد، چراکه برخی از آنها به هیچ عنوان مناسب برای دخول نبوه و در برخی از آنها به دلیل استفاده در رابطه دهانی دچار آسیب شده اند. کاندومهای طعم دار دخولی نیز در زمان استفاده قادرند تا رایحه مورد نظر را به مشام شما برسانند و منجر شوند تا از نزدیکی خود احساس رضایت بیشتری داشته باشید.

🔸 آیا کاندوم تاخیری عوارض دارد؟

کاندومهای تاخیری برای افزایش طول رابطه و جلوگیری از انزال زودرس در آقایان مورد استفاده قرار می گیرند. در این نوع از کاندومها ژل های بی حس کننده ای ریخته می شود که از طریق پوست و مخاط آلت تناسلی جذب شده و منجر می شود تا فرد انزال را دیرتر تجربه نماید و از این طریق رابطه ای طولانی تر داشته باشد. با آنکه کاندومها دارای مزایای بسیار زیادی هستند اما مدل تاخیری به دلیل استفاده از مواد بی حس کننده می تواند منجر به کاهش میل جنسی در رابطه گردد، از این رو رضایتمندی جنسی در زوجین کاهش خواهد یافت.

🔸 عوارض استفاده طولانی مدت از کاندوم تاخیری

عموما آقایانی که با بیماری انزال زودرس درگیر هستند پس از مدتی استفاده از کاندومهای تاخیری بدنشان به مواد بی حس کننده عادت کرده و مجبور به استفاده بیشتری از این نوع کاندومها می شوند، در این صورت مواد بی حس کننده بیشتری جذب کرده و امکان مسمومیت با مواد بی حس کننده در آنها و حتی همسرشان بسیار بالاتر خواهد رفت. این افراد با کاندومهای تاخیری به هیچ عنوان درمان نشده و مشکل آنها بزرگتر خواهد شد.

 

پیشنهاد ما :درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب

 

✔️کاندوم عروسکی فانتزیکاندوم

فاندوم (Fundom) یا کاندوم عروسکی (Funny rubber doll) یکی از ابزارهای آمیزشی در دنیای کاندومها بوده که با تحریک چشمی کمک به برقراری رابطه در افراد با بی میلی جنسی می کند. این نوع از کاندومها با شکل های عروسکی و با نمک خود می توانند در ایجاد تنوع در رابطه جنسی افراد تاثیر بسیاری داشته باشند. فاندوم ها با ایجاد احساس شادی و شوخ طبعی قادرند تا افراد را به برقراری رابطه جنسی متفاوت تری دعوت کنند. این فاندوم ها در طرح های مختلفی همچون گاو، گربه، کوه یخ و …. تولید و عرضه شده اند.

✔️کاندوم ضد حساسیت

کاندوم

 

کاندومها اغلب از لاتکس ساخته می شوند. لاتکس طبیعی در برخی از افراد به دلیل وجود پروتیین های فراوان حساسیت ایجاد کرده و منجر به سوزش، خارش و راش های پوستی خواهد شد. در برخی از افراد مواد روان کننده و ژل های داخل کاندوم نیز ایجاد حساسیت خواهد کرد. برای همین منظور شرکت های تولید کننده کاندوم برخی از محصولات خود را بدون مواد حساسیت زا و برای پوست های حساس تولید کرده اند که برای تمایز آنها با دیگر محصولات کلمه Sensitive بر روی آنها حک شده است.

✴️ کاندوم از کجا بخریم ؟

برای خرید کاندوم می توانید از طریق فروشگاه های اینترنتی و داروخانه ها اقدام نمایید.

✴️ کاندوم تاریخ گذشته چه ضرری دارد؟

تاریخ انقضای این محصولات بین 3 تا 5 سال در نظر گرفته می شود که در صورت گذشتن تاریخ، محصول بی کیفیت شده، خشک و شکننده می شود و احتمال پاره شدن آن و انتقال بیماری های مقاربتی و همچنین بارداری بسیار بالا خواهد رفت.

☑️ معایب استفاده از کاندوم :    

  •  کاندوم یکبار مصرف است
  •  دائمی نیست و نیاز به تکرار دارد.
  • کاندوم ممکن است در برخی افراد ایجاد حساسیت به صورت خارش٬ راش و دانه جلدی کند
  •  برای استفاده از کاندوم باید تجربه داشت تا خارج نشود.
  •  ممکن است کاندوم در حین عمل مقاربت پاره شود.

✴️ نکات مهمی که در هنگام استفاده از کاندوم باید در نظر داشته باشید :

-کاندوم ها را دور از حرارت٬ نور و رطوبت نگهداری نمایید تا لاتکس کاندوم خاصیت خود را از دست ندهد و با نزدیکی پاره نشود.

-از هر کاندوم یکبار استفاده کرده و از مصرف مجدد ان خود داری نمایید زیرا در این صورت احتمال حاملگی افزایش می یابد.

-قبل از مصرف کاندوم به تاریخ انقضای آن توجه نمایید و از مصرف کاندوم های تاریخ گذشته و یا کاندوم هایی که چسبناک و یا شکننده ان خودداری نمایید.

-پس از استفاده کاندوم مصرف شده رادر یک قطعه کاغذ باطله پیچیده و در کیسه زباله بیندازید.

-برای نرم کردن کاندوم از روغن ٬ وازلین و یا مواد مشابه استفاده نکنید زیرا این مواد به کاندوم آسیب رسانده و باعث خراب شدن ان می شوند.در این صورت احتمال حاملگی با کاندوم افزایش می یابد .

☑️ نام دیگر کاندوم در داروخانه چیست ؟

بسیاری افراد هنگام خرید کاندوم از داروخانه خجالت می کشند و نمی توانند به راحتی آن را خریداری کنند و دائم دنبال نام دیگر کاندوم در داروخانه ها هستند تا زمانی که به داروخانه مراجعه می کنند، با نام علمی مقصود خود را به مسئول آن جا برسانند. اما باید بدانید کاندوم یا اسپری های تاخیری جزو محصولات جنسی پرفروش هستند و افراد زیادی نیز با اطمینان و به راحتی به داروخانه ها مراجعه می کنند و این محصولات را خریداری می کنند.

ممکن است شما هم فردی باشید که تاکنون چندین بار برای خرید کاندوم از داروخانه یا مراکز دیگر تصمیم گرفته اید؛ اما زمانی که جلوی این مراکز برای خرید می رسید، نمی توانید وارد شوید و خجالت می کشید.برای خرید کاندوم از داروخانه یا مراکز دیگر عرضه کننده ی آن، شما نیازی به دانستن نام دیگر کاندوم در داروخانه یا مرکز دیگری ندارید و تنها باید اصولی را هنگام خرید رعایت کنید تا بتوانید این محصول را به راحتی و بدون هیچ گونه خجالتی خریداری کنید.

✴️ کاندوم را از کجا بخریم که خجالت نکشیم ؟

اگر با تمام راه حل های مطرح شده برای خرید کاندوم دهانی، خاردار، ضدبارداری یا هر کاندوم دیگر، باز هم نمی توانید به داروخانه مراجعه کنید و خجالت می کشید؛ راه بهتر و آسان تری نیز وجود دارد. با پیشرفت تکنولوژی، فروشگاه های معتبری که کاندوم را به شما عرضه می کنند، بسیار گسترش پیدا کرده اند.

پس بهتر است کاندوم را اینترنتی خریداری کنید، به این شکل می توانید با خیال راحت صدها مدل کاندوم را ببینید و بعد انتخاب کنید. ویژگی دیگری که این روش دارد، این است که می توانید با همسرتان همه ی محصولات را ببینید و باهم یک محصول را انتخاب کنید. برای مثال شما دوست دارید با کاندوم دهانی برای یکبار هم که شده است رابطه ی دهانی با همسرتان داشته باشید اما تا به حال به او نگفتید؛ اما زمانی که محصولات یک فروشگاه اینترنتی را بررسی می کنید، می توانید زمانی که به کاندوم دهانی رسیدید خواسته ی خود را با همسرتان در میان بگذارید.

یادتان باشد ،انتخاب کاندوم همراه با همسرتان خودش می تواند به تحکیم روابط شما کمک کند.
از دیگر مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره نمود:

دیگر خرید شما حضوری نیست که خجالت بکشید.
می توانید به راحتی تمام ویژگی های یک کاندوم را بخوانید.

☑️ اصول خرید کاندوم از داروخانه یا مراکز دیگر

رعایت اصول زیر به شما کمک می کند کاندوم را به راحتی و بدون هیچ خجالتی خریداری کنید. پس اصول زیر را به دقت مطالعه کرده و با اطمینان خاطر اقدام به خرید کاندوم نمایید.

🔸 هدف شما چیست؟
اگر بخواهید بعد از مراجعه به داروخانه تصمیم بگیرید که چه کاندومی مناسب شما است، قطعا با مشکل رو به رو می شوید؛ چرا که کاندوم ها بسیار متنوع هستند و هرکدام کاربرد خاصی دارند. بهتر است قبل از اقدام به خرید کاندوم، به سایت های مختلف سر بزنید و با انواع کاندوم آشنا شوید؛ سپس ویژگی های هر کدام را مطالعه کنید و زمانی که انتخاب کردید، به داروخانه مراجعه کرده و محصول مورد نظر را خریداری کنید. این کار باعث می شود مدت زمان کمتری را در داروخانه سپری کرده و با افراد کمتری رو به رو شوید و در نتیجه خجالت کمتری خواهید کشید.

🔸 محل مناسب کجاست؟
خرید کاندوم مانند دیگر محصولات نیست که شما به راحتی به مرکزی که یک از آشنایانتان کار می کند، مراجعه کنید و آن را خریداری نمایید. بهتر است برای خرید کاندوم، به مراکزی مراجعه نمایید که آشنایی در آن جا وجود ندارد این کار تا حد زیادی از خجالت شما می کاهد؛ زیرا می دانید بعد از خرید، دیگر با فروشنده رو به رو نخواهید شد.

🔸 اندازه مناسب را بدانید
یکی از مشکلاتی که در ایران وجود دارد، این است که زوج ها به علت خجالت، کاندوم مناسب را خریداری نمی کنند؛ به همین علت بیشتر کاندوم های تنگ را استفاده می کنند که متناسب با قطر آلت تناسلی آن ها نیست؛ به همین علت کاندوم در طول رابطه حداکثر کشسانی را تجربه کرده و پاره می شود و باعث ایجاد بارداری می شود. قطعا دانستن نام دیگر کاندوم در داروخانه به شما کمکی نخواهد کرد؛ اما دانستن اندازه آلت تناسلی به شما کمک می کند مناسب ترین کاندوم را خریداری نمایید.

🔸 خرید کاندوم مانند خرید قرص سرماخوردگی نیست
کاندوم یک محصول جنسی است و داروخانه ها نیز به طور معمول شلوغ هستند؛ بنابراین شما نمی توانید وارد داروخانه شوید و بلند بگویید که قصد خرید کاندوم دارید؛ چرا که نگاه های زیادی به سمت شما جلب شده و خجالت شما چندین برابر خواهد شد. برای این که کاندوم را به راحتی خریداری کنید، در قدم اول اگر مرد هستید، مسئول مرد در داروخانه را صدا زده و به آرامی درخواست خود را با او در میان بگذارید و اگر زن هستید نیز با مسئولین زن درباره محصول مورد نظر صحبت کنید.

 

پیشنهاد ما : زگیل چیست؟ _ ۸ روش درمانی آسان برای زگیل

 

☑️ کاندوم زنانه چیست و برای چه کاری استفاده می شود ؟ 

 

کاندوم

 

کاندوم زنانه (Female Condom) به صورت لوله اي پلاستيکي، نازک و قابل انعطاف از جنس پلي اورتان (polyurethane) ساخته شده است که طول آن در حدود 17 سانتيمتر مي باشد که در حين رابطه جنسي توسط زن استفاده مي شود.
اين نوع کاندوم کاملا داخل مهبل را مي پوشاند و از بارداري ناخواسته و انواع بيماري هاي منتقله ار راه جنسي مانند ايدز پيشگيري مي نمايد.

✴️ مزاياي استفاده از کاندوم زنانه
• اگر همسر شما حاضر به استفاده از کاندوم مردانه نيست، شما به عنوان شريک جنسي مي توانيد از کاندوم زنانه استفاده نماييد.
• استفاده از پلي اورتان در کاندوم زنانه باعث حساسيت کمتر نسبت به استفاده از لاتکس در کاندوم مردانه مي شود.
• کاندوم زنانه اگر درست استفاده شود، باعث جلوگيري از بارداري و بسياري از بيماريهاي مقاربتي مي شود.
• تا 8 ساعت قبل از مقاربت مي توان آن را داخل واژن قرار داد.
• جنس کاندوم زنانه نازک بوده و انتقال گرما نسبت به کاندوم مردانه، به راحتي صورت گرفته و حس مي شود.
• انتهاي باز کاندوم که خارج از مهبل قرار مي گيرد، ممکن است در اثر سايش با کليتوريس باعث نحريک بيشتر زن شود.
• کاندوم زنانه را مي توان با روان کننده ها و چرب کننده ها نيز استفاده کرد.
• محل خاصي براي نگهداري نياز ندارد زيرا تغييرات دمايي روي پلي اورتان تاثير نمي گذارد. معمولا تاريخ انقضاي آن 5 سال پس از توليد مي باشد.

✴️ اثر استفاده از کاندوم زنانه در جلوگيري از بارداري چيست؟

در صورت استفاده صحيح و مستمر، اثر بخشي کاندوم زنانه به ميزان 95-98% مي باشد. اگر به درستي و به طور مداوم استفاده نشود، ميزان تاثيرگذاري آن خيلي کمتر مي شود.

☑️ روش صحيح استفاده از کاندوم زنانه

استفاده از کاندوم زنانه آسان بوده ولي استفاده و عادت نمودن به آن، نياز به تمرين دارد.

1. بسته را با دقت باز کنيد. يک موقعيت مناسب و راحت براي قرار دادن کاندوم داخل واژن انتخاب کنيد. مي توانيد در حالي که ايستاده ايد و يک پايتان را بر روي يک صندلي قرار داده ايد، و يا در حاليکه تشسته ايد و پاهايتان را از يکديگر باز نموده ايد و حتي در حالت خوابيده کاندوم را داخل مهبل قرار دهيد.
2. حلقه داخلي را با انگشت شست و مياني، در حالي که انگشت اشاره وسط حلقه مي باشد، فشار دهيد. حلقه باريک و دراز مي شود. با دست ديگر لبهاي خارجي مهبل را باز کنيد و کاندوم را به آرامي داخل واژن نماييد.مي توانيد قبل از استفاده، از روان کننده ها براي داخل کردن راحت تر استفاده کنيد.
3. انگشت اشاره را داخل کاندوم کرده و حلقه داخلي را تا جايي که امکان دارد فشار دهيد.
4. مطمئن شويد که کاندوم درست و مستقيم داخل مهبل قرار گرفته است و پيچ و تاب نخورده باشد. حلقه خارجي بايد خارج از واژن باقي بماند.
5. بهتر است هنگام آميزش، آلت مرد با دست به داخل کاندوم هدايت شود تا از ليز خوردن و داخل رفتن آن خارج از کاندوم جلوگيري شود.
6. در پايان مقاربت، قبل از بلند شدن و ايستادن آن را خارج کنيد.

✴️ روش خارج کردن و از بين بردن کاندوم

براي خارج کردن کاندوم، ابتدا حلقه خارجي را به آرامي بچرخانيد و سپس آن را بيرون بکشيد تا مايع مرد از آن بيرون نريزد. توجه داشته باشيد که قبل از ايستادن آن را خارج نماييد.بعد آن را داخل کيسه پلاستکي گذاشته و دور بيندازيد. مراقب باشيد که آن را داخل توالت نيندازيد.

☑️ آيا مي توان دو بار از يک کاندوم استفاده کرد؟

خير، هر کاندوم زنانه فقط بايد يک بار استفاده شده و دور انداخته شود.

☑️ معايب استفاده از کاندوم زنانه

• حلقه خارجي کاندوم از خارج از واژن قابل مشاهده است که ممکن است باعث خجالت براي برخي از زنان شود.
• ممکن است استفاده از کاندوم زنانه هنگام مقاربت، باعث توليد سر و صدا شود. با افزودن روان کننده مي توان از اين مشکل پيشگيري کرد.
• قرار دادن و خارج کردن کاندوم زنانه ممکن است براي زنان کمي مشکل باشد.
• کاندوم زنانه از کاندم مردانه گران تر است.

✴️ آيا مي توان در يک زمان هنگام مقاربت، زن از کاندوم زنانه و مرد از کاندوم مردانه استفاده کنند؟
خير، از کاندوم زنانه و مردانه نبايد به طور همزمان استفاده نمود. زيرا باعث اصطکاک شده و ممکن است ياعث پارگي کاندوم يا لغزش شود و يا باعث جابجايي حلقه بيروني کاندوم زنانه به داخل مهبل شود.

✴️ انواع کاندوم زنانه و فواید آن

تنها دو کاندوم زنانه وجود دارد – کاندوم زنانه FC1 و جایگزینی آن و کاندوم زنانه FC2 – مدل FC1 از پلاستیک ساخته شده (پلی یورتان), و دیگر تولید نمی شود. FC2 از لاتکس سنتتیک ساخته شده و برای افرادی که دارای آلرژی به لاستیک هستند, استفاده می شود. کاندوم زنانه به پیش گیری از بارداری کمک می کند. فواید مختلف کاندوم زنانه عبارتند از:

بلافاصله موثر است و ارائه راه حفاظتی از عفونت های مقاربتی
بدون نسخه یا نصب خاص است
می تواند تا هشت ساعت قبل از رابطه جنسی وارد شود
به ندرت باعث واکنش های آلرژی می شود و کم ترین خطر عوارض جانبی را دارد.
نیاز به کمک و شرایط خاصی ندارد.
بر خلاف لاتکس – موادی که در ساخت کاندوم مردانه به کار می رود – کاندوم های زنانه با پلی اورتان و لاتکس ساخته شده اند، که برای افرادی که نسبت به لاتکس لاستیک حساسیت دارند، ایمن است. علاوه بر اینها حلقه موجود در این کاندوم باعث تحریک زن می شود.

☑️ کاندوم مردانه چگونه استفاده می شود ?

کاندوم

 

کاندوم مردانه: پوششی است که روی آلت مرد در حالت نعوظ کشیده می‌شود. کاندوم در صورت استفاده درست می‌تواند تا ۸۰–۹۰ درصد از بارداری ناخواسته و انتقال ایدز و هپاتیت سی و دیگر بیماری‌های آمیزشی جلوگیری کند. کاندوم مردانه در درمان انزال زودرس مردان نیز کاربرد دارد و برای بهبود توان نعوظ در مردان پیر یا کم‌توان نیز به کار می‌رود.

✴️ نحوه استفاده از کاندوم مردانه :

♦ هنگام استفاده خیلی آهسته آن را از لبه تعیین شده برای باز کردن بسته بندی باز کنید. برای باز کردن دقت داشته باشید که به سطح خارجی کاندوم با ناخن آسیبی وارد نکنید.

♦ پشت و روی کاندوم رو تعیین کنید. برای استفاده از کاندوم و آلوده نکردن پشت کاندوم به ترشحات آلت تناسلی، می‌بایست قبل از پوشیدن کاندوم پشت و روی آن را مشخص کنید. برای این کار کافی است تا چند  سانتی‌متر از کاندوم را باز کنید تا پشت و روی آن مشخص شود.

♦  سر نگهدارنده‌ی منی در قسمت انتهایی  را بگیرید.

♦ با دست دیگر با دقت و به آرامی و بدون تماس ناخن با سطح کاندوم، آن را به روی آلت تناسلی خود که در حالت نعوظ قرار دارد بکشید.

♦ بعد از انزال سریعا آلت خود را از واژن شریک جنسی خود خارج کنید. مراقب باشید که  از روی آلت شما بیرون نیاید.

♦  انتهای کاندوم را گره بزنید تا از خروج مایع منی از داخل آن جلوگیری کنید.

کاندوم ازانتقال بیماری های مقاربتی مانند هرپس ٬ عفونت های گنوره ٬ تریکومونا ٬ کلامیدیا ، سیفلیس ٬ سوزاک ٬ ایدز ٬ هپاتیت و… جلوگیری می کند.

به علت اینکه موجب به تاخیر افتادن تحریک پذیری ، کم شدن حساسیت سر پنیس ، تاخیر در انزال و حفظ نعوض می شود ، برای مردانی که دچار انزال زودرس و تحریک پذیری زیاد هستند ، مفید و موثر است .

برای برقراری ارتباط با زنانی که به مایع منی حساسیت دارند ، مفید است. استفاده از کاندوم انتقال HPV را مسدود می کند و ابتلا به سرطان دهانه رحم (سرویکس) را کاهش می دهد .

تمامی مردان با سنین مختلف می توانند از کاندوم استفاده کنند . کاندوم در قابل دسترس است و با هزینه کم می توان آن را تهیه نمود.

برخی از مردان مانند افراد پیر یا کسانی که اعمال جراحی در قسمت تحتانی شکم داشته اند ، قدرت حفظ آلت تناسلی را برای ادامه نزدیکی ندارند . استفاده از ان در این افراد سبب می شود که قسمت حلقه ای انتهای کاندوم به شکل یک تورنیکه ضعیف اثرکند و سبب حفظ نعوظ شود.

برخی از مردان و یا زنان تمایل ندارند که در حین مقاربت آلت با مخاط واژن تماس مستقیم داشته باشد بنابراین برای حل این مشکل از کاندوم استفاده می کنند.

در زمان استفاده از کاندوم باید دقت کرد که سوراخ نباشد

✴️ نکات مهم در استفاده صحیح از کاندوم مردانه : 

◊ در مورد طریقه استفاده از کاندوم مردانه باید تاکید شود که استفاده از  نوع مردانه باید پیش از شروع نزدیکی آغاز شود زیرا ترشحاتی که مردان پیش از انزال کامل دارند، ممکن است حاوی ویروس‌هایی نظیر اچ‌آی‌وی باشد و باعث سرایت بیماری گردد.

◊ در مواردی که بیم بیماری نیست برای کاهش احتمال بارداری ناخواسته باید از تماس با ترشحات پیش از انزال کامل جلوگیری کرد چون احتمال وجود اسپرم در آن‌ها صفر نیست.

◊  باید بر روی آلت در حال نعوظ (راست شده) کشید و از آن طوری استفاده کرد که فضای خالی کوچکی در انتهای آن باقی بماند تا در زمان انزال مایع منی در آن جمع شود.

◊ نکته ای که در هنگام استفاده از کاندوم باید به آن دقت نمود این است که کاندوم باید تمامی طول آلت مردانه را تا ته بپوشاند.

◊ بلافاصله پس از انزال، در حالی که آلت هنوز در حالت نعوظ قرار دارد، باید نزدیکی را خاتمه داد و نوع  مردانه را درآورد. خروج بایستی با گرفتن لبه کاندوم صورت گیرد تا از سر خوردن کاندوم و نشت منی جلوگیری شود.

◊ هر کاندوم مردانه را باید تنها یک بار استفاده کرد و پس از مصرف از بین برد.

◊ در زمان استفاده از کاندوم باید دقت کرد که کاندوم سوراخ نباشد و یا در اثر تماس با ناخن یا اجسام دیگر پاره نشود. هم‌چنین قبل از استفاده از کاندوم باید به تاریخ پایان مصرف آن توجه کرد و از استفاده از کاندوم‌های شکننده و چسبناک که احتمال پاره شدن دارند خودداری کرد. باید آن را از حرارت، نور و رطوبت دور نگه داشت زیرا این عوامل احتمال پارگی یا سوراخ شدن آن را افزایش می‌دهد.

◊ در صورت پاره شدن کاندوم مردانه در حین مقاربت، باید مقاربت را بلافاصله متوقف کرده و از کاندوم جدیدی استفاده نمود. هم‌چنین ممکن است استفاده از روش‌های دیگر پیش گیری از بارداری در این موارد ضروری باشد.

◊ در هنگام استفاده از کاندوم باید دقت نمود که نباید با مواد چرب (مانند وازلین) آغشته شود چون این مواد باعث صدمه به آن و از بین رفتن خاصیت پیش گیری کننده کاندوم می‌شوند. در زمان استفاده  برای لیز کردن آن می‌توان از ژل‌های روان‌کننده (لوبریکانت) مبتنی بر آب که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند استفاده کرد.

☑️ چرا نباید کاندوم را در توالت بیندازیم ؟ 

حذف کاندوم به طوری که مایعات درون آن به بیرون نریزد. اگر شما دقت نکنید ، از بین بردن کاندوم سبب یک کثیف کاری اساسی میشود و احتمالا خطر بارداری ناخواسته و یا عفونت را افزایش می دهد. برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار به آنچه انجام میدهید توجه کنید.
برای حذف  نوع مردانه نوک آن به سمت پایین باشد. اگر شما آن را فقط با حلقه ی آن بیرون بکشید، سبب پشت و رو شدن آن می شوید. از طرف نوک  آن را از آلت خارج کنید و در آخر به آرامی حلقه را نیز بیرون بکشید.کاندوم هایی با نوک مخزن دار ویژه طراحی شده اند که به حفظ مایعات در نوک آن کمک میکنند ، و آنها ممکن است در طول این روند کمک کننده باشند.
برای استفاده از کاندوم زنانه، حلقه بیرونی را فشار داده و پیچ و تاب دهید ، به طوری که مایعات نشت نکنند.کاندوم را به آرامی بکشید. حلقه داخلی از کاندوم زنانه به نگه داشتن مایعات کمک میکند.
فراتر از این حذف اولیه، فرایند دور ریختن برای خلاصی از هر دو کاندوم مردانه و زنانه یکسان است.
۲) گره زدن

به همان شیوه بستن یک بادکنک است، شما باید کاندوم را گره بزنید. یک حلقه نزدیک دهانه ایجاد کنید، و حلقه را تا نزدیکی دهانه ی باز کاندوم بکشید تا کاملا مهر و موم شود . این حلقه برای محدود کردن بو و همچنین نشتی کمک کننده خواهد بود.

۳)تمام کردن و پیچیدن کاندوم.

بعد استفاده از کاندوم آن را در یک قطعه دستمال کاغذی و یا یک حوله ی کاغذی قرار دهید. این کمک خواهد کرد که دست خود را تمیز نگه دارید ، و همچنین ازچهره ناخوشایند آن در سطل زباله و از تجمع حشرات جلوگیری خواهد کرد.

۴) آن را در زباله دان بگذارید.

هیچ جایی بهتراز زباله دان برای قرار دادن یک کاندوم نیست.هر جای دیگر احتمال وجود مشکلاتی را در پی خواهد داشت.خود را از مشکلات حفظ کنید و آن را در سطل زباله بیندازید.

۵) سطل زباله را بیرون بگذارید.

برای راحتی مهمانان و یا کسانی که با آنها زندگی میکنید زباله ها را بیرون بگذارید. اگر شما یک کاندوم استفاده شده را در اطراف رها کنید، شروع به ایجاد بو خواهد کرد. کاندوم استفاده شده نیز هنگام ملاحظه غیر منتظره بسیار ناخوشایند خواهد بود. بنابراین محض احتیاط سطل زباله را خالی کنید .

6) کاندوم مناسب را انتخاب کنید.

کاندوم ها اغلب از لاتکس، پلی اورتان، نیتریل، پلی ایزوپرن، و یا پوست گوسفندی ساخته می شوند. هر کدام از آنها مزایا و معایبی دارند. همه آنها باید از همان راه دور انداخته شوند. آنها به زباله دان میروند. با کاندوم، هیچ راه حل واقعی برای جلوگیری از دفن زباله وجود ندارد. اگر شما در مورد زمین نگران هستید از کاندوم زیست تخریب پذیر یا کاندوم پوست بره استفاده کنید.

کاندوم های لاتکس بسیار رایج هستند. آنها در مقایسه با دیگر کاندوم ها بسیار با دوام تر و ارزان ترهستند. با این حال، برخی از مردم به کاندوم لاتکس حساسیت است.
پلی اورتان قوی تر از لاتکس است، و می توان آنها را نازک تر ساخت. آنها یک جایگزین مناسب برای افراد مبتلا به آلرژی لاتکس هستند. با این حال، آنها شکننده تر و گران تر از کاندوم های لاتکس هستند.
نیتریل حسی همانند لاتکس را القا میکند، و نسبتا ارزان است. این ماده بسیار خوبی برای کاندوم های زنانه است.
پلی ایزوپرن یک ماده نسبتا جدید است. از طریق قرار دادن لاستیک لاتکس در یک فرایند و حذف آلرژن ها تولید میگردد. این ماده هر چند نادر هنوز هم گران است،و ممکن است باز هم سبب حساسیت شود.
کاندوم پوست بره قادر به جلوگیری از حاملگی است، اما نه HIV. کاندوم های غشاء طبیعی حفاظ مناسبی برای بیماری های مقاربتی نیستند. کسانی که به دنبال جلوگیری از انتقال HIV و دیگر بیماری های مقاربتی هستند باید لاتکس ، پلی اورتان، نیتریل و یا کاندوم پلی ایزوپرن را انتخاب نمایید.
7 ) کاندوم را در داخل توالت نیندازید.

به احتمال زیاد سبب مسدود شدن توالت خواهد شد. شما ممکن است نیاز به استخدام یک کارگر حرفه ای برای تعمیر آن داشته باشید. که می تواند هزینه بر و شرم آور باشد.

8 ) آن را به بیرون پرتاب نکنید.

این آشغال ریختن است. این نیز یک خطر زیستی است. حیوان خانگی می تواند آن را به داخل منزل بیاورد و یا ممکن است آن را بخورند و باعث مشکلات سلامتی گردد. کودکان خردسال ممکن است با آن بازی کنند و باعث بیماری آنها شود.

9) کاندوم های زیست تخریب پذیررا کمپوست نکنید.

آنها به زمان بسیار طولانی برای تجزیه و تخریب نیازمند هستند . کمپوست کاندوم همچنین می تواند حیوانات را جذب کند. نه تنها برای حیوانات وحشی خطرناک است ،بلکه در صورت بلع، می تواند سبب آسیب به حیوانات شود. حتی حیوانات خانگی ممکن است به سمت آن کشیده شوند. هر چند برخی از کاندوم ها زیست تخریب پذیر هستند و می تواند به لحاظ نظری کمپوست تولید کنند،اما مشکلات بالقوه ایجاد شده توسط استفاده از این کاندوم ها برای کمپوست باعث نا مناسب بودن آنها در بسیاری از مواقع شده است.

10 ) کاندوم های بسته بندی شده قابل بازیافت نیستند.

متاسفانه، فویل اطراف کاندوم قابل بازیافت نیست ، آن هم باید با کاندوم به سطل زباله برود.

11)کاندوم ها را بازیافت نکنید.

آنها نمی توانند بازیافت شوند یا دوباره مورد استفاده قرار بگیرند. اگرچه مردمی وجود دارند که ابزارهای مورد نیاز برای انجام آن را توسعه داده اند ،اما این فن آوری هنوزبه طور کامل وجود ندارد.

 

پیشنهاد ما : شیاف ماریانا بهتر است یا پودر آن؟

سخن پایانی : 

 

کاندوم ها  به زمان بسیار طولانی برای تجزیه و تخریب نیازمند هستند . و بر طرف کننده مشکلات جنسی شما عزیزان می باشد  کمپوست کاندوم همچنین می تواند حیوانات را جذب کند. نه تنها برای حیوانات وحشی خطرناک است ،بلکه در صورت بلع، می تواند سبب آسیب به حیوانات شود. حتی حیوانات خانگی ممکن است به سمت آن کشیده شوند. هر چند برخی از کاندوم ها زیست تخریب پذیر هستند و می تواند به لحاظ نظری کمپوست تولید کنند،اما مشکلات بالقوه ایجاد شده توسط استفاده از این کاندوم ها برای کمپوست باعث نا مناسب بودن آنها در بسیاری از مواقع شده است.به هیچ عنوان کاندوم ها را در طبیعت رها نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *