گیاهان دارویی

قارچ گانودرما و درمان پیسی

پیسی

قارچ گانودرما و درمان پیسی

 

پیسی

 

قارچ گانودرما چیست؟

قارچ گانودرما با نام علمی گانودرما لوسیدوم و نام های محلی لینگژی در چین و ریشی در ژاپن شناخته شده است. این قارچ از حدود ۲۰۰۰ سال پیش در شرق دور برای درمان بیماری ها و تقویت و سلامتی بدن مورد استفاده قرار می گرفته است. طعم مطلوبی ندارد و معمولا در چای و دمنوش ها اضافه می شده و به طور خام مورد استفاده قرار نمی گرفته است. رنگی قرمز متمایل به قهوه ای دارد و معمولا روی تنه ی درختان پوسیده یا درختان در حال مرگ می روید. در طول قرن ها بسیاری از مردم برای داشتن پوستی سالم تر، از محصولات طبیعی و ارگانیک بهره می برده اند. امروزه این محصولات طبیعی در بسیاری از محصولات آرایشی استفاده می شود تا دغدغه های مردم را برای پوستی سالم برطرف کنند. با وجود استفاده ی گسترده از محصولات طبیعی، کشف یک ماده ی بیولوژیکی که تاثیر مطلوب و دلخواه ما را ایجاد کند به یک چالش تبدیل شده است. تاثیر قارچ گانودرما بر پیسی در آزمایشگاه ها مورد مطالعه قرار گرفته است.

پیسی چیست؟

ملانین رنگدانه ایست تیره، که از اسید آمینه ی تیروزین مشتق شده است و مسئول ایجاد رنگ در پوست و مو است. کاهش رنگدانه های پوستی در هر قسمت بدن منجر به سفید شدن آن قسمت می شود. پیسی نتیجه ی اختلال سلول هایی است که وظیفه ی تولید رنگدانه ها را بر عهده دارند. این اختلال باعث لکه های سفید بر پوست می شود. این بیماری واگیر دار نیست و صرفا یک بیماری است که خود بیمار را درگیر می کند.گرچه این بیماری هیچ تاثیری جز تغییر رنگدانه ها بر بدن ایجاد نمی کند و تهدیدی جدی برای سلامتی نیست. خواص قارچ گانودرما برای پیسی باعث شده تا از این قارچ در محصولات بهداشتی و مراقبتی پوستی استفاده شود.

تخریب ملانوسیت ها، موجب نبود رنگدانه و سفید شدن نواحی آسیب دیده ی پوست می شود.

گانودرما از دو کلمه ی یونانی گانو به معنی روشنایی و درما به معنی پوست گرفته شده است. بی شک این ماده با خاصیت یک دست و روشن کنندگی پوست در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست و آرایشی مورد استفاده قرار گرفته است. خاصیت یک دست کنندگی پوست و روشن کنندگی این قارچ به دلیل کم بودن سمیت سلولی و تاثیر روشن کننده ی قوی در ماده ی جی. لوسیدوم موجود در این قارچ است. مصرف قارچ گانودرما و پیسی و درمان آن رابطه ی مستقیم دارد.

ملانین و رنگدانه های موجود بر پوست نقش مهم و اساسی را در مراقبت از پوست در مقابل آسیب های بیرونی از جمله اشعه ی فرابنفش، گرما و تابش های خورشیدی ایجاد میکنند و تعیین کننده ی اصلی تنوع رنگ پوست هستند. مقدار سطح ملانین ها مستقیما با فعالیت های تریزون در ارتباط است. بازدارنده ها و کند کننده های فعالیت تریزون باعث روشن شدن پوست انسان می‌شوند.

 

پیشنهاد ما : درمان دیابت با قارچ گانودرما

 

تاثیر و خواص قارچ گانودرما برای پیسی چیست؟

خواص قارچ گانودرما برای پیسی توسط گروهی محقق کره ای در یک مطالعه ی تحقیقاتی مورد آزمایش قرار گرفته بود. آنها به این نتیجه رسیدند که عناصر موجود در قارچ گانودرما باعث گردش سلول های ملانوما شده و فعالیت های تریزون را کاهش می دهد.

علت بیماری پیسی هنوز مشخص نیست اما دانشمندان اظهار می‌کنند افراد به دلیل اختلالات روانی یا یک بیماری خود ایمنی که در آن بدن با تولید آنتی بادی هایی که به ملانوسیت ها ( سلول های تشکیل دهنده ی رنگدانه) حمله میکنند دچار بیماری پیسی می‌شوند. از خواص قارچ گانودرما برای پیسی این است که با دارا بودن اسید گانودرمیک سیستم ایمنی بدن را تقویت نموده. از آنجایی که پیسی ممکن است نتیجه ی یک بیماری که در آن بدن آنتی بادی تولید میکند باشد، با تقویت سیستم ایمنی، بدن میتواند از افزایش تخریب ملانین ها یا همان رنگدانه های پوستی جلوگیری کند. گانودرما باعث تحریک سلول هایی که مسئولیت تولید رنگدانه ها در بدن را دارند می شود.

بعد از چه مدت می توان خواص قارچ گانودرما بر پیسی را مشاهده کرد؟

با مصرف گانودرما ظرف مدت چند ماه سلولهای تخریب شده جایگزین سلول های نو شده و باعث یکدست شدن و همرنگ شدن پوست میشود. از عوامل تاثیر گذار بر خواص قارچ گانودرما برای پیسی میتوان به شدت تخریب رنگدانه ها روی پوستی و سن اشاره کرد. یعنی تاثیر قارچ گانودرما بر پیسی بسته به شرایط متغیر است و یک بیمار گاها باید مدت طولانی تری از قارچ گانودرما استفاده کند تا نتیجه ی مطلوب را ببیند. قارچ گانودرما قارچی موثر برای درمان اغلب بیماری های پوستی است و با دارا بودن تری تپین ها و بتاگلوکان ها از ایجاد حساسیت جلوگیری کرده کبد را پاکسازی کرده و سم زدایی میکند. از آنجایی که ممکن است بیماری پیسی به دلیل اختلالات روانی به وجود آمده باشد, قارچ گانودرما با دارا بودن ماده ای آرامش بخش باعث آرامش اعصاب و روان شده و اختلالات عصبی را درمان می کند. نداشتن استرس و اضطراب و قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن تاثیر قارچ گانودرما بر پیسی را چند برابر می کند. این قارچ خواص بسیار زیادی دارد و به طور سنتی و در طی سالیان سال برای درمان بیماری های بسیاری استفاده می شده است و خواص قارچ گانودرما برای پیسی فقط گوشه ای از تاثیرات بی نظیر این قارچ بر بدن انسان است.

علائم بیماری پیسی

بیماران مبتلا به پیسی اول از همه متوجه رنگدانه دار شدن (پیگمانتاسیون) به حالت لکه های سفید روی پوستشان می شوند. این لکه های سفید بیشتر در نواحی از پوست ظاهر می شوند که در معرض نور هستند، مثل دست ها، پاها، بازوها و صورت. اما این لکه ها ممکن است در نواحی دیگری همچون زیر بغل، کشاله ران، ناف و ناحیه تناسلی دیده شوند.

استفاده ازگانودرما برای درمان پیسی

2 قاشق چاخوری پودر قارچ گانودرما را در یک ظرف شیشه ای بریزید و چند قطره آب جوش به آن اضافه کنید تا کمی خیس شود و حالت خمیری پیدا کنید. محل مورد نظر را بشوئید و بعد از خشک شدن، خمیر گانودرما را بر روی آن بمالید و حداقل5 ساعت بگذارید بر روی پوست باقی بماند.

توجه داشته باشید که شدت بیماری در افراد مختلف متفاوت است. بنابراین زمان درمان نیز متفاوت است. سعی کنید در طول درمان آب بیشتری بنوشید. همچنین از مصرف میوه و سبزیجات غافل نشوید و از مصرف الکل و سیگار خودداری کنید.
برای نتیجه بهتر، در طول درمان موضعی با گانودرما، روزانه نوشیدینی گانودرما را نیز مصرف کنید.

آیا پیسی نیاز به درمان دارد ؟

پیسی (ویتیلیگو – برص ـ لک و پیس) نه مسری است و نه کشنده. بنابراین بیماری ای نیست که سلامت جسمی فرد مبتلا را به خطر بیاندازد . اما به لحاظ اجتماعی و مراودات روزانه و همچنین مشکلاتی که از نظر زیبایی برای افراد ایجاد می کند ، بهتر است درمان شود. قبل از اینکه به نقش گانودرما در درمان ویتیلیگو اشاره کنیم . لازم است توجه داشت که برای بهبودی کامل بیماری های خود ایمنی از جمله پیسی باید فشار های عصبی و استرس را کنترل کرد . چرا که تنشهای عصبی ، استرس و اضطراب میتوانند بیماری را تشدید کرده و دوره های درمانی را بی اثر کنند.

 

پیشنهاد ما : گانودرما و کم کاری تیروئید

 

سخن آخر : 

حتماً شما هم مثل ما و بسیاری از افراد دیگر به دنبال چیزی می گردید که با استفاده از آن دغدغه و فکر بیمار شدن را از خود دور نموده و شادابی و سلامتی را جایگزین کنید. ممکن است به این فکر کنید که چنین چیزی امکان پذیر نیست. ولی نه واقعا اینطور نیست و این اتفاق به طرز معجزه آسایی افتاده است. خداوند بزرگ در این دنیا گیاهانی را خلق کرده که مواد موجود در آنها توانایی این را دارند که بدن انسان را تقویت نموده و در برابر بیماریها مقاومت جسمی او را بالا ببرند.یکی از این گیاهان که پادشاه همه گیاهان است قارچ گانودرما می باشد

4 دیدگاه در “قارچ گانودرما و درمان پیسی

 1. gharch-iran.ir گفت:

  چون باعث تقویت سیستم ایمنی بدن میشه اینگونه بیماری هارو هم درمان میکنه

 2. tirchesanati.ir گفت:

  منم شنیدم گانودرما برای درمان پیسی موثره

 3. مینا گفت:

  مطالب خوبی دارید

 4. محمد گفت:

  ممنون از مطلب بسیار مفیدی که به اشتراک گذاشتید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *