گیاهان دارویی

بعد از جراحی تیروئید میتوان باردار شد ؟

بارداری

بعد از جراحی تیروئید میتوان باردار شد ؟

 

بارداری

 

در زمان بارداری معمولاً خانواده‌ها به شدت نگرانند که خدای ناکرده فرزندشان دچار بیماری و اختلالات نشود به همین خاطر اغلب در افرادی که از بیماری‌های مزمن رنج می‌برند این نگرانی در طول دوران بارداری با مادر باردار همراه است که آیا داروی مورد نیاز خود را می باید تغییر دهد، آیا این بیماری بر روی سلامت جنین تاثیر گذار است یا خیر.

در موارد کمی، بیماری گریوز می تواند تاثیراتی را بر روی جنین داشته باشد، زیرا افزایش مقدار هورمون TSH باعث می شود تا تیروئید نوزاد نیز تحت تاثیر قرار بگیرد، بنابراین مهم است که پزشکتان مقدار این هورمون را نیز بررسی و کنترل کند، پس در مواردی لازم است تا پزشک را در جریان قرار دهید.

اگر قبلاً دچار بیماری گریوز بوده اید و تیروئیدتان را جراحی کرده اید و یا با درمان ید رادیواکتیو سر و کار داشته اید به پزشک بگوئید تا پس از بارداری، نوزادتان را برای پرکاری تیروئید مانیتور کند.

علائمی که یک نوزاد تازه به دنیا آمده با پرکاری تیروئید ممکن است داشته باشد ضربان قلب سریع و شدید که می تواند منجر به ناسایی قلبی شود، بداخلاقی و کج خلقی، نوزاد تحریک پذیر، نوزادی که مشکل وزن گیری دارد و همچنین ممکن است استخوان ملاج نوزاد در زمان کمتری بسته شود و حتی در برخی مواقع بزرگ شدن غده تیروئید منجر به تنگی نفس برای کودک می شود چرا که بزرگی آن بر روی سیستم تنفسی نوزاد در گلو فشار وارد می کند.

 

چگونه بیماری تیروئید بارداری تشخیص داده می شود

پزشک با انجام آزمایش خون و بررسی میزان آنتی بادی و ایمونوگلوبولین TSH وجود بیماری گریوز را بررسی می کند، زیرا یکی از شایعترین دلایل افزایش هورمون تیروئید و پرکاری تیروئید بارداری بیماری گریوز است که در آن سطح TSH خون افزایش می یابد و وجود مقدار زیاد این هورمون می تواند نشانه ای برای گریوز باشد.
به خاطر داشته باشید که حتی اگر شما درمان یدرادیواکتیو انجام داده باشید و یا با جراحی تیروئیدتان را برداشته باشید هنوز احتمال افزایش TSH هست و با تحریک این هورمون، پرکاری تیروئید هم به وجود می آید، پزشک شما و فرزندتان را تا زمان به دنیا آمدن و مدتی پس از آن برای کنترل شرایط نوزاد بررسی می کند.

آیا تیروئید می تواند باعث عقب ماندگی و یا مرگ جنین شود

در مواردی که بیماری تیروئید در حد کم و در مراحل ساده باشد مشکلی برای جنین پیش نخواهد آمد ولی کم کاری تیروئید شدید می تواند منجر به عدم رشد سیستم مغزی و عصبی نوزاد شده و نوزاد با رشد ناقص مغز رو به رو شود و از جمله دیگر موارد این است که کم کاری تیروئید در بارداری می تواند منجر به سقط جنین شود.
ولی اگر باردار هستید و با مشکل تیروئید مواجهید و یا اگر نیت حاملگی دارید و نگران تیروئیدتان هستید راههای درمانی و کنترلی خوبی برای تیروئید بارداری هست که یک پزشک حاذق می تواند کمکتان کند، پس بدون نگرانی با یک پزشک مشورت کنید و از داشتن یک نوزاد سلامت نهایت شادی را تجربه کنید.

** نشانه های پرکاری و کم کاری تیرویید در خانم های باردار چیست؟

خانم های مبتلا به پرکاری در سه ماهه اول، دچار تهوع و استفراغ شدید می شوند که باعث از دست دادن آب زیاد از بدن می شود. تعریق زیاد، لرزش دست، تپش قلب، پریدن از خواب و بدخوابی و افزایش فشارخون و مسمومیت بارداری نیز از عوارض دیگر ابتلا به این بیماری است. این بیماران با اینکه خوب غذا می خورند، وزنشان کم می شود. مبتلایان به کم کاری تیرویید معمولا پرخواب می شوند ولی خواب خوبی ندارند، ادم و تورم پیدا می کنند، مخصوصا در اطراف چشم ها. آنها مدام احساس خستگی می کنند و به دلیل جمع شدن مایع بین سلولی و ادم، دچار افزایش وزن می شوند. افرادی که دچارمشکل کم کاری یا پرکاری تیروئید هستند حتما باید هم با پزشک متخصص غددشان مشورت کنند و هم پزشک زنان همه آنها لازم نیست آزمایش انجام دهند ولی اگر علایم خاص یا سابقه فامیلی داشته باشند، این بررسی برایشان لازم است. معمولا این کار در مورد خانم های جوان بدون علامت انجام نمی شود ولی خانم های میانسال بهتر است از نظر ابتلا به بیماری های تیرویید، قبل از بارداری پایش شوند.

 

پیشنهاد ما : کم کاری تیروئید باعث ریزش مو میشود

** آیا داروها عوارضی برای مادر و جنین ندارند؟

مصرف داروهایی که برای درمان کم کاری تیرویید تجویز می شوند، حتما لازم است و نه تنها زیانی ندارند، بلکه بخشی از آنها به جنین هم می رسد و اگر جنین هم به این بیماری مبتلا باشد، بیماری او را تخفیف می دهند و از ایجاد عوارض شدید در جنین جلوگیری می کند خانم های مبتلا به کم کاری تیروئید که باردار می شوند باید بدانند که در بارداری نیاز به هورمون تیروئید 50-25 درصد افزایش می یابد، بنابراین ایده آل آن است که این افراد قبل از بارداری از وضعیت تیروئید خود با خبر باشند و با پزشک معالج خود در مورد مقدار مصرف دارو مشورت کنند.خانمهای با کم کاری تیروئید شناخته شده در صورت بارداری باید سریعا جهت آزمایش تیروئید و مراجعه به پزشک اقدام نمایند. تستهای عملکرد تیروئید در نیمه اول بارداری باید هر ۶-۴هفته تکرار شوند. خانم‌های باردار باید به خاطر داشته باشند که مصرف همزمان مولتی ویتامین های بارداری که حاوی آهن و کلسیم می باشند، با لووتیروکسین جذب گوارشی آن را مختل می کند و بهتر است این مکمل ها با فاصله 4-3 ساعت از لووتیروکسین مصرف شود. بعد از زایمان مقدار مصرف دارو به مقدار قبل از بارداری بر میگردد و بیماران 8-6 هفته پس از زایمان مجدداً جهت بررسی وضعیت تیروئید خود مراجعه نمایند ولی در پرکاری تیرویید، داروها باید حتما زیرنظر پزشک مصرف شوند و بیمار تحت نظر و مدام سونوگرافی انجام دهد. این داروها معمولا عوارض دارند ولی مصرفشان بهتر از مصرف نکردنشان است.

**خانم باردار مبتلا به بیماری های تیرویید، باید رژیم غذایی خاصی داشته باشد؟

نه، برای این خانم ها درمان ضرورت اول است. بیشتر مواقع کم کاری تیرویید در اثر فعالیت سیستم ایمنی بدن علیه تیرویید اتفاق می افتد و تغذیه در آن نقش چندانی ندارد فقط اگر فرد در منطقه ای زندگی می کند که میزان ید پایین است و از لحاظ ید فقیر است، باید موادغذایی حاوی ید مصرف کند زیرا نیاز خانم‌های باردار به ید بیشتر از افراد غیر حامله و حدود 200 میکروگرم در روز است که تغذیه مناسب با میزان کافی ید مثل مصرف انواع ماهیها، میگو و دیگر آبزیان و همچنین مقدار توصیه شده نمک یددار آن را تامین می کند و می تواند باعث سلامت جنین و مادر باردار باشد.

** آیا ممکن است خانمی در دوران بارداری به اختلال های تیرویید مبتلا شود و بعد از تولد فرزند، بهبود یابد؟

نه، چون بارداری باعث ایجاد تیرویید نمی شود ولی ممکن است بیماری تیرویید در این دوران خود را نشان دهد چون فعالیت تیرویید و ترشح هورمون هایش در بارداری بیشتر می شود و فعالیت این غده افزایش می یابد بنابراین طبیعی است که اگر اختلالی دارد، در این زمان معلوم شود. فقط در آنهایی که مول یا بچه خوره دارند، هورمونی شبیه TSH از جفتشان ترشح می شود و روی تیرویید اثر می گذارد و پرکاری تیروییدی می دهد و بعد از خارج شدن جفت، مشکلشان حل می شود.

** بیماری پرکاری تیروئید مادر چه تاثیری بر روی جنین می گذارد؟

پرکاری تیروئید کنترل نشده و تشخیص داده نشده در بارداری تاثیرات منفی بر سلامتی مادر و جنین دارد که برخی از رایج ترین تاثیرات منفی پرکاری تیروئیدعبارتند از : نارسایی احتقانی قلب،افزایش فشار خون در ماه آخر بارداری ،سقط جنین ،تولد نوزاد نارس، تولد نوزاد کم وزن می باشد.

** بیماری کم کاری تیروئید مادر چه تاثیری بر روی جنین می گذارد؟

با توجه به اینکه در طی سه ماه اول بارداری، جنین کاملا وابسته به هورمون های تیروئید مادر است که از جفت عبور نموده و به جنین می‌رسند. پس از پایان سه ماه اول بارداری غده تیروئید جنین فعالیت خود را شروع نموده و هورمون تیروئید تولید می‌کند.
از این زمان تا پایان بارداری جنین برای تولید هورمون تیروئید نیاز به ید دارد که باید از طریق مادر به او برسد و درصورت بیماری کم کاری تیروئید مادر برای جنین مشکلاتی ایجاد می شود که عبارتند از زایمان زودرس ، سقط (بخصوص در سه ماهه اول بارداری) ، جدا شدن زودرس جفت، زجر جنین، مرگ داخل رحمی جنین، تولد نوزاد نارس، تولد نوزاد با وزن کم، پره اکلامپسی (افزایش فشارخون طی بارداری و دفع کلیوی پروتئین که به مسمومیت بارداری هم معروف است)، بروز بیماری تیروئید در جنین و نوزاد، افزایش میزان سزارین، بروز اختلالات شناختی و عصبی در جنین، خونریزی پس از زایمان را به وجود می آورد .کم کاری تیروئید اگر قبل از بارداری درمان نشود می تواند کاهش رشد جسمی و ذهنی نوزاد را ایجاد کند و به همین علت باید TSH در دوران بارداری به کمتر از 2.5 برسد.
به یاد داشته باشید که کم کاری مادرزادی تیرویید، شایع ترین علت قابل پیشگیری عقب ماندگی ذهنی در نوزدان است و با انجام غربال گری بیماری کم کاری مادرزادی تیروئید در روزهای ۳-۵ تولد، از عقب ماندگی ذهنی ناشی از این بیماری پیشگیری نمایید.

داروی گیاهی برای کم کاری تیروئید : 

1. روغن نارگیل برای افزایش عملکرد تیروئید

بارداری

روغن نارگیل، دارای اسیدهای چرب خوبی است که باعث افزایش عملکرد تیروئید می شود همچنین متابولیسم را تحریک می کند، و بنابراین سطح انرژی را افزایش می دهد. می توانید روغن نارگیل را در پخت و پز خود اضافه کنید ، حتما برای پخت و پز از نارگیل طبیعی استفاده کنید. علاوه بر این، می توانید 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل را به شیر نارگیل اضافه کنید و هر روز صبح در صبحانه از این نوشیدنی مصرف کنید حتی می توانید آن را به کوکی ها اضافه کنید.

 

 

2. جلبک دریایی (کلپ) برای درمان کم کاری تیروئید

جلبک دریایی (کلپ)، یک گیاه دریایی قهوه ای است که غنی ار ید و دیگر مواد معدنی است. جلبک دریایی در درجه اول برای درمان کم کاری تیروئید مفید است که به دلیل کمبود ید ایجاد می شود. می توانید از مکمل های جلبک دریایی نیز استفاده کنید. در صورتی که کمبود ید دارید، می توانید از مکمل های ید برای کمک به عملکرد طبیعی غده تیروئید خود مصرف کنید

.نکته:اگر از مشکلات تیروئیدی خودایمنی رنج می برید، نباید از این دارو استفاده کنید.

 

3. سرکه سیب برای درمان کم کاری تیروئید

بارداری
سرکه سیب، یکی دیگر از درمان های مفید برای مقابله با این اختلالات تیروئیدی است ، اعتقاد بر این است که تعادل قلیایی را بهبود می بخشد، سم زدایی کمک می کند، باعث تنظیم هورمون ها می شود و باعث کاهش وزن می شود و انرژی متابولیسم را بهبود می بخشد. 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک لیوان پر آب گرم اضافه کنید و مقدار کمی عسل را با آن مخلوط کنید و این ترکیب را هر روز بنوشید.

 

 

4. روغن ماهی برای افزایش هورمون تیروئید

بارداری

این یکی از درمان های مفید برای حفظ عملکرد مفید تیروئید و افزایش تولید هورمون تیروئیدی است ، می توانید از مکمل های روغن ماهی استفاده کنید.

نکته:در صورت مصرف داروهای رقیق کننده خون، قبل از مصرف این مورد، حتما باید با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

5. نقش ویتامین ها در تیروئید

کمبود ویتامین D همواره با بیماری های خودایمنی متعدد مرتبط است، که شامل مشکلات تیروئیدی نیز می شود ، راهی ساده برای تامین ویتامین D شما این است که روزانه صبح به مدت حداقل 15 دقیقه آفتاب بگیرید. همچنین باید ویتامین A، ویتامین B2، ویتامین B3، ویتامین B6، ویتامین C و ویتامین B12 را مصرف کنید.

6. سم زدایی
ترکیبی از زردچوبه، شیر خارخاسک، گشنیز و کلرلا را آماده کنید و از این ترکیب برای از بین بردن آهن های مضر از اندام ها و سلول های خود استفاده کنید.

7. مکمل های آمینه اسیدی برای تولید هورمون تیروئید
هر روز صبح و عصر با شکم خالی، ال-تیروزین (tyrosine) مصرف کنید (دو بار در روز) ؛ این، اسید آمینه ای است که برای تولید هورمونهای تیروئید در بدن مهم است.

8. رژیم غذایی مغذی مناسب برای غده تیروئید

بارداری
یک مجموعه مواد مغذی خوب، برای غده تیروئید مورد نیاز است، تا بتواند به طور مطلوب کار کند ، وجود اسیدهای چرب امگا 3، ماهی های آب سرد، به عنوان مثال، ماهی کاد، سالمون و ماهی والنوت; روغن ماهی، کلرلا، خزه و جلبک دریایی در رژیم غذایی روزانه شما مهم هستند. غذاهای غنی از سلنیوم، مانند؛ ماهی سالمون، آجیل برزیلی، گوشت گاو، تخمه های آفتابگردان، پیاز و قارچ. از چربی های سالم، برای حفظ تعادل هورمون ها استفاده کنید، مثل شیر نارگیل، گوشت گاو علفی، آووکادو، چیا و دانه های شاهدانه.

 

 

9. رنگ درمانی

این یک روش درمانی دیدنی است و به بخشهای خاصی از بدن کمک میکند، تا آرامش و بهبود یابند.مواد لازم شما این است که چشم های خود را ببندید و نور آبی را وارد تیروئید خود کنید، در حالی که دم و بازدم خود را انجام می دهید.

درمان های گیاهی و روغن های طبیعی برای درمان کم کاری تیروئید:

10.درمان کم کاری تیروئید با پالم لیمو

بارداری

این گیاه برای کسانی که از کم کاری تیروئید رنج می برند مفید است ؛ لیمو ، کمک می کند تا کم کاری غده تیروئید نرمال و معمولی شود، و تولید هورمون های تیروئید را افزایش می دهد.

 

 

11. جینسینگ برای درمان کم کاری تیروئید

این ،یک گیاه شگفت انگیز برای افرادی است که از کم کاری تیروئید و پر تیروئید رنج می برند سطح هورمون ها را در بدن متعادل می کند و به عملکرد طبیعی و غده تیوس و غدد فوق کلیه کمک می کند.دو بار در روز (قبل از صبحانه و قبل از ناهار) 100-200 میلی گرم از عصاره جینسینگ سیبری مصرف کنید.

 

12.تولید هورمون تیروئید با گیلاس زمستانی (آشوغاندا)

آشوغاندا دارای خواص آنتی اکسیدانی است، که باعث تولید مناسب هورمون های تیروئید می شود و برای عملکرد مناسب غده تیروئید مفید است.

13. گزنه

این گیاه، غنی از ید است چای گزنه را 2-3 بار در روز مصرف کنید همچنین ،می توانید از روغن گزنه برای ماساژ در ناحیه گردن خود استفاده کنید.

14.افزایش تولید هورمون تیروئید با تخم (بذر)کتان

بارداری

تخم کتان، غنی از اسیدهای چرب است، به ویژه اسیدهای چرب امگا 3، که برای سلامتی تیروئید بسیار مهم هستند. مصرف تخم کتان، می تواند تولید هورمون های تیروئید را افزایش دهد.

 

 

15. کمک گردو سیاه به عملکرد بهتر غده تیروئید

بارداری

 

یکی دیگر از گیاهان شگفت انگیز که غنی از ید است، گردو سیاه است که به سلامت و عملکرد بهتر غده تیروئید کمک می کند.

 

 

 

16. جلبک بلدر رک برای کم کاری تیروئید

جلبک بلدر رک یک درمان ضروری برای تعدادی از مشکلات سلامتی است، از جمله کم کاری تیروئید، زیرا غنی از ید است.حاوی مواد ضروری است که به کاهش اندازه و سایز غده تیروئید کمک می کند و در بازگرداندن عملکرد طبیعی غده تیروئید مهم است ، 200 میلی گرم مکمل جلبک بلدر رک برای سالم شدن و متعادل شدن غده تیروئید خود مصرف کنید.

17. شیرین بیان برای تیروئید کم کار

بارداری
تولید کورتیزول (هورمونی که با استرس مبارزه می کند) در افرادی که از کم کاری تیروئید رنج می برند، کاهش می یابد.چای شیرین بیان می تواند به بهبود این وضعیت کمک کند. ریشه های شیرین بیان را در آب جوش بریزیدو چند دقیقه اجازه دهید بماند سپس آن را فشار دهید تا صاف شود و سپس آن را بنوشید.

 

 

18. گیاه گوگول برای درمان تیروئید کم کار

بارداری

گوگول از درخت هندی ادامس رزین ، به نام کامیفورا موکول به دست می آید.ترکیبات فعالش، که به نام گوگولسترون شناخته می شوند، در درمان کم کاری تیروئید مفید است و عملکرد طبیعی تیروئید را تحریک می کند. علاوه بر این، دارای خواص ضد چاقی، ضد التهابی است و باعث کاهش کلسترول می شود می توان آن را به صورت مکمل نیز مصرف کرد.

نکته:اگر از قرص های بتا بلوکر، قرص های ضد بارداری و داروهای دیگر را مصرف می کنید، قبل از استفاده از این روش درمانی، با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

19.درمان کم کاری تیروئید با روغن گل پامچال

بارداری

 

این روغن ،به بهبود مشکلات مرتبط با کم کاری تیروئیدی کمک می کند و همچنین باعث عملکرد سالم غده تیروئید می شود ، اگر کم کاری تیروئید دارید، یک قاشق غذا خوری روغن گل پامچال به صورت روزانه مصرف کنید. برای افزایش خاصیت، می توانید روزانه یک قاشق غذاخوری از روغن گل پامچال و روغن تخم کتان استفاده کنید.

 

 

20. کاکتوس ویتکس آگنوس و کوهاش سیاه

گیاهانی مانند کاکتوس ویتکس آگنوس و کوهاش سیاه می توانند سطح استروژن را حفظ کنند و باعث افزایش عملکرد تیروئید می شوند اما قبل از مصرف هر یک از این ها، میزان استروژن خود را اندازه گیری کنید، تا مطمعن شوید که علت واقعی کم کاری تیروئید شما، استروژن است.همچنین، می توانید از مکمل های طبیعی استروژن نیز مصرف کنید، تا علائم این مشکل را کاهش دهید.

21 . روغن اسطوخودوس برای تیروئیدهای کم کار

بارداری

روغنی گیاهی و عالی برای از بین بردن تشویش، کم پشتی مو، اضطراب و بی خوابی است. اگر از هر یک از این اختلالات رنج می برید، مقداری از آن را روی بالشتان مالیده یا این که آن را در شامپویی بریزید و به سرتان بمالید.

 

 

22 . روغن گیاهی فرانکنشتاین

روغن گیاهی که باعث آرامش روح و روانتان شده، عضلاتتان را شل و آرام کرده و به شما احساس شادابی و سرزندگی داده و تشویش، خشم و اضطرابتان را از بین می برد.

23 . نسخه ای عالی و معجونی طبیعی برای درمان کم کاری تیروئید

این نسخه با گردوی سبز تهیه می شود به این طریق که :40 عدد گردوی تازه و سبز، یک شیشه عسل خام ارگانیک و یک شیشه در دار مناسب آماده کنید . برای آماده سازی این معجون گردوها را بشویید و با کمک یک سوزن تمیز سوراخ های پراکنده ای را در سطح گردوها ایجاد کرده و سپس آن ها را از وسط جدا کنید، حالا گردوهای جدا شده را داخل شیشه ای که گفته شد بگذارید و روی آن ها عسل بریزید و سپس شیشه را به مدت 40 روز زیر نور مستقیم آفتاب قرار دهید. بعد از گذشت 40 روز نسخه ی درمان کم کاری تیروئید آماده است. این نسخه ی عالی طبیعی را چند قاشق به صورت ناشتا مصرف کنید و فراموش نکنید که دوز استفاده از آن نباید زیاد باشد.

 

.مبتلایان به کم کاری تیروئید چطور وزن کم کنند؟

بارداری
در این بخش 6 توصیه تغذیه ای مناسب برای افرادی ارائه خواهیم داد که به دلیل کم کاری تیروئید از چاقی و اضافه وزن رنج می برند.

 •  انجام این توصیه ها :

از غذاهای سالم و شکر تصفیه شده استفاده کنید

 • به طور منظم برای سوزاندن چربی ورزش کنید :

برای اینکه چربی بیشتری بسوزانید خود را ملزم کنید ورزش انجام دهید اگر به طور متوسط ورزش کنید هم هورمون تیروئید را کاهش داده اید و هم از چاقی جلوگیری کرده اید. بنابراین ورزش هایی مثل :دویدن ، قدم زدن ، ایروبیک متمرکز شوید.

 •  از خوردن کربوهیدرات های ساده بپرهیزید :

آرد سفید ، آب میوه های صنعتی ، جوش شیرین ، نوشابه ، غلات ، کنسرو ، کاری که می توانید انجام دهید استفاده از کربوهیدرات های پیچیده است. غذاهایی که حاوی کربوهیدرات پیچیده اند مثل برنج قهوه ای ، میوه های خام یا آب میوه های طبیعی ، گندم ، جو برای این افراد مناسب تر است.

 •  میان وعده های سالم :

مصرف میان وعده برای سلامتی بسیار مضر است اگر ندانید که چه و چه مقدار غذا باید بخورید ، بسیار حائز اهیمت است که زمان مشخصی را برای میان وعده داشته باشید و چون ممکن است باعث شود کالری کم کنید.

 •  استفاده از روغن های نارگیل در رژیم های روزانه :

بسیاری از روغن ها سبزیجات حاوی اسیدهای چرب هستند که عملکرد تیروئید را پایین می آورند و هم چنین باعث چاقی می شوند بنابراین روغن نارگیل حاوی چربی های سالم هستند و هم چنین برای پخت و پز می توانید از روغن نارگیل استفاده کنید و یا 20 دقیقه قبل از غذا برای بهبود متابولیسم و جلوگیری از چاقی استفاده کنید.

 •  بهترین غذا برای کم کاری تیروئید :

برای بهبود تیروئید سعی کنید از آجیل و مغرها استفاده کنید که حاوی سلنیوم است و عملکرد تیروئید را بهبود می بخشد و هم چنین از امگا 3 که در ماهی موجود است برای کاهش وزن استفاده کنید. سرکه سیب برای کم کاری تیروئید مفید است چون هورمون ها را متعادل می کند و اشتها کم می کند و یک قاشق غذاخوری از آن را به آب بیفزاید و روزانه بنوشید.

 

پیشنهاد ما : آیا کم کاری تیروئید باعث تپش قلب میشود؟

سخن پایانی :

سعی کنید هنگام بارداری بیشتر به سلامتی خود و جنینتون توجه کنید و از قبل بارداری اطمینان حاصل کنید تا بیماری خاصی نداشته باشید همیشه سلامتی در اولویت زندگی شما مادر عزیز باشد

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “بعد از جراحی تیروئید میتوان باردار شد ؟

 1. نگار گفت:

  سلام
  14 سال از تولد فرزند سندروم دوان من گذشته است وتمام ازمایشات ژنتیک نشان دهنده سلامت من وپدرش بود ..برای بارداری دوم اقدام کردم وتلاشم بی فایده بود..تا اینکه با یک دکتر هوشمند واگاه اشنا شدم وتمام مشکلات من را مشکل تیرویید دانست ودلیل سندروم جهش یافته پسرم هم مشکل نیرویید من بود.😔
  دکترها حال بد من زمان بارداری با بیتفاوتی رد میکردند واستفراغ وتهوع شدید من جدی نگرفتند وغربالگری نبود …😔

  مادران عزیز کوچکترین مشکلات بارداری حتما با دکتر های متخصص خوب درمیان بگذارید تا جوابی براش نگرفتید بی خیال نگذرید.

  سالهای عمرم با ناراحتی گذشت ومیگذرد اما دکترم نمیبخشم..😔

  بیخیال نباشید لطفا خواهش میکنم .🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *