گیاهان دارویی

آیا کبد چرب گرید 3 قابل درمان است

کبد چرب

آیا کبد چرب گرید 3 قابل درمان است

کبد چرب

 

کبد چرب یکی از بیماری های رایج در سال های اخیر است که گرید های متفاوتی دارد و درمان کبد چرب در گرید های مختلف راه های متفاوتی را دارد . کبد چرب گرید سه نوعی از این بیماری است که مقدار زیادی چربی در کبد جمع شده و بعد به مرور این چربی در کل بدن پخش می شود. وقتی بیماری کبد چرب گرید سه به این مرحله برسد کبد دچار التهاب شده و امکان گردش خون در آن ضعیف می شود. در این حالت قسمت های دیگر بدن به کمک جگر آمده تا گردش خون در آن به حالت طبیعی برگردد با این وجو در این شرایط حتی کبد برای پاسخ دادن به این کمک ضعیف و ناتوان است. درمان کبد چرب گرید 3 در این حالت کمی سخت می شود. در این بیماری همه رگ ها و شریان ها سعی می کنند مواد سمی و مغزی را پمپاژ کنند اما توان آنها برای این کار کفاف نمی دهد.

 

علایم بیماری کبد چرب گرید سه چیست؟

قبل از اینکه به موضوع درمان کبد چرب گرید 3 بپردازیم، لازم است برخی علایم و نشانه های بروز آن را شرح داده تا خدایی نکرده در صورت مشاهده آن در خود یا خانواده سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

 • در این بیماری پوست بیمار به زردی رفته و رنگ آن تغییر می کند. این علامت نشانه مهمی برای پی بردن به بیماری مذکور است.
 • در بیماری کبد چرب گرید 3 رگ های شکم متورم شده و شبیه مار می شود.
 • در حالت حاد بیمار ممکن است از هوش رفته و گاهی کلیه های خود را هم از دست می دهد و نیاز به دیالیز پیدا می کند.

کبد چرب گرید 3 قابل درمان است

با توجه به توضیحاتی که دادیم این سوال ممکن است برایتان مطرح شود که آیا کبد چرب گرید 3 قابل درمان است؟ کبد چرب گرید سه درمان دارد و با توجه به پیشرفت خوبی که در این زمینه در علم پزشکی صورت گرفته بسیاری از بیماران نسبت به درمان کامل امید زیادی پیدا کرده اند. برای درمان کبد چرب گرید سه بهترین روش اصلاح سبک زندگی است. البته وقتی شخص به این بیماری مبتلا می شود، ممکن است بیماری های دیگری نظیر دیابت و کلسترول بالا و فشار خون هم به سراغ او بیاید که در این حالت باید برای درمان این بیماری ها از دارو هم استفاده کند. آنچه که برای درمان کبد چرب گرید 3 بیش از هر چیزی مهم است زمان تشخیص آن خواهد بود یعنی باید با دیدن اولین علایم و یا حتی شک کردن به وجود آنها به پزشک مراجعه شود چون این بیماری هر چقدر زودتر تشخیص داده شود امکان درمان کامل آن هم بیشتر خواهد بود. خب پس تا اینجا می توانیم به شما اطمینان بدهیم کبد چرب گرید 3 درمان دارد.

کبد چرب گرید 3 جدی ترین نوع کبد چرب است. در این حالت، کبد با تجمع مقدار زیادی چربی رو به رو است. چربی در این نوع از کبد چرب در کل کبد گسترش یافته است. در این مرحله التهاب کبد اتفاق خواهد افتاد. التهاب در کبد باعث می شود که بقیه قسمت های بدن به کمک کبد بیایند و گردش خون در کبد صورت گیرد، اما کبد حتی برای پاسخ دادن به این کمک نیز ضعیف است. در کبد چرب گرید3 شریان ها و رگ ها در حال تلاش برای پمپ کردن مواد مغذی و خارج کردن سموم هستند اما بیماری به مرحله ی خطرناکی رسیده است. یکی از علائم کبد چرب در این مرحله از کبد چرب آن است که رنگ پوست بیمار به سمت زردی خواهد رفت.

کبد چرب گرید 3، خطرناک ترین نوع از بیماری کبد چرب می باشد در کبد چرب گرید 3 رگ های شکم از زیر پوست قابل دیدن هستند. ممکن است به نظر برسد که یک مار درست در زیر پوست شکم وجود دارد. و شکم نیز متورم خواهد شد.سیروز کبدی نیز ممکن است در این مرحله اتفاق بیفتد. سیروز وضعیتی می باشد که در آن سلول های کبدی جای خود را به سلول های فیبروتیک که ظاهری مثل زخم دارد می دهند، در این مرحله شانس بسیار کمی برای عملکرد نرمال کبد وجود دارد.

آزمایش خون افزایش آنزیم های کبدی ALT و AST را نشان خواهد داد. سطوح غیر طبیعی آلبومین وجود خواهد داشت و سطح پروترومبین نیز غیر طبیعی خواهد بود. این اتفاق به این دلیل می افتد که کبد قادر به ایجاد عوامل لخته سازی نیست.

علائم کبد چرب در کبد چرب گرید 3 بدتر می شود. این بیماری ممکن است به نقطه ای برسد که بیمار ناخودآگاه از هوش برود و تا حد کما یا نقطه ای که دیالیز کلیه مورد نیاز است، پیشرفت کند. در این مرحله، تغییرات رژیم غذایی شدید مورد نیاز است. مصرف کالری به میزان قابل توجهی کاهش می یابد زیرا بدن نمی تواند غذا را فرآوری کند. میزان مصرف پروتئین در رژیم غذایی باید کم باشد زیرا کبد نمی تواند پروتئین را رفع کند. زیرا کبد چرب گرید 3 نیاز به بازسازی کبد دارد! در این مرحله از کبد چرب باید مصرف نمک به شدت محدود شود.

تغییرات رژیم غذایی می تواند حال شما را کمی بهبود بخشد. تغییر رژیم غذایی مثل حذف الکل از رژیم غذایی شما همیشه یک ایده خوب است

 • متوقف کردن استفاده از الکل یا محدود کردن آن و استفاده از تراپی های پشتیبان برای کمک به ترک الکل در طولانی مدت
 • به کار بردن داروهای ضد ویروسی برای درمان عفونت های هپاتیت مزمن ویروسی
 • درمان کبد چرب غیر الکلی و استئوهپاتیت غیر الکلی با تجویز یک رژیم متعدل، کاهش حداقل ۷٪ از وزن بدن در طول یک سال و کنترل سطح چربی، کلسترول و قند خون
 • دریافت داروهایی که فلزات سنگین مانند آهن و مس را از بدن حذف می کنند.
 • مقابله و برطرف کردن انسداد مجاری صفراوی
 • عدم استفاده از داروهایی که با بروز فیبروز کبدی مرتبط هستند.
 • دریافت داروهایی که فعالیت سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهند.

داروهایی برای درمان کبد چرب گرید 3

در کنار این راهکارها برای درمان کبد چرب گرید 3، دانشمندان هنوز در حال مطالعه بر روی داروهایی هستند که بتوانند مستقیما آسیب های مرتبط با فیبروز کبدی را برطرف کنند. با این حال، انجام تحقیقات بر روی این نوع داروهای آنتی بیوتیک که فرایند فیبروتیک کبد چرب را کم می کنند، همچنان ادامه دارد.

دانشمندان همچنین به دنبال روش های بهتری برای درمان علت های ایجاد کننده فیبروز کبد مانند استفاده از الکل یا استئوهپاتیت غیر الکلی هستند. برای مثال، تحقیقاتی بر روی اثر داروی دیابت نوع دو یا پیوگلیتازون در بهبود افراد مبتلا به کبد چرب گرید 2 و غیر مبتلا به دیابت، انجام شده اند.

راهکارهای طبیعی برای درمان کبد چرب گرید 3

کبد چرب

 

مطالعات نشان داده اند که در کنار داروهای متداولی که به منظور درمان کبد چرب گرید 3 مورد استفاده قرار می گیرند، راهکارهای طبیعی و پرهیزهای ساده، از قبیل مواردی که در زیر به آنها اشاره شده است نیز در بعضی از مواقع به رفع فیبروز کبد کمک می کنند:

 • نوشیدن مقدار متعادل قهوه در روز
 • مراقبت از مقدار آب بدن
 • مصرف گیاه طبی خار مریم، که حاوی سطوح بالایی از آنتی اکسیدان سیلی مارین است (این روش به افرادی که از داروهای مقابله با هپاتیت C استفاده می کنند، توصیه نمی شود).
 • مصرف ویتامین D برای کمک به درمان کبد چرب گرید 2
 • در صورتی که فیبروز کبد در فرد پیشرفت کرده و به سیروز کبد تبدیل شود، از روش های درمانی دیگری برای مقابله با بیماری کبد چرب استفاده می شود. بهتر است بدانید که وجود سیروز کبدی، معمولا باعث وارد شدن آسیب های جبران ناپذیری به کبد فرد می شود

 

پیشنهاد ما :بهترین دمنوش گیاهی برای دیابت

 

آیا متفورمین برای کبد چرب مناسب است ؟

عوارض ناشی از مصرف خودسرانه قرص متفورمین به منظور کاهش وزن:

اینگونه مصرف خودسرانه این دارو می‌تواند موجب کاهش شدید قند خون شده که در صورت بروز این حالت در خواب، می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد.

متخصصان نیز در صورتی قرص متفورمین را برای بیماران تجویز می‌کنند که از سلامت قلب، کبد و کلیه آنها اطمینان حاصل کرده باشند، چرا که مصرف این قرص در صورت بروز هرگونه اختلال در این اندامها می‌تواند به این نواحی آسیب جدی وارد سازد.

کاهش صحیح وزن فقط از طریق رژیم غذایی سالم و ورزش امکانپذیر خواهد بود و افراد باید از درمان‌های دارویی به ویژه به صورت خودسرانه به طور جدی خودداری کنند.

روش درمان کبد چرب گرید سه به صورت سنتی چیست؟

کبد چرب

 

برای درمان کبد چرب گرید3 روش های سنتی زیادی وجود دارد که برخی از آنها به صورت قابل ملاحظه ای از پیشرفت بیماری جلوگیری به عمل می آورد. برخی از این شیوه های درمانی به شرح ذیل هستند:

 • استفاده از سیر می تواند به درمان کبد چرب گرید 3 کمک کند و سیر باعث از بین رفتن چربی های بدن شده و وزن را کاهش می دهد.
 • استفاده از اسید های چرب امگا سه هم به درمان این بیماری کمک خواهد کرد. مطابق با تحقیقاتی که صورت گرفته است این اسید ها کلسترول و چربی خون را پایین آورده و کبد چرب را در افراد مبتلا بهبود می دهد. غذاهایی که حاوی این اسید های چرب هستند، می توانند چربی کبد را کاهش دهند این غذاها برخی شامل انواع ماهی، گردو و بذر کتان هستند.

درمان قطعی کبد چرب گرید 3 چیست؟

درمان قطعی کبد چرب گرید 3 واقعا به این سادگی نیست ولی از دست دادن امید به زندگی و درمان می تواند بزرگترین مانع برای درمان کبد چرب گرید 3 باشد. اولین پیشنهاد موثر تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی است و مصرف داروهایی که حرکت بیماری را به سمت سیروز کبدی متوقف کند. بزرگترین و مهمترین کاری که پزشکان در این زمینه دنبال خواهند کرد، همین است. توقف پیشرفت بیماری و جلوگیری از سرطانی شدن کبد. اگر بیماری به مرحله سیروز کبدی برسد شخص باید پیوند کبد انجام دهد برای همین توصیه می شود برای حفظ کبد از این بیماری پیشگیری را در اولویت قرار دهید.

درمان دارویی کبد چرب گرید 3
یک سوالی که ممکن است برای بیماران یا خانواده های آنها مطرح شود، این است که آیا با دارو امکان درمان کبد چرب گرید 3 وجود دارد یا خیر؟ برای درمان افرادی که کبد چرب غیر الکلی دارند بهترین درمان همانطور که گفته شد تصحیح شیوه زندگی و تغذیه است. این بیماران اگر اضافه وزن دارند باید آن را کاهش داده و درست و منظم ورزش کنند و از خوردن غذاهای آماده و به اصطلاح فست فود پرهیز نمایند. بیماران کبد چرب غیر الکلی نباید مواد پر چرب و دارای نگهدارنده مصرف نمایند. اما برای درمان بیمارانی که دچار فیبروز شده اند داروهایی تجویز می شود. درمان دارویی کبد چرب گرید سه برای بیمارانی که دچار فیبروز شده اند تجویز ویتامین E و پیوگلیتازون است. البته قبل از تجویز این داروها برای بیمار باید خطر عوارض جانبی برای آن بررسی گردد. بیمارانی که دچار دیابت شده اند نمی توانند این داروها را مصرف کنند.

بهترین راه درمان کبد چرب گرید 3 چیست؟

اول اینکه بیمار باید وزن کم کرده و چربی های اضافه بدن را آب کند. شاخص و توده بدنی شخص بیمار باید به میزان استاندارد و بین 18 تا 25 برسد.
تغییر برنامه غذایی بهترین راه درمان کبد چرب گرید 3 خواهد بود. استفاده از میوه، سبزیجات، پروتئین و کربوهیدرات ها و کم کردن چربی و نمک در غذا می تواند کمک موثری به درمان بیماری نماید. انجام ورزش هایی مانند شنا و دوچرخه سواری به درمان کبد چرب گرید سه کمک مهمی خواهد کرد و می تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.

قهوه اگر به صورت دایم هر روز نوشیده شود، می تواند به دلیل داشتن آنتی اکسیدان و اسید کلروژنیک چریی و کلسترول خون را کاهش داده و به صورت داروی ضد التهابی برای کبد عمل کند. درمان کبد چرب گرید 3 با استفاده از مصرف منظم قهوه امکان پذیر است.
تحقیقات نشان داده است مصرف منظم کلم بروکلی می تواند سبب از بین رفتن چربی ها در کبد گردد.
واقعیت این است که کبد چرب گرید سه مرحله پیشرفته از این بیماری است و نباید تصور کنید فقط با استفاده از این مواد می توانید آن را به طور کامل درمان کنید. برای درمان کبد چرب گرید سه حتما باید درمان های دارویی هم صورت گیرد و تحت نظر مداوم پزشک متخصص باشید.

آیا میدانید رژیم غذایی و سبک زندگی سالم درمان کبد چرب را سرعت می بخشد ؟

اتخاذ یک رویه سالم و مثبت برای زندگی، روش اصلی مقابله با بیماری کبد چرب است. انجام کارهای زیر و ایجاد تغییراتی که گفته شده اند، به شما کمک می کنند تا به شکل موثری در درمان کبد چرب پیش بروید:

 • وزن کم کنید. در این مورد، هدف شما باید رسیدن به شاخص توده بدنی یا BMI ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ باشد. کم کردن بیش از ۱۰٪ از وزن بدنتان، به حذف قسمتی از چربی کبد کمک کرده و در صورت ابتلای شما به گرید دوم کبد چرب یا NASH، آن را بهبود می دهد.
 • از یک برنامه غذایی سالم پیروی کنید. رژیم غذایی خود را متعادل کرده، آن را غنی از میوه ها، سبزیجات، پروتئین و کربوهیدرات ساخته و میزان چربی، شکر و نمک موجود در آن را کاهش دهید. خوردن وعده های غذایی کوچکتر نیز به درمان کبد چرب کمک می کند.
 • به صورت منظم ورزش کنید. برای انجام ورزش ها و فعالیت هایی با شدت متوسط مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری، به مدت حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته، برنامه ریزی کنید. تمامی انواع ورزش ها می توانند در درمان کبد چرب موثر باشند، حتی اگر منجر به کاهش وزن نشوند.
 • مصرف دخانیات را متوقف کنید. توقف سیگار کشیدن و مصرف مخدرهای دیگر، می تواند ریسک بروز مشکلاتی مانند حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد.

 

درمان کبد چرب

این نکته را به خاطر داشته باشید که بیماری کبد چرب غیر الکلی به دلیل مصرف الکل ایجاد نمی شود، اما نوشیدن آن، بیماری را بدتر می کند. بنابراین در صورت ابتلا به بیماری کبد چرب، توصیه می شود که مصرف الکل را کمتر کرده یا به کلی آن را کنار بگذارید.

آیا داروهای شیمیایی در درمان کبد چرب تاثیرگذاز است ؟؟

 

کبد چرب

 

همان طور که گفته شد، تاکنون هیچ دارویی برای درمان کبد چرب یافت نشده است اما برای مشکلات مرتبط با این بیماری، از داروهای مناسب استفاده می شود. برای مثال، پزشک شما احتمالا داروهایی را برای مقابله با فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت نوع دو و چاقی به شما تجویز می کند.

اگر بیماری کبد چرب تا گرید سیروز کبدی در شما پیشرفت کرده و این ارگان از بدن شما دیگر قادر به عملکرد صحیح نباشد، ممکن است نیاز باشد که در لیست انتظار برای دریافت پیوند کبد قرار بگیرید. در بزرگسالان، زمان میانگین انتظار برای پیوند کبد، ۱۳۵ روز از زمان فوت شدن اهدا کننده است. همچنین به جای این کار، دریافت پیوند با استفاده از بخشی از یک کبد زنده نیز ممکن است. از آنجا که کبد می تواند خود را احیا و بازسازی کند، هم بخش پیوندی و هم بخش باقیمانده از کبد اهدا کننده، می توانند مجددا تا رسیدن به اندازه طبیعی رشد نمایند.

چه غذا هایی به درمان کبد چرب کمک می کنند؟

خبر خوب این است که رژیم غذایی مناسب برای درمان کبد چرب، دارای خوراکی های بسیار متنوعی است. کاهش میزان کالری و افزایش مقدار فیبر دریافتی و استفاده از غذاهای طبیعی، یک نقطه شروع بسیار خوب به شمار می رود. همچنین خوردن غذاهایی که حاوی کربوهیدرات های پیچیده، فیبر و پروتئين هستند، احساس پری را در شما ایجاد کرده و انرژی پایدار را فراهم می نمایند. به خاطر داشته باشید که در رژیم غذایی کبد چرب، غذاهایی که التهاب را کاهش داده و در ترمیم سلول ها به بدن کمک می کنند، بسیار ضروری هستند.

 

پیشنهاد ما : بهترین داروی گیاهی برای کبد چرب

کلام آخر: 

امروزه بیشتر مردم دنیا با این بیماری رو به رو هستند پس یک رژیم غذایی کم چربی و کم کالری به کاهش وزن کمک می کند و خطر بروز بیماری کبد چرب الکلی را کاهش می دهد. اگر دچار اضافه وزن هستید، بهتر است 10 درصد از وزن خود را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *