طب سنتی ایرانی, مربوط به جسم

عنبر نسارا

عنبر نسا

عنبر نسا یا عنبر نصارا یا عنبر نسارا و یا همان پشگل الاغ ماده چرا این همه پرطرفدار شده است و بسیاری از مردم به همدیگر توصیه می کنند حداقل یکبار از آن استفاده کنند تا خواص درمانی آن را تجربه کنند در این مقاله از معجون ساز به این موضوع پرداخته ایم پس با ما همراه باشید.

 

محصول عنبر نسارا برای خرید آماده شده است روی درمان عفونت واژن کلیک کنید.
درمان عفونت واژن

 

عنبر نسارا چیست ؟

عنبر نسا

 

عنبر نصارا، که به غلط عنبر نسارا، یا عنبر نساء هم گفته می‌شود، سرگین یا پشکل الاغ مادّه (به گویش محلّی ماچه الاغ) است. (عنبر نسا سرگین الاغ ماده ای است که در بهار جمع آوری می شود)
با شنیدن این اسم پرطمطراق، انسان ناخودآگاه، یک داروی خوش رنگ و بو را در ذهن خود مجسم می کند؛ اما در واقع، عنبر نسارا، پشگل الاغ ماده است.
الاغ ماده در فصل بهار از بهترین گیاهان دارویی تغذیه می‌کند و دود کردن آن در واقع یعنی دود کردن صدها گیاه دارویی مختلف به صورت یکجا؛

 

این دود هیچ اثر سوئی بر بیمار ندارد
البته بوی عنبرنسارا چندان خوشایند نیست.

 

اما چرا الاغ ماده؟ طبع الاغ ماده خنک است و طبع مریضی و عفونت گرم است؛ الاغ نر برعکس الاغ ماده، طبع گرم دارد به همین دلیل استفاده از پشگل الاغ نر، می‌تواند بیماری را تشدید و پشگل الاغ ماده بیماری را آرام می‌کند.
روش استفاده؛ عنبر نسارا را مثل اسفند روی آتش می‌گذارند و دود خارج شده از آن را استنشاق می‌کنند یا اجازه می‌دهند دودِ آن با بدن (بخشی که دچار عفونت و بیماری شده) تماس داشته باشد.

 

ابن سینا دود عنبر نسارا
برای کاهش طول دوره ی قاعدگی و
کم کردن خونریزی های ماهیانه در زنان تجویز می کرده است.

 

پیشنهاد ما مطالعه : معجون سیر و لیمو

 

خواص عنبر نسارا

دود عنبر نسارا برای درمان چه بیماری‌هایی استفاده می‌شود :
دود عنبر نسارا در درمان سرماخوردگی، درمان سینوزیت، درمان میگرن و سردرد، درمان کهیر، اگزما، هر نوع خارش پوستی، در درمان و بهبود زخم ختنه، زخم‌های پس از سوختگی، در درمان خون دماغ، گوش درد و عفونت گوش، بهبود علائم صرع، کاهش خونریزی و کوتاه کردن دوره عادت ماهیانه بانوان استفاده می‌شود.

 

خواص ادعا شده برای عنبر نسارا
به صورت علمی ثابت نشده‌اند.

 

همچنین دود عنبر نسارا باعث از بین بردن عفونت‌های واژینال (دود باید با بدن تماس پیدا کند)، از بین بردن قارچ پوستی و قارچ واژینال و کیست، درمان و کاهش عوارض بواسیر، دندان درد به‌خصوص اگر ناشی از عفونت باشد، دود عنبر نسارا فرآیند زایمان طبیعی را آسان تر می‌کند، به دفع جنین مرده از بدن زنان کمک می‌کند، کمک قابل توجه به مشکلات تنفسی مثل آلرژی فصلی و تنگی نفس، از بین بردن دانه‌های آبله مرغان، از بین بردن گل مژه و عفونت چشم، از بین بردن ویروس‌های معلق در هوا(ضدعفونی کردن فضای داخل اتقا)، جلوگیری از واگیر بیماری‌ها، کمک به درمان مخملک، سیاه‌سرفه یا یرقان کودکان، تبخال را برطرف و از ترکیدن تبخال پیشگیری می‌کند.

 

فواید عنبر نسارا

عنبر نسا

 

دود دادن عنبر نسارا در محیط های بسته مثل فضای خانه، مانند اسفند اثر میکروب کشی قوی دارد و انجام گاهگاهی این کار به ویژه در فصول سرد، تاثیر قابل توجهی در کاهش موارد بروز بیماری هایی مثل سرماخوردگی دارد؛ به ویژه اگر یکی از اعضای خانواده سرما خورده باشد می توان با این کار از افزایش بار ویروس در فضای محل زندگی کاست.
بنابراین می توانید از دود عنبرنساء برای پیشگیری از پوسیدگی و بیماری های پریودنتال استفاده نمایید. دود عنبر نساء همچنین موجب افزایش فعالیت نوتروفیل های خون و مبارزه بیشتر در برابر میکروب ها می شود. آزمایشات نشان میدهد که بخور دود عنبر نسا به مدت حداقل ۶ ثانیه به طور قابل توجهی از رشد باکتری ها جلوگیری به عمل می آورد. این یکی از آزمایشاتی است که بر روی دود عنبر نساء انجام شده و مسلما نیازمند انجام آزمایشات دقیق تر و تکمیلی است.
در طب سنتی ایرانی از دود عنبر نصارا برای درمان سرماخوردگی استفاده می‌شد. دیگر ویژگی‌هایی که به صورت سنتی برای آن برشمرده‌اند ضد عفونی کننده، ضد سرماخوردگی، ضد بیماری های عفونی، درمان گوش درد، کمک به درمان زخم، درمان عفونت انواع زخم، درمان دندان درد ناشی از سرما، درمان عفونت رحمی، درمان قارچ رحمی، درمان زخم های رحمی، درمان انواع بیماری های فیبرمی و همچنین ضد خون روش زیاد قاعدگی.

 

پیشنهاد ما : زگیل تناسلی – همه چیز درباره ی زگیل + درمان های گیاهی

 

مضرات استفاده از عنبر نسارا

نتایج نشان دهنده وجود خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی دود عنبر نسا بود که موجب مهار رشد میکروب ها و باکتری های استرپتوکوکوس موتانس، استرپتوکوک سالیواریوس و استرپتوکوک گشت. یعنی عنبر نساء دقیقا مانند دهانشویه کلرهگزیدین در برابر باکتری های موجود در دهان عمل کرده بود.
دهانشویه ی CHX دارای فعالیت ضد باکتری قوی در برابر میکروارگانیسم مختلف دهان است اما عوارض جانبی جدی نیز به همراه دارد.

 

تجربه نشان می دهد که استفاده از دود عنبرنسارا
هیچ عوارض جانبی خاصی برای بدن ندارد.

 

با توجه به خواص درمانی ذکر شده می‌توان نتیجه گرفت که این محصول بدون عارضه بوده و در صورت مصرف صحیح و به جا از این ماده حیوانی دچار هیچ گونه مشکلی نخواهید شد. به طور قطع می‌توان گفت؛ ارزیابی‌ها و بررسی‌های انجام شده نشان دهنده موثر بودن این ماده است؛ بنابراین عوارض عنبر نسارا و مضرات عنبر نسارا در حد صفر است و شما می‌توانید جهت مقاصد درمانی با خیال راحت از آن استفاده کنید.

عوارض عنبر نسا

استنشاق دود عنبر نسارا ممکن است باعث عوارض ریوی شود. در طب سنتی توصیه میشود برای درمان عفونت سینوس ها با دود عنبر نسارا، دود را فقط به فضای بینی و سینوس ها راه دهید. دود ناشی از عنبرنسا‌را باید دود ملایمی باشد، زیرا دود زیاد در محیط بسته، موجب ورود دود به ریه شده و آسیب جدی به ریه وارد می‌کند. دود دادن زیاد عنبرنسا‌را موجب ایجاد سرطان خواهد شد، بنابراین نباید افراد در مصرف آن زیاده‌روی کنند.

روش استفاده از عنبر نسا

برای این کار ۲ الی ۳ عدد عنبر نسا را همراه با خاک شیر و اسپند، روی کمی ذغال انداخته و گلدان سفالی که ته آن سوراخ داشته باشد را روی آن برگردانید، که در این صورت مانند دودکش می شود، لباس زیر خود را درآورده و دامن بلندی بپوشید و به حالت نیم خیز روی آن بیاستید. این کار را ۲ روز قبل از زمان پریود، ۲ روز در زمان پریود و ۲ روز بعد از پریود انجام دهید. ضمناً برای تقویت حنجره و تارهای صوتی نیز دود عنبر نسا کاربرد دارد که باید آن را داخل حنجره تان بخور بدهید.

 

چگونه بوی بد عنبر نسارا را از بین ببریم؟
برای این که بوی بد عنبر نسارا را از بین ببرید کافیست یک یا دو عدد عنبر نسارا را در داخل دستمال مرطوب آغشته به روغن اسطوخدوس و گلاب بپیچانید و به مدت دو الی سه روز در جای تاریکی قرار دهید.
سپس با سوزاندن آن و دود ناشی از سوختن آن محل زندگی خود را ضد عفونی کرده و عوامل بیماریزا را از محیط زندگیتان دور سازید.

 

عنبر نسارا برای اگزما

گرفتن مواضعی از بدن که دچار خارش است روی دود عنبر نسارا، یکی از روش های بسیار موثر در کاهش انواع خارش هاست. همچنین این کار، برای درمان تاول ها و زخم های ترشح دار نیز اثر مناسبی دارد. این روش یکی از بهترین روش های درمانی اگزما هم هست. همچنین این کار تاثیر بسیار خوبی در ترمیم سریع انواع زخم ها به ویژه زخم های سوختگی دارد.

 

طریقه مصرف عنبر نسارا برای سینوزیت

عنبر نسا

استنشاق دود عنبر نسارا یکی از راه های مناسب برای درمان سینوزیت های مزمن و حاد و سرماخوردگی است. این کار در درمان سردردهای کهنه نیز موثر است. برای این کار، عنبرنسارا را در یک اسفند دود کن ریخته روی شعله کم قرار داده دود متصاعد شده را استنشاق کنید.

 

پیشنهاد ما : درد مفاصل : معجون سرکه سیب و عسل

 

عنبر نسارا و عفونت گوش

در آپدیت بعدی مقاله به این موضوع اشاره می شود.

خواص عنبر نسارا برای پوست صورت

خواص عنبر نسارا برای پوست صورت در آپدیت بعدی اشاره خواهد شد.

 

نکته : متاسفانه بیشتر انسان ها قبل از حادثه پیشگیری نمی کنند و به فکر درمان سریع هستند لطفا قبل از خرید هر محصولی به متخصص مراجعه کنید. چون گیاهان دارویی درمان گر سریع شاید نباشند و با استفاده روزانه مداوم یا برنامه ریزی شده تاثیر آرام و سالم بدون ضرری را برای بدن شما به ارمغان بیاورند.

 

در آخر :

به نظر خیلی از دوستان که استفاده کرده اند و خودم هم که چندین بار دود آن را استفاده کرده ام تاثیر گذاری آن را دیده ام. ( شخصی که این ماده را استفاده کرده بود به مدت یک هفته فقط و فقط آب بینی خود را تمیز می کرد به قدری که دورهای اطراف دماغش زخمی شده بود ) و این احتمال هم وجود دارد که این ماده برای خیلی از دوستان که بیماری های تنفسی دارند مناسب نباشد.
و در آخر از دوستان کسی تجربه استفاده از این ماده را داشته باشد در قسمت نظرات با دوستان خود به اشتراک بگذارد.

15 دیدگاه در “عنبر نسارا

 1. A Naderi761 گفت:

  سلام وقتتون بخير وقت دارين يه سوال داشتم جواب بدين
  تويه سرم جوش زياددرمياد اينقد قرص ومحلول استفاده كردم خسته شدم چجوري عنبرنسا رواستفاده كنم براي درمانش
  عنبرنسا دارم مال چندوقت پيشه 4ماه پيشه توپلاستيك مونده ميشه استفاده كنم ممنونتون ميشم استاد راهنمايي كنين

 2. عباس نادری گفت:

  سلام ببخشيد ميشه نحوه استفاده عنبرنسا رو روي جوش هاي كف سر بگين بخدا خسته شدم اينقد قرص خوردم ومحلول زدم بعدشم يكم عنبرنسا دارم مال 3يا4ماه پيشه ميشه استفاده كنم ممنون ميشم اگه راهنمايي كنين

 3. Deloresked گفت:

  عنبر نسارا رو چجوری میشه نگه داشت. چون الان وقتشه جمع کنیم

 4. visitor153698 گفت:

  من سینوزیت داشتم عنبرالنسارا دود کردم الان خداروشکر دوسالی هست ازسینوزیت خبری نیست

 5. ساناز گفت:

  از عزیزانی که خواص عنبر نسارا برای پوست صورت رو تست کردن هر کی تجربه ای داره لطفا بگه میام چک می کنم ممنون

 6. مائده گفت:

  خواص عنبر نسارا برای پوست صورت عالیه واقعا خیلی خوب هست

  1. مریم گفت:

   برای جوش هم خوبه؟

 7. مهری گفت:

  خواص عنبر نسارا برای جوش صورت کسی چیزی میدونه واقعا. خیلی تعریف می کنن!!!

 8. ناشناس گفت:

  سلام ببخشید طرز استفادش برای جوش صورت چجوریه

  1. سعید گفت:

   سلام داخل حمام استفاده کنید می توانید در جای اسپند ریخته و گرم کنید طوری که دود از آن بلند شود

 9. ایدا گفت:

  ببخشین من دهنم افت زده عنبر نسا رو چجوری استفاده کنم خوبش کنه؟

 10. وجیهه گفت:

  سلام،من زگیل تناسلی گرفتم،ایا موثر هست عنبرنصارا؟؟

 11. Ali 2019 گفت:

  من عفونت لثه داشتم بقدری دردش زیاد بود که دور حیاط مثه روانیا میدویدم و نعره میزدم تازه بعد از خوردن سه نوار قرص و کپسولو بیحسی موضعی …ولی دم بابام گرم ریخت تو پیپ گفت بکش..
  گفتم پدر من حالم خوش نیست جوصله ندارم ولمون کن …خلاصه بزور چپوند تو حلقم… با دوتا دود هیچ اثری از درد نبود…معجزه اینه..به طب اسلامی ایمان آوردم… اون روز بهم ثابت شد طب اسلامی شرف داره ب طب مدرن…

 12. مصطفی خان گفت:

  یکی از آشنایان ما شصت سالشه.
  باور نمیکنین که هنوز پیش دکتر نرفته و همیشه تو کوه و بیابون و روستاست.
  هر مریضی که بگیره با عنبرنسارا خوبش میکنه.
  پسر من عفونت شدید داشت و از کودکی آسم کودکان گرفت من بهش بخور دادم و خوب شد. درسته علم پیشرفت کرده ولی تمام داروهای شیمیایی عوارض داره. واقعا این طب سنتی معجزه میکنه با خیال راحت استفاده کنید

 13. sodabe گفت:

  سلام میخواستم بگم شوهرمنم عفونت شدید ریه داشت دکترا میگفتن ریه اش باطله بردارویی هم که بهش میدادن روزبه روز بدترمیشد ازدرد زیاد حتی شبا نمیتونست بخوابه تااینکه یکی ازاشناها عنبرنساروبهمون معرفی کرد بااولین بخوردودش معجزه کرد وباچندباراستفاده خداروشکردیگه شوهرم مشکلی نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *