گیاهان دارویی

بهترین دمنوش گیاهی برای دیابت

داروهای شیمیایی

بهترین دمنوش گیاهی برای دیابت

 

دمنوش گیاهی

 

دمنوش های گیاهی برای درمان دیابت

 دمنوش دارچین و عسل

 

افراد مبتلا به دیابت باید جایگزین های شکر را پیدا کنند تا خطر ابتلا به افزایش سطح گلوکز خون را کاهش دهند. یک تحقیق نشان داده که نوشیدنی دارچین و عسل، قند خون را کاهش داده و به درمان دیابت کمک می کند، علاوه بر این دارچین و عسل برای کاهش کلسترول بالای خون در افراد دیابتی مفید است.

طرز تهیه و روش مصرف

دو قطعه چوب دارچین را بردارید و در یک لیوان آب جوش بیندازید، بگذارید 15 دقیقه بماند تا دم بکشید. از صافی رد کنید و یک قاشق غذا خوری عسل طبیعی به آن اضافه کرده و هر روز بنوشید.

احتیاط

تحقیقات در ایران نشان داده که زیاده روی در مصرف عسل طبیعی هم می تواند باعث افزایش قند خون شود.

 دمنوش نعناع و عسل

دمنوش گیاهی

 

محققان می گویند که برگ نعناع یکی از بهترین گیاهان دارویی برای کاهش قند خون و درمان دیابت نوع دو می باشد. در واقع نعناع با اثر بر روی پانکراس تولید انسولین را افزایش داده و باعث کاهش قند خون می شود.

طرز تهیه و روش مصرف

یک قاشق چای خوری نعناع خشک شده را به یک لیوان آب جوش اضافه کنید و بگذارید 5 دقیقه بماند تا دم بکشد،
2 قاشق غذاخوری عسل طبیعی به آن اضافه کنید و هر روز در صبح ناشتا بنوشید.

 چای جینسنگ

دمنوش گیاهی

 

چای و دمنوش جینسینگ حساسیت به انسولین را کاهش داده و یکی از بهترین دارو های گیاهی برای کاهش قند خون و درمان دیابت نوع 2 محسوب می شود.

طرز تهیه و روش مصرف

ریشه جینسنگ را بردارید و 3 گرم از آن را در یک لیوان آب جوش ریخته و بگذارید 5 دقیقه بماند تا دم بکشد، از صافی رد کنید و هر روز این دمنوش را استفاده کنید.

 دمنوش زنجبیل

دمنوش گیاهی

 

زنجبیل یکی از بهترین دارو های گیاهی و طبیعی برای افزایش تولید انسولین، کاهش قند خون و در نتیجه درمان دیابت شناخته می شود. گفته می شود که مصرف زنجبیل میزان قند خون را تا 35٪ کاهش داده و تولید انسولین را تا 10٪ افزایش می دهد.

طرز تهیه و روش مصرف

یک بند انگشت ریشه زنجبیل تازه را برداشته و پوست آن را جدا کنید و در یک لیوان آب جوش بیندازید، بگذارید 15 دقیقه بماند تا دم بکشد سپس یک قاشق چای خوری عسل طبیعی به آن اضافه کرده و هر روز بنوشید.

 دمنوش تخم کتان

دمنوش گیاهی
یکی از بهترین دمنوش ها برای کاهش گلوکز خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، دمنوش تخم کتان است.

طرز تهیه و روش مصرف

تخم کتان را پودر کنید و با یک قاشق چای خوری پودر دارچین به یک لیوان آب گرم اضافه کنید، بگذارید 10 دقیقه بماند تا دم بکشد، برای بهتر شدن طعم یک قاشق چای خوری عسل طبیعی به آن اضافه کنید. این دمنوش را هر روز بنوشید.

 چای گزنه

 

دمنوش گیاهی

گزنه یکی از بهترین گیاهان دارویی برای سم زدایی بدن است که می تواند به درمان دیابت نوع 1 کمک کند. تحقیقات نشان داده که گزنه باعث افزایش تولید انسولین در پانکراس شده و در نتیجه با کاهش گلوکز و قند خون به درمان دیابت کمک می کند.

طرز تهیه و روش مصرف

یک قاشق غذا خوری برگ خشک شده گزنه را به یک لیوان آب جوش اضافه کنید و بگذارید 15 دقیقه بماند تا دم بکشد، از صافی رد کنید و در صورت تمایل به یک قاشق چای خوری عسل ترکیب کنید. این دمنوش را هر روز استفاده کنید.

دمنوش بابونه

 

دمنوش گیاهی

تحقیقات نشان داده افراد دیابتی که به مدت 8 هفته بعد از هر وعده ی غذایی چای و دمنوش بابونه استفاده کرده اند، کاهش قابل توجهی در میزان A1c، کلسترول و تری گلیسیرید خون و افزایش میزان انسولین خون داشته اند.

بابونه به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان هایی که دارد، باعث کاهش مقاومت به انسولین در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و در نتیجه کاهش قند خون می شود.

طرز تهیه و روش مصرف

دو قاشق چای خوری گل بابونه تازه یا خشک را در یک قوری آب جوش با دمای 80 درجه سانتیگراد بریزید و بگذارید 5 دقیقه بماند تا دم بکشد. از صافی رد کنید و با یک قاشق چای خوری عسل طبیعی ترکیب کنید و روزی 3 بار بعد از هر وعده ی غذایی بنوشید.

 

حتما بخوانید :درمان افت قند خون در افراد غیر دیابتی

 

دمنوش قاصدک

دمنوش گیاهی

محققان می گویند که گل قاصدک می تواند باعث کاهش میزان گلوکز خون شده و علائم دیابت را کاهش دهد.

طرز تهیه و روش مصرف

10 گرم برگ‌ و ریشه خشک گل قاصدک را در یک لیوان آب جوش بریزید و بگذارید 15 دقیقه بماند تا دم بکشد، از صافی رد کنید و این دمنوش را روزی 3 بار بنوشید.

 چای سبز

 

دمنوش گیاهی

چای سبز به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و پلی فنول هایی که دارد به کاهش قند خون بالا در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک می کند.

طرز تهیه و روش مصرف

یک قاشق چای خوری برگ چای سبز را به یک لیوان آب جوش اضافه کنید و بگذارید 5 دقیقه بماند تا دم بکشد، از صافی رد کنید و اگر دوست دارید با یک قاشق چای خوری عسل طبیعی ترکیب کنید و روزی 2 تا 3 باز بنوشید.

نوشیدنی های مفید برای درمان دیابت

 نوشیدنی برگ گل ختمی

برگ های گل ختمی حاوی مقادیر بالای فرولیک اسید هستند که با افزایش انسولین به کاهش قند خون کمک می کند، نوشیدنی گل ختمی یکی از بهترین روش های طبیعی برای درمان دیابت نوع دو محسوب می شود.

طرز تهیه و روش مصرف

برگ های گل ختمی را تمیز بشویید و با یک لیوان آب در مخلوط کن بریزید تا ترکیب شود، به مدت 8 روز صبح ناشتا یک قاشق غذا خوری از این ترکیب را به یک لیوان آب اضافه کنید و بنوشید.

 بامیه + آب برنج

مقادیر بالای فیبر موجود در بامیه با کاهش قند خون می تواند به پیشگیری و درمان دیابت کمک کند، در واقع بامیه حساسیت به انسولین را بهبود بخشیده و با افزایش تولید انسولین در پانکراس باعث قند خون بالا می شود.

طرز تهیه و روش مصرف

پنج عدد بامیه متوسط را حلقه حلقه ببرید، یک فنجان برنج را با مقداری آب بپزید و سپس از صافی رد کنید و در یک لیوان بریزید، قطعات بامیه را به آن اضافه کرده و بگذارید یک شب در دمای محیط بماند. هر روز صبح این نوشیدنی را به صورت ناشتا بنوشید.

 نوشیدنی موز سبز
موز سبز یا نارس دارای مقادیر بالای پکتین و نشاسته است که از افزایش قند خون بعد از غذا جلوگیری می کند.

طرز تهیه و روش مصرف

یک موز سبز را پوست کنده و 2 دقیقه در آب جوش بیندازید، از صافی رد کنید و آن را با یک لیوان آب در مخلوط کن بریزید و بگذارید تا خون مخلوط شود. هر روز صبح ناشتا و بعد از هر وعده ی غذایی این نوشیدنی را استفاده کنید.

اسموتی کلم بروکلی، اسفناج، موز و آناناس
داشتن یک رژیم غذایی سالم برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 ضروری می باشد، تحقیقات نشان داده که مصرف سبزیجاتی مانند کلم بروکلی و اسفناج سطح گلوکز خون را کاهش و تولید انسولین را افزایش می دهد.

طرز تهیه و روش مصرف

1 فنجان کلم بروکلی را با 1.5 فنجان آناناس تازه، 1 عدد موز رسیده، 1 فنجان اسفناج تازه و یک لیوان شیر بادام یا آب در مخلوط کن بریزید و خوب ترکیب کنید، این اسموتی را هر روز استفاده کنید تا نتیجه بگیرید.

 نوشیدنی آلوئه ورا

تحقیقات نشان داده که مصرف آلوئه ورا قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد.

طرز تهیه و روش مصرف

یک برگ آلوئه ورا را بشویید و ژل آن را جدا کنید، ژل آلوئه ورا را با آب یک لیمو ترش تازه یا یک قاشق غذا خوری عسل طبیعی و مقداری آب در مخلوط کن بریزید و خوب مخلوط کنید، این نوشیدنی را هر روز استفاده کنید.

 نوشیدنی تخم گشنیز، تخم شنبلیله، رازیانه، زیره سبز و پودر زردچوبه

نوشیدنی حاصل از ترکیب تخم گشنیز، تخم شنبلیله، رازیانه، زیره سبز و پودر زردچوبه که به نام ترکیب آیورودا نامیده می شود به کاهش قند خون کمک رده و با افزایش تولید انسولین به درمان دیابت کمک می کند.

طرز تهیه و روش مصرف

یک قاشق چای خوری پودر تخم گشنیز، پودر تخم شنبلیله، پودر رازیانه، پودر زیره سبز و پودر زردچوبه را با هم ترکیب کرده و به یک لیوان آب اضافه کنید و هر روز دو بار قبل از صبحانه و شام استفاده کنید. بعد از 3 روز حتما سطح انسولین و گلوکز خون خود را بررسی کنید.

 

طریقه مصرف بامیه برای درمان دیابت: 

دمنوش گیاهی

 

چرا بامیه برای دیابتی ها مفید است و توصیه می شود؟

با مصرف بامیه می توان از ابتلا به دیابت ، کلسترول ، آسم و بیماری های کلیوی جلوگیری کرد . بامیه دارای مواد مغذی زیادی است که برای سلامت بدن مفید می باشد.

بامیه به علت داشتن ماده ضدعفونی کننده کرم معده و کرمک را از بین می ‎برد د یکی از ممتازترین مصارف این گیاه، توانایی طبیعی آن در کنترل بیماری دیابت می باشد.

بامیه معمولاً به سرعت تکثیر پیدا می کند و بسیاری از افراد آن را یک سوپر غذا می دانند که باعث کاهش خطر دیابت می شود. دانه و پوست بامیه عوامل ضد دیابتی دارند و نتایج نشان می دهد که بامیه در کاهش جذب گلوکز و کاهش قند خون نقش بسیار مهمی دارد.

تحقیقات و مطالعات زیادی بر روی حیوانات از جمله خرگوش ها انجام شده و محققان دریافتند که عصاره بامیه تاثیرات ضد دیابتی خود را به اثبات می رساند و در طول یک دوره 10 روزه بامیه قند خون را کاهش می دهد و در واقع اثر بامیه از داروهای مخصوص دیابت بالاتر است.

فیبر حلال موجود در این گیاه می تواند نوعی ژل را تشکیل دهد که درون سیستم گوارشی وجود دارد که این ژل مخصوص جذب غذا است.

چربی حلال همچنین از افزایش کلسترول جلوگیری می کند و تحقیقات دیگر نشان داده است افرادی که دچار دیابت هستند و هر شب مقداری بامیه مصرف می کنند و به مرور بیماری شان بهبود پیدا می کند. دانه های بامیه را معمولاً برای افراد دیابتی سوخاری مصرف می کنند.

آیا بامیه خورشتی برای دیابت خوب است؟

1. منبع فیبر غذایی
بامیه سرشار از فیبر غذایی است؛

مقادیر بالای فیبر موجود در این سبزی شگفت انگیز برای بهبود هضم غذا کمک مفید است، با کاهش اشتها و جلوگیری از پرخوری باعث لاغری و کاهش وزن شده و به کنترل بهتر گلیسمی و بهبود حساسیت به انسولین در افراد مبتلا به دیابت کمک می کند.

2. ضد استرس قوی
در برخی منابع معتبر گفته شده که عصاره ی دانه های بامیه دارای اثر آنتی اکسیدانی و ضد استرس قوی می باشد.

کاهش استرس بخش مهمی از مدیریت دیابت است، استرس زیاد باعث می شود میزان قند خون در افراد افزایش یابد.

3. کاهش کلسترول خون بالا
بامیه به دلیل مقادیر بالای فیبر و آنتی اکسیدان هایی که دارد باعث کاهش سطح کلسترول خون بالا در موش های آزمایشگاهی مبتلا به دیابت می شود.

4. رفع خستگی بدن
یک مطالعه نشان داده که بامیه به رفع خستگی بدن کمک می کند. استفاده از بامیه در رژیم غذایی باعث ریکاوری بهتر بدن افراد مبتلا به دیابت پس از تمرینات ورزشی می شود.

طرز تهیه معجون بامیه برای درمان دیابت
دو یا سه عدد بامیه متوسط تهیه کنید.
سر و ته بامیه را جدا کنید.
هر بامیه را به طور اریب به چند قطعه با عرض متوسط ببرید.
بامیه های خرد شده را یک ظرف آب متوسط قرار دهید.
سر ظرف را بپوشانید و آن را به مدت 12 ساعت در دمای اتاق رها کنید. ظرف را در یخچال قرار ندهید.
سپس آب و کفهای حاصل از بامیه در ظرف را سربکشید. بامیه ها خرد شده را هم می توانید در دهان گذاشته و بمکید تا ماده کف مانند آن را به این ترتیب استخراج کنید. بامیه را نجوید و نخورید.
همین روش را ظرف 24 ساعت باز هم تکرار کنید و ظرف این مدت دو کاسه به همین ترتیب تهیه کرده و سربکشید.
تا نیم ساعت پس از مصرف این نوشیدنی، از خوردن و آشامیدن چیز دیگر اجتناب کنید بهتر از این محلول را صبح ها ناشتا شب قبل از خواب یا پس از شام مصرف کنید.
این شیوه درمان را بدون توقف دنبال کنید و همزمان در منزل میزان قند خون را اندازی گیری کرده و آن را با قبل و بعد از نوشیدن این محلول مقایسه کنید.
دو هفته بعد، ملاحظه خواهید کرد میزان قند خون البته به تناسب شدت و ضعف بیماری پایین آمده است. اینجاست که باید متناسب با تغییرات یا طبق دستور پزشک، مصرف این محلول را کاهش دهید.

 

حتما بخوانید : چه غذاهایی برای دیابت بارداری مفید است

سخن پایانی:

لطفا در مصرف هرگونه گیاه یا دمنوش گیاهی زیاده روی نکنید بعد از چند مرحله استفاده از دمنوش متفاوت تری استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *