گیاهان دارویی

جنسینگ

جنسینگ

جنسینگ

 

جنسینگ

 

 

در ميان خوراكي‌هاي اعجاب‌انگيز، نام «جنسينگ» همواره جايگاهي خاص دارد. اين گياه دارويي در طب سنتي چيني كه سابقه‌اي 4000 ساله دارد،  جنسینگ گياه جواني ناميده مي‌شود و ارزش دارويي و خواص ويژه آن براي سلامتي و جلوگيري از حادشدن برخي بيماري‌ها آن را در حد نوشدار بالا مي‌برد

در این مقاله سعی می کنیم شما را با گیاه مفید جنسینگ و خواص جنسینگ اشنا کنیم

طب نوين، جنسينگ را يك دارو براي درمان بيماري‌هاي معين معرفي نمي‌كند، اما تاثير اين گياه در تقويت قواي بدني امري اثبات شده است. تحقيقات مفصلي در اين باره انجام شده و آنچه قطعي به نظر مي‌رسد كاهش احتمال ابتلا به طيف وسيعي از بيماري‌ها و عوارض جسمي در صورت مصرف دائمي جنسينگ است.

جنسینگ در زمره گیاهان بومی مناطق شرقی آسیا و شمال آمریکا به شمار می آید و ریشه آن به عنوان دارویی اساطیری، بیش از هزاران سال است که در میان مردم کشورهای چین، کره، تایلند، ویتنام، منچوری و نیز در بین سرخپوستان امریکایی مورد مصرف قرار می گیرد.جین سینگ گیاهی نیرو بخش بوده و در حفظ سلامتی و هماهنگی فعالیت های اساسی و حیاتی بدن نقش به سزایی دارد.

جنسینگ قرن هاست که به منظور بهبود عملکرد حافظه، کاهش استرس، درمان ناتوانی، سستی و سایر علائم ناشی از فرسودگی و افزایش سن و همچنین برای افزایش طول عمر افراد مورد استفاده قرار می گیرد. جنسینگ در دوران گذشته از چنان ارزش والایی در شرق برخوردار بود که به عنوان مثال در چین تنها امپراطوران حق جمع آوری و نگهداری ریشه های آن را داشتند و در دوران های بعد نیز به عنوان جزیی جدایی ناپذیر از وعده غذایی پادشاهان و امپراطوران به منظور افزایش قوای جسمانی، ذهنی، و به عنوان اکسیر جوانی و شادابی جایگاه خود را همچنان حفظ نمود.

خواص جنسينگ

ويتامين‌هاي گروه B، ويتامين D و A و فلز روي به وفور در جنسينگ يافت مي‌شود، اما خاصيت آن را بايد در طيفي از تركيبات روغني، استيلني و استروئيدي جستجو كرد كه جنسينگ را به گياهي ارزشمند و با خواص ويژه تبديل مي‌كند. افزايش توان ذهني و قدرت جسماني، بهبود فعاليت مغز و قلب، تقويت حافظه، افزايش شادابي، كاهش استرس و ضعف جسمي، حفظ نشاط جواني، تقويت قدرت جنسي، بهبود بي‌خوابي و كم‌خوابي، رفع خستگي، تنظيم قندخون، مقابله با افسردگي و… تنها بخشي از خواص مصرف دائمي و مستمر جنسينگ هستند. گويا اين فهرست تمام‌نشدني است و دليل آن را هم بايد در خاصيت اين گياه در افزايش قدرت سيستم ايمني بدن جستجو كرد. هنگامي كه بدن قوي بوده و متابوليسم كارآمدي داشته باشد احتمال ابتلا به انواع بيماري‌ها از يك سرماخوردگي ساده گرفته تا سرطان‌هاي نادر كاهش مي‌يابد. از آنجا كه مصرف جنسينگ بر فعاليت غدد بدن تاثير مثبت دارد، مي‌تواند در درمان و كاهش دردهاي ناشي از يائسگي و قاعدگي نيز موثر باشد و البته مصرف آن در دوران بلوغ براي پسرها و دخترها بسيار توصيه شده است. تنظيم فشارخون نيز از خواص ديگر اين گياه نيروزاست.

از كجا آمده است؟

جنسينگ گياه بومي شرق دور است و البته در بخش‌هايي از آمريكاي شمالي نيز مي‌رويد. قسمت خوراكي اين گياه در حقيقت ريشه‌هاي آن است كه ضخامت آن به يك تا 5 سانتي‌متر مي‌رسد و هر چه گياه پيرتر باشد خواص آن بيشتر است. جنسينگ عمري طولاني دارد و مي‌تواند تا قرن‌ها زندگي كند!‌ انواع آسيايي،‌ آمريكايي، ژاپني و سيبريايي آن موجود است، اما جنسينگ كره‌اي از همه معروف‌تر و پرخاصيت‌تر است و اگر دنبال آن برويد همين نوع يافت مي‌شود!

جنسينگ را مي‌توان به صورت ريشه تازه يا خشك شده از عطاري‌ها يا به صورت فرآوري​شده از سوپرماركت‌ها تهيه كرد.

طريقه مصرف

ريشه خشكيده يا تازه جنسينگ را مي‌توان با مقداري آب روي شعله ملايم به مدت 20 دقيقه جوشاند و چاي گوارايي حاوي خواص جنسينگ تهيه كرد. يك تا 3 گرم جنسينگ براي هر بار دم كردن كافي است. بهتر است چاي جنسينگ را به صورت ولرم و يك تا 2 فنجان در روز نوشيد. پودر جنسينگ نيز كه از آسياب‌كردن ريشه‌هاي اين گياه به دست مي‌آيد با آب يا همراه با تعدادي عسل قابل استفاده است. معلوم است كه در مصرف اين ماده گياهي نبايد زياده‌روي كرد، بلكه بايد به مقدار كم ولي به صورت مستمر از آن استفاده كرد. پودرهاي آماده جنسينگ براي مخلوط كردن با آب گرم و تهيه نوشيدني فوري در بازار يافت ‌شده و انواع مرغوب آن در كشور كره توليد مي‌شود. خوشبختانه به يمن توجه جهاني به اين گياه پرخاصيت و در پي آن توليد انبوه، جنسينگ قيمت بالايي ندارد. البته زياد هم ارزان نيست! كپسول‌هاي حاوي جنسينگ نيز در بازار يافت مي‌شود كه البته بايد از انواع مرغوب تهيه كرد. اين كپسول‌ها قيمت بالاتري دارند و به صورت روزانه يك عدد مصرف مي‌شوند. علاوه بر مصرف عمومي استفاده از جنسينگ براي بيماراني كه دوران نقاهت را مي‌گذرانند و به ضعف عصبي و عضلاني دچارند و همچنين سالمندان با مشورت پزشك توصيه شده است.

احتياط در مصرف مداوم

مصرف جنسينگ عوارض خاصي به همراه ندارد. با اين حال افرادي كه دوره درمان را سپري مي‌كنند يا دارو مي‌خورند بايد حتما با مجوز پزشك از اين گياه دارويي استفاده كنند. مصرف آن توسط زنان باردار و شيرده نيز همين شرايط را دارد. استفاده از جنسينگ در برخي افراد ممكن است با سردرد، بي‌خوابي، بي‌قراري، تپش قلب، تنگي نفس، تحريك‌پذيري و حالت تهوع همراه باشد. علاوه بر آن مبتلايان به فشار خون بالا يا بسيار متغير، بيماران قلبي، بيماران رواني، مبتلايان به بي‌خوابي و مصرف‌‌كنندگان قرص آسپرين بايد درباره استفاده از جنسينگ مراقب باشند.ديگر اين كه مصرف همزمان آن با مواد محركي نظير چاي، قهوه و نوشابه‌هاي انرژي‌زا به مقدار زياد مي‌تواند با عوارض مختلف بويژه بي‌قراري و تحريك‌پذيري همراه باشد.

 

پیشنهاد ما : دم کرده عصاره برگ درخت زیتون برای لاغری

 

آشنایی با دمنوش جنسينگ

ریشه جنسینگ از معروف ترین گیاهان دارویی است که از دوران کهن تا به امروز آثار شفابخش آن مورد توجه حکمای طب سنتی قرار داشته است. به طور کلی جنسینگ، تقویت کننده قوای جنسی و نیروبخش است. بهتر است جنسینگ را “گیاه جوانی” یا “نوش دارو” بنامیم.

⚛️ جنسینگ یک نیروزای فوق‌العاده است. یک فنجان چای جنسینگ پس از یک روز کار طولانی، تمام انرژی از دست رفته را به شما بر می‌گرداند.

⚛️ جنسینگ در بهبود سطح انرژی بدن و هوشیاری سریع مؤثر واقع می گردد. همچنین، در رفع خستگی، نوسانات خلقی، استرس و سندرم پیش از قاعدگی خاصیت اثربخشی دارد.
⚛️ بر اساس مطالعات، جنسینگ روند پیری سلول ها را کند می کند؛ این کار از طریق خون رسانی بهتر به سلول ها انجام می شود.

⚛️ جنسینگ حاوی ترکیباتی به نام Saponins است که بر اساس گزارش مؤسسه ملی سلامت می تواند میزان کلسترول بد را کاهش داده و کلسترول خوب را حفظ نماید.

⚛️ دوره ی مصرف این گیاه، 3 ماهه است و معمولاً اثرات درمانی آن پس از اتمام این دوره، در بدن بروز خواهند یافت.

⚛️ مصرف جنسینگ برای کودکان و نوجوانان توصیه نمی شود

 

پیشینه ی تاریخی مصرف جنسینگ

اسم “جنسینگ” یا ” جین سین ” از عبارتی چینی به معنی ریشه های مردانه گرفته شده است.

این اسم احتمالا به خاطر شباهت ریشه های عجیب این گیاه به پاهای انسان است.

سابقه ی مصرف جنسینگ به بیش از ۵۵۰۰ سال پیش باز می گردد.

در این زمان جنسینگ بیشتر در کوه های چین و کره شمالی و به عنوان یک داروی جوان کننده و یا یک ماده ترکیبی با صابون و لوسیون مورد استفاده قرار می گرفت.

جنسینگ یا به گفته عامیانه جین سین به سرعت به یک ماده صادراتی تبدیل و در سراسر جهان پخش شد.
در صده ی ۱۷۰۰ میلادی ، یک کشیش کانادایی جنسینگ را در سراسر این قاره پخش کرد و از آن به عنوان دارو معجزه زا قوای جنسی یاد کرد .
به این نوع از جنسینگ “جنسینگ آمریکایی” گفته می شود که امروزه نیز به صورت گسترده و به ویژه در ویسکانسین و انتاریو قابل رویت است.

 

تهیه چای جینسینگ

 

جنسینگ

 

🔅برای تهیه چای جینسینگ، مقداری آب را بجوشانید و ترجیحا این کار را در ظروف غیر فلزی مانند قوری لعابی یا چینی یا پیرکس انجام دهید. مقداری از ریشه خشک شده ی جینسینگ (حدود 1 تا 3 گرم ) را به آب جوش اضافه کنید. سپس شعله را کم کنید و اجازه دهید تا مدت 20 تا 30 دقیقه بجوشد. در صورت تمایل می توانید بیشتر از این مدت نیز آن را بجوشانید، تا جایی که آب به نصف مقدار اولیه اش برسد.

حال صبر کنید تا چای کمی سرد شود و دمای آن به دمای اتاق برسد(این توصیه ای است که در طب سنتی چین به آن اشاره شده و پیشنهاد شده است که چای به صورت ولرم نوشیده شود).

بهتر است که روزانه، 1 یا 2 فنجان از این چای بنوشید.

ریشه گیاه جینسینگ را می توان به صورت قطعه قطعه استفاده کرد. توجه کنید که ریشه ها در هنگام تهیه چای آن و نیز تا پایان مرحله خنک شدن، باید در داخل قوری بمانند.

دم کردن ریشه کمک می کند تا نرم و قابل استفاده شود. علاوه بر این می توان با قرار دادن تعدادی از ریشه ها در ماکروویو، آنها را نرم و قابل برش کرد.

دقت کنید که ریشه ها هنگام گرم کردن، نسوزند. می توانید آن ها را به تنهایی یا همراه عسل میل کنید.

مصرف 1 تا 2 گرم پودر جینسینگ خالص و مرغوب در روز توصیه شده است. یا این که می توانید قطعه ای از ریشه آن را به اندازه یک سکه، روزانه مورد استفاده قرار دهید.
عوارض جانبی

اگرچه جینسینگ عموما بی خطر است، اما عوارض جانبی هم دارد. سردرد، بی قراری، مشکلات خواب، بی نظمی در ضربان قلب، تحریک پذیری، تنگی نفس، اسهال، استفراغ و خون دماغ از عوارض جانبی آن است.

 

پیشنهاد ما : معجون سیر و لیمو درمان بیماری قلبی فراتر از حد تصور

سخن آخر :

کسانی که آسپیرین، وارفارین و داروهای کاهش دهنده فشار خون مصرف می کنند، نباید جینسینگ مصرف کنند.
همچنین باید از مصرف سایر مواد محرک مانند چای، قهوه و نوشابه های کولادار همراه با جینسینگ خودداری نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *