پزشکی مدرن, سلامت بدن

تبخال چیست ؟ و چند روش برای درمان تبخال در منزل

تبخال

تبخال ، تبخال لب ، درمان تبخال ، درمان خانگی تبخال ،  عوارض تبخال موضوعاتی هستند که در این مقاله از سایت معجون ساز مورد بحث واقع خواهند شد.

تبخال

تبخال

تب‌خال یا هرپس سیمپلکس (به انگلیسی: Herpes simplex) یک بیماری ویروسی است که توسط ویروسی به همین نام ایجاد می‌شود و موضع درگیر به صورت التهاب و مجموعه‌ تاول‌های ریز نمایان می‌شود.
ویروس هرپس سیمپلکس عامل بیماری تب‌خال در صورت، آلات تناسلی هر دو جنس، مغز، چشم و گاهی حتی فلج بل نیز می‌گردد. برای این بیماری هنوز درمان قطعی وجود ندارد و  ✳️ اگر ویروس وارد بدن شود تا پایان عمر همراه شخص خواهد ماند (البته در علم پزشکی ولی باور داشته باشید هر دردی را دوایی است و به این حرف باور داشته باشید.) و در هنگام ضعف دفاعی بدن بروز می‌نماید.

اگرچه در برخی بیماران و پس از چندین سال عود بیماری، به ناگهان تظاهر مجدد تب‌خال از بین می‌رود اما هم‌چنان ناقل به دیگر افراد است معمولا عود این بیماری وقتی است که سیستم ایمنی بدن به هر دلیلی تضعیف می‌شود.

عواملی مانند:

 • استرس،
 • آفتاب‌سوختگی،
 • سرماخوردگی،
 • از خواب پریدن ناگهانی،
 • ترس،
 • سرما
 • و…

عوامل تحریک‌کننده برای فعالیت این ویروس می باشند. افرادی که Herpes simplex عود‌کننده دارند، باید به علت بروز آن توجه کنند؛
مثلا اگر بروز تبخالشان در اثر آفتاب‌سوختگی است، از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب دوری کنند و البته بهتر است که این افراد اصول مدیریت استرس را هم بیاموزند.

اگر تبخال زده‌اید، کودکان را نبوسید!

تبخال

سیستم ایمنی نوزادان بسیار ضعیف است و احتمال بروز بیماری‌هایی مثل بیماری ویروسی تبخال دهانی در صورتی که مادر یا فرد مبتلا به تبخال فعال با نوزاد تماس پوستی داشته باشد، وجود دارد. البته در دوران شیرخواری نزدیک‌ترین فرد به کودک مادر است وخود مادر ناقل این ویروس است.
ضایعات Herpes simplex ممکن است در اطراف دهان یا داخل لثه و مخاط کودک ایجاد شود. تبخال فعال یعنی اینکه ضایعات دارای ترشحاتی هستند که با برخورد به پوست کودک می‌توانند بیماری ایجاد کنند، بنابراین در زمان فعال بودن ضایعه مادر باید از ماسک استفاده کند، کودک را نبوسد و هنگام شیردادن و بغل کردن کودک دست‌های خود را به خوبی با آب و صابون بشوید و اگر تبخال روی پستان مادر ایجاد شده باشد تا بهبود کامل ضایعه باید از شیر دادن به کودک از آن پستان دوری کند.

✴️نکته : تبخال به‌تنهایی بیماری خطرناکی نیست، ولی مادران باید به این نکته توجه داشته باشند به دلیل ضعف سیستم ایمنی نوزاد احتمال دارد ویروس در بدن او به سرعت منتشر شود و به مغز برسد که می‌تواند خطرناک و حتی کشنده باشد. این احتمال بسیار ضعیف است، ولی دیده شده است.

همچنین کودک ممکن است ویروس را از اطراف یا داخل دهان به چشم منتقل کند و Herpes simplex در ناحیه چشم ایجاد شود که در این مواقع هم خطر زخم قرنیه وجود دارد. وقتی مادر می‌گوید همه نکات بهداشتی را رعایت کرده و باوجود این کودک دچار تبخال شده، باید به پزشک مراجعه کند تا از وجود این بیماری در دهان کودک مطمئن شود. ضایعات زیادی ممکن است در دهان شیرخواران ایجاد شود که یکی از آنها ممکن است تبخال باشد، بنابراین باید از تشخیص درست این بیماری مطمئن شد. در صورت لزوم می‌توان برای کودک دارو هم تجویز کرد.

 

چرا تبخال میزنیم؟

بعد از ابتلا به عفونت هرپسی اولیه (که در میان عامه به عنوان تبخال اولیه خوانده می شود) بسیاری از افراد مستعد عفونت هرپسی ثانویه یا‌‌ همان Herpes simplex عودکننده لب می‌شوند. البته تعدادی از بیماران هم به رغم ابتلا به عفونت اولیه و سیستمیک هرگز دچار Herpes simplex عودکننده نمی‌شوند. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند مستعد به تبخال هستند.
?عواملی مثل تب، قاعدگی، استرسهای روحی و جسمی، خستگی و قرارگیری بیش از حد در معرض نور آفتاب همه می‌توانند باعث عود تبخال شوند.

 

آیا تبخال خطرناک است؟

تبخال گرچه بیماری آزاردهنده‌ای است اما اصولا خطرناک نیست و بدون برجای گذاشتن اثری حداکثر تا دو هفته بهبود می‌یابد. اما اگر Herpes simplex شما بعد از گذشت دو هفته هنوز خوب نشده است بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.
همچنین کسانی که به هر دلیلی دچار ضعف سیستم ایمنی هستند (مثل مبتلایان به ایدز، بیماریهای خونی، بیمارانی که داروهای شیمی درمانی مصرف می‌کنند، مصرف کنندگان داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی، کسانی که مدت طولانی است کورتون دریافت می‌کنند) بهتر است هنگام ابتلا به تبخال به پزشک مراجعه کنند چون این احتمال وجود دارد که ویروس ارگانهای حیاتی بدن از قبیل ریه، کبد و مغز را درگیرخود کند.

 

تبخال چه علایمی دارد؟

عفونت این اعضای بدن با ویروس تبخال می‌تواند موجب مرگ شود. از سوی دیگر اگر بیماری تبخال بخشهای دیگری از بدن را درگیر کرده و ترشحات آن بخصوص به چشم یا نوک انگشتان دست رسیده و شما در این نواحی احساس سوزش و درد می‌کنید فورا به پزشک مراجعه کنید. اگر ویروس وارد چشم شده و در این ناحیه زخمی ایجاد شودباعث می شود فرد نابینا شود.

 

تبخال لب

تبخال

اغلب شما با علایم تبخال دهانی آشنایی دارید. با این حال مرور آن خالی از فایده نیست. تبخال لب همانطور که از اسمش هم مشخص است، معمولا همیشه در نقطه خاصی از لب و دهان ایجاد می‌شود. فرد یکی دو روز قبل در آن نقطه یا در بطور گسترده در اطراف دهان احساس خارش، سوزش یا گزگز می‌کند. سپس یک برجستگی کوچک پر از مایع شبیه یک جوش کوچک در لبه بیرونی لب روی پوست ظاهر می‌شود. البته ممکن است این برجستگی در اطراف بینی یا چانه یا گونه هم ایجاد شود.
مایع درون این برجستگی بشدت عفونی و مملو از ویروس تبخال است. در صورت پاره شدن و رسیدن آن به بخشهای دیگر پوست براحتی ممکن است آن نواحی را نیز آلوده کرده و باعث ایجاد تبخال در آن مناطق نیز بشود. بعد از چند روز برجستگی سوراخ شده و ترشح می‌کند.
این حالت معمولا در روز چهارم یا پنجم اتفاق می‌افتد و بیشترین احتمال آلودگی در سایر مناطق بدن یا سرایت به سایر افراد مربوط به همین مرحله است. در این مرحله گاهی بیمار دچار تب و برجستگی غدد لنفاوی زیر فک نیز می‌شود. سپس به مرور روی زخم اصطلاحا دلمه می‌بندد و پوست جدید از زیر دلمه تشکیل می‌شود. بعد از گذشت چند روز این دلمه کنده شده و زخم بدون برجای گذاشتن اثری (بدون اسکار) ناپدید می‌شود.

 

فواید تبخال :

تا حالا هیچ آزمایشی یا تحقیقی راجب فواید تبخال به ثبت نرسیده است. ( اما اگر چنان چه در این زمینه مطلبی یافتیم به دوستان ارائه خواهیم داد. )

 

عوارض تبخال:

تبخال مسرى است. ویروس تبخال مى‌تواند از طریق پوست، از شخصى به شخص دیگر منتقل شود.
ویروس “هرپس سیمپلكس” مى تواند حتى زمانى كه تاول‌ها ظاهر نشده‌اند مسرى باشد، اما بیشترین خطر انتقال عفونت زمانى است كه تاول ها ظاهر مى‌شوند تا زمانى كه آنها كاملاً خشك مى‌شوند و كبره مى‌بندند.
اگر به تبخال مبتلا هستید، از تماس با نوزادان، افراد مبتلا به اگزما (التهاب پوستى ناشى از آلرژى) یا افراد دچار اختلال دستگاه ایمنى مثل مبتلایان به سرطان، ایدز یا گیرنده پیوند عضو خوددارى كنید.
عفونت تبخالى چشم كه باعث ایجاد جوشگاه بر روى قرنیه مى شود، یكى از علل مهم كورى است. این عارضه نیاز به درمان فورى پزشكى دارد.

 

درمان تبخال

تبخال با روش های ساده طبیعی به چه صورت است؟

درمان یخ یکی از راه های درمان تبخال
یخ درد های ناشی از بروز تبخال را کاهش م دهد از یخ روزی سه بار و به مدت زمان ده الی پانزده دقیقه برای درمان تبخال کمک بگیرید.

نکته : از قرار دادن یخ به صورت مستقیم بر روی پوست خودداری کنید و از کیسه یخ برای این کار استفاده کنید.

❓چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

 1. اگر به بیماری مبتلا هستید که در دستگاه ایمنی شما اختلالاتی به وجود آورده است.
 2. اگر تبخال شما طی یک یا دو هفته بهبود پیدا نمی‌ کند.
 3. در صورتی که بیماری شما شدید است و تبخال به طور مرتب در شما عود می ‌کند.

 

آیا ممکن است تبخال در بدن پخش شود؟

این کار شدنی است، البته در موارد نادر که بتوان ویروس Herpes simplex را از یک نقطه از بدن به نقطه ای دیگر پخش کرد. این کار از طریق لمس Herpes simplex و بعد لمس تکه ای از پوست بریده شده یا غشای مخاطی آن (یعنی لایه محافظتی نمناک پوست که در نقاطی مانند چشم ها یا واژن وجود دارد) رخ می دهد. این کار به عفونت پوستی ویروس هرپس می انجامد. شما می توانید از طریق شستن دست ها و لمس نکردن تبخال، از انتشار آن یا خود تلقیحی جلوگیری کنید.

 

درمان خانگی تبخال

 • ✅حتما خاکشیر و سکنجبین بنوشید.
  ترکیب شربت خاکشیر و سکنجبین از عود تبخال جلوگیری می کند.
  در استفاده از این دو چندان محدودیتی وجود ندارد ولی افراد مبتلا به دیابت بهتر است درمورد سکنجبین حواسشان باشد
 • ✅روغن اسطوخودوس بهترین راه درمان تبخال

  تبخال
  اسطوخودوس از گیاهان دارویی پر خواص به شمار می رود که چنان چه برای یک هفته بر روی تبخال باشد آن را درمان می کند. و کاملا ضدعفونی میکند.

 • ✅گل همیشه بهار ب
  Herpes simplex دهانی با استفاده از گل همیشه بهار درمان می شود.
  فردی که تبخال زده می تواند با شست و شوی محل مورد نظر توسط عصاره همیشه بهار روند درمانی خود را بهبود بخشد.
  این داروی گیاهی هم دارای خاصیت ضد عفونی هست و هم درد و سوزش تبخال را کم می کند.
 • ✅خواص سیر
  برای درمان تبخال با استفاده سیر کافی است که یک عدد سیر را نصف کرده و آن را چند روز به مدت ده دقیقه بر روی Herpes simplex قرار دهید.
  سیر Herpes simplex را خشک کرده و آن را بهبود می بخشد.
 • ✅تاثیر فوق العاده روغن چای
  روغن چای از روش هایی است که در پیش گیری از انتقال Herpes simplex به بقیه قسمت ها تاثیر فوق العاده ای دارد.
  برای بهتر شدن و رفع Herpes simplex لازم است در طول روز دو مرتبه پنبه ای را به روغن چای آغشته و آن را بر روی تب خال بگذارید.
  این نوع روغن به علت تحریک سیستم ایمنی بدن و افزایش توان آن جهت رویارویی با Herpes simplex است و Herpes simplex را به راحتی از بین می برد.
 • ✅با لبنیات موجب بهبود و رفع تبخال خود شوید
  جهت درمان Herpes simplex می توان مصرف لبنیات خود را به علت وجود لیزین افزایش داد. از سیب زمینی نیز برای درمان Herpes simplex بهره ببرید.
 • ✅شیرین بیان یک گیاه دارویی فوق العاده برای از بین بردن تب خال

  تبخال
  ترکیبات و عناصر موجود در شیرین بیان روند درمانی Herpes simplex را تسریع می بخشد.
  بهتر است به صورت منظم و مرتب از شیرین بیان استفاده کرد.
  برای انجام این کار می توان از پودر مکمل شیرین بیان به شکل خمیر کمک کرد و آن را در طول روز به صورت مستقیم بر روی محل زخم قرار داد.
 • ✅عصاره دانه گریپ فروت
  این میوه دارای خواصی ضد ویروسی است و توانایی کاهش فعالیت منفی ویروس Herpes simplex را دارد.
  هم چنین گریپ فروت با دارا بودن ویتامین c به احیای پوست آسیب دیده نیز کمک زیادی می کند و از ایجاد میکروارگانیسم ها جلوگیری می کند.
  برا درمان Herpes simplex خود می توانید از عصاره گریپ فروت به میزان دو قطره و دو بار در طول روز استفاده کنید.

 

 درمان دائمی تبخال

لو پزشک طب سنتی در همدان:

با بیان اینکه اگر شخصی قبل از بروز عفونت تبخال متوجه آن شود، با استفاده از اقدامات پیشگیرانه می‌تواند جلوی تبخال را بگیرد، تصریح کرد:
سالانه ۲ یا ۳ بار انجام حجامت می‌تواند مقاومت بدن را افزایش دهد در نتیجه سیستم دفاعی بدن مقاوم شده و احتمال بروز تبخال کم می‌شود.

 

?این پزشک با بیان اینکه تبخال درمان قطعی ندارد و بیشتر پیشگیری مدنظر است، توصیه کرد:
از جوشانده عصاره گیاه بادرنجبویه، برگ زیتون، نعنا یا روغن نعنا برای جلوگیری از رشد ویروس تبخال استفاده شود همچنین شست‌وشوی محل تبخال با عصاره ریشه جعفری یا آب این گیاه می‌تواند در درمان این بیماری موثر باشد.

 

کلام آخر :

دوستان بیش ترین علت بیماری های موجود در جهان هستی خود انسان ها هستند که با افکار و باورهای غلط و تولید ویروس های که به منافع خودشان است، مردم جهان را به سمت بیماری های مختلفی سوق می دهند. پس زیاد درگیر ویروس یا بیماری های که وارد بدنتان شده اند، نشوید و با دستور ای جسم من سالم باش و یا سالم شو و توجه نکردن به آن بیماری می توانید به راحتی آن ها را دمان کنید.

تبخال تناسلی، درمان تبخال تناسلی، درمان سریع تبخال و پماد تبخال موضوعاتی است که در مقاله بعدی یا در ادامه این مقاله به دوستان ارائه خواهد شد.

 

1 دیدگاه در “تبخال چیست ؟ و چند روش برای درمان تبخال در منزل

 1. تهمینه گفت:

  مگه تبخال هم فایده داره … تو این مقاله که نوشته بودین گزارشی تهیه نشده
  ولی دوستم میگفت فواید تبخال دنبالش بودم تو نت یه چیزایی نوشته
  از کاربران کسی واقعا سراغ داره که بگه تبخال هم فایده داره من دارم آخه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *