گیاهان دارویی

برای افزایش وزن چیکار کنیم ؟

برای افزایش وزن چیکار کنیم ؟

وزن

 

لاغری بیش از حد هم عذاب آور است , برای چاقی و افزایش وزن در این بخش از تناسب اندام نمناک چند راه مهم وجود دارد که با رعایت آنها میتوانید به وزن دلخواهتان برسید ولی چطور؟ با این نکات که:شما باید متابولیسم خود را کمی کاهش دهید، و ورزش هوازی را کمتر کار کنید تا وزنتان کمی افزایش یابد.
پروتئین ها به شما در ساخت ماهیچه کمک می کنند اما در آنها زیاده روی نکنید و بیش از حد به کره بادام زمینی و قوطی های تن ماهی نچسبید. تنها مقدار خاص و معینی پروتیین می تواند روزانه توسط بدن شما استفاده شود که بقیه آنها هضم نشده باقی می مانند. مهم است که بعد از ورزش کردن، پروتئین بخورید.

هم چنین حتما پروتیین ها را از سبزیجات و گوشت نیز دریافت کنید. بله سبزیجات، تعجب خواهید کرد اگر بدانید که چند بدن ساز حرفه ای گیاه خوار هستند. حبوبات (لوبیا)، سبزیجات برگ سبز، پروتئین ها و کل غلات (برنج) پروتیین دارند. وقتی که ترکیبی از سبزیجات و غلات کامل حاوی پروتئین ها را می خورید، اینکار می تواند پروتیین کاملی که توسط بدن شما برای ساخت ماهیچه استفاده می شود، را برایتان فراهم کند.

 

راه های افزایش وزن 

 • اجازه ندهید غذا نخوردنتان بیش از چهار ساعت طول بکشد

بدن نیاز به انرژی دارد، درست مانند موتوری که همیشه روشن است. قلب دائما در حال تپیدن است، خون در حال گردش است و ذهن و عضلات تان هم کار می کنند. وقتی وعده ها را جا می اندازید، بدن را از سوختی که برای ادامه دادن نیاز دارد محروم می کنید. در نتیجه ذخایر انرژی تان کم می شود که متاسفانه این مورد شامل حجم عضلانی نیز می شود. بهترین راه برای پیشگیری از کم حجم شدن بافت های مهم این است که مرتب وعده ها را استفاده کنید، همانند رژیم غذایی دکترکرمانی که سه وعده اصلی و سه میان وعده دارد. اگر سعی دارید کمی عضله اضافه کنید فاصله وعده های سه تا پنج ساعت باشد بهتر است. زمان وعده های غذایی به خصوص بسیار مهم است. در این شرایط دفترچه یادداشتی از خوراکی هایتان تهیه کنید، متوجه می شوید چقدر پراکنده و نامنظم غذا می خورید. ثبات و پیگیری کلید کار است.

 •  یکباره چندین غذا را با هم بخورید همیشه روی حداقل سه گروه غذایی تمرکز کنید.

به جای اینکه تنها به یک عدد موز یا یک مشت آجیل اکتفا کنید چند قطعه نان سبوس دار را آغشته به کره بادام زمینی کنید روی آن قطعات موز بچینید و با یک لیوان شیر کم چرب یا شیر های جایگزین ( سویا، نارگیل و غیره ) میل کنید. تنوع گسترده کمک می کند طیف وسیع تری از مواد مغذی به بدن برسد. همچنین در طول روز برای انجام کارها انرژی داشته باشید.

 •  غذاهای سالم اما متراکم بخورید

بهترین راه برای دریافت مواد مغذی اضافی بدون اینکه خود را مجبور به خوردن بیش از حد کنید یا به سمت غذا های بی ارزش بروید این است که غذاهای مغذی انتخاب کنید. مواد مغذی که در یک وعده کوچک سرشار از کربوهیدرات، پروتئین و چربی باشند. میوه های خشک، مثال عالی هستند. میوه ها وقتی خشک می شوند حدود ۷۵ درصد کوچک می شود. بنابراین یک فنجان انگور تبدیل به یک چهارم فنجان کشمش می شود. تنها کافیست به دنبال میوه های خشکی باشید که بدون قند اضافه و مواد نگهدارنده باشند. برای اینکه وعده مغذی دیگری برای خود درست کنید مقداری غلات را با میوه های خشک، شکلات تلخ و کره بادام زمینی ترکیب کنید و به صورت توپی در بیاورید. می توانید تعداد زیادی از این توپ ها درست کنید و در موم و کاغذ نگه داری کنید و هر زمان که خواستید میل کنید.

 • غذای خود را بنوشید

غذاهای مایع به اندازه غذاهای جامد پر کننده نیستند. پس وقتی سعی دارید وزن اضافه کنید آنها می توانند بدون اینکه احساس پری یا پف کنید مقدار زیادی مواد مغذی به بدن برسانند. انتخاب های خوب شامل آب میوه ۱۰۰ درصد طبیعی، شیر های کم چرب یا جایگزین های شیر ( مانند شیر سویا، شیر نارگیل و غیره ) و اسموتی هستند. اسموتی را می توانید آن را با انواع خوراکی های خوب مثل جوانه گندم، کره بادام زمینی، آب هویج، و عسل تقویت کنید.

 •  با شکم پُر به رختخواب بروید

مهمترين وعده غذايي در درجه دوم، غذايي است كه شما قبل از رفتن به رختخواب مصرف مي كنيد. از يك غذاي متوسط ۶۷ كالري در ساعت در طول خواب سوزانده مي شود. بنابراين، اگر شما حدود ۸ ساعت بخوابيد، سعي كنيد قبل از خوابيدن حدود ۵۳۶ كالري را مصرف كنيد. مقدار هورمون ها در شب زماني كه بدن بخش زيادي از اجزاء را تحت پوشش قرار داده و به اوج مي رسد. برخی معتقدند که شما هر چه قبل از خواب بخوريد، تبديل به چربي مي شود. اين عقيده كاملاً غلط است. البته اگر شما قبل از خواب، مك دونالد بزرگي را خورده باشيد، بدون شك بيشتر آن به صورت چربي انباشته خواهد شد ولي مصرف مواد پروتئين ساز كه داراي چربي كم و نيز كربوهيدرات هاي ساده هستند بسيار مناسب است. مثلا یک کاسه کوچک سالاد ماکارونی که با ماکارونی ۱۰۰ درصد سبوس دار درست شده باشد. می توانید روی سالاد ماکارونی خود سرکه و روغن زیتون خالص بریزید و مقداری سبزیجات تازه روی آن خرد کنید همچنین می توانید با استفاده از پروتئین گوشت سینه مرغ یا پنیر مقداری پروتئین مفید نیز به وعده خود اضافه کنید.هر یک از این استراتژی ها می تواند کمک کند بتوانید وزنی سالم را به بدن اضافه کنید.

 •  بیشتر، بیشتر و بیشتر غذا بخورید

چنانچه ورزش مي كنيد و رشد نداريد، تنها مشكل در دریافت درست مواد غذایی است. چطور انتظار داريد وقتي كالري كافي را براي پر كردن ميزان سوخت كالري بدنتان در روز مصرف نمي كنيد، وزنتان افزایش پیدا کند؟! به عنوان وعده غذايي متوسط شما بايستي روزانه ۱۰ كالري به ازاي هر (پوند) از وزن بدنتان دريافت كنيد تا بدن قادر به ترميم و رسيدگي كه به تمام اجزاي بدن باشد. حالا به منظور افزايش وزن بايد حداقل ۵۰۰ كالري درروز و هر وعده غذايي مصرف كني تا ميزان كالري دريافتي از حد نرمال آن بالا رفته، موجب بالا رفتن وزن شود. هر چه بيشتر بخوريد، پتانسيل رشد بيشتري توليد مي كنيد. همچنين بايستي قدرت انتخاب در مورد غذاي مصرفي تان داشته باشيد تا بدون افزايش ميزان چربي و دريافت آن به مقدار زياد وزنتان بالا برود.

 •  تمام تناسب ها را رعايت كنيد

پروتئين اصلي ترين ماده سازنده بافت عضله و بي شك مهمترين ماده غذايي در بالا بردن وزن و ساخت جرم اضافي است. یادتان باشد كه شما بايستي هميشه اطمينان داشته باشيد كه مقدار دربست و دقيقي از چربي و كربوهيدرات ها را دريافت مي كنيد. مقدار پيشنهادي براي چربي، پروتئين و کربوهيدرات هاي كربن در رژيم غذايي افزایش وزن ۱۵%، ۳۵%، ۵۰% هستند.

 •  غذاهاي پركالري و كم حجم مصرف كنيد

مصرف اين غذاها بسيار به صرفه است. هر چه مقدار كالري در هر گرم غذايي كه مصرف مي كنيد بيشتر باشد، بهتر است چرا كه سبب خواهد شد حجم كمتري از غذا را مصرف كنيد. همچنين اين نوع غذاها زودتر شما را سير خواهند كرد. در نتيجه دریافت چربي از اين طريق كمتر و آب كردن آن نيز با ورزش آسان تر خواهد بود. مثلاً سعي كنيد مصرف سبزيجات را كاهش دهيد چون داراي كالري كمتري به نسبت ساير مواد بوده و حدود۸۰% از وزن آنها آب است.

 •  مولتي ويتامين ها را فراموش نكنيد

غذاهاي كم حجم و پر كالري معمولاً بدون مواد غذايي میکروبی مثل ويتامين ها، آب و مواد معدني مهم هستند كه براي جبران آن مصرف روزانه مولتي ويتامين توصيه مي شود. ويتامين ها براي ساخت و ترميم مواد غذايي ميكروبي ضروري هستند. سعي كنيد آنها را در بين غذا مصرف كنيد تا جذب سريعتري داشته باشند.

 •  بعد از تمرین ورزشی غذا بخورید

بعد از يك تمرين سخت و پيوسته، سطح مواد غذايي شما كاهش يافته و فيبرهاي ماهيچه اي شما براي دريافت غذا فرياد مي زنند. به اين همین دلیل يك وعده غذايي، بعد از تمرين خوب و مناسب است. مهمترين وعده غذايي در طول روز براي كسي كه قصد افزايش وزن دارد، به شمار مي رود. هميشه سعي كنيد تا يك ساعت بعد از گذشت تمرين، حتماً اين وعده غذايي را مصرف كنيد تا بهترين نيتجه را دريافت كنيد. بدن شما در اين مرحله بيشترين ظرفيت دريافت پروتئين را به نسبت هر زمان ديگري در طول روز خواهد داشت. عموماً شما بايستي سعي كنيد ۴۰ تا ۵۰ گرم پروتئين و بيش از ۱/۵برابر اين مقدار كربوهيدارت را پس از هر بار تمرين مصرف كنيد.

 •  به تدريج ميزان دريافت كالري خود را افزايش دهيد

سعي كنيد ميزان كالري روزانه، خود را از۱۲۵۰به ۲۵۰۰ افزايش دهيد تا به وزن مورد نظر و مناسب خود برسيد.

 

پیشنهاد ما :کره بادام زمینی وچاقی صورت

 

افزایش وزن ناگهانی نشانه چیست ؟ 

 

 

8 چیزی که موجب افزایش وزن و چاقی ناگهانی شما می شود

 •  ممکن است تیروئید باشد

تیروئید اولین چیزی است که پزشکان هنگام افزایش وزن چک می کنند. ممکن است تیروئید کم کار داشته باشید که مقدار ناکافی هورمون تولید می کند که بدن برای سوخت و ساز نیاز دارد. حداقل پنج نفر در 100 نفر تیروئید کم کار پیشرفته دارند .

بنابر گفته سازمان دیابت و بیماری های کلیوی در زنان نسبت به مردان به ویژه در بین افراد بالای 60 ساله رایج تر است.علایم دیگری که ممکن است داشته باشید، صرف نظر از افزایش وزن، انرژی کم و یا خستگی، یبوست، پوست خشک و ریزش مو است . پزشک تست خون تجویز می کند تا شرایط را به درستی تشخیص دهد. اختلال تیروئید با دارو و جراحی قابل درمان است.

 • ممکن است اختلال غدد درون ریز داشته باشد

آیا چرخه قاعدگی غیر عادی را تجربه می کنید ؟ اگر اینطور است ، ممکن است یک اختلال غدد درون ریز به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک داشته باشید. این یک شرط مشترک بین زنان در سن باروری است و این بیماری با چاقی مرتبط است.

با سندرم تخمدان پلی کیستیک ، بدن انسولین زیادی تولید می کند و یا قادر به پردازش خوب انسولین نمی باشد ، در نتیجه موجب افزایش وزن می شود . عوامل بسیاری وجود دارند که بر این وضعیت تاثیر می گذارند، بنابراین بهتر است تشخیص درست توسط پزشک با برنامه درمانی داشته باشید.

گذشته از یک پریود غیر عادی، ممکن است به خاطر پوست چرب و غیرمعمول جوش ها و آکنه را تجربه کنید. همچنین ممکن است رشد موی اضافی روی صورت و سینه داشته باشید. سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند باعث مشکلات باروری و سقط جنین شود و اگر درمان نشود، می تواند دیابت نوع 2 و فشار خون بالا را به خطر بیندازد .

 •  ممکن است دیابت داشته باشید

اگر بدن شما مقاوم به انسولین شده است، می توانید در شرایط قبل از دیابت باشید. مقاومت انسولین می تواند منجر به افزایش وزن بیش از حد شود ، به خصوص دور کمر. در هر سه بزرگ سال یک نفر نزدیک به دیابتی شدن است . باید سطح قند خون خود را چک کنید و احتمالا میزان مصرف قند خود را کاهش دهید تا این وضعیت را تغییردهید، در غیر این صورت ممکن است منجر به دیابت کامل شود.

 •  ممکن است رشد بیش از حد باکتری باشد

باکتری ها در روده زندگی می کنند تا به هضم غذا کمک کنند. اما وقتی عدم تعادل باکتریایی وجود دارد که به رشد میکروبی کوچک نیز مشهور است ممکن است مشکلات شکمی مختلف مانند نفخ، گاز، اسهال، یا یبوست و افزایش وزن را تجربه کنید. افزایش مصرف آب را امتحان کنید و غذاهای بیشتری بخورید که فیبر بالا داشته باشند تا به شکم کمک کند.

 •  بدن شما کورتیزول بیشتری تولید می کند

استرس می تواند باعث افزایش میزان کورتیزول در بدن شود ، پس دچار اضطراب، افسردگی و احساس خستگی شدید از افزایش وزن می شوید. اگر هم چنین صبح به سختی بیدار می شوید و احساس ناراحتی می کنید یک متخصص بهداشت روانی را ملاقات کنید .

 • خواب آرامش بخشی ندارید

افرادی که خواب بی کیفیتی دارند سطح بالاتری از هورمون گرلین دارند، هورمونی که اشتها را افزایش می دهد و سطح پایین تری لپتین ، هورمونی که اشتها را کاهش می دهد دارند .تنها غذا نیست که باعث افزایش وزن می شود.

حتی بی خوابی و یا محرومیت از خواب می تواند باعث شود چربی اضافی را کاهش دهید. وقتی خواب آرامش بخش ندارید احساس خستگی می کنید ، اما بدن فکر می کند به انرژی نیاز دارید. در نتیجه، هورمون ها را تحریک می کند که باعث ایجاد اشتها شوند.

بی خوابی با هورمون ها رخ می دهد که باعث چالش کنترل وزن می شود. توسط یک پزشک معاینه شوید که چرا خواب کافی ندارید اگر اختلال خواب مورد توجه قرار گیرد، می توانید وزن را بهتر مدیریت کنید.

 •  ورود به یائسگی علت چاقی شماست

چند سال پیش از آنکه یائسه شوید اتفاق می افتد، زنان در دهه 40 یا اواخر دهه 30 ممکن است این مرحله را به مدت 10 سال تجربه کنند و حداقل 80 درصد از آن ها دچار چاقی می شوند . علایم یائسگی ممکن است شامل نوسانات روحی، مشکلات خواب، گر گرفتگی و دوره های نامنظم شوند.

میل جنسی نیز ممکن است کاهش یابد و ممکن است یک خشکی واژینال را تجربه کنید که می تواند بر لحظه های صمیمی با شریک زندگی تان تاثیر بگذارد.

انجام فعالیت های هوازی، اجتناب از غذاهای شیرین، و کاهش مصرف الکل می تواند به کاهش علائم کمک کند. این کار همچنین به یافتن پزشک کمک می کند چون برخی علائم می تواند آزار دهنده و ناراحت کننده باشد.

 • عدم سازگاری داروها با بدن

آیا برای افسردگی یا فشار خون بالا دارو مصرف می کنید ؟ آیا قرص های کنترل بارداری یا استروئید می خورید ؟ داروهای مختلف می توانند تولید آنزیم را مختل کنند در نتیجه شما اثرات جانبی مثل حفظ آب و افزایش وزن را تجربه می کنید. با این حال، نباید تنها به این دلیل که افزایش وزن دارید، این داروها را کنار بگذارید. از پزشک خود بخواهید به جای آن جایگزین تجویز کنید .

افزایش ناگهانی وزن ممکن است همیشه خطرناک نباشد اما اگر در مورد تغییرات غیر عادی و ناراحت کننده در بدن نگران هستید، همیشه بهتر است خودتان را چکاپ کنید.

عوارض قرص چاقی پاور سیستم : 

 

وزن

 

از دیرباز عطاری‌ها مکان عرضه گیاهان بودند که خاصیت درمانی دارند که مکرراً این شعار بر سر زبان‌ها بود که مصرف این مواد اگر درد بیمار را درمان نکند عوارضی هم بر جای نخواهند گذاشت. ولی متاسفانه طی چند سال گذشته اکثر عطاری‌ها در کنار فروش داروهای گیاهی به محلی برای عرضه داروهای گوناگون شیمیایی در قالب کپسول‌های دست‌ساز از قبیل کپسول‌های چاقی، لاغری و ترک اعتیاد گشته که هیچگونه نظارت و برخوردی با این افراد صورت نمی‌پذیرد.

این افراد در کپسول‌های چاقی از قرص‌های کورتون مانند دگلامتازون، سیتروهپتادین، اوکسی‌متالون و سایر استروئید‌های متابولیک خوراکی و… استفاده می‌کنند که از عوارض این داروها می‌توان به پوکی استخوان، عقیمی کوتاه و بلندمدت، پاکنه و جوش‌های پوستی، بیماری‌های اعصاب و روان، پرخاشگری و صدها عوارض دیگر اشاره کرد.

در کپسول‌های لاغری هم بیشتر از قرص‌هایی که خاصیت ملین دارند و ضد یبوست هستند استفاده می‌کنند که این مواد فقط خاصیت ملین داشته و ارتباطی با چربی‌سوزی ندارند و گاهاً هم از قرص‌های فروزماید و سایر داروهای مُدر که باعث افزایش ادرار و دفع آب بدن می‌شود استفاده می‌کنند که این مواد ارتباطی با چربی‌سوزی ندارند.

همچنین جهت تهیه قرص‌های ترک اعتیاد این افراد سودجو از داروهای بسیار پرعارضه که بعضاً خود اعتیادآور می‌باشند بهره می‌برند. که این داروها عبارتند از: ترامادول، آنتی‌هیستامین‌ها و انواع ضدالتهاب و مسکن‌ها که بعضاً برای فروش بیشتر و جذب مشتری شنیده می‌شود که حتی از مواد مخدر همانند تریاک در تهیه این کپسول‌ها در عطاری‌ها بکار گرفته می‌شود.

علاوه بر عوارضی که در فوق به آن اشاره کرد این ترکیبات در شرایط بسیار غیربهداشتی تهیه می‌گردند که خود صدها میکروب و ویروس را می‌تواند وارد بدن انسان کنند و در تعجبم که چرا مسئولان بهداشت و درمان نظارتی بر عطاری‌ها ندارند یا اگر نظارتی هم وجود دارد واقعاً کارساز نبوده زیرا این داروها با تبلیغات گسترده در عطاری‌ها در حال فروش است.

مکمل افزایش وزن داروخانه ای
خیلی از افراد ضعیف جثه و لاغر اندام برای پر کردن حجم عضلاتشون و افزایش حجم اندام، نیاز به افزایش کالری بدن دارن، این افزایش وزن اگه به صورت خودسرانه و با خوردن غذاهای پرکالری همراه باشه می تونه صدمات جبران ناپذیری به بدن بزنه.

گینر و افزایش وزن

بهترین مکمل افزایش وزن گینرها هستن، گینر به مکمل هایی گفته می شن که که از ذخایر پروتئین، کربوهیدرات، اسید آمینه های ضروری و غیر ضروری، مواد معدنی و ویتامین ها برخوردارن. گینری خوب است که از پروتئین های باکیفیت تر مثل پروتئین وی تشکیل شده باشه همچنین کربو هیدرات بکار رفته توی اون سریع هضم شه و تنوع آمینو اسیدها و ویتامین ها در اون زیاد باشه.

بهتره در طول دوره های افزایش وزن، از گینر ها با وزن بالا استفاده کنین و یا حداقل دو مکمل گینر سبک وزن برای خودتون تهیه کنین.

هر مقدار نسبت کربوهیدرات به پروتئین در یک گینر بیشتر باشه، کیفیت عضله سازی اون کمتر می شه ولی در عوض وزن بیشتری رو به شما می ده؛ اگه خیلی کمبود وزن دارین، از محصولات با کربوهیدرات بالا استفاده کنین؛ اما اگر می خواین کمی به وزن خودتون اضافه کنین و بیشتر به بهبود کیفیت عضلات بپردازین، از مکملی با درصد پروتئین بیشتر استفاده کنین.

نکته مهم
افزایش دهنده های وزن در گذشته فقط قند و چربی ترکیب شده بودن که مقدار بسیار زیادی کالری به همراه داشتن.

متاسفانه برخی از مصرف کنندگان ناآگاه اقدام به مصرف این محصولات کردن که مسلما مصرف این مقدار قند و چربی نشانه های خوبی برای بدن نداره.

شربت زینک سولفات برای افزایش وزن :

وزن

 

زینک سولفات همانطور که از نامش می توان حدس زد برای درمان کمبود ویتامین روی می باشد،کمبود هر ویتامینی در بدن مشکلات و عوارض خودش را دارد .کمبود روی نیز می تواند برای افراد مشکل ساز باشد به همین دلیل به افرادی که دارای چنین مشکلاتی هستند شربت زینک سولفات تجویز می شود.برای آنکه با شربت زینک سولفات بیشتر آشنا شوید ادامه مطلب را بخوانید.
شربت زینک سولفات برای چیست؟
زینک سولفات همانطور که از نامش می توان حدس زد برای درمان کمبود ویتامین روی می باشد،کمبود هر ویتامینی در بدن مشکلات و عوارض خودش را دارد .کمبود روی نیز می تواند برای افراد مشکل ساز باشد به همین دلیل به افرادی که دارای چنین مشکلاتی هستند شربت زینک سولفات تجویز می شود.برای آنکه با شربت زینک سولفات بیشتر آشنا شوید ادامه مطلب را بخوانید.

موارد مصرف زینک سولفات (Zinc Sulfate)
الف) RDA
ب) کمبود روی، داروی کمکی در التیام زخم‌ها، آکنه، گرانولوماتای گوش (ear granulomata)، آرتریت روماتوئید، کاهش احساس چشایی، آنوسمی، درمان با ویتامین A و آکرودرماتیت آنتروپاتیکا.
پ) تجویز به عنوان مکمل غذایی
مکانیسم اثر زینک سولفات (Zinc Sulfate)

اثر متابولیک: روی به عنوان کوفاکتور برای بیش از 70 آنزیم مختلف عمل می‌کند. روی التیام زخم، میزان رشد طبیعی و هیدراسیون طبیعی پوست را تسهیل کرده به حفظ احساس چشایی و بویایی کمک می‌کند.
رشد طبیعی و ترمیم بافتی به مقدار کافی روی نیاز دارد. در بیمارانی که فقط از راه تزریقی تغذیه می‌شوند (TPN) و غلظت پلاسمایی روی آنها پایین است، درماتیت و به دنبال آن ریزش مو بروز کرده است. روی یک عنصر اساسی بسیاری از آنزیم‌ها است که برای به حرکت درآوردن پروتئین و کربوهیدرات و پروتئین پیوندیابنده به شبکیه (retinal-binding protein) اهمیت دارد.

موارد و مقدار مصرف
الف) RDA
خانم‌ها در حین شیردهی قبل از 6 ماهگی شیرخوار: 19 میلی‌گرم خوراکی روزانه.
خانم‌ها در حین شیردهی بعد از 6 ماهگی شیرخوار: 16 میلی‌گرم خوراکی روزانه.
خانم‌های بیش از 11 سال : 12 میلی‌گرم خوراکی روزانه.
آقایان بیش از 11 سال : 15 میلی‌گرم خوراکی روزانه.
کودکان بین 1 تا 10 سال: 10 میلی‌گرم خوراکی روزانه.
نوزادان تا 1 سالگی: 5 میلی‌گرم خوراکی روزانه.
ب) کمبود روی، داروی کمکی در التیام زخم‌ها، آکنه، گرانولوماتای گوش (ear granulomata)، آرتریت روماتوئید، کاهش احساس چشایی، آنوسمی، درمان با ویتامین A و آکرودرماتیت آنتروپاتیکا.
بزرگسالان: مقدار 220-110 میلی‌گرم سه بار در روز (معادل 150-75 میلی‌گرم عنصر روی در روز) از راه خوراکی مصرف می‌شود. مقدار مصرف مجاز روزانه RDA روی برای بزرگسالان 15 میلی‌گرم است.
پ) تجویز به عنوان مکمل غذایی
25 الی 50 میلی‌گرم خوراکی روزانه.

تداخل دارویی زینک سولفات:
ملاحظات اختصاصی
1- در بیماران مبتلا به کمبود روی ممکن است نتایج درمان تا مدت 8-6 هفته ظاهر نشود.
2- روی جذب تتراسیکلین‌ها را کاهش می‌دهد.
3- استفراغ و دهیدراسیون شدید بیمار پیگیری شود، زیرا ممکن است نشان‌دهنده مصرف بیش از حد دارو باشد.
4- تجویز 2 گرم روی به صورت مقدار واحد موجب بروز استفراغ می‌شود.
5- دراختلال عملکرد گوارشی یا کلیوی ممکن است کاهش، تنظیم یا قطع مصرف مکمل‌های عناصر کم‌مقدار ضروری باشد.
6- ممکن است نسبت به این عنصر حساسیت مفرط بروز کند.
7- تجویز مس بدون روی یا تجویز روی بدون مس ممکن است موجب کاهش غلظت سرمی هر یک از این دو عنصر شود. زمانی که فقط مصرف یکی از این عناصر مورد نیاز است، عنصر دیگر باید جداگانه اضافه شده و غلظت سرمی به دقت پیگیری شود. برای جلوگیری از مصرف بیش از حد دارو، باید عناصر کم‌مقدار متعدد فقط زمانی تجویز شوند که آشکارا مورد احتیاج باشند. در بیمارانی که استفراغ با اسهال شدید دارند، ممکن است مصرف مقادیر زیادی از این عناصر به عنوان جایگزین ضروری باشند.

شیر خشک برای افزایش وزن : 

حقیقت این است که شما می توانید خیلی آسان و بی دردسر با شیر خشک صورت خود را تو پر و چاق کنید. پودر شیر قوی تر و موثر تر از شیر مایعی است که حتی ممکن است با آب رقیق شود. خواص شیرخشک برای چاقی صورت عبارتند از:

پودر شیر حاوی غلظت بالایی از ویتامین ها و مواد معدنی بوده و نسبت به شیر مایع، خواص بیشتری دارد. بنابراین وجود مواد مغذی در پودر شیر است که آن را به یک درمان خانگی تبدیل کرده است.
پودر شیر در لطافت پوست های حساس و خشک بسیار سودمند و موثر است به میزان کافی رطوبت به پوست منتقل می کند و به عنوان یک راهکار چاق شدن صورت با شیر خشک می تواند در چاق شدن صورت لاغر کمک کننده باشد.

بهترن نوع شیرخشک برای چاقی صورت
آیا شما به دنبال خرید شیر خشک مناسب برای بزرگسالان هستید؟ انتخاب بهترین شیر خشک برای بزرگسالان شاید آسان نباشد و ممکن است زمان زیادی برای انتخاب نداشته باشید. در اینجا به چند نمونه شیر خشک مخصوص بزرگسالان اشاره می کنیم.

شیر خشک نیدو
Nonfat Dry Milk
شیرخشک کامل

نحوه مصرف شیر خشک برای بزرگسالان
انواع متفاوتی از شیر خشک با مزیت ها و معایب متفاوت وجود دارند. از نگاه طعم، شیر خشک کامل جایگاه ویژه ای برای خود دارد. با این حال، این شیر خشک به سادگی شیر خشک بدون چربی حل نمی شود و اغلب اوقات برای حل شدن به یک مایع گرم نیاز دارد. شیر خشک بدون چربی به راحتی و در هر دمایی حل می شود، بنابراین کار با آن آسان خواهد بود.

شما می توانید جایگزین های شیر گاو خشک را در صورت حساسیت به لاکتوز یا نخوردن لبنیات یا به هر دلیل دیگری استفاده کنید. این انواع شیر خشک با سختی بیشتری پیدا می شوند، اما در هر صورت قابل پیدا کردن هستند.

چندین روش نحوه مصرف شیر خشک برای بزرگسالان وجود دارد. شما می توانید غذاهای زیر را با شیر خشک درست کنید یا شیر خشک را به ترکیب های زیر اضافه کنید:

خامه قهوه؛
ماست؛
هات چاکلت؛
و مواد غذایی دیگر.

پیشنهاد ما : بهترین میان وعده برای افزایش وزن

سخن اخر : 

تمرکزتان را روی مواد غذایی سالم بگذارید. یادتان باشد هر چقدر هم کالری یک غذا بالا باشد باز هم این مواد مغذی است که باید ملاک اصلی قرار بگیرد. آلیس بندر متخصص تغذیه و مدیر موسسه آمریکایی تحقیقات سرطان می گوید برای وزن اضافه کردن باید غذایی پر کالری و البته سرشار از مواد مغذی نه فقط غذاهای پرکالری سرشار از چربی و شکر بخورید. هدف این است که غذایی بخوریم سرشار از ویتامین ها، مینرالها، مواد مغذی و کالری بالا باشد.مراقب خودتان و سلامتی تان باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *