گیاهان دارویی

داروی گیاهی برای تقویت عضله قلب

تقویت قلب

داروی گیاهی برای تقویت عضله قلب

عضله قلب

تقویت قلب از دیدگاه طب سنتی (قلب درمانی برمبنای طب اسلامی و طب سنتی)

ابتلا به بیماری‌های قلبی و مرگ‌ومیرهای ناگهانی و تدریجی در اثر آنها، یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها و انواع مرگ‌ومیر در جهان است که متأسفانه، این روزها سن ابتلا آنها هم به‌شدت پایین آمده است.

شاید بتوان گفت تغییر الگوهای غذایی، کاهش تحرک روزانه و به‌طور کلی، تغییر سبک زندگی و ماشینی شدن آن، نقشی اساسی در افزایش ناراحتی‌ها و سکته‌های قلبی در دنیای امروز ما دارد.

از نظر دانشمندان و بزرگان طب سنتی ما همچون بوعلی سینا و زکریای رازی، قلب یکی از مهم‌ترین اعضای بدن است. حتی در منابع طب سنتی ایران از این عضو حیاتی با عنوان «رئیس بدن» یادشده است. از این رو، نکات زیادی در طب سنتی برای حفظ سلامت و تقویت قلب برای پیشگیری از بیمار‌شدن آن و ابتلا به سکته‌های قلبی به‌خصوص در سنین پایین، وجود دارد. مثلا ما باید برای حفظ سلامت قلب‌مان از استنشاق بوهای ناخوشایند پرهیز کنیم و در عوض، گیاهان و میوه‌های خوشبو مثل گل سرخ، شکوفه سیب، سیب، به، عنبر، مشک، گلاب یا تخم گشنیز را ببوییم. بهتر است بدانید که منفعت بوییدنی‌ها، به‌سرعت به قلب می‌رسد. پرهیز از عصبانیت، خشم و استرس هم راه دیگری برای آرامش و سلامت قلب است.‌ماه رمضان، بهترین فرصت برای آرام کردن قلب با نزدیک‌تر شدن به معبود الهی است.

از طرف دیگر، افرادی که می‌خواهند قلب سالم‌تری داشته باشند باید از دوران جوانی به نوع غذایی که می‌خورند، توجه کنند. به‌طور مثال، مصرف گوشت‌های لطیف‌تر مانند گوشت ماهی، بره بدون چربی یا جوجه مرغ که سریع در بدن هضم می‌شوند، برای سلامت قلب بهترند. به‌علاوه، در طب سنتی آمده است که خوردن قلب حیواناتی که به‌طور معمول از گوشت آنها هم استفاده می‌شود، می‌تواند شادی و نشاط را برای فرد مصرف‌کننده به‌همراه بیاورد و برای سلامت قلب او هم مفید باشد. قرار دادن سبزی‌های خوشبو مانند نعنا، ریحان و گشنیز در رژیم غذایی روزانه هم باعث تقویت قلب می‌شود. از منظر طب سنتی، میوه‌هایی مانند سیب، گلابی، به، انار، لیمو، نارنج، بالنگ، تمر هندی و آناناس، علاوه بر دارا بودن ویتامین‌ها، املاح و آنتی‌اکسیدان‌های فراوان، برای تقویت و حفظ سلامت قلب هم بسیار مفید هستند و از این رو، توصیه به مصرف آنها برای تمام گروه‌های سنی و جنسی مطرح است. اگر سیب با گلاب مصرف شود، کمک زیادی به تقویت قلب می‌کند. از نظر طب نوین هم مصرف سیب و آب سیب باعث کاهش چربی بد خون یا همان LDL می‌شود و از این طریق ریسک ابتلا به ناراحتی‌های قلبی را کاهش می‌دهد. گلابی شیرین و رسیده هم تعدیل‌کننده خون است و با کاهش کلسترول خون، از بروز بیماری‌های قلبی پیشگیری می‌کند.


***در زیر برخی از مکمل های گیاهی که با وارفارین تداخل دارند ذکر شده است:

زنجفیل: زنجفیل یا زنجبیل از تشکیل لخته در خون جلوگیری می نماید، لذا باید از مصرف آن خودداری شود.

سیرثابت شده است که سیر از تشکیل لخته در خون جلوگیری می کند و باعث افزایش رقت خون می گردد.

بیمارانی که وارفارین مصرف می نمایند، نباید بیشتر از ۱ حبه سیر در روز مصرف کنند، زیرا ممکن است باعث رقیق شدن بیش از حد خون و احتمال خونریزی گردد.

چای سبز: چای سبز باعث خنثی شدن اثر وارفارین می گردد، بنابراین افرادی که چای سبز و وارفارین مصرف می نمایند باید خون خود را مرتبا چک کنند تا اثر دارو کم نشده باشد.

خیار: پوستخیار حاوی ویتامین K می باشد. تا حد امکان خیار را بدون پوست مصرف نمایید.

گزنه: برگ های گیاه گزنه دارای ویتامین K می باشند و اثر وارفارین را کاهش می دهند، بنابراین از مصرف آن باید خودداری شود.

سویامصرف فرآورده های لوبیای سویا و شیر سویا باعث کاهش اثر ضد لخته ای وارفارین و افزایش احتمال بروز لخته می گردد. از مصرف فرآورده های حاوی سویا خودداری نمایید.

زردچوبه و پیاز: زردچوبه و پیاز هم دارای اثرات ضد لخته ای می باشند و مصرف زیاد آن ها باعث افزایش احتمال خونریزی می گردد. مصرف ۱ عدد پیاز کوچک در روز منعی ندارد.

در مورد میوه ها هم دو مورد استثناء وجود دارد:

 انبه و گریپ فروت.

گریپ فروت: در صورت مصرف مداوم آب گریپ فروت، اثر وارفارین زیاد شده و احتمال خونریزی را افزایش می دهد. در صورت مصرف وارفارین از مصرف گریپ فروت و آب گریپ فروت خودداری نمایید.گریپ فروت در مختل شدن اثر داروهای دیگری هم نقش دارد و افرادی که از داروهای آنتی هیستامین، داروهای کاهش دهنده ی کلسترول و آرام بخش استفاده می نمایند، نیز باید از مصرف آن خودداری کنند.

انبه: مصرف فرآورده های انبه و آب و عصاره ی انبه باعث افزایش اثر ضد لخته ای وارفارین و احتمال خونریزی می گردد، بنابراین از مصرف آن خودداری نمایید.

 

پیشنهاد ما: برای تقویت حافظه این دمنوش ها را بنوشید

 

انواعی از نوشیدنی های گیاهی مفید برای پیشگیری از بیماری قلبی :

  نوشیدنی های گیاهی ضد غلظت خون:

این دسته از نوشیدنی های گیاهی در واقع رقیق کننده خون هستند و برای افراد مصرف کننده داروهای رقیق کننده بخصوص وارفارین با احتیاط و تحت نظر پزشک استفاده شوند.

نوشیدنی های گیاهی زنجبیلی :

چینی ها زنجبیل را درمان تمام بیماری ها می دانند. بسیاری از محققان طی پژوهش های گسترده خود در زمینه خواص زنجبیل به این نتیجه رسیدند که زنجبیل مانع لخته شدن خون و گرفتگی عروق می‌شود و جریان خون را تسهیل می کند. زنجبیل به اصطلاح یک چربی سوز است و در واقع منجر به کاهش کلسترول خون می شود. نوشیدنی زنجبیل با آب سیب یک نوشیدنی گیاهی برای کنترل غلظت خون و کاهش چربی خون است.

دم نوش سیر:

نیز از نوشیدنی های گیاهی است که می تواند به رقیق شدن خون شما کمک کند و در کاهش کلسترول نیز موثر است.

 

نوشیدنی های گیاهی ضد کلسترول خون :

پیشنهاد اول برای نوشیدنی های گیاهی در جهت کنترل کلسترول خون که از میان نوشیدنی های گیاهی به شما توصیه می شود؛ شربت شاهتره، کاسنی و شوید به همراه آب لیموترش تازه که می توانید با کمی عسل آن را تهیه فرمایید، یک نوشیدنی مناسب برای تابستان و کاهنده کلسترول خون شما است. دو تا سه بار در هفته از این نوشیدنی های گیاهی استفاده فرمایید.

نوشیدنی آرتیشو (کنگر فرنگی):

دومین نوشیدنی از نوشیدنی های گیاهی است که برای کنترل کلسترول خونتان به شما پیشنهاد می دهیم. همچنین این نوشیدنی های گیاهی به کاهش چاقی که یکی از عوامل خطر در بیماری قلبی است کمک بسیاری خواهند کرد. گیاه آرتیشو را می توانیم به صورت آب تازه گیاه یا دم نوش گیاه استفاده کنیم. دم نوش زیره نیز از نوشیدنی های گیاهی موثر در کنترل کلسترول خون و کاهش وزن است.

 

نوشیدنی های گیاهی تقویت کننده قلب و عروق :

گیاه بادرنجبویه؛

گیاه بسیار مورد علاقه ابوعلی سینا بوده است که جهت تقویت قلب و یا پیشگیری از بیماری قلبی در تجویزات خود از آن استفاده می کرده است. دم نوش بادرنجبویه یکی از نوشیدنی های گیاهی است که شما می توانید به عنوان عصرانه یا همراه با صبحانه جایگزین بسیاری از نوشیدنی های با ترکیب شیمیایی استفاده فرمایید.

چای:

نیز یکی از نوشیدنی های گیاهی لذت بخش است که مصرف مقدار مناسب آن می تواند به سلامت و تقویت قلب شما کمک کند. ترکیبات پلی‌فنلی در چای با خاصیت آنتی‌اکسیدان که دارند به نابودی رادیکال‌های آزاد کمک خواهند کرد. چای برای پیشگیری از آترواسکلروز و به عنوان رقیق کننده ی خون، برای پیشگیری از بیماری قلبی عروقیتوصیه می شود.

 

روش های ساده برای تقویت قلب

شاید در نگاه اول این‌طور به نظر برسد که برخورد یک گلوله به قلب شما و یا چنین سناریویی می‌تواند به قلب و متعاقب آن به شما آسیب برساند ولی این قضیه بندرت به وجود می‌آید ولی موضوعی که بسیار به وجود می‌آید آسیب‌دیدگی تدریجی قلب شماست، بدین گونه که قلب شما بر اثر یک مجموعه برخوردهای نامناسب ما در سبک زندگی خود به مرور تحلیل می‌رود تا اینکه نهایتاً از کار می‌افتد، حال هدف از این مقاله بررسی سبک‌های زندگی مناسب است تا بتوانیم به تقویت قلب بپردازیم و خسارات وارده را از این طریق به حداقل برسانیم.

بیشتر گردو مصرف کنید

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف خشکبار بخصوص گروه مغزدار آن می‌تواند به تقویت قلب شما کمک کند زیرا مواد معدنی که در خشکبار به‌ویژه گردو وجود دارد شامل مقدار زیادی از گروهای اسیدهای چرب مفید برای بدن است همچنین درون گردو، مقدار فراوانی امگا ۳ وجود دارد که در رابطه با خواص امگا ۳ کم گفته نشده است پس اگر می‌خواهید قلبتان بهتر کار کند مصرف خشکبار به‌ویژه گردو را فراموش نکنید.

مرتب ضربان قلب خود را اندازه بگیرید

اگر هر شخص ضربان خود را چک کند اطلاعات زیادی از قلب خود می‌تواند داشته باشد به‌گونه‌ای که یک شخص سالم به‌صورت متوسط در حالت استراحت بایستی ضربانی معادل ۷۰ نبض در دقیقه و زیر آن داشته باشد و اگر شخصی متوجه شد که ضربانی بالای ۷۰ نبض بر دقیقه را برای یک هفته دارد بایستی بلافاصله به پزشک برای امور درمانی مراجعه کند.

از هوای آلوده دوری بجویید

هوای آلوده شامل هواهایی می‌شود که ذرات معلق موجود در آن از حد استاندارد بیشتر باشد، در نتیجه آن تنفس این‌گونه هواها باعث آسیب رساندن به دیواره‌های رگ‌ها و قلب شما می‌شود و در بعضی موارد باعث ایجاد سکته‌های قلبی می‌شود بنابراین تا حد ممکن بایستی از هواهای آلوده دوری بجویید البته قابل‌ذکر است که در فصل زمستان به دلیل پدیده وارونگی هوا این موضوع بسیار تشدید پیدا می‌کند که بایستی تا حد ممکن از بیرون آمدن از خانه جلوگیری کنید.

حبوبات بیشتری مصرف کنید

مطالعات بر روی حبوبات نشان می‌دهد که این مواد غذایی دارای ارزش غذایی بسیار بالا هستند که مصرف روزانه حدوداً یک لیوان از آن می‌تواند تا حد بسیار زیادی از بیماری‌های قلبی جلوگیری کند البته جا دارد که مقداری در مورد رنگ حبوبات بحث شود زیرا خالی از لطف نیست، مطالعات نشان می‌دهد که حبوبات تیره‌تر دارای ارزش غذایی بالاتری نسبت به حبوبات رنگ روشن دارند.

نرمش کنید

تحقیقات نشان داده است که تأثیرات نرمش بر قلب انسان بسیار شگفت‌انگیز است به‌گونه‌ای که اگر افراد به‌صورت روزانه ورزش کنند می‌توانند تا حد زیادی قلب خود را از بروز بیماری‌های مربوطه ایمن سازند. به طور مثال حتی اگر چهارهفته از وسیله نرمش دست استفاده کنید تا ۱۰ درصد فشار خون شما کاهش خواهد یافت؛ برای استفاده از این وسیله چهار بازه زمانی دو دقیقه‌ای را به هر دست اختصاص داده و میان آن‌ها یک دقیقه استراحت کنید.

بدوید

عضله قلب

شاید بسیاری از دوستان به این فکر فرو بروند که چگونه می‌شود قلب خود را مثل دیگر ماهیچه‌های بدن مثل ماهیچه‌های بازو قوی کرد که جواب آن در دویدن است. تقویت قلب با دویدن بدین گونه است که قلب انسان با دویدن شروع به سریع‌تر تپیدن می‌کند و نتیجه این تپش بیشتر، درواقع تقویت ماهیچه‌های آن است، البته نبایستی فراموش شود که این تمرین نیز حساب‌وکتاب‌های مخصوص خود را دارد و اگر طبق برنامه و نظارت پزشک نباشد می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را بخصوص برای افراد میان‌سال و پیر به بار بیاورد که این قضیه  برای این دسته افراد بسیار حساس و ظریف است.

بیشتر به زندگی زناشویی خود اهتمام بورزید

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که در ماه حداقل ۲ بار رابطه زناشویی برقرار می‌کنند نسبت به افرادی که این رقم برای آن‌ها کمتر است حدود ۴۵% کمتر دچار بیماری‌های قلبی می‌شوند و دلیل آن نیز موارد زیادی عنوان شده که از افزایش جریان خون در رگ‌ها گرفته تا کاهش اضطراب‌های روزمره را شامل می‌شود. پس اگر به سلامت جسمی و روحی خود اهمیت می دهید این توصیه را جدی بگیرید.

عمیق نفس بکشید

یکی از روش‌های تقویت قلب خود تنفس عمیق است بدین گونه که هرچه شما سعی کنید که تنفس عمیق‌تری داشته باشید درواقع به سیستم عروقی خود کمک بهتری می‌کنید، پس اگر می‌خواهید قلب شما عملکرد بهتری داشته باشد بایستی به‌جای تنفس‌های سطحی سعی بر عمیق نفس کشیدن داشته باشید. برای تمرین در ۳۰ ثانیه چهار نفس عمیق بکشید؛ این کار فشار خون شما را تا ۴ میلی‌متر جیوه کاهش خواهد داد.

برای تقویت قلب ورزش‌های هوازی انجام دهید

مطالعات نشان می‌دهد که یکی دیگر از راه‌های تقویت قلب شما انجام ورزش‌های هوازی است زیرا با انجام این دسته از ورزش‌ها که پایه اساسی آن‌ها دویدن و این قبیل از تحرکات است قلب شما با شدت بیشتری می‌تپد که نهایتاً منجر به تقویت دیواره‌ها و ماهیچه‌های آن می‌شود.

از سرماخوردگی دوری بجویید

ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا با توجه به تأثیرات تورمی که بر روی عروق می‌گذارند یکی از عواملی است که می‌تواند قلب شما را درواقع به‌گونه‌ای ضعیف کند.

تخم‌مرغ بخورید

یک سری تحقیقات در برزیل نشان می‌دهد که برخلاف تصورات عمومی مصرف تخم‌مرغ به دلیل داشتن ویتامین‌های سری ب نه‌تنها باعث آسیب رساندن به قلب شما نمی‌شود بلکه باعث تقویت قلب شما نیز می‌شود درصورتی‌که تصورات عمومی این بوده که تخم‌مرغ باعث افزایش سطح چربی‌های بد در بدن می‌شود.

به‌اندازه کافی بخوابید

یکی از عواملی که باعث آسیب رساندن به قلب شما می‌شود بدون شک کم‌خوابی و بی‌خوابی است، تحقیقات نشان می‌دهند که کم‌خوابی و بی‌خوابی باعث افزایش فشار مضر بر روی قلب انسان می‌شود و ثابت شده است که افرادی که دارای بی‌خوابی و کم‌خوابی هستند ۴۵% بیشتر از افراد معمولی در معرض سکته‌های قلبی قرار می‌گیرند.

در این راستا مطالعات نشان می‌دهد یکی از راهه‌ای مفید برای بهبود بی‌خوابی و کم‌خوابی ورزش کردن است که این قضیه به مرور می‌تواند بر بهبود خواب شما تأثیر بگذارد، البته نبایستی از آن‌طرف بام بیفتید و بیش‌ازحد مجاز بخوابید زیرا خواب بیش‌ازحد نیز خود باعث افزایش وزن و آسیب‌های موضعی به‌سلامت روحی و قلب شما می‌شود پس همان‌طور که بی‌خوابی تأثیر مضر بر قلب شما دارد خواب زیاد نیز تأثیر مضر خود را خواهد داشت پس در راستای داشتن خواب مناسب بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید ولی عموماً پزشکان میگویند که خواب بین ۷ تا ۹ ساعت برای افراد معمولی خواب کافی محسوب می‌شود.

کمتر چربی‌های ترانس بخورید

دانشمندان دانشگاه کلمبیای آمریکا ثابت کرده‌اند که اگر افراد بتوانند سالیانه ۱% از مصرف چربی‌های ترانس خود کم کنند می‌توانند تا حد زیادی به کاهش چربی‌های LDL خون خود را کاهش دهند که نتیجه این امر می‌تواند نهایتاً به بهبود عملکرد قلب شما کمک شایانی بکند.

بیشتر پتاسیم مصرف کنید

یکی از عناصر معدنی مهمی که در تقویت قلب شما تأثیر شایانی دارد پتاسیم است، که هر شخص بایستی روزانه چیزی در حدود ۱۰۰۰ میلی‌گرم پتاسیم مصرف کند تا بیشترین کمک را به قلب خود کند و دراین‌بین موز و مواد غذایی زرد منابع مناسبی از پتاسیم محسوب می‌شوند.

از نور آفتاب لذت ببرید

مطالعات نشان می‌دهد که نور آفتاب باعث می‌شود که بدن انسان نیتریک اکسید تولید کند که این ماده شیمیایی در بدن انسان باعث کاهش فشارخون می‌شود که نتیجه این امر بهبود وضعیت قلب انسان است، حال ممکن است که برای شما این سؤال به وجود بیاید که چه میزان بایستی زیر نور آفتاب قرار بگیریم، که باید بگوییم که روزانه ۲۰ دقیقه در معرض آفتاب بودن به شما این امکان را می‌دهد که از مزایای آفتاب استفاده کنید ولی جالب است بدانید که زیاد در معرض آفتاب بودن نیز مضرات خود را دارد که در جای خود مورد بحث قرار می‌گیرند ولی شما همیشه برای در معرض آفتاب قرار گرفتن با توجه به ویژگی‌های شخصیتان و عوامل دیگر بایستی با پزشک خود صحبت کنید تا آسیب‌های وارده به بدن خود را به حداقل برسانید.

در جای آرام زندگی کنید

 

عضله قلب

 

پیشنهاد ما: معجون چای دارچین برای دلهره، اضطراب و استرس

 

تحقیقات دانشمندان دانمارکی نشان می‌دهد که زندگی در محیط‌های شلوغ باعث آسیب رساندن به قلب شما می‌شود که نتیجه تحقیقات آن‌ها نشان می‌دهد که به‌اندازه هر ۱۰ دسی‌بل افزایش آلودگی‌های صوتی محیط اطراف شما به میزان ۱۲% ریسک ابتلای شما به بیماری‌های قلبی بالاتر می‌رود که این قضیه بیشتر تأثیر خود را شب‌هنگام و در زمان استراحت شما بر روی قلب شما می‌گذارد پس تا حد ممکن سعی کنید که محل استراحت شما به دور از سر و صدای محیط باشد.

خوردن صبحانه را به برنامه خود اضافه کنید

دانشمندان دانشگاه هاروارد ثابت کرده‌اند که افرادی که صبح‌ها از خوردن صبحانه امتناع می‌ورزند ۲۷% بیشتر در معرض بیماری‌های قلبی قرار می‌گیرند، که دلیل این امر نیز به این خاطر است که افرادی که صبحانه مصرف نمی‌کنند در طول روز قند خون آن‌ها افت خواهد کرد و این نوسانات در قند خون افراد باعث می‌شود که بر قلب انسان آسیب‌های جدی وارد شود.

از نوشابه‌های انرژی‌زا دوری‌کنید

تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا و کافیین دار به قلب انسان‌ها آسیب می‌رساند، در کل مصرف موادی که دارای تائورین هستند به‌سلامتی شما آسیب وارد می‌کنند. پس سعی کنید با مصرف مواد غذایی و استراحت مناسب به انرژی مورد نظر خود برسید و نه استفاده از مواد انرژی زا.

لبنیات مصرف کنید

تحقیقات یک موسسه در فرانسه نشان می‌دهد که مصرف لبنیات به دلیل داشتن کلسیم و پتاسیم و چربی‌های مفید می‌توان به‌اندازه قابل‌توجهی به تقویت قلب شما کمک کند، در کل مصرف لبنیات ضامن سلامتی انسان‌ها هستند و یکی از شاخص‌های سلامت در هر کشوری سرانه مصرف لبنیات و بخصوص شیر در آن کشور است پس تا جایی که ممکن است مصرف روزانه لبنیات را در برنامه غذایی خود جای دهید.

بشین و پاشو انجام دهید

ورزش و نرمش دو عاملی بودند که از طرق مختلف به‌ سلامت قلب شما کمک می‌کردند ولی یکی از بهترین حرکات ورزشی برای بهبود قلب شما بشین و پاشو به‌صورت کامل است زیرا دانشمندان ثابت کرده‌اند که این حرکت بیشترین میزان چربی‌های مفید را در خون شما آزاد می‌کند و در تأثیر مستقیمی بر میزان مصرف فیبر بدن شما دارد.

شاد باشید

دانشمندان سوئدی نشان داده‌اند افرادی که در زندگی خود شاد باشند کمتر دچار بیماری‌های قلبی می‌شوند و عروق آن‌ها بهتر عمل خواهد کرد، در کل از قدیم گفته‌اند که خنده بر هر درد بی‌درمان دواست، که با مرور زمان و پیشرفت علم پزشکی روزبه‌روز به ارزش‌های خندیدن و شاد زیستن پی می‌بریم.

دارچین مصرف کنید

مطالعات نشان می‌دهد که یکی از مواد غذایی که تأثیر شگرفی بر سلامتی قلب شما دارد بدون شک دارچین است، مصرف روزانه دو قاشق غذاخوری دارچین همراه غذای شما می‌تواند وضعیت قلب شما را بهتر از گذشته کند پس اگر حتی یکی از طرفداران بزرگ دارچین نیستید مهم نیست ولی دارچین را مصرف کنید.

در اسرع وقت ازدواج کنید!

دانشمندان فنلاندی ثابت کرده‌اند که افراد مجرد ۱۶۸% بیشتر از افراد متأهل دچار بیماری‌های قلبی می‌شوند، که برای این قضیه دلایل مختلفی وجود دارد که اگر بخواهیم در مورد تأثیرگذارترین آن‌ها صحبت کنیم بدون شک کاهش استرس‌های ناشی از تنهایی یکی از مهم‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود، پس تا دیر نشده برای خود آستین بالا بزنید!

سبزیجات مصرف کنید

یکی دیگر از مواد غذایی که بدون شک برای سلامت قلب شما مفید است سبزیجات است، مصرف سبزیجات به‌صورت روزانه توصیه‌شده است ولی در صورت امکان بایستی هفته‌ای ۳ بار سبزیجات مصرف کنید، مطالعات نشان می‌دهد که افرادی که در هفته ۱ بار یا کمتر سبزیجات مصرف می‌کنند ۱۲% بیشتر از دیگر افرادی که سبزیجات بیشتر مصرف می‌کنند دچار بیماری‌های قلبی می‌شوند.

دوچرخه‌سواری کنید

یکی از بهترین ورزش‌ها برای تقویت قلب شما دوچرخه‌سواری ثابت است که البته بایستی طبق روال خاصی صورت گیرد تا به دیگر اعضای بدن شما آسیب نرساند، بدین گونه که شما بایستی ابتدا به مدت ۵ دقیقه خودتان را گرم‌کنید و یا اینکه با سرعت کم پدال بزنید و بعد از آن به مدت ۱۰ تا ۳۰ ثانیه با تمام قدرت پدال بزنید و بعد از آن دوباره با سرعت پایین حرکت کنید تا اینکه ضربان قلب شما به حالت عادی خود برگردد و مجدداً باقدرت زیاد پدال بزنید شما بایستی این تمرین را برای مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه انجام دهید تا بالاترین بازده  را برای قلب شما به ارمغان بیاورد.

خوش‌بین باشید

بدبینی یکی از حالات و رفتاری است که می‌تواند بر قلب شما تأثیر منفی بگذارد زیرا اشخاص بدبین دائم خود و بدن خود را در معرض استرس‌های ناخواسته قرار می‌دهند که این دلیلی بر آسیب‌های آتی می‌شود.

 

پیشنهاد ما : معجون سیر و لیمو ترش برای سلامت قلب و عروق

سخن آخر:

ما دراین مقاله به شما دوستان گرامی توصیه میکنیم که این نکاتی که در مورد تقویت قلب گفته شد را با جدیت دنبال کرده و مراقب سلامتی خود و اطرافیانتان باشید فقط و فقط با رعایت چند نکته  و در زندگی تغذیه سالم و ورزش کردن را فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *