داروهای گیاهی

عوارض پودر های چاق کننده

پودر های چاق کننده

عوارض پودر های چاق کننده

پودرهای چاق کننده

 

 

(روش صحيح، طبيعي، علمي و اصولي براي افزايش وزن، استفاده از خوراکي‌هاي مناسب و پيروي از يک الگوي غذايي سالم است. علم تغذيه استفاده از انواع پودرهايچاق کننده  به خصوص پودرهاي پروتئيني را براي افزايش وزن در افراد لاغر به هيچ‌وجه توصيه نمي‌کند. پس بهتر است با عوارض این پودرهای چاق کننده از هر نوعی هم باشند باشید ما در این مقاله سعی کرده ایم شما را با این پودرهای چاق کننده و عوارض ان و حتی نحوه چاق شدن افراد لاغر اشنا کنیم .)

متاسفانه بيشتر پودرهاي  چاق کننده پروتئيني موجود در بازار کيفيت و استاندارد کافي ندارند. حتي اگر اين پودرها بالاترين کيفيت و مناسب‌ترين استانداردها را هم داشته باشند، بازهم مصرف آنها باعث تحميل بار شديدي بر کبد و کليه‌ها مي‌شود. مصرف مداوم این پودرهای چاق کننده حتي مي‌تواند تهديدي جدي براي سلامت کبد و کليه‌ها باشد. اگر فردي زمينه ابتلا به ناراحتي‌هاي کبدي يا کليوي هم داشته باشد و مکمل‌هاي پروتئيني مصرف کند، به طور حتم با دردسر بزرگي مانند از دست دادن کليه‌ها يا همين کبد چرب مواجه خواهید شد. به همين دليل براي افزايش وزن، مصرف خوراکي‌هاي طبيعي و سالم که کالري بالايي دارند به جاي مصرف مکمل‌هاي مختلف توصيه مي‌کنيم. افراد لاغر بايد پيش از هر تصميمي براي افزايش وزن،‌ به متخصص تغذيه مراجعه كنند تا علت لاغري‌شان مشخص و راه درماني مناسب برايشان تجويز شود. مثلا بايد ببينند مشکل لاغري‌شان از کمبود دريافت کالري در طول روز است، پرکاري تيروييد دارند يا ناراحتي‌هاي اعصاب و روان مانند بي‌اشتهايي عصبي باعث لاغرشدن و لاغر ماندنشان شده است و سپس راه درماني مناسب را با نظر پزشک، در پي بگيرند.

توصیه اکید ما به افراد لاغر که دنبال راهی برای افزایش وزن هستند دو نکته است:

 • 1- همیشه سعی کنید برای خرید داروهای لاغری و  و پودر های چاق کننده، به سراغ داروهای ایرانی بروید چرا که داروهای خارجی حتی اگر بصورت قانونی و رسمی وارد کشور شده باشند و برچسب واردات را نیز داشته باشند، اکثرا تقلبی بوده و در همان کشور مبدا به صورت غیراستاندارد تولید شده اند اما به صورت قانونی وارد کشور شده اند. از سوی دیگر بسیاری از پودر های  چاق کننده خارجی، به صورت قاچاق وارد کشور می شوند که این موضوع، وخامت اوضاع را تشدید می کند و عدم اعتماد به آنها را تقویت می نماید.
 • 2- در میان داروهای ایرانی، همیشه سعی کنید فقط دارویی را مصرف کنید که مجوز بهداشتی از وزارت بهداشت داشته و توسط یک شرکت داروسازی رسمی و معتبر تولید شده باشد. پودرهای چاق کننده ناشناخته و بدون مجوز که توسط عطاری ها و بعضی افراد سودجو برای افزایش وزن ساخته شده و با عنوان معجون چاقی و … به فروش می رسند، از نظر ترکیبات ناشناخته بوده و قابل اعتماد نیهمچنین از آنجا که بعضی مواد خطرناک و آسیب زا مثل داروهای دگزامتازون و … اثر چاق کننده فوری دارند، بعضی پودرهای غیرمجاز که توسط افراد غیرمتخصص و بدون پروانه های بهداشتی تولید می شوند، حاوی اینگونه داروها هستند و باعث عوارضی همچون پوکی استخوان و مشکلات ناباروری و… می شوند که متاسفانه این موارد در بین پودرهای چاق کننده در عطاری ها به وفور دیده می شود.

بسياري از اين پودرهای چاق کننده حاوي پروتئين هاي خيلي بالايي هستند و دريافت پروتئين اضافي به وسيله رژيم‌هاي غذايي غلط يا مكمل‌هاي غذايي مي ‌تواند ارگان‌هاي بدن از جمله كليه و كبد را دچار اختلال كند و بر عملكرد قلب و عروق و همچنين سيستم عصبي بدن نيز تاثيرگذار باشد.
برخي ديگر از  این پودرهای چاق کننده داراي هورمون با عوارض جانبي جبران ناپذير هستند و برخي ديگر حاوي كورتون ها هستند كه عوارض آنها بر كسي پوشيده نيست، با اين حال پودرها به فراواني در همه جا يافت مي شوند از داروخانه گرفته تا باشگاه ورزشي، فروشگاه هاي لوازم آرايشي و بهداشتي و …..
از آنجا كه اين پودرها عوارض جبران ناپذيري بر سيستم بدن مي گذارند اما برخي افراد با وجود آگاهي از اين موضوع، باز هم از اين پودرها براي كاهش يا افزايش وزن استفاده مي كنند.
تبليغات ماهواره اي و شبكه هاي مجازي نيز با ادعاي اينكه محصولات شان بدون عوارض جانبي است مردم را به مصرف اين پودرهای چاق کننده  و قرص ها تشويق مي كنند در حاليكه مصرف بدون تجويز پزشك انواع قرص ها و پودرهاي چاقي سلامت افراد را به خطر مي اندازد و عوارض شديد ماندگاري روي سيستم بدن به جا مي گذارند.

این فرآورده ها یا پودرهای چاق کننده اغلب حاوی مقدار بالای کورتون هستند که این مواد باعث احتباس آب در بدن فرد مصرف کننده شده و به صورت کاذب باعث افزایش وزن می گردند.

پودرهای چاق کننده غیرمجاز گاهی حاوی داروهای سرکوب کننده غذا نیز هستند که مصرف آنها عوارض جبران ناپذیری بر سیستم هورمونی بدن خواهد داشت.

عوارض مصرف مکمل‌هاي کربوهيدرات چيست؟

معمولا مکمل‌هاي کربوهيدرات جزو مکمل‌هايي هستند که از نظر تغذيه‌اي نمايه گلايسمي بالايي دارند. يعني سرعت هضم و جذب آنها در بدن بسيار بالاست. با مصرف انواع کربوهيدرات، ماده‌اي قندي به نام گلوکز در بدن آزاد مي‌شود. وقتي فردي ميزان بالايي از مکمل‌هاي کربوهيدرات که هضم و جذب سريعي دارند، مصرف مي‌کند، باعث مي‌شود سطح قند خونش به سرعت بالا برود. بالا رفتن سطح قند خون، بار زيادي براي پانکراس ايجاد مي‌کند تا بتواند انسولين کافي براي هدايت اين قند به سمت سلول‌هاي ماهيچه‌اي و سلول‌هاي چربي ايجاد کند. اين فشار مضاعفي که بر پانکراس وارد مي‌شود، مي‌تواند در درازمدت ابتلا به اختلال‌هاي متابوليک را در پي داشته باشد و حتي زمينه‌ساز ابتلا به بيماري ديابت هم بشود. اگر سابقه ابتلا به ديابت در خانواده وجود داشته باشد و خود فرد هم آدم کم‌تحرکي باشد و سيگار هم بکشد، در اثر مصرف اين مکمل‌هاي کربوهيدرات سريع‌تر دچار ديابت خواهد شد. به همين دليل مصرف مکمل‌هاي کربوهيدرات را هم براي چاقي توصيه نمي‌کنيم.

 در باشگاه بدنسازي مصرف آمينواسيدها مشکلي براي هيچ‌کس ايجاد نمي‌کند. آيا واقعا همينطور است و آمينواسيدها بي‌ضرر هستند؟

آمينواسيد واحد سازنده پروتئين است و وقتي پروتئين‌ها در آزمايشگاه مواد خوراکي يا آزمايشگاه‌هاي شيميايي مواد غذايي، شکسته مي‌شوند به ساختمان تشکيل‌دهنده‌شان که همان آمينواسيدها هستند، تبديل خواهند شد بنابراين آمينواسيد همان پروتئين شکسته‌شده است که مي‌تواند با سرعت بسيار بالاتري در بدن جذب و وارد خون بشود. کساني که از اين مکمل‌هاي پروتئيني و آمينواسيدها استفاده مي‌کنند و برنامه ورزشي خاصي هم در باشگاه‌ها دارند، مانند آقاي مهران با مقداري افزايش وزن مواجه مي‌شوند.

 افزايش وزن واقعي يا کاذب؟

معمولا اين نوع افزايش وزن‌ها به افزايش آب بدن بستگي دارد. يعني ايجاد فشار اسمزي در اثر مصرف چنين مکمل‌هايي باعث هدايت آب بدن به فضاي ميان‌بافتي مي‌شود و با ايجاد حالت تورم، فرد گمان مي‌کند دچار افزايش وزن شده است و نمي‌داند که اين افزايش وزن، نوعي افزايش وزن کاذب است. به طور کلي، ابتلا به تورم و افزايش فشار به کبد و کليه‌ها جزو شايع‌ترين عوارض مصرف ناآگاهانه آمينواسيدها هستند.

چگونه تا عید 10 کیلو چاق شویم

برای اینکه به وزن ایده ال خود برسید بهتر است از مکمل ها و پودر های چاق کننده استفاده نکنید

 • برای این کار باید وعده های غذایی خود را از 3 وعده در روز به 6 وعده افزایش دهید.از خوردن هله و هوله اجتناب کنید.
 • میزان مصرف کالری روزانه خود را باید بدانید.و هر روز 500 کالری به آن میزان بیفزایید.سعی کنید غذاهای پرکالری بیشتری بخورید.
 • پروتئین و کربوهیدرات زیادی مصرف کنید.آجیل و غلات با سس فراوان، نان تست به همراه مربا و مصرف پاستا با سس خامه ای را فرامش نکنید.
 • ورزش سنگین و سریع هر روز انجام دهید و یا حداقل در روز 45 دقیقه پیاده روی سریع در برنامه خود بگنجانید.این کار پاسخ سوال چگونه اشتها را زیاد کنیم است.
 •  نوشیدنی‌های ناسلم مانند نوشابه ها را حذف و نوشیدنی هایی مانند آبمیوه طبیعی و شیر مصرف کنید.
 • از موادی مانند مانند ماست کم چرب،کره ی بادام،آجیل وکره ی بادام زمینی و انواع مغزها استفاده کنید و حتی می توانید با مخلوط کردن آنها غذایی ساده اما پر کالری درست کنید.
 • پس از صرف غذا دسرهای با کالری بالا مصرف کنید. دسرهایی مانند میلک شیک ، شیرینی پای سیب،انواع بستنی می تواند مناسب باشد. همچنین می توانید پودر پروتیین مصرف کنید.مصرف تنقلات سالم در بین وعده های غذای خود را فراموش نکنید.

چه کارهایی برای افزایش وزن انجام دهیم ؟ 

 • برای افزایش وزن، غذا بخورید

به دفعات بیشتری غذا بخورید. در حالیکه همه باید از این قاعده پیروی کنند، این امر برای کسانی که سعی دارند وزن اضافه کنند، اهمیت بیشتری دارد. خوردن به دفعات بیشتر به معنی خوردن 5 تا 6 وعده غذایی کوچک در روز و دریافت مواد مغذی مختلف است.

این به معنای خوردن غذاهای نامناسب و قندها نیست، بلکه به معنای مصرف مقدار زیادی پروتئین و کربوهیدرات است. شما می‌خواهید به طور طبیعی وزن اضافه کنید، نه اینکه ذخایر چربی‌تان را افزایش دهید. بر خلاف بسیاری، میان وعده‌های شما باید مغذی و در عین حال پر کالری باشد، مانند آجیل‌ها، کره بادام زمینی، پنیر، میوه‌های خشک و آووکادو.

با وجود آنکه نوشابه و قهوه یک راه خوب برای افزایش وزن است، اما از آنجایی که سالم نیست، بنابراین از آنها اجتناب کنید. مایعات مصرفی‌تان را با اسموتی یا شیک‌ها‌ی تهیه شده با شیر کم چرب یا آبمیوه بالا نگه دارید و به یاد داشته باشید که 30دقیقه قبل یا بعد از وعده غذایی‌تان، مایعات بنوشید. چون مطمئنا نمی‌خواهید قبل از آنکه غذایتان را شروع کنید، احساس سیری نمایید.

 • چربی‌های سالم مصرف کنید

نوع درستی از چربی‌ها را مصرف کنید. شما یک بدن سالم‌تر و بزرگتر می‌خواهید، نه یک اندام نحیف با کمی شکم. مصرف آووکادو، محصولات لبنی، آجیل‌ها (از جمله کره بادام زمینی) و گوشت را به حداکثر برسانید. از بستنی، سیب زمینی سرخ کرده و تنقلات چرب دوری کنید.

چربی‌ها‌ی سالم می‌توانند از مواد غذایی مانند بادام زمینی، بادام هندی و روغن زیتون دریافت شوند. از چربی‌ها‌ی اشباع (چربی‌ها‌ی بد) که از غذاهای فراوری شده بدست می‌آیند، اجتناب کنید. اگر به دنبال یک خوردنی خوشمزه هستید، جایگزین‌ها‌ی خوب عبارتند از مافین سبوس دار، ماست، پای میوه و گرانولا بار.

 • برای افزایش وزن، پروتئین بیشتری مصرف کنید

پروتئین یک بخش ضروری از رژیم غذایی شماست. پروتئین، واحد سازنده کل بدن شماست: عضلات، استخوان‌ها، پوست، مو و خون. برای سیر شدن به سراغ مواد غذایی با پروتئین بالا بروید.

مواد غذایی غنی از پروتئین عبارتند از گوشت، پنیر، شیر، ماهی و تخم مرغ. برای گیاهخواران، پروتئین می‌تواند از محصولات سویا مانند توفو و همچنین در ترکیب‌ها‌ی مواد غذایی مانند برنج یا ذرت با لوبیا دریافت شود.

 • کربوهیدارت مصرف کنید

از کربوهیدارت غافل نشوید. هر چند کربوهیدرات‌ها شهرت بدی پیدا کرده‌اند، اما آنها نیز به ساخت عضله و تسهیل همه عملکردهای حیاتی بدن کمک می‌کنند. کربوهیدرات‌ها، منبع اصلی انرژی بدن شما هستند. کربوهیدرات‌های پیچیده، فوق العاده‌اند و شما فقط باید از کربوهیدرات‌های ساده اجتناب کنید. آنها حاوی کالری‌های پوچ هستند و به احتمال زیاد بصورت چربی ذخیره خواهند شد، زیرا قندهای آنها بسرعت وارد جریان خون شما می‌شود و باعث افزایش ناگهانی در سطوح قند خون می‌گردد.

برنج قهوه ای، ماکارونی، سیب زمینی و غلات کامل در دسته مورد تایید قرار می‌گیرند. این قندها به آرامی در جریان خون شما آزاد می‌شوند و در یک دوره زمانی طولانی، یک منبع ثابت از انرژی فراهم می‌کنند، بدون ایجاد افزایش ناگهانی انسولین که به ذخیره چربی منجر می‌شود.

 • آخر شب غذا بخورید

بدون حتی بالا بردن غذای مصرفی‌تان، تغییر دادن ساعات غذا خوردن شما می‌تواند روند افزایش وزن را تسهیل کند. یک شام مفصل در آخر شب بخورید و پس از آن دسر میل کنید.

یک تحقیق نشان می‌دهد افرادی که پس از ساعت 8 شب میان وعده می‌خورند، شاخص‌ها‌ی توده بدنی (BMI) بالاتری نسبت به افرادی دارند که در شب چیزی نمی‌خورند، حتی اگر بطور قابل توجه کالری کل روزانه بیشتری مصرف نکنند. این محققان، عوامل بسیاری را تغییر دادند، بنظر می‌رسد زمان بندی، متغیری است که با این امر مرتبط است.

 • برای افزایش وزن، ورزش کنید

با وزنه تمرین کنید. در حالیکه کاردیو، برخی از عضلات شما را پرورش خواهد داد، اما تمرین با وزنه به احتمال بیشتری باعث افزایش وزن شما خواهد شد، چون عضلات، سنگین‌تر از چربی هستند. این بدان معنا نیست که شما مجبورید به یک باشگاه ملحق شوید (هر چند این کار قطعا موثر است). در خانه خودتان و در حال تماشای تلویزیون، شنای سوئدی، کرانچ، لانژ و اسکات انجام دهید.

ورزش کردن، اشتهای شما را نیز افزایش می‌دهد. پس از یک تمرین، یک پروتئین بار یا شیک پروتئین مصرف کنید تا مواد مغذی مورد نیاز عضلاتتان را به آنها برسانید.

 •  زمان ورزش را افزایش دهید

همانطور که برای افزایش وزن سریع، غذای بیشتری میل می‌کنید، به مرور باید زمان ورزش را افزایش دهید. همانطور که پیشرفت می‌کنید، تمرینی که قبلا انجام می‌دادید، دیگر کافی نخواهد بود. عضلات شما به تمرینی که انجام می‌دهند، عادت خواهند کرد، در نتیجه تمریناتتان آسان‌تر می‌شوند. برای سخت‌تر کردن تمریناتتان، آنها را تغییر دهید.

برای تمرین در خانه، وزنه بخرید. به این ترتیب هنگامیکه فقط 15 دقیقه وقت دارید و پس از آن باید حاضر شوید و به سر کار بروید، می‌توانید یک جلسه عضله سازی سریع را در برنامه تان جای دهید و همچنان به پیشرفتتان ادامه دهید.

 •  فقط با وزنه تمرین کنید

بغیر از تمرین با وزنه، بی تحرک بمانید. شعار ساده «کالری ورودی در مقابل کالری خروجی» درست است. بنابراین به غیر از حجیم شدن، تا جایی که ممکن است کالری کمتری بسوزانید. کنترل تلویزیون و اسموتی‌تان را بردارید و روی مبل لم دهید.

اگر بطور کلی کم تحرک‌تر می‌شوید، مهم است که به تمرین با وزنه ادامه دهید. حتی اگر نتوانید چربی را روی بدنتان ببینید، چربی احشایی (نوعی که شریان‌ها‌ی شما را می‌پوشاند) هنوز هم می‌تواند وجود داشته باشد. چربی احشایی، عاشق بی تحرکی است، بنابراین قبل از آنکه برای تماشای آن فیلم بنشینید، کمی وزنه بزنید.

برنامه غذایی برای افزایش وزن بانوان:

پودرهای چاق کننده

 

 • ۵۰۰ کالری اضافه تر در روز مصرف کنید

۵۰۰ کالری بیشتر در روز برای کمک به بیشتر شدن وزن شما کافیست اما نباید باعث رخوت و کسل شدن و مریضی شما شود.

تنها با دریافت ۵۰۰ کالری بیشتر در روز (که اگر دستورالعمل زیر را دنبال کنید بسیار آسان خواهد بود) می توانید در هفته بین ۱ تا ۱.۵ پوند افزایش وزن داشته باشید.
مهم است که آگاه باشید که این ۵۰۰ کالری اضافه باید از راه های درست و سالم مانند خوردن غذاهای پرکالری که ویتامین و مواد مغذی دارند، بدست آید.
افزایش وزن با خوردن هله هوله و غذای ناسالم اصلا خوب نیست. چون باعث حال ناخوش شما شده و انرژی شما را کاهش می دهد و باعث ایجاد مشکل برای سلامتیتان می شود.
شما همچنین ممکن است کالری دریافتی خود را با اضافه کردن پودر پروتئین به رژیم خود، بالا ببرید. پودر های پروتئینی کالری بالایی دارند و می توانند با غذاهایی مثل اسموتی ها، ماست، حبوبات گرم و بقیه چیزها مخلوط شود.
شما همیشه باید قبل از شروع برنامه افزایش وزن با پزشک یا مشاور تغذیه تان مشورت کنید.

 •  چربی های سالم بیشتری مصرف کنید

غذاهای دارای چربی های سالم سرشار از مواد مغذی هستند و همچنین کالری بالایی دارند که باعث شده گزینه خوبی برای افزایش وزن باشند.

غذاهای دارای چربی های گیاهی باید اولین انتخاب شما باشند که شامل آجیل ها، دانه ها، کره بادام زمینی و روغن زیتون و آووکادو هستند.
کره بادام زمینی (یا کره بادام) را با تست مصرف کنید، نصف آووکادو با هر وعده ی غذایی بخورید ، مشتی از آجیل ها و دانه ها را به عنوان میان وعده مصرف کنید و روغن زیتون را به سالاد و سبزیجات خود بزنید.
شما همچنین می توانید برخی از چربی های سالم را از منابع حیوانی دریافت کنید. با اینکه این غذاها شامل چربی های اشباع شده (نوع مضر آن) هستند شما می توانید در تعادل از آن ها استفاده کنید.
غذاهایی شامل چربی های حیوانی سالم در بردارنده ی گوشت و لبنیات پرچرب هستند. اگر شما کلسترول بالایی دارید گزینه های کم چرب را امتحان کنید.

 •  پروتئین بیشتری بخورید

غذاهای پر پروتئین زمانی که شما می خواهید از راه سالم وزن اضافه کنید، بهترین دوست شما هستند. آن ها به ساخت عضله بیشتر از اضافه کردن چربی کمک می کنند. خوردن پروتئین در تمرینات افزایش وزن شما بسیار مهم است.

منابع خوب پروتئین شامل گوشت، ماهی و مرغ به علاوه تخم مرغ، همه حبوبات، محصولات لبنی و دو لپه ای ها هستند. شما باید ۵ اونس از این منابع را مصرف کنید.
شما همچنین می توانید پروتئین دریافتی خود را با نوشیدن شیک های پروتئینی یا اضافه کردن مکمل پروتئینی به آب میوه ها و اسموتی ها، افزایش دهید.

 • با روغن یا کره آشپزی کنید

یک راه آسان برای افزایش کالری دریافتی با هر وعده، بدون نیاز به خوردن غذای بیشتر، آشپزی با روغن یا کره است.

سبزیجات را با تکه ای کره سرخ کنید یا کمی روغن زیتون روی سالاد و سبزیجات پخته شده بریزید. به راحتی با اضافه کردن یک قاشق سوپخوری از این چربی ها به هر وعده، میتوانید ۱۰۰ کالری دریافت کنید.
مهم است که وقتی با چربی ها آشپزی می کنید، زیاده روی نکنید چون می توانند بسیار ناسالم و مضر باشند. هر وقت که ممکن بود، به سمت چربی های سالم تر مثل روغن کانولا یا زیتون بروید و از استفاده ی چربی های ناسالم مثل چربی خوک یا مارگارین خودداری کنید.

 •  کالری های بیشتری بنوشید

یک رمز خوب دیگر برای افزایش کالری دریافتی، این است که به راحتی نوشیدنی های پرکالری بیشتری مصرف کنید. این می تواند به شما کمک کند که بدون از بین بردن اشتهای خود یا بدون حس نفخ، افزایش وزن داشته باشید.

صبح ها یک لیوان بزرگ آب پرتقال بنوشید (در حین صبحانه)، هم کالری بالایی دارد و هم بسیار خوشمزه و تازه است.
نوشیدن ۱ تا ۲ لیوان شیر در طول روز را در نظر داشته باشید. نوع پرچرب آن کالری بالاتری دارد و پروتئین و کلسیم زیادی دارد، که برای افراد کم سن که بیشتر مستعد پوکی استخوان هستند ایده آل تر است.
شیک های پروتئینی نیز به افزایش حجم عضلات کمک می کند.

 

پیشنهاد ما : خواص چای سبز برای لاغری

غذاهایی که باعث افزایش وزن می شود :

پودرهای چاق کننده

اگرچه امروزه خیلی از افراد با مشکل افزایش وزن روبرو هستند،اما افرادی نیز هستند که از لاغری زیاد،رنج می‌برند.این افراد به‌طور طبیعی جثه ریز و وزن کمی دارند.پزشکان معتقدند وزن بیش‌ازحد پایین، می‌تواند موجب برخی بیماری‌ها، آسیب دیدن ارگانهای بدن، عدم قاعدگی در زنان و پوکی استخوان شود.اگر شما هم به دنبال افزایش وزن باشید می‌دانید که استفاده از مواد غیرطبیعی و رژیم‌های نادرست، روشی مناسب برای دستیابی به هدف تناسب‌اندام نیست.متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که بهترین راه برای به دست آوردن وزن سالم ،مصرف غذاهای طبیعی، کامل،مغذی و توجه به کالری مصرفی است.در ادامه با مانکن همراه باشید.

– گوشت قرمز
اگر شما به دنبال افزایش وزن هستید، گوشت قرمز یکی از بهترین گزینه‌هاست.می‌توانید گوشت قرمز را به‌صورت استیک و یا پخته استفاده کنید.این غذا سرشار از پروتئین و آهن است اما به یاد داشته باشید که گوشت قرمز سرشار از کلسترول است بنابراین حداکثر هفته‌ای ۳ یا۴ بار در رژیم غذایی خود استفاده کنید و همچنین آن را با سبزی‌ها و غذاهای سالم دیگر ترکیب کنید تا هم‌زمان با افزایش وزن،سلامت شما نیز حفظ گردد.

– کره بادام‌زمینی
کره بادام‌زمینی،حاوی پروتئین و چربی‌های طبیعی است و یک انتخاب عالی برای افرادی که مایلند با روشی سالم،وزن اضافه کنند. یک قاشق غذاخوری از کره بادام‌زمینی شامل حدود ۱۰۰ کالری، ۴ گرم پروتئین و مقادیر زیادی فولات، منیزیم،ویتامین E و ویتامین B3 است.کره بادام‌زمینی مخلوط با بلغور جو دوسر و یک‌تکه نان غلات کامل،صبحانه‌ای مغذی و سالم برای افزایش وزن است.به یاد داشته باشید، در هنگام خرید کره بادام‌زمینی نوع بدون شکر آن را انتخاب کنید.

– میوه‌های گرمسیری
سیب میوه‌ای بسیار مفید و سالم است،اما برای کسانی که مایلند وزن خود را افزایش دهند،گزینه مناسبی نیست. به گفته کارشناسان مواد غذایی،اگر شما به دنبال افزایش وزن هستید میوه‌های گرمسیری مانند انبه، پاپایا،موز و آناناس گزینه‌های فوق‌العاده‌ای هستند.این میوه‌ها،کالری بالا و قند طبیعی زیادی دارند و میان وعده‌ای سالم و خوشمزه، برای به دست آوردن وزن محسوب می‌شوند.

– آووکادو
این میوه سبزرنگ و خوشمزه نیز راهی عالی برای اضافه کردن چربی‌های سالم به رژیم غذایی است. نیمی از یک آووکادو حاوی ۱۴۰ کالری و همچنین مقادیر زیادی پتاسیم،اسیدفولیک، ویتامین E و ویتامین B است.

از آووکادو می‌توانید در سالاد، همراه با گوشت و یا حتی با نان تست،استفاده کنید.

تخم مرغ
یک تخم مرغ معمولی دارای 70 کالری است. 5 گرم چربی، 6 گرم پروتئین و مقداری کربوهیدرات. تخم مرغ میان بدن سازان غذایی محبوب است زیرا به راحتی میتوان تعدادی از آن را به وعده غذایی اضافه کرد و کالری اضافی دریافت کرد. خوردن تخم مرغ خام در کنار گوشت خطرناک است. اما تخم مرغ خام را میتوانید با شیر و انواع نوشیدنی ها مخلوط کنید و میل کنید. حتی طعم آن را نیز حس نمیکنید ( اگر این کار را میکنید جتما به خاطر داشته باشید تخم مرغ را چک کنید که ترک نداشته باشد). پروتئین موجود در تخم مرغ برای ساخت عضله به بدن کمک میکند، چربی موجود در تخم مرغ منبع قابل توجهی از انرژی را برای بدن محیا میکند و همچنین میزان تستوسترون را افزایش می دهد. تخم مرغ حاوی سطوح بالایی از اسیدهای چرب امگا 3 است که به انعطاف مفاصل و سلامت سلولهای بدن کمک میکند. در سالهای اخیر زرده ی تخم مرغ ( قسمت زرد ) بدنام شده است. برای مثال املت بدون زرده میخورند و یا فقط از سفیده ی تخم مرغ به جای کل آن استفاده میکنند. دلیل این بدنامی این است که زرده ی تخم مرغ سرشار از کلسترول است و بر این باورند که خطر بیماری های قلبی را بالا میبرد. حقیقت این است که تخم مرغ دارای کلسترول خوب است که کمک میکند میزان کلسترول های بد بدن کاهش پیدا کند. یک عنصر به نام کولین نیز هست که در زرده ی تخم مرغ پیدا میشود. کولین باعث کاهش ساخت چربی در قلب میشود و به بازسازی سلول ها کمک میکند. همچنین مشخص شده روی خلق و خو هم تاثیر دارد.

لوبیا ها
لوبیا ها غذاهای فوق العاده ای هستند که تقریبا تمام مواد مغذی که نیاز دارید را شامل میشوند. بیشتر انواع لوبیا تقریبا یک اندازه مواد مغذی دارند. به طور متوسط یک فنجان لوبیا شامل 225 کالری است. 15 گرم پروتئین، 40 گرم کربوهیدرات و همچنین سرشار از فیبر هستند. لوبیا ها انواع مختلفی دارند. لوبیا چیتی، لوبیا قرمز، لوبیا سیاه و غیره. بیشتر لوبیا ها را به صورت کنسرو شده در فرشگاه ها پیدا میکنید. تمام کاری که باید انجام دهید گرم کردن آن با اجاق گاز یا مایکروفر است. در کنار کره بادام زمینی لوبیا یکی از آسان ترین غذاهای این لیست برای تهیه کردن است

سبزیجات سرشار از نشاسته
سبزیجاتی که سرشار از نشاسته اند سیب زمینی های ساده و شیرین، نخود فرنگی و ذرت هستند. این سبزیجات سرشار از کربوهیدرات هستند و تقریبا هیچ چربی و پروتئینی هم ندارند. آنها غنی از ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان می باشند. کالری موجود در این سبزیجات بسیار بیشتر از مواردی مانند بروکلی و مارچوبه است. برای ساخت عضله و افزایش وزن بدن به کالری برای تامین انرژی نیاز دارد. این سبزیجات منبعی عمده از انرژی برای تمرین و ساخت عضله به بدن میدهند. مقدار بالای مواد مغذی همچنین برای دیگر اعضای بدن نیز مزایایی دارد.

غلات کامل
غلات کامل هم جزو آن دسته از مواد غذایی هستند که در سالهای اخیر بدنام شده اند. کربوهیدرات موجود در گندم یکی از غنی ترین غذاها از نظر مواد مغذی است و بسیار مناسب برای افزایش وزن است. غلات کامل کالری بالایی دارند و از نظر پروتئین و چربی پایین هستند. گندم کامل در میان غلات دارای فیبر، ویتامین و مواد معدنی است. از نمونه های این نوع غذاها میتوان به نان کامل ( نان سبوس دار ) ماکارونی کامل ( سبوس دار ) جو کامل و برنج قهوه ای اشاره کرد. دلیل اینکه کربوهیدرات ها بدنام شده اند این است که غلات تصفیه شده که بسیار هم محبوب هستند از عوامل اصلی ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی هستند. غلات تصفیه شده از پوسته دانه جدا شده اند و بیشتر ارزش غذایی غلات در همان پوسته است. بعد از تصفیه هم شیره ذرت و شکر به آن اضافه میکنند. غذاهایی مانند برنج سفید، نان سفید، ماکارونی بدون سبوس از این دسته هستند.

روغن های سالم
زیتون، کانولا، بادام، دانه کتان و روغن نارگیل همه سالم هستند. یک قاشق چای خوری از آنها حدود 120 کالری دارد و در این روغن ها 15 گرم چربی وجود دارد. ارزش غذایی این روغن ها بسیار مشابه یکدیگر است. میزان چربی اشباع این روغن ها بسیار کم است پس همینطور که باعث افزایش وزن میشوند کلسترول را هم پایین می آورند. من نمیگویم که یک قاشق چای خوری روغن را خالی خالی بخورید. با این کار ممکن است دیگر هیچ وقت سمت این روغن ها نیایید. چنین روغن هایی برای پخت و پز مناسب هستند. میتوانید قبل از پخت مرغ و ماهی روغن را روی آن بریزیدو یا تخم مرغ صبحانه را با آنها سرخ کنید.

شیر کامل یا شیر شکلات
یک لیوان شیر کامل دارای 150 کالری است. 8 گرم پروتئین، 13 گرم کربوهیدرات و 13 گرم چربی . پروتئین به بدن برای ساخت عضله کمک میکند و چربی های اشباع باعث تولید تستوسترون و افزایش رشد عضله و کاهش چربی میشود. شیر شکلات یک نوشیدنی مناسب برای ورزش است. این نوشیدنی برای ریکاوری استفاده میشود. شاید شیر شکلات کمتر کلسیم داشته باشد اما با پروتئین موجود در آن میتوان عضله ساخت. وقتی برنامه ی افزایش وزن را شروع میکنید شیر کامل را قبل از ورزش استفاده کنید و شیر شکلات را مقداری پس از ورزش بنوشید. هر دو نوع شیر دارای کلسیم و نوعی هورمون به نام IGF-1 هستند که این هورمون به بدن دستور میدهد که عضله بسازد. شیر سبک است و اضافه کردن آن به برنامه غذایی کاری آسان است. شیر قطعا یکی از غذاهای فوق العاده است زیرا دارای مواد مغذی عالیست و روی افزایش وزن و بهبود عضله ها تاثیر مثبت دارد.

آجیل
تمام آجیل ها نسبتا کالری بالایی دارند و منبعی از مواد مغذی هستند. انواع مختلفی از آجیل مانند بادام، گردو، بادام زمینی، پسته، و غیره وجود دارد. یک فنجان بادام خورد شده تقریبا 529 کالری دارد. 45 گرم چربی ( بیشتر چربی غیر اشباع ) ، 20 گرم کربوهیدرات و 20 گرم پروتئین. آجیل ها جدای اینکه کالری و مواد مغذی متراکم دارند، همچنین حاوی میزان زیادی منیزیم، کلسیم، و ویتامین E هستند که تاثیر مثبت روی سطح کلسترول دارد. اگر میخواهید وزن اضافه کنید و کمی عضله بسازید این 10 غذا به شما کمک خواهند کرد. باید این را بدانید که رسیدن به وزن مناسب ممکن است زمان ببرد. غذاهای پرکالری که ارزش غذایی ندارند نخورید.

برای افزایش وزن جنین چی بخوریم؟

پودر های چاق کننده

 

سیب زمینی شیرین

این ماده غذایی از عالی ترین منابع فیبر، پتاسیم، ویتامین C، ویتامین B6، آهن، مس و بتاکاروتن به شمار می رود. بتاکاروتن آنتی اکسیدانی است که در بدن شکسته و به ویتامین A تبدیل می شود. از سویی دیگر همانگونه که می دانیم مصرف ویتامین A در بارداری در رشد و سلامت پوست، استخوان و چشمهای جنین بسیار ضروری است. همچنین سیب زمینی شیرین حاوی آهن بالایی است. این ماده غذایی را می توانید به صورت های مختلفی مانند پوره، کبابی، آب پز و یا سرخ شده به رژیم غذایی خود بیفزاید.

 عدس و لوبیا

از میان انواع حبوبات، لوبیا و عدس یکی از بهترین منابع آهن و پروتئین می باشند. با گنجاندن این دو ماده غذایی در رژیم غذایی خود می توانید به راحتی فیبر، فولات و کلسیم مورد نیاز خود را در این دوران تامین کنید. چنانچه از زمره مادران بارداری هستید که از رژیم گیاهخواری پیروی می کنند مصرف لوبیا به دلیل دارا بودن مواد معدنی بسیار می تواند بهترین جایگزین گوشت و مرغ در رژیم غذایی شما باشد. همچنین لوبیا حاوی مقادیر بالایی از زینک است که مصرف آن در پیشگیری از طولانی شدن روند زایمان، زایمان زودرس و همچنین کم وزنی نوزاد در هنگام تولد بسیار موثر است.

 

مرغ
مرغ ماده غذای مفیدی است که مصرف آن می تواند در روند وزن گیری جنین کمک بسیار موثری به شما کند. گوشت مرغ منبع بزرگ پروتئین بدون چربی است که در رشد و ترمیم سلول ها و بافت عضلانی نقش مهمی برعهده دارد. همچنین این ماده غذایی منبع خوبی از آهن است که مصرف آن احتمال ابتلا به کم خونی را در مادران باردار کاهش می دهد.

 سویا
سویا از منابع غنی پروتئین در گیاهخواران بوده و به اشکال مختلفی قابل مصرف است. این ماده غذایی مفید به دلیل دارا بودن مقادیر زیاد آهن می تواند از ابتلا مادران باردار به کم خونی پیشگیری کند. می توانید سویا را به صورت های مختلفی مانند شیر سویا، ناگت سویا و یا توفو در رژیم غذایی خود بگنجانید.

آب  پرتقال

مصرف یک لیوان آب پرتقال تازه در آغاز صبح راه خوبی برای تامین ویتامین C، پتاسیم و فولات بدن می باشد. فولات یا ویتامین B9 که فرم مصنوعی آن با عنوان اسید فولیک نیز شناخته می شود از مهمترین ویتامین های دوران بارداری به شمار می رود. تامین نیاز روزانه بدن به این ویتامین مهم می تواند احتمال ابتلا به برخی نواقص مادرزادی را در جنین کاهش دهد. همچنین مصرف آب پرتقال در حفظ سلامت کلی بدن، تنظیم متابولیسم و بهبود عملکرد عضلات بدن نیز بسیار موثر است.

سبزیجات برگ سبز

سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، کلم پیچ، کلم بروکلی و مارچوبه سرشار از مواد مغذی ضروری و انواع آنتی اکسیدان ها می باشند. مصرف این سبزیجات در دوران بارداری با فوائد بسیاری در حفظ سلامت مادر و روند رشد و تکامل جینن همراه است. با مصرف روزانه این سبزیجات می توانید نیاز روزانه خود به کلسیم، پتاسیم، ویتامین A، اسید فولیک و فیبر را تامین کنید. به منظور استفاده از حداکثر ارزش غذایی این سبزیجات می تونید آنها را به صورت های مختلفی مانند خام، پخته شده و یا بخارپز مصرف کنید.

شیر

مصرف روزانه 200 الی 500 میلی لیتر شیر در دوران بارداری در روند وزن گیری جنین تاثیر بسزایی دارد. شیر حاوی مقادیر فراوانی از پروتئین و کلسیم است که مصرف آن در مادران باردار برای اطمینان از روند سالم رشد و تکامل جنین بسیار ضروری است. برای این منظور می توانید شیر را به صورت ساده نوشیده و یا از آن در تهیه فرنی و یا انواع اسموتی ها استفاده کنید.

ماست

کلسیم، پروتئین، ویتامین B، روی و دیگر مواد مغذی استخوان ساز همگی به صورت یکجا در این ماده غذایی وجود دارند. نیاز روزانه مادران باردار به کلسیم در این دوران به 1000 میلی گرم در روز افزایش می یابد که مصرف ماست می تواند به راحتی این نیاز را تامین کند. علاوه بر آن مصرف مقادیر کافی کلسیم در مادران باردار علاوه بر حفظ سلامت استخوان ها و دندان ها در کاهش عوارض مختلفی از جمله زایمان زودرس و وزن کم نوزاد در هنگام تولد نیز بسیار موثر است.

تخم مرغ

تخم مرغ دارای مقادیر فراوانی از پروتئین، ویتامین A و ویتامین D می باشد که همگی در روند رشد و تکامل جنین نقشی بسیار مهم و حیاتی دارند. پروتئین موجود در تخم مرغ دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی است که در هیچ ماده غذایی دیگری یافت نمی شود، از این رو مصرف آن در این دوران با فوائد بسیاری بر سلامت مادران باردار همراه است. همچنین تخم مرغ از منابع غنی آهن و اسید فولیک است که مصرف آن از عوارض مختلفی مانند پارگی زودرس کیسه آب، ابتلا جنین به نقایص مادرزادی و وزن کم نوزاد در هنگام تولد پیشگیری می کند.

 

اقدامات احتیاطی در روند وزن گیری جنین در بارداری
مصرف برخی از مواد غذایی می تواند در روند افزایش وزن جنین کمک موثری به شما کند. ولی با این حال باید در مصرف آنها جانب اعتدال را رعایت کنید. افراط در مصرف هر ماده غذایی می تواند به سلامت شما آسیب برساند. همچنین سایر نکاتی که در طول بارداری خود باید آنها را رعایت کنید عبارتند از:

پرهیز از مصرف سیگار و الکل: از مصرف سیگار و استعمال دخانیات در این دوران اکیدا خودداری کنید. زیرا دنبال کردن این عادات مخرب علاوه بر وارد کردن آسیب های جبران ناپذیر در سلامت جنین می تواند منجر به بروز مشکلات عدیده ای در روند بارداری و زایمان مادر شود.
محدود کردن مصرف کافئین: مصرف مقادیر زیاد قهوه، چای و نوشیدنی های گازدار به دلیل دارا بودن کافئین فراوان با پیامدهای سوئی بر سلامت جنین همراه است.
خودداری از مواد غذایی بسیار چرب، شیرین و یا سرخ شده: مصرف مستمر اینگونه مواد غذایی می تواند شما را مستعد اضافه وزن و چاقی کند، که این عارضه نیز خود با مشکلات دیگری از جمله افزایش فشار خون و کلسترول همراه است. از این رو توصیه می شود که تا حد امکان مصرف این مواد غذایی را در رژیم غذایی خود محدود کنید. پرهیز از مصرف برخی از مواد غذایی در داشتن یک بارداری سالم به شما کمک کرده و در حفظ سلامت خود و جنینتان بسیار موثر خواهد بود.

افزایش وزن جنین در دوران بارداری عبارتند از:

۱. داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل

رژیم غذایی مهم‌ترین نقش را در بارداری ایفا می‌کند. برای افزایش وزن جنین، بایستی رژیم غذایی شما شامل میوه‌های تازه، سبزیجات، دانه‌های غلات، گوشت و مرغ باشد.

۲. آجیل و میوه‌های خشک را در رژیم خود قرار دهید

در رژیم غذایی متعادل آجیل و میوه‌های خشک جایگاه ویژه‌ای دارند. شما می‌توانید بادام، برگه زردآلو، انجیر خشک، گردو و سایر آجیل‌ها و میوه‌های خشک را مصرف کنید. البته همواره تعادل را در خوردن مواد غذایی رعایت کنید.

۳. مولتی ویتامین‌های بارداری

برای اطمینان از رشد و تکامل جنین، مولتی ویتامین‌های دوران بارداری بهترین گزینه اند. مصرف این مکمل‌ها همچنین باعث افزایش وزن جنین می‌شود. این ویتامین‌ها بایستی به صورت منظم در دوران بارداری مصرف شوند.

۴. هیدراته بودن

در دوران بارداری آب و مایعات به میزان کافی بخورید تا از کم آبی بدن جلوگیری شود. کمبود آب در بارداری ممکن است عوارض جدی در پی داشته باشد. نوشیدن آب میوه ها، آب سبزیجات، شیر، دوغ یا آب برای هیدراته نگه داشتن بدن بسیار مناسب است.

۵. استراحت کافی

داشتن استراحت کافی برای زنان باردار بسیار ضروری است. فشار بیش از حد و غیر ضروری بر رشد و تکامل جنین تاثیر می‌گذارد. بایستی حداقل هشت ساعت خواب شبانه داشته باشید تا سطح انرژی خود را حفظ کنید.

۶. آرامش و مثبت اندیشی

حفظ سلامت جسمی در دوران بارداری به تنهایی کافی نیست، بلکه بایستی به سلامت روانی خود نیز توجه داشته باشید. هر نوع استرس و اضطراب می‌تواند بر سلامت شما و جنین تأثیر بگذارد. هیجانات عاطفی شدید ممکن است منجر به خوردن بیش از حد، کم خوری یا خوردن غذا‌های نامناسب شود، و این می‌تواند سلامت جنین را تحت تاثیر قرار دهد.

۷. ارزیابی پزشکی

اگر افزایش وزن جنین از نظر پزشک مطلوب نباشد، او شما را راهنمایی می‌کند. ممکن است به شما بگوید مکمل‌های خاصی مصرف کنید و یا تغییراتی در رژیم غذایی خود دهید.

نکات یاد شده در بالا می‌تواند موجب افزایش وزن جنین در دوران بارداری شود. با این حال، توصیه می‌شود که بدون مشورت با پزشک متخصص هیچ اقدام خودسرانه‌ای انجام ندهید.

 

پیشنهاد ما : آیا ژل رویال چاق کننده است؟

 

سخن پایانی : 

در پایان روز، هدف نهایی شما باید این باشد که وزنی که مورد نیاز است را به دست آورید. به عنوان یک فرد لاغر، اگر در حال کسب وزن در اطراف ناحیه شکم خود هستید، این یک مساله است. این فرآیند می تواند بسیار کند باشد، چون جذب غذا در افراد لاغر کندتر است بنابراین مهم است که صبور باقی بمانید. و دقت لازم را داشته باشید استفاده از هر مکمل غذایی و یا هر پودر چاق کننده بدون تجویز پزشک و درمان خودسر نتیجه بخش نخواهد بود بهتر است ابتدا دلایل لاغری خود را پیدا کرده و سپس به دنبال افزایش وزن صحیح باشید نه از راه مصرف پودر چاق کننده یا هر مکملی یا قرصی .

2 دیدگاه در “عوارض پودر های چاق کننده

 1. اطلاعات کامل و خوبی رو به اشتراک گذاشتین ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *